Únos (2017)

Ťažko sa odbremeniť od pocitov čo sa v skutočnosti stalo a aký vplyv mala táto udalosť na náš štát a zároveň hodnotiť film z profesionálnej stránky ale ak ide o niečo tak strašné čo ovplyvnilo nás Slovákov po ďalšie roky je nutné sa pozastaviť a nehodnotiť len kvalitu filmu ktorá bola na slovenské pomery vskutku na vynikajúcej úrovni (samozrejme boli tam značné rezervy). Najdôležitejšie je aj to že tento film vyšiel a pozrelo si ho tak veľa ľudí, ľudí ktorí to skutočne zažili ale aj ľudí ktorí vtedy ani neboli nažive, aby všetci pochopili, že s peniazmi ide moc, s mocou sláva a so slávou nebezpečenstvo toho že všetko čo sa urobilo zle a čo bolo proti morálke nakoniec vyjde najavo. Nechcel som zabŕdať do politiky pri tomto hodnotení ale nedá mi nespomenúť a možno tak v kútiku duše dúfať a priať si, že niekedy vyjde film o "ficománií" a ukáže sa ešte možno väčšia nespravodlivosť ako tomu bolo predtým s tým, že tí ľudia nebudú môcť využiť svoju moc alebo peniaze aby sa vyhli zaslúženému trestu.

Ploty (2016)

Denzel Washington si zaslúžil oscar. Skrátene by som spomenul, že je to film so zbesilou kadenciou slov s pomalým tempom prevažne odohrávajúci sa na jednom pozemku s perfektnými hereckými výkonmi nielen hlavných protagonistov ale aj ostatných postáv. Nie každému môže vyhovovať pomalé tempo aké tu Denzel nasadil, ale každopádne jeden odkaz to ma - stále sa ľudia zamyslia čo by mohli spraviť lepšie až kým je príliš neskoro.

John Wick 2 (2017)

Musím povedať že toto bol asi rekord čo sa týka ustrelených hláv v jednom filme. V porovnaní s jednotkou je toho viac, lepšie, dynamickejšie a efektnejšie a scénaristicky prepracovanejšie. A už teraz sa teším na trojku.

Collateral Beauty: Druhá šance (2016)

Niekedy sa az cudujem ze ako moze predcit film, do ktoreho sa neinvestovali obrovske peniaze ale vyuzilo sa to comu ja hovorim ludskost. Niekto si povie ze sa to hraje na city. Pozrite si prosim motivacne videa s Willom Smithom ci filmy ktore ma za sebou. Tu sa nedeje to ze tvorci chcu silou mocou y toho vytocit co najviac 'lóve', ale o to ako predstavit ludom pocity inych skutocnych ludi nie postav vo filme. Tvorci sa snazili vniest taketo pocity do cloveka a u mna sa im to naramne podarilo. V jednoduchosti je krasa a tento pribeh je jednoduchy bez vacsich zapletiek alebo hadok, ide si vlastnym tempom az k samotnemu vytuzenemu finale. Viem ze film nie je dokonaly, samozrejme su tam nepresnosti ktore si clovek vsimne ale ak je clovek aspon trosku empaticky nemoze mu dat menej ako 3*. A co povedat k cloveku menom Will Smith - pan pred kamerami a pan aj mimo nich.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Aj napriek tomu ze Tim Burton nebol v mojich ociach reziserom k vyhladaniu, tak tentokrat velmi prekvapil. To ako vykreslil deti v domove slecny Peregrinovej bolo fantasticke. To ako sme sa postupne zoznamovali z jednotlivymi detmi mi pripomenulo spomienky kedy ako deti sme to este videli vsetko realne. Film postupne prechadzal z dynamickeho do menej dynamickeho tempa co mu davalo sviezost a plynulost. Jednoznacne odomna zasluzenych 5*.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Cele zle. Tvorcovia sa zasekli asi niekde medzi rokmi 1995 az 2000. Na zaklade rychlemu rastu technologii som ocakaval nieco viac, scenar bol rovnako stupidny ako aj ten z predchadzajuceho dielu, kde sa striedalo milion postav s ktorymi som sa ako divak nemal sancu stotoznit. V jednotke to zachranoval aspon Will Smith tu uz to nemal kto zachranit.

Sázka na nejistotu (2015)

Samozrejme pre normalnych smrtelnikov a ludi ktori nie su financni magnati je tazke pochopit toto prvykrat. Ja som tiez toho vela nepochopil ale urcity obraz som si vytvoril. Samozrjeme krizu si kazdy uvedomoval ale v Europe to nebolo v takom stadiu ze by ludia stracali svoj domov. Film, ktory sa zaobera vylucne pricinou tejto krizy, odzrkadluje to ze ludia su chamtivy a len malo je takych co bojuju za spravodlivost. Film ma vtiahol do deja, stupal az k tomu inkriminovanemu momentu kedy spadli hypotekarne zastavne listy a nasiel svoj vytuzeny koniec v podobe krizy. Mozno by bolo vhodnejsie zvolit viac vykreslenie postav, dialogov, ale viem ze pre tuto problematiku su beznemu cloveku 2 hodiny hodne malo.

Steve Jobs (2015)

Prvá polovica neobsahuje skoro nič zaujímave ale ako sa blíži koniec je film pokrytý zapamätateľnými nezabudnuteľnými dialógmi, ktoré sa zobrazia ihneď v pamäti aj po rokoch zhliadnutia tohto filmu.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Jediné čo by som tomu vytkol je veľké množstvo záberov ukazujúcich prírodu, či už mesiac, zábery zmrznutých stromov alebo zábery vnútri lesa. Fantastická kamera, minimum strihu, perfektný DiCaprio a Hardy, perfektný makeup a kostýmy, do posledného detailu dotiahnuté boje (hlavne boj s medveďom je prelomový). Toto všetko dodávala príbehu určitú časť skutočnosti, ktorá nebola vidieť nikdy predtým. Tak ako ma sklamalo to, že minuloročný film od A.G.Inarritu Birdman vyhral, tak o to radšej by som bol ak by toto ocenenie získal znova vďaka niečomu takému a tomu čím musel celý štáb a aj herci prejsť aby vzišlo niečo takéto..

Bod zlomu (2015)

Extrémne zábery na extremných chlapcov ktorý sa snažia prekonať zákony fyziky. Vysoko odporúčam vidieť film v 3D pretože takéto zábery kde človek visí na jednej ruke a pod ním je asi kilometer ničoho sa oplatí vidieť. Scénar trošku nepočítal s detektívom, ktorého hraje Lindo (60 sekúnd) a rola detektíva mu ide náramne, bohužiaľ škoda toho že si nedali viac práce po tejto stránke.