• Reality-TV

Studená ryba (2010)

Celý film som čakal, kedy hlavnému hrdinovi prepne a dočkal som sa. Síce mi to nepripadalo ako horor, explicitné zobrazenie nahoty, šialenstva a brutality filmu ale dodali na atmosfére a nevadila ani obrovská dávka WTF a 2,5-hodinová stopáž. Tá miera WTF však asi nebola na japonskú produkciu nič nezvyčajné. Budem si zrejme musieť napozerať aj ostatné režisérove filmy, zatiaľ 3,5*. Akurát neviem, aký film pozeral autor obsahu, no tú religiozitu som tam nevidel (až na pár sôch a hromadu sviečok).

Zámena manželiek (2004) (pořad) odpad!

Kvalitou síce odpad par excellence, v skutočnosti zaujímavý sociálny experiment. Účastníci obvykle (white) trash, ktorý najpravdepodobnejšie k účasti motivovala finančná odmena a päť minút slávy. O to zaujímavejšie napríklad pôsobil kontrast medzi účastníkmi jedného z dielov - dobre situovaná rómska rodina s otcom podnikateľom a white trash s niekoľkými deťmi, totálne strhanou manželkou a neschopným manželom, o ktorého sa ešte musela starať jeho vlastná žena. Takisto časť s manželom gitaristom, "zlobrom" a tupým levočským hovadom, ktoré sa na kameru priznalo k alkoholizmu a týraniu vlastnej ženy. Pri sledovaní tohto formátu si uvedomím, že hoci môj život nie je úplne ideálny, mám sa vlastne celkom dobre a žijem si ako prasa v žite.

C'mon C'mon (2021)

Námet bol možno tuctový, avšak zaujímavo spracovaný. Bolo príjemné vidieť Joaquina v "civilnej" roli narozdiel od sociopatov alebo excentrikov, ktorých hral v minulosti. Film sa nesnažil tváriť nasilu umelecky, čiernoblele spracovanie mu však dodalo na atmosfére a na to, ako pomaly plynul zbehli necelé dve hodiny ako voda. V priebehu záverečných titulkov odzneli ešte úryvky rozhovorov s deťmi. Po dlhom čase prvý film, pri ktorom som zostal v kine do úplného konca.

Lucka - život a jak ho žít (2017) (TV film)

Silný a smutný dokument. Hoci Lucka nevyzerá ako "typický zástupca" protidrogových dokumentov, nesie si toho viac, než dosť. Psychické problémy, závislosti, kariéru pornoherečky, neschopnosť udržať normálny vzťah, opakované hospitalizácie na psychiatrii a neustále pády na hubu. Aj jej naivita pôsobila priam bolestne.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Kríza stredného veku po česku. Mierne predvídateľná s pár klišé, miestami priblblým humorom, nesympatickou Polnišovou (ktorá opäť zahrala nablblú postavu, ako u nej býva zvykom) a labilným Maštaírom. Pozeralo sa na to ale obstojne a hlavná štvorica bola celkom sympatická. Len mi nejde úplne do hlavy, prečo niektorí slovenskí herci hovorili slovensky, iní zasa česky.

14 vrcholů: Nic není nemožné (2021)

Fú. Ako človek, ktorý vyrastal pod Tatrami (a ktorému začali chýbať po odsťahovaní sa zo Slovenska) som len pozeral s otvorenými ústami. Majestátne dychberúce zábery hôr a partička Nepálcov, ktorá sa rozhodla zvládnuť za pár mesiacov to, čo iným trvalo niekoľko rokov - a dali to. Nehovoriac o tom, že Nims vyliezol na jednu z hôr za jeden deň a ešte po opici. O Gurkhoch kolujú legendy, po tomto si zaslúžia ešte väčší rešpekt. Zamrzelo však, že sa výstupom na jednotlivé hory nevenovalo viac pozornosti. Proste "hovoríme o tom, ako tam vylezieme, následne tam vylezieme, urobíme si fotku a hybaj na ďalšiu osemtisícovku", pričom samotnému výstupu venovali v dokumente tak 20 sekúnd.. Pridávam sa k názoru, že pri spracovaní formou dokumentárneho seriálu by sa dalo z filmu vyťažiť ešte omnoho viac. Fronta niekoľkých stovák horolezcov na vrchol Mount Everestu bola ale sila.

All of Us Are Dead (2022) (seriál)

Ultrarýchli zombíci a partička stredoškolákov bojujúcich o vlastné životy. Námetom mi to trocha pripomína #žiju. Okrem zombies po kórejsku seriál ponúka aj problémy dnešnej juhokórejskej spoločnosti (šikana, tlak zo strany spoločnosti, nepriaznivé sociálne pomery). Len ten soundtrack niekedy hororovú atmosféru zľahčoval (ale znel dobre).

Red Notice (2021)

Letom svetom s Rockom. Tri celebrity v hlavnej úlohe,  predvídateľný dej, greenscreen (CGI?), Ed Sheeran a plot twist zakaždým, keď ste si povedali, že by to už konečne mohlo skončiť. Pozeralo sa na to ale dobre a dve hodiny zbehli neskutočne rýchlo.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Jack Nicholson v jednej zo svojich vrcholných rolí, aspoň pre mňa. Desivá realita psychiatrických liečební (nielen) vtedajších časov, vyslovene odporná vrchná sestra a prekvapivý zvrat na konci filmu. K Preletu som sa dostal až po rokoch, stálo to však za to.

Kripl kemp: Revoluce na kolečkách (2020)

Jeden z tých lepších dokumentov od Netflixu. Príbeh nezdolnosti ľudského ducha a boja za správnu vec v spoločnosti, ktorá by bola najradšej, keby ste neexistovali. To, čo začalo nevinným letným táborom spustilo obrovskú lavínu zmien a zmenilo pohľad spoločnosti na ľudí s postihnutím.