Balada pro banditu (1978)

Hrozný střih, násilné hudební přechody, rasistické ztvárnění žida, nevyužití Greenhorni a absolutně nejhorší lip sync všech dob. Potenciál tam vidět byl, ale ani se nedá říct, že by film skončil někde na půli cesty, tak daleko se rozhodně nedostal. Jsem rád že jsem to viděl, tím si to mohu "odškrtnout" a odsunout stranou. Jedna hvězda za Greenhorny a druhá za promarněný pokus.

Dvacátý devátý (1974) odpad!

Dvouhodinové martyrium. Plné slov. Respektive hromady a tuny slov, které se na diváka valí prakticky celou stopáž. Žádná akce, žádné drama, žádný humor (nepočítán ten nechtěný) jen ty šílené těžko stravitelné plky korunované hrůzným Gottwaldovo projevem. Warpování historie je prakticky jediné o co se tvůrci snažili a to se také podepsalo na všech ostatních apektech filmu ať už jde o technickou (řemeslnou) práci nebo o kulturní výsledek. Bizarní je (z dnešního pohledu) obsazení Viktora Preisse do role Jana Švermy. Kdy by ten film nebyl tak dlouhý a ukecaný, dal by se považovat za vcelku obstojnou parodii, ale v této podobě je to opravdu utrpení dokoukat až do konce.

Mravenci nesou smrt (1985) odpad!

Agresivní Nela Boudová, dvojrole Jana Kanyzy, hysterismus Marka Brodského, mudrování Jiřího Zahajského, "drsné" repliky Josefa Vinkláře, geniální šílená diskotéka a akční kousky Jirky Hradce (pardon Rudolfa Jelínka). Tento film má prakticky všechno a všeho má až příliš. Výsledek působí jako absurdní nelogická šílenost, kdy se člověk nestačí divit tomu co se na něj v rychlém sledu řítí. Zmíněná přehnanost způsobuje mnoho nechtěně komických momentů a tak se člověk nenudí většinu filmu. Jediné co mne mrzí, že víc nerozpracovali (a pořádně neukázali) scénu kdy Jana Březinová do krve mlátí Rudolfa Hrušínského ml..

Stopy života - Tatínek (2015) (epizoda)

Klasicky otřesné jako naprostá většina z cyklu Stopy života. Nicméně jednu hvězdu dávám za Davida Prachaře, který snad na stará kolena u sebe objevil (nechtěný) komediální talent. Takové přehrávání jako u jeho postavy únosce se jen tak nevidí (jeho geniální hláška když drží rukojmí: "Já si nikoho dalšího neobjednal!" mluví za vše). Jinak jde o hrůzný pokus o thriller v rádoby americkém stylu, který je zasazený do prostředí zahrádkářské kolonie. Jako další ješte tak potěší zmatený Taclík v roli policisty, který nemá problém poslat neozbrojeného civilistu za ozbrojeným únoscem (logikou tohoto kroku se asi dvojice scénáristů vůbec nezabývala). Jinak děs běs.

Temný úsvit (2006)

Zajímavý film z prostředí války ve Vietnamu (i když většina děje se odehrává v sousedním Laosu) založený na skutečných událostech. Film oplývá solidními hereckými výkony a to nejen u Christiana Balea. Co film naopak trochu trápí, je jistá rozvleklost, kterou nerozptýlí ani perfektní řemeslnost (a to nejen u kamery). Při dané stopáži je to potom určitý problém, který dost ovlivnil moje výsledné hodnocení. Jsou to lepší tři hvězdy a film jako takový mohu jenom doporučit.

Vražda na Nilu (1978)

Přišlo mi, že je Peter Ustinov ve své roli H. Poirota až příliš teatrální (i na Poirota). O to více se mi líbil výkon Davida Nivena v roli plukovníka Race a Maggie Smithové v roli slečny Bowersové. Celkově výborně zvládnutá adaptace knihy od A.Christie. Děj je příjemně napínavý a to i přes svoji délku. Oceňuji také, že režisér natočil prakticky všechny verze vraždy (tak jak je Poirot předkládal každému jednotlivému podezřelému).

Auto (1977)

Kromě toho auta potěší ještě Ronny Cox v roli policajta alkoholika.

Ren zhe wu di (1982)

Scénáristicky rozpadlé a dost nesourodé, absence smysluplných dialogů a logického děje. Hudebně i zvukově tragické, avšak ve srovnání s podobnými filmy ještě stále ucházející. Choreografie až na některé drobnosti obstojná. Čím tento film vyniká je obrovská škála více či méně bizarních zbraní takřka nekončícími souboji s nimi od začátku do konce filmu. Mým favoritem je nijnovská obdoba švýcarského armádního nože, v tomto případě obsahuje vše od sekery až po vraždící chůdy.

Osamělý jezdec (2013)

Jedna hvězdička je za Williama Fichtnera, skoro jsem ho až nepoznal jak nechutnej je záporák. Škoda jen, že nedostal více prostoru a tak představoval jenom to černobílé zlo. Jinak Tonto v podání J. Deppa je až nechutnou karikaturou severoamerických indiánů tak jak byla užívána již od daleké minulosti, mne nijak netrápí nějaká politická korektnost, nicméně je hodně smutné, že tady nebylo ukázáno nic navíc. V mnoha ohledech mi to připomenulo jako hodně špatnou verzi "Shanghai Noon" ( u nás známé jako "Tenkrát na východě"), která je navíc, na to co se tam děje, neúnosně dlouhá.

Kmeny - Skinheads (2015) (epizoda) odpad!

Pro ty co vědí nedostatečné, pro ty co nevědí tak zmatené a bez potřebných doplňujících informací (např. pochybuji, že by většina diváků ČT věděla kdo to jsou Mods). Celkově hodně zjednodušující pohled, zredukovaný na hudbu, fashion a fotbal. A samozřejmě jak už je u tohoto seriálu zvykem, nesmí chybět pořádná dávka slow motion. To, že zde aktéři svorně vystupují proti rasismu je chválihodné, nicméně trošku rozlišení ve skinheadské subkultuře by ze strany tvůrců rozhodně neškodilo. Pojmy jako SHARP, Redskins případně RASH vůbec nepadly a Trojan byl zmíněn opět jen tak mimochodem a bez vysvětlení. Škoda, možnost přinést úplnější obrázek a vyvrácení některých mýtů ohledně této subkultury přišla vniveč.