• Krátkometrážní

Snílci (2003)

Během tří dnů jsem konečně zhlédl tuto trilogii. Předchozí filmy Konformista a Poslední tango v Paříži ze začátku 70. let mě velmi nudily. U Konformisty to bylo především tím, že předlohu napsal Alberto Moravia. Od něj jsem někdy loni nebo předloni začal číst Římanku, ale začala mě brzy velmi nudit, tak jsem ji ani nedočetl. O druhém filmu, Poslední tango v Paříži, jsem si zpočátku myslel, že to bude lepší, ale nudil jsem se stejně. Oba filmy jsou hodně dlouhé. U Posledního tanga mi navíc přišly úplně zbytečné některé scény, které bych nejraději vystřihl. Na tento poslední film jsem se velmi těšil zejména kvůli mé oblíbenkyni Evě Green. Doufal jsem, že se mi tím spraví chuť po předchozích dílech. A taky že ano. Myslím si, že velký vliv na tom má fakt, že závěrečný díl byl natočen až po 31 letech. Film mě velmi zaujal. Líbily se mi prostřihy se staršími filmy. Výtečná byla kamera, režie a herecké výkony ústřední trojice. Mimochodem Michael Pitt mi velmi připomněl Leonarda DiCapria, který roli Matthewa odmítl kvůli Letci. Zajímavá byla také atmosféra. Opravdu velmi povedený film; do plného hodnocení mnoho nechybělo.

Suspiria (2018)

Původní Suspiria byl velmi povedený film, který měl výbornou atmosféru, dobré gore a vraždy. Bylo to mé první seznámení s žánrem giallo. Ovšem 2. díl, Inferno, byl již pro mě průměrný a závěrečný díl trilogie mě příliš nezaujal. Tento remake se příliš nepovedl. Je neúměrně dlouhý, nenabízí příliš zajímavou atmosféru ani gore (kromě závěru). Vyzdvihnout si zaslouží taneční výkony, „lámací“ scéna; slušné byly rovněž herecké výkony. Zajímavější mohla být také hudba. Byl jsem zvědav na nové zpracování, ale jsem velmi zklamán.

Van Helsing (2004)

Když jsem zhruba před týdnem viděl Van Helsinga poprvé, tak vzhledem k tomu, že jsem bezprostředně před ním viděl záznam mého milovaného Cyrana z Bergeracu, tentokrát s Jaromírem Hanzlíkem, tak jsem zkrátka nevydržel těch 5 hodin v kuse a asi po hodině jsem usnul. K dokoukání jsem se nakonec dostal až po více jak týdnu. Mám rád upírskou tématiku, a když je navíc obohacena o vlkodlaky a v tomto případě i Frankensteinovo monstrum, mám větší důvod ke spokojenosti. Film to špatný není, nabízí dostatek akce, výborné efekty. Chvilku jsem uvažoval i o nejvyšším hodnocení. Ale zůstanu u čtyř. Důvodem je trochu rozvláčnost druhé půlky. Uvítal bych proto, kdyby byl film o něco zkrácen. Příběhově jsem ale spokojen. Potěšil mě také fakt, že se jedná o americko-českou koprodukci.

Ve vysoké trávě (2019)

Jedná se o můj již třináctý film podle předlohy mistra hororu Stephena Kinga (a když nepočítám seriál Zámek a klíč, tak první setkání s jeho synem Joem Hillem). Trailer jsem viděl již loni a celkem mě zaujal. Nic dalšího jsem si o filmu předem nezjišťoval. A dneska jsem ho zhlédl, když jsem ho náhodou objevil na Netflixu, protože mám zkušební měsíční členství. Dlouhou dobu, zhruba hodinu, jsem byl spíše zklamán a film jsem považoval za dost průměrný, někdy až podprůměrný. Bloudění v trávě mi přišlo zdlouhavé a opakující se. Pak ovšem přišla závěrečná velmi atmosférická třetina. To už jsem pozorně sledoval a byl velmi zvědav, jak se to celé vyvine a jak to skončí. A správně jsem odhadl, že se o tajemném velkém balvanu nic nedozvíme. Ale velmi mě zaujala časová smyčka, nepamatuji se, že bych takovou podobnou někdy někde viděl. Přišla mi velmi zajímavě napsaná a zpracovaná, přinášela stále nové zvraty. Když pominu trochu pomalejší větší část, tak se jedná o další skvělý Kingův počin. A přitom jde o dost jednoduchý nápad. Až vyjde předloha česky, tak si ji rozhodně přečtu. (V dohledné době se pokusím přečíst alespoň ty Kingovy knihy, které jsem už viděl zpracované, jsem v tomto ohledu velmi pozadu.)

BloodRayne (2005)

Na tento film jsem narazil náhodou, když jsem se díval na krátké video top 5 nejhorších filmů podle videoher (4 z nich natočil Uwe Boll). Někdy se stane, že filmu, který má vysoké hodnocení, dám naopak nízké hodnocení (například Rosemary má děťátko). A samozřejmě je to i opačně. Tohle je zrovna daný příklad. Stává se mi, že náhodou narazím na film v černých číslech, ale někdy je to právě důvod, proč se na film podívám, abych zjistil, proč je tak špatně hodnocen. Myslím si, že někteří uživatelé automaticky hodnotí nějaký film špatně jenom proto, že ho natočil (nebo v něm hrál) někdo, koho prostě nemusejí (nechci nikomu sahat do svědomí, je to každého věc). Hru neznám. Velmi mám rád horory a mým oblíbeným subžánrem je také upírská tématika. Hned ze začátku mě zaujala hudba a působivá kamera. Příběh je sice trochu jednoduchý, ale vůbec mi to nevadilo. Líbil se mi dostatek akčních scén, které byly poměrně slušně natočeny (nechybí dostatek krve). Dobré byly také herecké výkony. Kromě pro mě neznámé hlavní herečky mě zaujaly postavy Michelle Rodriguez a Bena Kingsleyho. A líbilo se mi i režijní zpracování. Jsem zvědav na další díly.

Gremlins 2 (1990)

V poměrně krátké době po sobě jsem konečně zhlédl oba díly. Spojení hororu a komedie mám celkem oblíbené. Tento druhý díl mi přišel ještě lepší než jednička, výborně jsem se bavil (povedená byla například píseň New York, New York a také se mi líbilo experimentování s laboratorními vzorky). Vtipný je i animovaný úvod studia Warner Bros. Škoda, že dvojka není lépe hodnocená. A nakonec i díky tomuto dílu jsem se rozhodl předchozímu filmu zvednout hodnocení na nejvyšší.

Daria (2020)

Celkem zajímavý počin. Do kina jsem se na film vydal hlavně kvůli synopsi. Dalším důvodem byla také neznámá začínající herečka Klára Miklasová. Působivý scénář, dokonalá hudba, pěkná animace úvodních a koncových titulků. Škoda, že Karel Dobrý měl jen malou epizodní roli (a čekal jsem, že větší význam pro děj bude mít také postava profesora v podání Jiřího Schmitzera). Konec je rozhodně hodně překvapivý a aspoň pro mě celkem negativní. Proto jsem chvilku uvažoval o třech hvězdičkách, ale vzhledem k neustálému předchozímu napětí a mysterióznu a také kvůli hereckým výkonům zůstanu u slabších čtyř.

Nesplacený dluh (2012) (TV film)

Na film jsem narazil náhodou při procházení televizního programu. Zaujala mě synopse, tak jsem byl zvědav na výsledek. Potěšilo mě, že v žánru krimi bylo celkem dost komediálních prvků. Velkou zásluhu na úspěchu (aspoň dle mého názoru se jedná o velmi povedený film) má samozřejmě ústřední dvojice v podání Muriel Robin a Fatou N'Diaye. Námět a následné zpracování byl velmi dobrý.

Annabelle 3 (2019)

Na tento film jsem byl velmi zvědav a hodně jsem se těšil. Bohužel se nepodařilo vybudovat výbornou atmosféru druhého dílu. Mé hodnocení je proto stejně průměrné jako první díl. Trailer vypadal povedeně, ale to podle mě není pro jakýkoliv film nijak vypovídající (například v traileru na prvního Méďu byly některé záběry, které se následně ve filmu vůbec neobjevily). Myslím si, že by debutující režisér Gary Dauberman měl zůstat jen u psaní scénářů, které mu jdou, kromě obou Annabell, ze zatím viděných nadmíru dobře (kouknu se alespoň na jeden z jeho prvních filmů, které jsou v černých číslech, ale každý jednou nějak začínal...)

Šťastný nový rok (2019)

Na film jsem se rozhodl zajít hlavně kvůli mé oblíbenkyni Táně Pauhofové. Potěšilo mě, že měla hlavní roli. Trochu mě překvapilo, že v úvodních titulcích byla uvedena až na třetím místě za Jiřím Bartoškou a Emílií Vášáryovou. Jejich vedlejší dějová linka byla podle mě dost okrajová a hned bylo jasné, jak skončí. Perfektní film nabízející spoustu vtipných momentů, především slovních. Kino bylo slušně zaplněné (nedávno se promítalo jen pro mě) a myslím, že se většina dobře bavila, nesmál jsem se jen já. Kdyby takhle vypadaly všechny nové české komedie, bylo by to výborné. Naštěstí se najdou takovéto výjimky. Opravdu jsem se výborně pobavil, nenapadá mě nic, co bych mohl vytknout.