Abbey Road: Live (2006) (pořad)

Více než kvalitní hudební pořad, se závanem aury jednoho z přelomových míst hudební historie, se skvělou kamerou a neméně skvělým zvukem. On an Island od Davida Gilmoura byla vážně lahůdka.

(1998)

Film, který mě oslovil více, než bych sám chtěl.

Templář (2011)

Špinavá historická řežba s jednoduchým scénářem a lineárním dějem. Velmi komorní co se počtu herců týče, ale na druhou stranu s možností si k jejich charakterům vybudovat určitý vztah. Co chybí příběhu je vynahrazeno ve ztvárnění bitev, které jsou, pokud pominete trochu chaotický střih, skutečně krvavé a naturální. Historický béčkový film, kde se spousta známých herců snaží ubránit jeden hrad proti hordám valivších se nepřátel, s trochou inspirace u Sedmi samurajů, přehrávajícím Giamattim a řezníkem Purefoyem. Rozhodně to má atmosféru. Pokud se vám líbily filmy jako Centurion nebo The Eagle, bude se vám líbit i Ironclad.

Californication (2007) (seriál)

Jeden z početné skupiny seriálů, u kterých si člověk říká: „Chci více!" a v okamžiku, kdy tento přídavek dostane zjišťuje, že mu velmi trpkne v ústech. Bezpochyby originální, hrubé, ironické, reálné, sarkastické, upřímné, cynické a v první sérii naprosto dokonalé. David Duchovny, který dříve mimozemšťany honil, zde působí jako sám mimozemšťan a tato role mu sedne zatraceně dobře. Kdyby tento seriál skončil po první řadě, mohli si oba s Útěkem z vězení podávat ruce na předních místech osobních žebříčcích mnoha seriálových a filmových diváků.

Zrození Planety opic (2011)

Film, který v podstatě nepřináší nic nového, veze se na vlně klišé zápletky jak z rodinného filmu, v podstatě není ani moc akční a sci-fi prvků je zde poskrovnu; přesto vše dokáže neskutečně upoutat, i přes ne zrovna barvitý děj nenudí a neustále vás nutí zůstat v napětí. Okamžik, kdy Caesar pronese svoje jasné a rázné "No!", je jednoznačně nejsilnějším okamžikem celého filmu, při kterém vám asi alespoň na okamžik ztuhne krev v žilách. Určitě velké překvapení, které by bylo bez mravenčí práce VFX sekce WETY a Andyho "motion capture" Serkise poloviční.

Pečeť vraha (2003)

Přesně to co jsem nedostal od Zodiaca, jsem nedostal i od Pečeti vraha. A paradoxně je to ale přesně ten element, který zaručí, že film nezabředne do šedých vod detektivních krimi thrillerů. Zpočátku vlažný rozjezd je vykoupen gradujícím příběhem, který zejména ke konci dosahuje opravdu hutné atmosféry. Velmi povedená je také hudba, zejména takřka vteřinové přechody ze zdánlivě velmi pozvolného dialogu mezi hlavními postavami a čistou akcí, které sice není mnoho, ale pro filmy tohoto typu (Zodiac, Sedm, Mlčení jehňátek) nikdy nebyla alfou a omegu jejich kvality. Film s povedeným vykreslením psychologie postav, vyloženě pošmourným příběhem, špinavou a zaprášenou atmosférou dělí od absolutního hodnocení pouze má zbytečně přehnaná očekávání na začátku.

Prokletý klub (2009)

Komorní snímek, který dokáže potěšit srdce i nefotbalového diváka. Velmi atmosferické ztvárnění prostředí, s podařeným nasvícením a aranží scén, s někdy až moc úzkostlivě "Rule of Third" (pravidla třetin) držící se kamerou a hlavně skvělý herecký výkon Michaela Sheena. Velmi pozitivní překvapení a v rámci televizních filmů s nebývalou kvalitou zrealizovaný snímek. Osobnost režiséra Tom Hoopera zpočátku nezaregistrována, pak nepřekvapila.

The Hangnail (1999)

Syrový, v podmanivé jazzové hudbě zabalený, originální, poučný, destruktivní a hlavně ze sebe si utahující krátkometrážní animovaný film.

Třinácté patro (1999)

Fanoušci vizuálních, akčních a obrazově působivých snímků budou zklamáni. Filmový jednici vyhledávající zejména minimalistické sci-fi s prostorem pro postupné (v ideálním případě) odkrývání mnohovrstevné reality s hutnou, snovou a netradiční atmosférou, ještě k tomu na pomezí skutečnosti a fikce, budou nadšeni. Příběhový mix prvního Trona a Matrixu jistě nemá ambice býti uctíván podobně velkou masou lidí, ale v rámci daného žánru a předem stanovených očekávání se jedná o více než kvalitní a shlédnutí hodný filmový počin.

Nuit blanche (2009)

Vizuálně podmanivá, více než efektně zpracovaná, extatickou hudbou doprovázená matte painting koláž. Za zhlédnutí stojí making of. Slow-motion zpočátku nadchne, pak omrzí.