Obchodní návrh (2022) (seriál)

Po Squid game ďalší dôkaz toho, že kórejská kinematografia sa stala pľuvačom instantných schematických produktov a to najlepšie obdobie má už možno aj za sebou. Keby ten príbeh vzali do rúk Japonci a spravili by z toho omnoho šialenejšie rabukome anime možno by sa na to dalo pozerať, ale k veci. Už ma irituje ten nekonečný pastelkový colorgrading, ktorý bol originálny a funkčný v I´m cyborg but that´s OK ale akosi sa stal kórejským trademarkom. Do toho ten najschematickejší príbeh o ťažko pracujúcej a chudobnej Popoluške, ktorá nájde svojho princa. Všetci (až na postavy, ktoré majú byť prvoplánovo smiešne) sú tu mladí, krásni, chytrí a bohatí alebo mladí krásni a chytrí. Ženy sú tu prezentované ako kikiny, ktorým ide len o to dobre sa vydať a mať krásneho frajera. Takhle ne soudruzi, džendžer na vás. Keď si to porovnám s romantikami typu My sassy girl alebo Keullaeshik tak sa mi chce plakať kam to Kórea dotiahla. 5/10 Dúfam, že to zachráni aspoň nový Park. P.S. Nech na to nepozerá Honza Vojtko lebo ho vyrúti.

Belle (2021)

Od Hosodu je to pre mňa len druhý film, ale ten auteur prístup je tu mimoriadne silný a je veľmi ľahké rozoznať kto ho natočil. A nielen podľa "Time waits for no one" ale i tým, ako na prvý pohľad chaoticky je príbeh vystavaný a ako i treba pekelne pozorne všímať aj najmenšie detaily filmu aby ho bolo možné naplno doceniť. Vyzerá trochu ako Konova Paprika pre teenagerov ale klame to telom, viac než variácia na krásku a zviera je to film o deťoch týraných či už rodičmi alebo ich vlastnými traumami a démonmi a ich eskapizme vo forme sociálnych sietí, kde môžu byť sami sebou (alebo tým čo si myslia, že sú oni sami). Veľmi málo filmov dokáže takto presvedčivo vysvetliť rodičom čo asi ich dieťa prežíva v puberte. A navrch, naprosto perfektná muzika, kde piesne slúžia deju a nie je to len rozkokošené poskakovanie zvieratiek z Disneyoviek ale prežívanie samých seba. Bežte do kina kým to ešte hrajú, lebo ďalšie anime nám do kín pustia možno o desať rokov. 9/10

Pěreval Ďatlova (2020) (seriál)

Jeden z najlepších seriálov, čo som videl. Takto nejak by vyzerala hommage ruskej kinematografii 50 rokov keby sa David Fincher zavrel na 5 rokov do súkromného kina a púšťal si staré ruské filmy. Perfektne vystavané v dvoch formálne odlišných dejových líniách. Podlínia s vojnou má ukázať na to, že Rusi si proste budú vždy až do sebazničenia navzájom pomáhať, a že spolu s chybnými rozhodnutiami presne táto ich črta stála za skazou Ďatlovovej výpravy. 10/10

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Kým Otisovi a Meave beží poradňa, je to výborná zábava. Akonáhle sa ale začne BH90210 kombinatorika každý s každým začína to byť únavné a od nástupu Adolfy Hope Identity Killer je to schematicky čiernobiela story o utrpení LGBTI komunity. Takže v konečnom dôsledku priemerná občas osviežujúca variácia na teen seriály ale nič prevratné.  6/10

Druhá světová válka v barvách: Cesta k vítězství (2021) (seriál)

Keď robíte dokument o bitke pri Kursku a z ruských mien padnú len Stalin a Rotmistrov, zato sa dozviete zloženie Hitlerovych koktailov, niečo mi tu nevychádza. Že ju vlastne Rusom vyhrali Turingovi ľudia a Land and Lease act nemá zmysel komentovať. Neuveriteľný "dokument".

Prázdniny pana Beana (2007)

S výnimkou troch scén (motorka, reklama a festivalová projekcia) úplne zbytočný film. Ale kvôli samožerkovi Carsonovi Clayovi (Dafoe) a jeho neskutočnému samožerskému prístupu k filmu musím dať tri hviezdy, lebo je to geniálna satira na všetkých kváziartových "géniov" dnešnej doby. 5/10

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Po dvoch dieloch o triedu vyššie než prvý season. Ale tá stupídna rasová vyváženosť tomu stále podráža nohy.

Duna (2021)

Obraz a zvuk bez debaty päťhviezdičkový ale s týmto filmom mám problém. Vyzerá ako Duna, znie ako Duna ale ... no nie je to Duna. Villenevue a jeho team sa dušovali, že divák neznalý predlohy dostane expozíciu, ktorá ho prevedie svetom Duny tak aby chápal jeho zákonitosti. Lenže to sa nesplnilo. A tak pre divákov, ktorí sú neznalí predlohy ostávajú tie klasické otázky : prečo tak rozvinutá civilizácia bojuje viacmenej čepeľami, čo sú vlastne mentati, prečo tu nevidíme počítače, prečo feudalizmus a podobne. Tí, ktorí predlohu poznajú vidia zas nutne skratkovitosť a vynechanie veľmi dôležitých pasáží (banket, podozrievanie Hawata a Jessiky a pod.). V neposlednom rade Duna je predovšetkým román politický a ekologický, pričom film politiku sleduje len veľmi povrchne, Atreidov idealizuje a Harkonnenov maľuje opäť ako brutálnych dementov spoliehajúcich sa len na silu (pričom v knihe barón hrá úplne vyrovnané myšlienkové partie s mentatmi). Tá hlavná myšlienka, že SPOILER charizmatickí lídri, podporení ideológiou spravidla spôsobia najväčšie katastrofy (atreidskí  fedaykini nakoniec s tichým požehnaním Paula vyvraždia 61 miliárd ľudí) :KONIEC SPOILERU tu vlastne vôbec absentuje a vízia džihádu (a tento termín film ani nemá gule použiť) je tu spracovaná ako rozverná cool potýčka na úrovni školského zápasu v rugby. Tentokrát mi výnimočne ani nevadí gender switch doktora Kynesa kvôli zmene postavy, ale skôr kvôli tomu, že vo feudálnom svete Duny žena mohla spraviť kariéru len ako členka Bene Gesseritu a všetci ostatní padišáhovi úradníci boli muži.  Nakoniec milosrdných 7/10 s poznámkou, že akokoľvek smiešne dnes vyzerá Lynchova Duna, je to omnoho autentickejšia a autorskejšia Duna než Villeneuveova. P.S. vykecať v prvých 15 minútach plán Bene Gesseritu je na facku scenáristovi.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

To sa na stretávke po rokoch stretne Batoru rowaiaru koncept s Takeši džó disciplínami a farbičkami z I´m cyborg but that´s OK, v barovej telke ide Parazit a tak si hovoria: poďme spraviť niečo originálne aby to zarobilo kopu bubákov. Nie, nie je to nič originálne, všetko z toho tu už bolo a v lepšom a chytrejšom vydaní a väčšinu "zvratov" som prečítal tak tri časti vopred. Že Kórejci vedia, vieme už dvadsať rokov a preto vieme, že vedia aj lepšie. Hit to je práve preto, že nie všetci to vieme. A nemá to Kou Shibasaki ako fenomenálnu Mitsuko Souma. P.S. To ste si fakt nevšimli, že stačilo vymeniť vrecká s guličkami a mohli všetci žiť ?! P.P.S. shockig spoiler na druhú sériu - 1 je otcom 456. 6/10