• Krátkometrážní

Skyfall (2012)

VAROVÁNÍ - SPOILER! Začátek nové bondovky, 50 let od prvního Bonda, nevypadal vůbec špatně. Akční honička v ulicích Istanbulu, působivé pronásledování na motorce po střechách Grand Bazaaru a pokračování na vlaku. Působivý byl přechod po ramenu bagru. Počet zničených aut mi připomněl Kobru 11. A pak rozkaz ke střelbě - bylo jasné, jak to dopadne. Výbuch v ústředí MI6 se podobal výbuchu před ústředím NCIS na konci loňské 9. řady NCIS. Těžko říct, kdo „olízl cizí mozek“. Akčními scénami se to celkem hemží. Pěkný je skok na konec jedoucího metra. Načež starší manžel řekne: „Ten asi fakt spěchá domů.“ Pak následuje překvapený výraz zaměstnankyně, která snad ani nechtěla otevřít. Povedený byl také pád metra do ještě nižšího podzemí. Vůbec se mi nelíbil Javier Bardem jako Raoul Silva (Tiago Gonzalez). Dostal celkem malý prostor. Ani 2 bondgirl prostoru moc nedostaly, ale u nich ho na rozdíl od „slizouna“ Bardema vyvážila jejich krása. Vtipná byla postava mladého Q v podání Bena Whishawa. A bylo dobré vidět Ralpha Fiennese (Gareth Mallory) v jiné roli než jako Voldemorta. Skyfall patří podle mě mezi nejslabší bondovky. A nakonec mi Daniel Craig jako nový James Bond příliš nesedí.

Helena (2012) (seriál)

Viděl jsem zatím jen pár dílů, ale Helenu začnu sledovat pravidelně (to v případě sitcomů většinou nedělám). Je to 1 z nejlepších sitcomů! Navíc od tvůrců Comebacku. Vtipná je téměř každá scéna. Někdy mám co dělat, abych se nezadusil smíchy! Nejvíce mi sedí Sandra Pogodová a Leoš Noha. Kam se na Helenu hrabou jiné české seriály nebo filmy.

Fantastické dorty (2009) (pořad)

Na pár dílů jsem se podíval, protože jsem byl na tuto neobvyklou reality show velmi zvědavý. Je neuvěřitelné sledovat, co vše lze s dorty udělat - a to za pouhých 9 hodin! Každý dort je naprosto dokonalý, perfektně ozdobený a složený z celkem jednoduchých ingrediencí. Porota má velmi obtížnou práci vybrat 1 nejlepší. Tato reality show mi na rozdíl od jiných nepřijde ani trochu přehnaná. Už se nedivím, co všechno jsou schopní scénáristé vymyslet.

Tajný deník call girl (2007) (seriál) odpad!

Na první díl jsem se koukl jen proto, že ve vysílání nahradil Bod G. Už předtím jsem věděl, že se s Bodem G nedá vůbec srovnat. Prvních pár minut mi to potvrdilo. Doufal jsem, že se to vylepší, ale pokračování bylo ve stejných kolejích. Absolutně žádný vtip a obsah o ničem. Možná to nebyl úplně špatný nápad, ale ve výsledku se jedná o příšernou katastrofu. Tento seriál si ani jednu hvězdičku nezaslouží.

Rosemary má děťátko (1968) odpad!

Hodnotit jakýkoliv film, seriál, dokument nebo jakýkoliv jiný filmový žánr nejnižší možnou známkou je pro mě krajním řešením. Ale někdy to jinak nejde. Pro mě je horor film, ve kterém je něco nadpřirozeného. V tomto případě se o nic takového v žádném případě rozhodně nejedná. Problém je, že se nejedná ani o thriller. Doufal jsem tedy, že aspoň příběh bude zajímavý. Ale děj zde snad ani žádný není. Příběh je absolutně nesmyslný a navíc velmi dlouhý. Také herecké výkony jsou velmi podprůměrné, ale herci vlastně ani neměli moc co hrát, v ničem nemohli vyniknout. Aspoň hudba byla dobrá. Ale ani sebelepší hudba nemůže zlepšit film, který je v dalších ohledech více než děsný.

Dům v růžích (2002) (seriál)

Dům v růžích je horor jak má být. V domě, který žije vlastním životem, protože v něm už nikdo nebydlí, se nutně musí dít nadpřirozené a záhadné věci. Navíc od mistra hororových příběhů Stephena Kinga. Myslím si, že je škoda, že King napsal "pouze" filmový scénář a nenapsal knihu, která by mohla nabídnout mnohem více temné atmosféry. I přesto jsou postavy poměrně dobře vykreslené. Herecké výkony v podání neznámých herců (kromě Emily Deschanelové ze seriálu Sběratelé kostí) jsou velmi dobré. Je pozoruhodné sledovat, jak dům postupně ožívá a své nezvané obyvatele stále více ovládá a umožňuje jim jít jen tam, kam sám chce. Díky tomu je dokáže postupně likvidovat. Velmi povedená je scéna, ve které přijde jeden muž o prsty poté, co je mu dům odřízne dveřmi. Závěrečným stržením domu možná končí děsivá minulost, ale třeba něco z "duše" domu zůstalo někde pod povrchem...

Satan přichází (2006)

Další film, který nemá s hororem rozhodně nic společného! Za horory já osobně považuji filmy, ve kterých je něco nadpřirozeného. Ale tady? Film vychází z biblického proroctví o zrození Antikrista. Antikrist by tedy měl být přesným opakem Krista. Měl by působit zlo a to zejména prostřednictvím nadpřirozených schopností. Kolem Damiena se sice dějí trochu podivné věci, ale všechny smrti (kromě Kathryn) jsou jen nešťastnými náhodami. Herci neměli mnoho příležitostí, jak se prosadit. 1 hvězdička za 2 působivé "lekačky" a za velmi dobrou napodobeninu stětí gilotinou prostřednictvím kovové konstrukce.

Glee (2009) (seriál)

Na Glee jsem narazil náhodou, když jsem procházel televizní program. Protože mám rád muzikály a hudební filmy, vůbec jsem neváhal a začal se dívat na jeden díl. Hned první píseň mi potvrdila, proč se jedná o úspěšný hudební hit. Výborné popové písně s velmi dobrými texty. Z herců a zpěváků jasně vyniká Lea Michele jako Rachel Berryová. Ale i výkony ostatních jsou velmi dobré. Vůbec se mi nelíbí hlas Chrise Colfera. Matthew Morrison na tom také není nejlépe, ale jako šéf klubu zpívá jen výjimečně. U každého hudebního čísla je vidět, že všichni do toho dávají maximum. Písní by ale mohlo být někdy více. V seriálu jsou často vtipné scény a někdy i hlášky. Navíc se odehrává v atraktivním prostředí střední školy, a tak není nouze o dramatické situace a lehce konfliktní problémy. Glee jsem začal sledovat pravidelně.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Todd má výborné herecké obsazení. Herci své role dokonale zahráli i zazpívali. Režisérské pojetí je jako vždy velmi dobré. Holič, který se zbláznil a začal si libovat v zabíjení. Přitom by stačila jen smrt Turpina. Bylo mi jasné, že film musí skončit Toddovou smrtí. Hororový muzikál jsem asi ještě neviděl, rozhodně ne tak temný a krvavý. Nelíbilo se mi, že se z většiny odehrává za tmy. Tma je možná dobrá pro navození temné atmosféry, ale napětí se dá navodit i za slunečního svitu.

Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně (2010) (seriál)

Na Rizzoli & Isles jsem se velmi těšil zejména kvůli Sashe Alexander z mého oblíbeného seriálu NCIS. Její postava Maury mi připomíná Duckyho z NCIS. Kromě toho, že jsou oba patology, tak Maura je stejně jako Ducky hodně sečtělá a není mnoho věcí, o kterých by nic nevěděla. Také často používá lékařské a vědecké termíny. Angie Harmonová (Jane) mi zase připomněla Marka Harmona (Gibbs z NCIS), i když mají jen stejné jméno. Jane je trochu nespoutaná, nemá ráda čekání a jedná přímo. Jane a Maura tvoří zajímavě sehranou dvojici. Velmi rády se špičkují a dokazují si, kdo z nich je lepší. Seriál má dost často vtipné hlášky a scény. Herecké výkony jsou velmi dobré. Český podtitul - Vraždy na pitevně - je trochu zavádějící. Vraždy totiž většinou končí na pitevně. Rizzoli & Isles patří na 2. pozici mých nejoblíbenějších krimiseriálů po NCIS (na 3. místě je Mentalista).