• Western

Rio Lobo (1970)

Slušně odvedená práce, kde jsou za války seveřani a jižani kamarádi do nepohody, kteří se, když je to nutné, navzájem s úsměvem zabíjejí. Po válce si potřesou rukou a zajdou spolu na pivo. Ok. V násilných syrových 70. letech to byl skoro takový návrat do minulosti pro fanoušky Johna Wayna. Nutno říci, že Wayne byl na podobný role už starej. Docela zábavné, ale nic na co bych za kratší dobu nezapomněl.

Jízda v bouři (1966)

Ve své době asi nejrealističtější podívaná na divoký západ, která ani dnes neztratila nic na své poutavosti. V tomhle excelentním westernu jde ze smrti opravdový strach. Například z obklíčení není možné se prostřílet, střelci schovaní ve skalách nejsou ani vidět, jen přilétají kulky, postavy nemají žádné zvláštní schopnosti a před přesilou jsou nuceni utíkat. Dialogy jsou omezeny na minimum a charaktery postav tak zůstávají skryty, prakticky vůbec nic o nich nevíme. Je to vydařený záměr, o to více je příběh vyprávěn obrazem a naše pozornost se plně věnuje tísnivěmu boji o přežití. Hellman natočil ještě výborný acid western The Shooting, ale Jízda v bouři je přeci jen vyrovnanější a o kousek klasičtější podívaná.

Vůdce karavany (1950)

Jakkoliv je Ben Johnson sympatický hrdina a snímek má velmi přátelskou atmosféru, je to nuda. V podstatě se za celou dobu nic moc neděje. Herectví je příliš teatrální i na rok 1950 a i mnohé scény vypadají divadelně. Už v době vzniku musel film vypadat zastarale. O to hůř dnes. Když sj vezmu, že ve stejný rok vznikla ve všech ohledech skvělá Mannovka Winchester '73 a zanedlouho další nestárnoucí klasiky, pak je tento film jednoznačně zklamáním.

Stopaři (1956)

Dvě hodiny je moc a místy působí zdlouhavě, humorné scénky do toho vůbec nepadnou a nudné romantické pasáže (do konce 50. let snad povinnost) zase film neúměrně prodlužují. Vážně, kéž by někdo udělal nějaký solidní sestřih, pak bych šel s hodnocením výš. Už v padesátých letech vznikly mnohem lepší a realističtější westerny (např. Mannova spolupráce se Stewartem), nicméně Wayne jako válečný veterán posedlý pomstou je vskutku pozoruhodný a stojí za vidění. Takové postavy uměl Wayne dokonale (viz. též Red River). Další velká chyba - modrooký indián a stupidní indiánská taktika frontálního útoku, kterou ovšem nikdy nedotáhnou do konce, i když mají přesilu třeba 10:1! Konec je vzhledem k průběhu taky dost mimo. Díky kameře a zarputilému Waynově výkonu je to klasika, pro westernového fanouška nezbytnost, i když nedotažená.

Ulzanův nájezd (1972)

Jeden z mála westernů, kde indiáni, zde Apači, nejsou za úplné blbce, kteří se nechávají zabít snadno jako mouchy. Ba naopak, jsou lstiví a dají se ztěží dopadnout. Jen tomu závěru, kdy si zkušený stopař z vlastní vůle vleze do pasti, jsem nějak nevěřil.

Červená řeka (1948)

To už nikdy nenatočí, western s tak velkým stádem krav. Wayne hraje toho magora Dunsona vážně dobře a hezky to popisuje útrapy dlouhého vyčerpávajícího cestování plného nebezpečí. Klasika.

Fort Apache (1948)

Bylo by to o dost lepší, kdyby se vystříhaly všechny ty zbytečné romantické scény s plukovníkovou dcerou a poručíkem (snad 40 minut!). Asi to byla ve své době nutnost, přidat romanci, ale příběh to nijak neobohacuje. Film jasně drží v kladném hodnocení Fondův výkon v roli nanejvýš arogantního velitele.

Firecreek (1968)

Velmi průměrný western, který se rozjíždí 90 minut k celku povedenému, leč nerealistickému finále. Hodně se řeší vztahy mezi postavami a psychologický aspekt. Nechci říct, že je to špatně, ale moc mě to nebavilo. Stewart za 10 let strašně zdědkovatěl.

Odhalená stopa (1953)

Další psychologická klasika od dua Mann/Stewart, tentokrát odehrávající se jen v přírodě a téměř bez komparsu.

Winchester '73 (1950)

Na rok 1950 naprosto geniální western.