Bournův mýtus (2004)

Důstojné pokračování, ale zároveň nejslabší díl celé série. Není špatný, je to prostě něco podobného jako u Vetřelce 3: Změna režiséra - změna atmosféry, děj je také méně poutavý (u projekce mám pocit, že sleduji nějaký nekončící tříhodinový velkofilm, ve skutečnosti je vše nacpané do necelých sto dvaceti minut) a ve všem v podstatě kopíruje jedničku. Hand to hand souboje a zběsilé honičky aut zůstávají, důmyslné útěky před policií (scéna, kde hrdina uprchne z lodi je naprosto geniální) a přestřelky taktéž: nic neubylo ani nepřibylo. Ústřední hudební téma je jeden z hlavních důvodů, proč mám Johna Powella v oblíbených skladatelích (více se mi zamlouval jen v How To Train Your Dragon), opravdu se jeho tvorba skvěle hodí k akci tohoto rázu. Rodenova vedlejší role mi sedla, mám ho na plátně rád a ještě mě nikdy nezklamal, takže s ním problém nemám. Jen je veliká škoda, a nemíním kvůli tomu měnit svou oblibu k sérii a u prvního dílu jsem to neuvedl, ale nemohu si pomoci. Matt Damon je mi převelice nesympatický. Jenže vše ostatní funguje na plné obrátky a já si nechci kvůli takové titěrnosti znepřátelit celé dílo. (A Jasone, až si mě kvůli tomu najdeš, oddělej mě prosím rychle a bezbolestně).

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002) odpad!

Trapárna nejvyššího kalibru a bohužel i film, který se (z nevysvětlitelného důvodu) velmi často promítá při dlouhých jízdách v autobusech, takže mýma očima viděno mnohokrát. A nikdy mě to nebavilo, nezaujalo a i když jsem byl ochotný dát tomu ještě jednu šanci, skončilo to opět zklamáním. Jen příšerné herecké výkony a vizuální provedení (souboje sice mají vyznít nereálně a tímpádem i vtipně, ale působí tak možná na desetileté dítě) stačí k ospravedlnění mého hodnocení. Převedení skvělých, animovaných snímků Asterixe a Obelixe nemohlo dopadnout jinak než katastrofou.

Agent bez minulosti (2002)

Jason, mistr v Krav Maze, parkouru, zběsilém řízení aut a James Bond style střílení je ta pravá postava, která by nás měla provázet skrze film podobného potenciálu. Plusem je, že se akce rozjede prakticky po prvních pěti minutách a od té doby je to sled perfektních bojových soubojů, hollywoodských automobilových honiček a důmyslných a chytrých lstí à la Michael Scofield. Snímek tedy žádný nudný hodinový rozjezd, než se konečně něco začne dít, protože kdyby měl, tak by se jeho procentuální hodnocení poněkud snížilo. Jednička zcela jistě předčí druhý díl a se třetím je na stejné úrovni a jelikož mě tenhle inteligentní styl natáčení velice baví, nemám problém si dát jednou za čas maraton celé série. Oba dva režiséři dokázali na své tvorbě zanechat svůj podpis, každý z nich sérii zajímavě obohatil, avšak čtvrtého dílu se velmi bojím, když se podívám, jak dopadli Piráti z Karibiku.

Pád do ticha (2003)

Napůl hrané a napůl dokumentární drama o síle lidské vůle, odhodlání a pudu sebezáchovy. Bez takového rizika a tlaku by nikdo nedokázal to, co nám ve snímku bylo odhaleno a ve stejné či podobné situaci opravdu jen málokdo. Musím říct, že miluji horolezectví, avšak nikdy bych se neodvážil vydat na nejnebezpečnější horu Jižní Ameriky, obzvláště sám či pouze ve dvou. Dalo se o tom jakž takž uvažovat, ale po této ukázce, kde vidíme, jak zrádné a nepřátelské hory mohou být a jak málo stačí k tomu, aby se člověk už nikdy nevrátil, se mi ta myšlenka důrazně vymazala z paměti. S největší pravděpodobností to neplatí jen na Siulu Grande, ale i na tisíce dalších hor po světě, možná tak s výjimkou Sněžky. Nevidí se často, aby byl v dokumentu šťastný konec, ale když ano, tak je alespoň vidět, že člověk nemusí mít vždy jen smůlu (viz. Nordwand). 95%.

Ctihodný občan (2009)

V pohodě by to bylo i na pět hvězd, ale od chvíle, kdy náš hlavní hrdina ocitne na samotce, dojde ke značnému spádu. Pomalu dostává každého, kdo byť jen malým dílem nesl vinu na nedostatečném potrestání vrahů jeho ženy a dcery, ovšem nápady jako vybuchující telefon u hlavy jsou přeci jen příliš absurdní. Stejně tak i tajná cesta z jeho skladiště až ke zdím samotky, kde je uvězněn: to se jednoznačně nedá naplánovat, ne za deset, ne za sto, protože věznice není z venku tak snadno přístupná (jen si pusťte Prison Break a uvidíte, o čem mluvím). Butlera holt rád nemám, je mi nesympatický jen od pohledu a už mě dosti zklamal svým výkonem v 300: Bitva o Thermophyl. Ze začátku mu fandíte, ale jak film plyne, mizí i naše nadšení z jeho činů a naopak mu přejete to, co se mu na konci doopravdy stane. První polovina filmu 90 procent, druhá 50, takže z toho vyjde příjemný nadprůměr, který je však to nejmenší, co od snímku s podobnými ohlasy očekáváme.

Úžasňákovi (2004)

Kdyby jsem porovnal Nema s Úžásňákovými, bylo by těžké rozhodnout, kdo z nich by zvítězil. Oba se mohou pyšnit skvělou animací a příběhem, jsou vtipní a mají například i dobrý český dabing. Přeci jen mě to ale od mala táhlo právě sem, když jsem měl úchylku na Spidermana a superhrdinské filmy vůbec a dal bych cokoliv za to, aby se to smíchalo dohromady s animačním prostředím a dalo by to základ právě takovéto disneyovce. Pokud mám chuť na kreslenou pohádku, tahle je pro mě nejreálnější volbou.

1000 Frames (1960)

Vidím, že ČSFD má odlišnou definici slova film než já. Zřejmě mi opět nikdo neodpoví, ale i tak se zeptám: jak se tohle proboha dostalo do databáze?

Rec 2 (2009)

Nekonečná válka pokračuje: krvelační zombíci versus stárnoucí impotentní vojáčci v uniformě s bombovou kamerou na helmě a jedním pošahaným, psychicky narušeným knězem. Známé prostředí a známé tváře v zakaranténovaném třípatrovém činžáku s několika byty a jednou dílnou. A zkuste s tímto prostředím vytvořit originální akční film à la Left for Dead 2, který ani podruhé nenudí a naopak oplývá zajímavými zvraty a dějem. Není divu, že má film necelou hodinu a půl a i tak to je v některých částech zbytečně zdlouhavé. Atmosféra z jedničky se ztratila do čista a tudíž nemá člověk nutkání zakrývat si oči u násilných scén, spíše se na ně s nadšením dívá a fandí neživým, aby ty narušitele jejich mírumilovného, útulného hnízdečka co nejbrutálněji roztrhali na co nejméně porcí. A k tomu vědomí, že budou další dva díly. Jděte s tím do háje, tohle je ten typ série, kde se každým dílem kvalita snižuje (laskavě se účastněte maratónu prvních čtyř Saw dílů a udělejte si obrázek sami). A teď mluvím k závistivým americkým deviantům: přestaňte dělat ty příšerné remaky skoro každého filmu, co se natočí a čiňte radši něco užitečného, je mi z toho totiž těžce na blití. 60%.

Sedm (1995)

Bezpochyby kultovní thriller s nejlépe (po Anthonym v Mlčení Jehňátek samozřejmě) ztvárněným vyšinutým záporákem v podání Kevina Spaceyho. Je to trochu přeceňované, na sedmý nejlepší film v celé databázi mi to moc nesedí. Fincherovo depresivní pojetí se zde hodí daleko více než v třetím Vetřelci, jen málokdo by to dokázal zpracovat takovýmhle způsobem, lepším pravděpodobně nikdo. U trapných, hollywoodských patlanin vidím popisek horor a říkám si, který kretén ho tam uvedl, tady chybí, a zrovna by se tam hodil daleko víc, jelikož v některých částech je atmosféra opravdu tíživá, až jsem měl občas nepříjemný pocit v žaludku. Příběhově si snímek zasloužil někoho, kdo to dokáže takto pojmout, celý průběh není jen dramatického rázu, někdy i akčního a člověk se prostě nenudí. Dnes už legendární zakončení by si zasloužilo místo v Top10 nejlepších scén všech dob a kdo ho z kinematografického světa nezná, je jednoduše omezený barbar. Ovšem snímek má smůlu, že vznikl ve stejném roce jako Pulp Fiction, které by mu v případě porovnávání pěkně nakopalo prdel.

Mlčení jehňátek (1991)

Špičkový thriller s brilantním hereckým obsazením (Anthony Hopkins získal oskara ve vedlejší roli za vůbec nejkratší dobu na obrazovce - kolem jedenácti minut) a Jodie Foster také skórovala po právu. Nemá cenu se o tom dohadovat: kdo snímku nedá plné hodnocení, tak by nad svým rozhodnutím měl chvíli přemýšlet... Škoda, že nadcházející díly jen zesměšňovaly a svým způsobem i parodovaly tenhle originální a nepřekonatelný, filmařský kousek.