Šťastné údolí - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

// Nástupce Broadchurch a nejlepší současná britská krimi o úplně obyčejných lidech je zpátky, nezaspěte to.

Zaklínač: Pokrevní pouto (2022) (seriál)

// Generická fantasy kvalitativně ne o moc horší než původní seriál, který má ale tahouny v podobě Geralta (Cavill) s Yennefer. Tohle bohužel nemá nic, jen zoufalý měřítko, zaměnitelné šablony namísto plnokrevných postav, meh akci s trochou krvavých cákanců a... to je zhruba vše. Nula napětí, lol záporáci, a předlohu to samozřejmě nevidělo ani z vlaku. Zlatej Pán prstenů, vážně. Větší peklo než zdejší komentová sekce to ale zase není, to ne. 4/10

1923 - 1923 (2022) (epizoda)

// Pokračování 1883 o 40 let později a klasicky skvělej Sheridan, takže americký bolístky, špína, chamtivost a do toho muži dělající mužské věci a ženy snažící se to pochopit. Nevidím důvod, proč by tohle nemělo být za rok v top 10, zejména, když tu je takhle boží Ford. Pilot 8/10

Na nože: Glass Onion (2022)

// Rian Johnson potvrdil, že umí psát. Taky ale potvrdil, že neumí sám sobě říct: "Dost!" Dvojka Na nože je tudíž samozřejmě opulentnější v každém směru, zároveň ale plná cheap cameo rolí, narážek a easter eggů, které člověka často vytrhávají ze samotného děje, jenž by přitom jinak až na drobné berličky (chování a motivace vedlejších postav se tu dost podřizují scénáři) bez problému fungoval i bez nich. Výsledkem je naleštěná detektivka, která je chytrá, ale zároveň trochu protivná, svižná, ale přesto zbytečně dlouhá, a odehrávající se ve světě, který bohužel zaplňuje Johnson svými fantaziemi a pravidly, spíš než aby jej ukotvil v realitě. Což z tohohle pokračování v mých očích dělá o něco slabší film než ten první. Hravost zjevně má své meze. Jsem zvědavý, jestli na to Johnson přijde dřív, než bude pozdě. 7/10

Avatar: The Way of Water (2022)

// Jestli něco Cameron fakt umí, tak je to přichystat parádní půdu pro obří zadostiučinění na konci. Ano, finální hodinka brala dech. Jenže ten film měl hodiny tři, a bez té jedné by se v klidu obešel. Po 13 letech čekání jsme dostali něco jako Rychle a zběsile 5, tedy film, který se v rámci série bude jen těžko překonávat, a odtud už to může jít jen hodně rychle dolů. Závěr trilogie budiž, čtyřka a pětka zní ale už teď jako naprosto zbytečné natahování.

Bílý lotos - Arrivederci (2022) (epizoda)

// Jennifer Coolidge z Lotosu fakt vyždímala naprosté maximum, geniální využití herečky a příběhu. Těším se na třetí řadu.

Životní trefa (2022)

// Píše se rok 2022 a já po traumatických zkušenostech z tělocviku na základce (fajn, a na střední), kde všichni byli vyšší a těžší než já, konečně začínám mít oficiálně rád basket. Nebýt Posledního představení, asi bych se sem ale nikdy nedostal.

Hon na ponorku (1990)

// McTiernan měl koncem osmdesátek zatraceně silné období, takže by mě asi nemělo tolik překvapovat, že po Predátorovi a Smrtonosné pasti zároveň natočil i druhou nejlepší filmovou clancyovku (Nejhorší obavy furt vedou). Hon má všechno správně, od atmosféry, přes zápletku, až po samotného Ryana, který vypadá i mluví přesně tak, jak jsem si drzého CIA analytika vždy představoval. Do toho na svou dobu parádní ponorkové manévry, Connery, jehož charisma nemá tvle obdob (byl by z něj dobrej Bond...), ale i zbytek známých a poloznámých tváří, co člověku dělají radost už jen tím, že tu jsou, a nakonec starý dobrý výprask Rusáků, no zkrátka další trefa do černého. 9/10 a Nejhorší obavy mám subjektivně o trochu radši jen proto, že mě při nich mrazilo z toho, jak blízko realitě celou dobu byly.

Jasné nebezpečí (1994)

// Tohle už bylo o poznání "ryanovštější". Válka proti drogám, politická konspirace, tajné operace a v centru toho všeho Ford, který mi v té roli furt přijde až příliš starý, tady to nicméně díky jeho povýšení dávalo aspoň trochu smysl. Noyce navíc tentokrát natočil výbornou sekvenci v Kolumbii, a dal konečně pořádný prostoru Jamesi Earlu Jonesovi, zase si to ale pokazil lehce přepálenou stopáží s asi pěti konci. Po nevýrazných Patriot Games ale pořád lehké vykoupení. 7/10

Vysoká hra patriotů (1992)

// V rámci příprav na třetí řadu Jacka Ryana jsem dohnal původní filmy a co se na papíře jevilo jako jasný favorit, mě ve finále zklamalo asi nejvíc. Ne, že by ten paranoidní mód Fordovi neseděl, ale za ty roky už jsem si od clancyovek navykl čekat maličko intenzivnější dějství, a i když srovnám Patriot Games s něčím obdobným jako dejme tomu S nasazením života, vychází z toho tenhle Ryan pořád hůř. Lepší než ta bída od Branagha, Noyce aspoň zvládl práci s napětím, ale 6/10 mi u téhle látky přijde málo.