Banda - A dveře jsou pryč (2020) (epizoda)

// Díl s největší náloží akce i zvratů a stejně se to neobešlo bez dobrých dvaceti minut vaty. Nevím, proč mě ty komornější momenty mezi hlavními postavami, jejich minulost a vzájemné interakce tak nebaví, ale je to bohužel hlavní důvod, proč z Boys nejspíš nikdy nebudu tak unešenej jako z jejich konkurence. Přesto, Hitler v sukni je cool a nástup Lamplightera jakbysmet. Jen škoda, že kvůli takovým věcem musím celkem protrpět ten zbytek.

Enola Holmesová (2020)

// Millie Bobby Brown dává do své doposud nejlepší role všechno a ten film tím hrozně táhne nahoru. Jenže je to houby platný, protože ve spojitosti se jménem Holmes film konstantně působí strašně banálně. Vedlejší postavy bratrů vůbec nedostávají prostor vyniknout a největším problémem je samotný Sherlock, který je zde tak moc na sílu upozaděn, až vlastně pozbývá veškerých svých běžných vlastností. A navíc ho Cavill hraje špatně, a to Cavilla jinak ve všem ostatním zbožňuju. Přidejte fakt, že se to místy trochu táhne (vzhledem k tomu jak málo se tam stane) a zápletka není kdovíjak sofistikovaná, a máte zaděláno na slušné sherlockovské zklamání, které na těch 5-6/10 (pořád se nemůžu rozhodnout) vytahují de facto jen skvělá hudba, boření čtvrté zdi, které je tu fajn (režisér má zkušenosti z Fleabagu), a jak už jsem zmínil na začátku, Millie. Potenciál tam je, ale příště to chce buď oželet Sherlocka komplet, nebo aspoň nepředstírat, že by celý případ neměl vyřešený po pěti minutách od příchodu na scénu.

Ďábel (2020)

// Někteří lidé se narodí, jenom aby byli pohřbeni. A to není jediná temná myšlenka, ze které Ďábel pomalu skládá svoji nepříjemnou mozaiku tragických osudů, v nichž nikdo není nějak zvlášť dobrý, víra s lidmi mává silněji než obvykle a Tom Holland předvádí, že je mnohem víc než jen hezká tvářička z marvelovek. Herecký koncert ale předvádí i ostatní, a byť bych mohl snadno namítnout, že to bylo možná zbytečně dlouhé, voiceover byl až příliš všudypřítomný, a ty emoce v závěru nefungovaly tak dobře, jak bych si přál, pořád se jedná o jeden z nejlepších filmů letošního roku, a já si ho zatraceně užil. / edit: furt na to myslim, ten film uzrál jako víno, jednoznačně v letošní top3.

Chůva na zabití: Krvavá královna (2020)

// Takže mi chcete říct, že všechny blondýnky mají uzavřenou smlouvu s ďáblem? Jo, to by vlastně sedělo. Pokračování Chůvy je každopádně ještě krvavější, ještě víc meta a taky ještě stupidnější než jeho předchůdce, takže i když bych tam našel spoustu věcí, které jsem si užil (Robbie Amell tady předvádí svoje nejlepší herectví, Bella Thorne je pořád hrozně vtipná p*ča a Emily Alyn Lind naplňuje iluzi Samary Weaving do puntíku přesně), bez toho momentu překvapení už to zkrátka nefunguje zdaleka tolik jako minule. 101 minut sice uteklo, ale že bych se nějak ďábelsky bavil, to bohužel ne. Guilty pleasure optikou ledabylých 6/10.

Dobrý časy (2017)

// Začínám docela ujíždět na filmech téhle nenápadné bratrské dvojce. Jejich umění spočívá v tom natočit film bez děje, ale zato s extrémní dávkou napětí, autentickými postavami, nečekanými zvraty a v tomhle případě i skvělým hudebním podkresem (Uncut Gems byl v tomhle ohledu naopak hell). Už podruhé bych to přirovnal k takové artové hispteřině, která navzdory mým očekáváním zatím pokaždé funguje. Začínám být dost zvědavý na jejich další dílo. 8/10

Vyšinutý (2020)

// Bez démonického Russella Crowea poloviční thriller, takhle ale zatraceně výživný teror v podání jednoho z nejlepších herců své generace. Jasně, v jádru je ten film pořád béčko, přesto jsem se několikrát nachytal, jak kroutím hlavou nebo rovnou zírám s otevřenou pusou na bezprostřední brutalitu a násilí, která ve filmu pravidelně probíhá. Pekelné dění navíc zdobí celková nepředvídatelnost hlavního padoucha, který by tváří v tvář například takovému Jokerovi nejspíš hodně rychle ukázal, že pomalování šašci vůbec nemají ponětí, co to znamená mít špatný den. Film tak vlastně sráží jen nevýrazná protagonistka, příliš očividná snaha diváka vodit za ručičku (celá ta Čechovova zbraň převlečená za telefon hlavní hrdinky byla TAK. EXTRÉMNĚ. ZBYTEČNÁ.) a možná až příliš rychle finále. To bych si totiž klidně dal ještě krvavější a vyhrocenější. Navíc se trochu peru s faktem, že ten film vysílá vyloženě špatné poselství - v Americe je nedostatek policistů, nábor nových trvá dlouho, doba je uspěchaná, všem může rupnout v bedně, a když někoho právem vytroubíte, tak je to vlastně špatně, protože mu tím dáváte signál, že je v pořádku vám dát lekci. Takže poučení je příště mlčet a raději šoupat nohama, protože systém vás neochrání a před problémy by se měly raději zavírat oči. Jakože what? Beru, že by se lidé k sobě měli chovat ohleduplněji, pokud chtěl ale film podtrhnout zrovna tohle, měl to asi udělat maličko jasněji. Nebýt Crowea, zůstal bych na 6/10, jeho výkon to táhne hrozně moc nahoru - nejen to, on dokonce fakt stojí za vidění. Míň jak 7/10 si tudíž tahle road rage noční můra nezaslouží. Autokino mimochodem nedoporučuju.

Taková moderní rodinka - Ztráta spojení (2015) (epizoda)

// Využití moderní technologie k odvyprávění rodičovské noční můry s parádním twistem na konci? Začínám ten seriál regulérně milovat!

Jak vznikal Zaklínač (2020)

// Za půl hodiny se stihne vše vysvětlit i ukázat, je to stručné, ale naprosto dostačující. Pro fanoušky povinnost, pakliže vám ale svět Zaklínače ani seriálové zpracování nic neříká, tohle na tom nic nezmění.

Lovecraftova země - Whitey's on the Moon (2020) (epizoda)

// Jsem čím dál zmatenější, byl tohle konec druhé epizody, nebo celého seriálu? Co je hlavní linka? A proč to musí jít cestou toho béčka místo něčeho seriózního?

Tenet (2020)

// Konečně známe odpověď na otázku, jak by to vypadalo, kdyby Nolan natočil Bonda. Takhle. Protože je to ale Nolan, pochopitelně nic není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, a jakmile začnou kulky létat pozpátku, musíte zatnout zuby i pěsti a snažit se držet krok. Není to vždy jednoduché, trpělivost ovšem přináší růže a film se vám odmění nejen spektakulárními akčními kousky, ale v závěru i pomyslným cvaknutím, kdy to do sebe všechno hezky zaklapne. Další zhlédnutí je nicméně takřka povinnost, což asi nepotěší každého. Po Dunkerku se ovšem Nolan vrací do formy, v jaké mě baví nejvíc. 8/10 P.S. Pattinson je srdíčkem filmu, ten jeho Batman bude boží. P.P.S. Snad jen ten Zimmer by se mohl příště vrátit, uřvaný elektronický Göransson mě moc nebavil.