• Krátkometrážní

Klub rváčů (1999)

Limonádový film. Svieži a vhodný do každej nálady. Má šmrnc a perfektnú kameru, réžiu a hercov. Imaginárny priateľ vo filme je dnes už síce dosť zaužívaný a známy pojem, no stále sa s tým dá pohrať rovnako dobre ako sem. Pre porovnanie uvediem film "Mechanik" od Brada Andersona. Pohráva sa s rovnakou myšlienkou, no Klub bitkárov má viac ako len jedného dobrého herca. Má ducha a osobitý vkus a to je pre film dôležité.

Méďa (2012)

Dosť veľké sklamanie. Nečakal som, že to bude až tak veľmi americké. Prevažoval tam trápny a otrepaný humor navyše ani herecký výber mi nebol po chuti. Unavuje ma, keď sa pozerám na postavy tohto druhu ktoré si vyžadujú diváci a spĺňajú podobné atribúty , aké majú na mňa pri pozeraní efekt. Nuda, bezútešnosť, vulgárne chvíle v pridusenom kine. Keď sa vám zunujú ľudskí antihrdinovia, dajte reč medveďovi.

Sedmá pečeť (1957)

"Pílim pod tebou strom, lebo tvoj čas sa naplnil". Skvelý scenár a perfektná atmosféra, kamera. Švédska jemnosť a uveriteľnosť zlatej éry švédskeho filmu a Bergmanov veľký režisérsky talent a um. Rovnako perfektná výprava, vyzdvihol by som morový pochod. Skutočne vyvolal vo mne zimomriavky. Herci prirodzení a s výraznými charaktermi. Skvelý kúsok.

Všichni dobří rodáci (1968)

Famózna réžia a skvelé herecké podania - hlavné i vedľajšie postavy spolu s výpravou , výborná kamera a hudba , dobrý scenár. Ani chvíľu som sa nenudil .

Pevné pouto (2009)

Silná hra s atmosférou . Režijne skvelé, Ronanová bola perfektná. Hudba bola dobrá, no niekedy nie príliš trefný výber. Dejovo to bolo slabšie - viac menej tam išlo o jednoduchý motív. Zavraždená dcéra , psychopat, zúfalí rodičia. Zvláštnosť očistca však bola znamenitá, i keď niekedy príliš gýčovitá. Kúsok nad priemer.

Vanilkové nebe (2001)

Som rád , že som to videl i keď mne samému je to zvláštne. Na míle z toho bolo cítiť Hollywood , dokonca som sa veľkú časť filmu extrémne nudil. Začiatok sa začal náramne podobať " Paris qui dort " z roku 1925 . Bol som však rád, že tento záblesk podobnosti sa rýchle vyvrátil. Na moment. Dobre vyzerajúci človek , navyše majetný ktorému sa podarí zbaliť sympatické dievča pôsobiace na prvý dojem veľmi liberálne a nie tak ľahko dosiahnuteľne. Prečo potom podľahla ? Hneď na túto moju otázku a poznámku si viem i sám odpovedať. Keby sa riešilo celý film iba toto, nadával by som ešte väčšmi . Trojuholník, štvorec ? Či ktorý geometrický tvar lásky to mal byť tentokrát ? S touto kŕčovitou myšlienkou som zíval, až kým nenastalo rozuzľovanie. Tu do karát prišli všetky esá. Amerika, ne.-Amerika páčilo sa mi to. A z pôvodne dobrej hudby a pár svetlých režijných zábleskov sa naraz naskytla perfektná myšlienka. To čo som videl bola len slepá predstava úbožiaka uväzneného vo vlastnom mŕtvom tele, ktorý slepo túžil získať späť niekdajšie spôsoby kráčania. Realita vs. sen , sen vs. realita. To ostane na rozhodnutí každého diváka a citát že život nie je iba sen sa dá rozoberať na hodiny . Ja osobne volím prifarbovať si realitu . Kontroverzný film. Na prvé pozretie sa mi však páčil a nechal mi rozbrnkané myšlienky. Tak to má byť.

Bláznova kronika (1964)

Karel Zeman bol bez pochyby majstrom svojej doby. Šťavnaté, milé , vtipné a skvelo natočené s veľkou dávkou nápadu a dôvtipu. Dejovo to však miestami kríva, no to je všetko silou vkusu. Beztak skvelá práca.

Temné stíny (2012)

Hmm, ten koniec smrdel druhým dielom, no pravdupovediac už tento bol celkom dosť prúser. Absolútne som nemal motiváciu súcitiť so smrťou Juliette, poznal som ju pár sekúnd. Dievča ktoré príde a povie "call me Vicky " a navyše je vo filme pár krát má byť nová láska ? Prečo ? Len preto, že Barnabasovi pripomína starú lásku ? Podľa mňa takáto zápletka bola veľmi lacná a navyše bolo polemizovateľné, či sa to dá nazvať zápletkou. Barnabas mal byť teda dobrý upír ? Veď zabil mladých hippiesákov a nevinných robotníkov , prečo potom tak veľmi opovrhoval Angelique. Hrdosť ? Alebo len nehynúca pomsta pochovaná dvesto rokov pod zemou, ktorá pramenila zo straty jeho rodičov a milej. Smrť rodičov bola takisto zbytočná a vo svojej podstate nevysvetlená ! Ako vedela Angelique , že by jej stáli v ceste ? Burtonovi by pasovalo, keby uchopil príbeh z druhej strany a šlo by o pár zlomyseľných upírov ktorí povstali zo záhrobia a žili by v dnešnej dobe. Áno, malo by to podobný motív ako Beetlejuice , ale pozeral by som sa na to iste radšej, ako na túto štýlovo sa tváriacu fresku. No a nakoniec, spadol veľmi základný motív. Prečo sakra duch volal do mesta Victoriu, keď si s Angelikou poradil celkom hravo sám a navyše ani nevyslobodila Johnnyho. Vykopali ho náhodou, takže smutné. Mrzí ma, že Burton podľahol upírskemu trendu v poslednej dobe a podujal sa na niečo takéto. Nebyť krásnej a skvele zahranej Angeliky vo forme zmyselnej Evy Green a Johnnyho Deppa a ducha, bola by to ešte väčšia nuda. Čo by už bolo katastrofálne. A skoro som zabudol Chloe ako vlkolak bola trápna a vôbec sa to tam nehodilo . :)

Mluv s ní (2002)

Dosť zvrátený milostný príbeh. Spočiatku sanitár ktorý sa o chorú Alice staral sa nejavil ani náhodou ako "psychopat" o to zaujímavejšie to bolo. Páči sa mi na tom to, že divák si sám na základe toho môže utvoriť obraz, či naozaj bol, alebo nebol psychopat . Keby sa jej nestala nehoda, možno by sa skutočne stretávali a fungovali ako pár. Scenár bol veľmi fajn. Réžia obstojná. Záver sa mi už veľmi nepáčil. Bolo to čisté "zahľadenie sa" a to vo filmoch nemám rád. Navyše tie nápisy ... :) Vtedy sa to celkom nosilo a v Španielskych filmoch zisťujem že to bolo dosť veľkým trendom, no tie tam skutočne nemuseli byť. Čakám na originalitu v oddelení filmovej chronológie. Verím, že na to raz niekto príde.

Nedodržený slib (2009)

Veľmi dobrá voľba takto skĺbiť spoluprácu. Áno, je to síce otrepaná tematika a mali sme možnosť vidieť obrovské kvantum filmov o židoch, mali sme možnosť listovať tisícky kníh a počúvať stovky príbehov od starých rodičov. No táto vec je stále živá. Bola to obrovská chyba ľudstva a dokumentovať to nie je hriech. Navyše keď je do toho zapojený i takýto zaujímavý , dramatický príbeh, v ktorom je až neuveriteľná dávka šťastia. Herecké výkony obstojné, vyzdvihol by som Ivana Romančíka st. za vedľajšiu úlohu. Kamera a réžia veľmi fajn. Hudba ...dajme tomu. Prečo sa k...va netočia takéto filmy ale robia sa 1000 dielové sračky ???? Plus metafora s padajúcou známkou na dno v pohári s vodou bola krásna.