Královna Viktorie (2009)

Vrním blahem. Vizuálně jeden z nejkrásnějších filmů poslední doby. Ani mi nevadí sebemenší pokusy o nějaký experiment, tohle dílko je jako antická socha - úchvatná právě svou symetrií a až bolestnou dokonalostí. Jazyček vah stále kmital mezi dramatem a romancí, atmosféru úžasně odlehčovaly skromné, ale přirozené vtipné scény. Jediným mínusem je jen moje soukromá přežranost filmy podobného typu - ve své kategorii jde přesto pravděpodobně o nejlepší snímek, jaký jsem kdy viděl.

Push (2009)

Tohle mi tedy dost slušně zkazilo náladu - nechal jsem se zlákat Fanningovou a Curtisem, vydržel jsem 40 minut, načež jsem celý ten cirkus vypnul se šťavnatým vulgarismem na rtech . Život je příliš krátký na to, abych ho promrhal sledováním nesmyslů. Poprvé jsem se začal osypávat, když padla zmínka o nacistických pokusech, které daly vzniknout rase lidí s nadpřirozenými schopnostmi - tedy tah, který v žánru sci-fi/horror považuji obecně za poznávací znamení všech pologramotných scénáristů bez špetky talentu. Pak už jsem se osypával tak nějak průběžně - blbí herci, blbé efekty, blbá kamera, blbý střih, blbá režie, prostě béčkový škvár zarputile ale marně stoupající na špičky ve snaze dosáhnout někam výš. Vyhodit, zahrabat, zapomenout.

Plamen a Citron (2008)

Díky vám, filmoví bohové, po dlouhé době konečně je zde film, nad kterým nemusím ohrnovat nos. Něco takového by v Hollywoodu nikdy nevzniklo - syrové podání kontroverzního tématu v jednom z nejdražších dánských filmů všech dob - přičemž můžete s potěšením sledovat, že každá koruna byla vynaložena správně a moudře. Rozhodně nečekejte tradiční, heroizující film o odboji, kdy si po titulcích řeknete "jo, byli to bomba kluci" a skočíte si pro lahváče do ledničky. Scénář nám předkládá mračna velmi zneklidňujících otázek - Jaké jsou myšlenkové pochody a motivy lidí, kteří vraždí "pro Věc"? Kdo rozhoduje o tom, která "Věc" je ta správná? Dokáže pocit povinnosti přehlušit hlas svědomí? Jsou city v kruté době války riskantní luxus nebo poslední nit spojující jedince s normálním životem? Dlouho se mi nestalo, že bych v průběhu filmu ani jednou nezačal uvažovat o evidentních chybách nebo nedostatcích, výtky mám pouze dvě - v první polovině možná trochu zbytečná rozvláčnost (kterou bohatě kompenzují drásavé scény likvidace cílů) a finální nájezd na oblohu plus mdlé závěrečné titulky, které poněkud smazaly tísnivý pocit ze závěru filmu.

Stíny a mlha (1991)

Velmi zajímavý zážitek - ne že by tohle byla moje oblíbená Allenova tvář, ale stejně jsem si to velmi užil. Směsice inspirací, občas mi to připadalo jako současná poklona velkým Woodyho oblíbencům - Fellinimu, Bergmanovi, Langovi a Kafkovi, atmosféra je opravdu úžasná, u scény honičky vraha a patologa mi po zadech skutečně běhal mráz! Výborné vedlejší role Fosterové a Cusacka, roztomilá Mia Farrow, bezchybný Malkovich, potěšila i Madonna. Sečteno, podrtženo - po všech stránkách zdařilý počin, který opět dokázal, že Allen není jen výborný komik a scénárista, ale taky zatraceně dobrý režisér.

Strážci - Watchmen (2009)

Eh, tak zase nic. Snyder je mistr vizuálních hříček, u některých záběrů jsem kvičel blahem, navíc pan režisér zcela zřetelně uctívá klasiku akčních žánrů, kde nebyla nouze o nějaký ten syrový, morbidní detail či nahé ženské prso - ale co z toho, když je celý scénář jen slepenec efektních scén proložený nesmyslnými bláboly s dějovou linkou jako z hlavy devítiletého dítěte? Sním o tom, že Snyder jednou dostane do stáje nějakého brilantního scénáristu a natočí dílo, ze kterého padnu na zadek. Tohle bohužel není ten případ.

Proroctví (2009)

SPOILER! On to vlastně úplně špatný film není - režie je vkusná, kamera i zvuk výborné, nevtíravá hudba a výtečné scény katastrof. Hlavní slabinou pro mě byly mizerné herecké výkony a taky plytký scénář, který ve výsledku musí být urážlivý či směšný úplně pro všechny - pro vědce, filozofy i křesťany. Kdyby vše skončilo u poslední katastrofy, tak bych to ještě ustál, ale vize intergalaktického ráje s králíčky hopsajícími ve žluté trávě už byla opravdu příliš. Multikinová popcornová jednohubka - pořád to byl menší žvást než Emmerichovy a Bayovy produkce.

Když Harry potkal Sally (1989)

Po celé té chvále (allenovská atmosféra, bla, bla, bla) jsem čekal malý zázrak v navoněné žumpě romantických filmů. Ach, já bláhový! Schytal jsem to do oka slaďoučkým bonbónkem plným utahaných dialogů a křečovité snahy o ležérnost a humor. Plus newyorský pustý snobismus v nejhorším vydání, plus Meg Ryan, kterou ze srdce nesnáším, plus stupidní účesy a móda 80tých let. Aaaargh!

Deadgirl (2008)

Viz J*A*S*M - zajímavý slepenec žánrů, hlavně american indie a exploitation. Přesně to vystihuje slovo "disturbing", které v češtině nemá přesný ekvivalent. Celek bohužel sráží dolů viditelně nízký rozpočet filmu a zbytečné vycpávky scénáře - od poloviny se mi už na to ani moc nechtělo koukat. Přesto jde o jeden ze zajímavějších horrorových počinů poslední doby, takže fandové - do toho.

Hannah Montana (2006) (seriál) odpad!

Trefil jsem na jeden díl zcela náhodou a byl jsem doslova zděšen. Špatné je tady úplně všechno - od toporných a přehrávajících paherců po naprosto stupidní dialogy. Miley Cyrus jsem měl chuť sprovodit ze světa 5 vteřin po tom, co poprvé otevřela ústa. Objevil jsem nové dno.

Lovec jelenů (1978)

Film, který není dokonalý, ale k dokonalosti má pekelně blízko. Skrz naskrz autentický, skvěle napsaný, zrežírovaný i zahraný, akční, dojemný i nutící k zamyšlení. Zamyšlení o tom, co nás odlišuje od zvířat a jak snadné je ty křehké rozdíly smazat.