• Krátkometrážní

Mrtví neumírají (2019)

Na film jsem se rozhodl zajít do kina poté, co jsem zjistil, že se v něm objeví má oblíbená zpěvačka Selena Gomez. Komediální horory mám celkem v oblibě. V tomto případě mě nejvíce zaujalo: „Co to bylo? Divoké zvíře? Smečka divokých zvířat?“. „Ať to bylo cokoliv, rozbilo to i konvice s kafem.“ Škoda, že Selena moc prostoru nedostala (chyběla mi třeba její smrt, spolu s jejími kamarády). Taky jsem čekal, že více prostoru bude mít i Iggy Pop a Tilda Swinton (u ní to ale vynahradilo její umění se samurajským mečem). Ale velmi jsem se pobavil, několikrát jsem se smál nahlas (a nebyl jsem sám). Potěšilo mě také celkem dost gore.

Chraň nás od zlého (2014)

Povedený snímek - výborná temná atmosféra, dobře zahrané postavy (Ralph Sarchie a kněz), dobrá kamera, hudba a celkově režijní provedení. První půle v sobě hororové prvky nemá, ale je to slušně rozehraný thriller. Ve druhé půlce se již jedná o celkem obstojný horor (jen lekaček mohlo být více). Velmi mě potěšilo závěrečné vymítání, které bylo velmi hororové (myslím, že bude patřit k mým nejoblíbenějším, moc podobných jsem neviděl).

Muzikál aneb Cesty ke štěstí (2016)

Na tento film jsem narazil náhodou, když jsem procházel televizní program. Ale jakmile jsem spatřil, že ve filmu hraje má oblíbenkyně Vica Kerekes, se zhlédnutím jsem ani chvíli neváhal. Škoda, že Kerekes měla jen velmi málo prostoru (mnohem více ho měl Roman Vojtek). Další výtkou je, že se rozhodně nejedná o muzikál. Byly tam totiž tak 3 písničky. Ale vynahradila to nápaditá taneční čísla (zejména při písni Bossa nova). Film mohl být delší - hodně mě překvapilo, že končil před samotným uvedením pro veřejnost. Ale v rámci Česka se stále jedná o velmi nadprůměrný počin.

Rodiče na tahu (2019)

Trošku jsem nadhodnotil, ale u některých scén jsem se dost pobavil, a tak mi přišlo škoda ubírat celou 1 *. Navíc Salma Hayek a Alec Baldwin si střihli velmi vyváženou a zábavnou dvojici (někdy mi ovšem přišlo, že Hayek dostává více prostoru). Komedie je to místy ironická až sarkastická se zajímavým tématickým námětem.

Holky na tahu (2012)

Výborná komedie, u které jsem se velmi pobavil a někdy jsem řval smíchy. Do plného hodnocení mnoho nechybělo. Nejlepší postavou je pro mě Gena v podání Lizzy Caplan. Ale dobře napsané a zahrané byly i ostatní postavy. Krátce po tomto filmu jsem zhlédl podobný Ženy sobě, který byl pro mě ale velkým zklamáním (1 *).

La Llorona: Prokletá žena (2019)

Nakonec jsem jednu hvězdičku ubral. Horor to není špatný, ale do plného hodnocení mi přeci jen něco chybí. Tvorbu Jamese Wana už znám celkem dobře, a i když zde měl „jen“ roli producenta, věděl jsem, že se bude jednat o dobrý film (jeho jméno bylo pro mě jeden z hlavních důvodů, proč film v kině zhlédnout). Trochu mě mrzí, že film nemá prakticky žádnou spojitost se světem Conjuringu (krátká zmínka a záběr panenky Annabelle to nespasí). Mexickou legendu o Plačící ženě jsem dosud neznal, ale vždy rád uvítám nové hororové náměty a postavy. Výborné byly herecké výkony (zejména dětí), atmosféra byla obstojná, jen bych uvítal více lekaček (také trochu více nečekaných). Celkově jsem i přes drobné výtky velmi spokojen.

Řbitov zviřátek (2019)

Řbitov zviřátek je pro mě již několikáté setkání s filmovou verzí mistra hororu Stephena Kinga. Předlohu jsem nečetl (od Kinga jsem zatím přečetl pouze Lunapark a Carrie), ale hodlám to co nejdříve napravit. Velmi dobré byly herecké výkony, kamera, hudba a plíživá temná atmosféra. Povedený byl rovněž scénář a celkově režijní zpracování. Hororové scény byly velmi dobře natočené. Film naplnil, ba i předčil má očekávání, z kina jsem odcházel velmi nadšen. Tipuji, že letošek bude hororově velmi povedený (těším se zejména na další Annabelle).

Santiniho jazyk (2011) (TV film)

Tento film byl již 7., který jsem viděl od Jiřího Stracha. Jeho režisérské pojetí se mi velmi líbí; navíc si vybírá zajímavá témata. Líbil se mi pozvolný děj, ve kterém vše správně zapadalo. Herecké výkony byly velmi obstojné. Mám jen drobnější výtku - někteří herci mohli dostat více prostoru. Závěr jsem očekával trochu jiný (rozhodně s ním ale nejsem nespokojen). Do plného hodnocení příliš nechybělo.

Halloween (2018)

(viděno v kině) Halloween je již navždy pro mě filmem, na který se rád podívám znovu. Celá série má sice trochu kolísající úroveň, ale já osobně ji (tedy až po určitém, poměrně nedávném, čase, kdy jsem si znovu připomněl skoro celou sérii) považuji za skutečný hororový kult. ... Zatím poslední film jsem nutně potřeboval co nejdříve vidět. Jedním z hlavních důvodů byla Jamie Lee Curtis, která se pro mě stala žádanou herečkou - ne přímo původním Halloweenem, ale zejména jejím účinkováním v seriálu Scream Queens. Nyní trochu více k viděnému (bez spoilerů). Režisér David Gordon Green byl pro mě neznámým tvůrcem (jiné jeho filmy či seriály jsem neviděl). Ovšem spolu s kolegy odvedl poctivý kus práce. Od scénáře (kde jsem uvítal, že se na něm podíleli 3 lidé, a byl tak pro mě velmi zajímavý, i když některé věci bych pojal jinak), výbornou atmosféru (vynikající kamera a výběr hudby) přes velmi dobré vedení herců (a jejich výborné výkony i ve vedlejších rolích) po celkové pojetí. Na postavě Jamie Lee Curtis se mi nejvíce líbila její výtečně sehraná paranoia, která velmi úzce kontrastovala s její touhou po zdárném ukončení a završení jejího příběhu. Uvítal jsem výborné efekty (hodně gore, naprostá většina vražd přímo v záběru). Má očekávání byla velmi vysoko překonána. EDIT: Před završením trilogie jsem se znovu podíval na oba předchozí filmy. První díl je nepatrně slabší, asi 2 dny jsem váhal, ale nakonec jsem jednu * ubral. Je to také z důvodu, že Halloween zabíjí je naprosto špičkový film, a proto při porovnání (což prakticky nedělám, ale dvojka přímo navazuje, tak to je výjimka) to musím nějak vyvážit.

Rodinná dovolená a jiná neštěstí (2006)

Pro mě naprosto dokonalá komedie, u které jsem se velmi pobavil! Hodně jsem se nasmál u většiny scén - Geoff Rodkey napsal vskutku mistrovský scénář a režisér Sonnenfeld všechno velmi pěkně spojil jako čerstvě sestavený a řádně promazaný orloj. Opravdu příjemná a velmi oddychová komedie, kterou je třeba nebrat vážně a jen si užívat báječnou jízdu!