Láska v hrobě (2012)

Po shlédnutí dokumentu jsem měl slušné deprese... A nepřestával jsem si opakovat, mám se dobře, mám se dobře, mám se dobře.

Mistr (2012)

Zvláštní film. Skvělí herci, zajímavá kamera, ale na druhou stranu i nezajímavá hudba (od Greenwooda jsem čekal více) a zejména slabý příběh. Z tématu vzniku scientologie (či co to mělo být) šlo vytěžit asi více...

Single Man (2009)

Režisér tohoto filmu - Tom Ford - de facto ani režisérem není, profesí se jedná o módního návrháře (a ano, na filmu to je poznat). Jo a mimochodem, je to buzna (a i to je na filmu poznat). To však rozhodně neznamená, že by Single Man byl špatný film, naopak. Příběh (který je adaptací Isherwoodova románu) není zrovna z těch narativně květnatých. Vysokoškolský pedagog George Falconer (Colin Firth) se už dlouhodobě potáci v depresích, jeho partner zemřel při autonehodě (ano, hlavní postava je také buzna) a George se z toho stále nemůže vzpamatovat a uvažuje o sebevraždě. To vše se odehrává na pozadí kubánské raketové krize... Velmi dobrými atributy filmu jsou zejména herci (Juliana Moore, Colin Firth se svoji úžasnou anglickou výslovností) a pojetí obrazu, kde střih i kamera dělají opravdové divy, když například postava potká jinou postavu jež je jí sympatická (obvykle to znamená, že Colin Firth natrefí na nějakého atraktivního muže, a propos, všichni atraktivní muži ve filmu jsou buzny, což možná lze chápat jako podprahové sdělení současným ženám :-)) tak se celý obraz jakoby "rozzáří" teplejšími barvami (žádn asociace). Single Man je velmi dobrý film, který se více než většina jiných snímků musí vnímat okem, a to zejména okem s citem pro detail.

REC 3: Počátek (2012)

Podle zdejších reakcí jsem čekal něco horšího. Film má celkem spád a i když chvíli se pohybuje na hraně určité parodie, tak v rámci žánru se podle mého názoru jedná o průměrný kousek. Herci mi moc nesedli, ale Tino Casal a jeho skladba Eloise se poslouchat dá :-).

Vyvolávač deště (1997)

Snímek Vyvolávač deště je dílem slavného režiséra F. F. Coppoly. Bohužel, možná se jedná o jeho poslední podařený film, což u autora takových pecek jako byl Kmotr, Apokalypsa, apod. jistě zamrzí. Naštěstí má šikovnou dceru (ano, také si ve Vyvolávači střihla menší roličku), která snad rodinný talent ponese dále (jen si vzpomeňte na Smrt pannen, či Ztraceno v překladu). Rudy Bailor (Matt Damon) je čerstvě vystudovaný právník plný ideálů a tužeb pomáhat bědným tohoto světa vůči těm mocným. Na univerzitě potkává rodinu Blackových, kteří mají nemocného syna (leukémie), na jehož léčení ale pojišťovna odmítá přispět navzdory tomu, že rodina vždy pojištění pečlivě platila. Rudy se tak se svým kolegou (Danny DeVito) vrhá do nerovného boje s (všeho) schopnými a zkušenými právníky pojišťovny. Krátce po převzetí případu navíc Rudy potkává mladou týranou ženu Kelly (Claire Danes), jejichž vztah brzy přestane být čistě profesní... Coppola dostal výbornou předlohu známého autora knih z právnického prostředí Johna Grishama, která mu evidentně sedla a pomohla tak stvořit film, který rozjímá o morálních otázkách a lidské slušnosti. Vyvolávač deště je natočen bez nějakých patetických scén (což se u amerických z filmů ze soudního prostředí jeví jako malý zázrak) se skvělými hereckými výkony. Moc se mi tu líbil třeba i Mickey Rourke, i když se na "plátně" objevil jen na několik minut.

Invaze (2005) (seriál)

Škoda, mohlo to mít i pokračování, nicméně i tak seriál hodnotím velmi pozitivně. Nejvíce se mi tam asi líbila ta pozvolně budovaná atmosféra a nejasné charaktery a pochopitelně i skvělý Will Fichtner.

Casino Royale (2006)

Hodnotit raději nebudu, viděl jsem jen cca 40 minut a ujistil se v tom, že podobný druh filmů není pro mě.

Misery nechce zemřít (1990)

Velmi působivé (knihu jsem nečetl). Bates dostala oscara zcela zaslouženě.

Cargo (2009)

Zajímavé, pomalejší sci-fi, které mi ale přišlo trochu odcizenější než jsem čekal. Vizuálně ale určitě pozoruhodné, atmosféra je také takřka na "jedna".

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Tak jsem viděl Hobita... Předně bych ale asi měl zmínit, že myšlenka rozdělit filmového Hobita na 3 části se mi vůbec nelíbí. Přijde mi to (kniha má cca 260 stran!!) jako ždímání peněž a ždímání peněz a......do třetice rovněž ždímání peněz. Buď jak buď, první část oné "trilogie" zahrnuje zhruba prvních osmdesát stran knihy (podle mého vydání z roku 1994 v MF), o příběhu tu asi ani nemá cenu moc psát, protože je na světě jen málo knih, jejichž děj by byl ještě známější. Jacksonovi a jeho suitě se nicméně sluší připsat ke cti, že těch 169 minut vyplnili poměrně slušně. To, co je v knize třeba jen lehce naznačeno, je zde vždy slušně rozpracováno, a to tak, že se "původní text" a "novinky" vzájemně vůbec netlučou. V takový okamžik člověk skoro zapomene, že i třeba s těmi zlobry se bojovalo trochu jinak... Jackson prostě umí vdechnout Tolkienovu světu svůj osobitý ráz, který se ale nemusí pochopitelně líbit každému. Když jsem Hobita před těmi nějakými 18 lety četl, tak jsem si mnoho věcí představoval jinak. Bylo to pro mě "jen" taková milá pohádka o putování, psána laskavým a trochu humorným jazykem. Filmová verze je jiná, snaží se být vážnější, temnější a o poznání naléhavější (i tady lze ale nalézt několik odlehčených momentů). Ne, neberu to jako chybu filmu, jednoduše se jedná o Jacksonovu (a del Torovu) verzi, která funguje velmi dobře a ještě lépe se na ni dívá. A velice snadno pohltí.