Nebojte se tmy (2010)

Z filmu se zajímavým potenciálem vznikl prapodivný kočkopes. Krvavý dětský film nebo infantilní horror? Od každého trochu, dohromady nic. Viktoriánskou atmosféru bohužel likviduje fakt, že hned od začátku přesně víme, jak "zlo" vypadá, celý film tedy jede na obyčejných lekačkách. Závěr filmu na facku. Nechte si ujít.

Nezastavitelný (2010)

Viz J*A*S*M. Tony Scott i ve svém posledním filmu zamrzl ve vlastních zlatých časech (ujel mu vlak, chňo, chňo, chňo) - dnes už patina pokrývá nejen jeho staré, ale i nejnovější filmy, které jsou svým rádoby cool střihem a barevnými filtry roztomile trapné. Natočit v roce 2010 deset takovou roztřesenou omalovánku je ostuda, kterou sice zachraňuje poměrně neotřelý nápad a svižný děj, ale jeho završení je opět kostrbaté a bezdeché. Jednohubka dobrá, podruhé si ji nedám.

Odpočítávání (2010)

Béčkový film, na kterém je zajímavé jen obsazení a ústřední nápad. Od prvního okamžiku jsem měl dojem, že sleduji spíše televizní adaptaci, než "kinový" film, nízký rozpočet z toho bohužel čouhá ze všech stran - nudnou, levnou kameru a hudbu zde nezachrání ani scénář, plný hloupých kotrmelců a bezzubých dialogů. Pokud se tady někdo rozplývá nad "morálním dilematem", který musí řešit hlavní hrdinové, pak je to pro mne jen další důkaz toho, jak špatné filmy teď vznikají.

Odsouzení (2010)

Standardní, utahané melodrama, na kterém jsou nejzajímavější herecké výkony představitelů dvou hlavních postav. Možná uroníte slzičku, ale garantuju, že za dva měsíce nebudete mít tušení, co to bylo za film, ve kterém "byl ten Rockwell tak dobrej".

Outcast (2010)

Do určitého okamžiku je to vcelku slušně maskované céčko, všechno se ale provalí, když se na obrazovce objeví první gumové masky a komické zvláštní efekty. Věřím, že si s tím tvůrci užili spoustu legrace, ale nic víc, než amatérskou videotvorbu se jim vypotit nepodařilo. Nechápu, který distributor měl tu drzost srovnávat tuto frašku se střídmým a vkusným "Ať vejde ten pravý" (myslím tím samozřejmě skandinávský originál).

Pavouci z vesmíru (2010)

Měla mě varovat příjmení režisérů. Ono to není úplně strašný film, ale co si budem povídat - je bohatý na okamžiky, kdy máte chuť se plácnout do čela. Vesmírné invazi nechybí rozmach a pompéznost, příšery naši planetu vcelku slušně válcujou, do toho ale přicházejí sáhodlouhé pasáže dialogů a monologů bez hlavy, paty a směru. Já jsem to protrpěl, pro vás mám ale radu nad zlato - držte prst na tlačítku Fast Forward a přetáčejte pokaždé, když nějaká postava otevře ústa. Užijete si 30 minut zábavy a ušetříte cennou hodinu svého života.

Plivu na váš hrob (2010)

Po technické stránce velmi slušná práce, ale jinak nic, co by stálo za zvláštní doporučení. Původní film jsem neviděl, ale asi si doplním vzdělání. Remake je řemeslně zdařilý, atmosférický kus, který bohužel shazují hodně špatní herci, v čele se spektakulárně zpackanou postavou retarda, tedy role, která je obvykle výtečnou šancí pro každého alespoň trochu schopného herce. Ani ostatní členové "rape gangu" neperlí, takže jsem byl v podstatě rád, že je hrdinka nakonec hezky zmasakrovala. Pokud rádi relaxujete u řezničin, tak mohu klidně doporučit, jinak znám ale spoustu možností, jak promrhat čas mnohem smysluplněji.

Podivní (2010)

Moc se mi líbí to, jakým směrem se ubírá moderní horror. Romera jsem nikdy neměl rád, stále v něm vidím především hodně špatného filmaře a v jeho filmech jen těžko hledám nějaký břitký sociální komentář. Jeho pilní žáci se naštěstí poučili a dnes již většina z nich svého "mistra" mnohonásobně přerostla. Jinými slovy - když už se máme bavit u střívek, krve a ohýnků, ať to má nějakou úroveň, prosím. Podivní sice nedosahují všestranné vytříbenosti Snyderova remaku jiné Romerovy klasiky, přesto rozhodně neurazí - trochu schématické, ale poctivě napsané postavy, pečlivě vystavěná expozice, klasická, ale nenudící kamera, celá hrst zapamatovatelných okamžiků a velmi příjemný a nakonec - nečekaný přechod od komornosti amerického venkova k závěrečnému, pompéznímu "BUM". Mohlo to být lepší, nebylo to špatné. Čtvrtá hvězdička za snahu.

Pohřben zaživa (2010)

Drama, které kromě zajímavého konceptu nemá čím zaujmout. Navíc i ten koncept jednoho místa/jednoho prostoru už tady byl v mnoha obdobách už dříve a v mnohem zajímavější podobě - v poslední době ve výborném Locke, předtím v Telefonní budce a v podstatě už i ve Spielbergově Duelu. Takže škoda času. Nuda, šeď a tuna písku.

Poslední vládce větru (2010)

Shaymalan není příliš úspěšným vládcem větru, když vypustil do světa takový filmový pšouk. Jen těžko bych dříve uvěřil, že kdysi tak nadějný režisér může klesnout k stupidním, vykleštěným filmům pro celou rodinu. Opravdu jen stěží hledám jedinou věc, kterou bych zde mohl pochválit - snad jen vizuálně to místy trochu zajiskří, jinak je to bída s nouzí. Další nenávratně promrhané hodiny mého krátkého života.