Kat: Válečná zóna (2008)

Po prvom zhliadnutí som tento film zaradil medzi šedý priemer, čo mi nestojí za komentár. Potom som však spadol do komiksového opojenia Punisher MAX a zvyšujem hodnotenie na plný počet. Scény, hlášky a aj záporáci z papierových stránok dostali rozmer a hlas a ja som si pri druhom pozretí filmu krochkal ako prasa v žite. Vychutnával si Magintyho, popravu starého Cesareho a samozrejme Franka Castla. Punisher konečne dostal herca podobného predlohe, ktorý stvárnil všetok ten cynizmus, aroganciu a surovosť čo sa v Katovi (2004) nepredrala na povrch. Mám silné nutkanie zaradiť film medzi obľúbené, ale odolám a nechám tam klasiku. 10 z 10

Kat (2004)

Po prečítaní prvých dvoch dielov komiksovej série Punisher MAX (verzia pre dospelých, kde sa nešetrí krvou, vnútornosťami, nadávkami a ani bradavkami) som sa rozhodol pozrieť si aj filmy. Jeden deň PN-ky mi padol ako dar z nebies a ja som nezaváhal. Vo filme síce Frank Castle nevyzerá ako Frank Castle v komikse, ale ako pomstiteľ s láskavými očami a dobrým srdcom. S kľudným svedomím mohli vymeniť Travoltu za Janea a bol by Punisher ako vyšitý. Film sa v mnohom držal svojej komiksovosti a niektoré scény sa mi hlboko vryli do pamäti (bitka s Rusom). Záverečná pomsta je len čerešnička na torte. Nedokážem sa však preniesť cez ten kasting a preto "len" 8 z 10.

Rohy (2013)

Kedysi dávno som čítal knihu Rohy a za tých pár rokov mi dej vyfučal z hlavy, no počas sledovania filmu mi do seba zapadali jednotlivé spomienky a ja som si uvedomil, že Aja nám ponúka dokonalý prepis knihy. Radcliffe je asi vysadený na ryšavé, ale za to asi nemôže. Hudobný podmaz tradične trefný. Film mal dobrú atmosféru a ja som ho nerušene dopozeral, aj keď na Digisporte už 20 minút hral Juventus turínske derby. 8 z 10

Mistři hazardu (2005)

Jedna z najlepších komédii aké poznám. Sedlácky humor nevybúrených chlapov v americkom zapadákove. Hlášky, ktoré sa dajú denne používať v bežnom živote a scény, pri ktorých od smiechu plačem. Herecké obsadenie Knoxvilla a Scotta bola absolútna trefa do čierneho, Jessica Simpson sa len vezie na ich humore a strýček Jessie všetko klincuje buranskými vtipmi. A nesmiem zabudnúť na super záporáka Reynoldsa. Celá táto magorina je sprevádzaná trefnou hudbou, ktorá ešte viac umocňuje zážitok z filmu. 10 z 10 "...já slyšel jeď Bo jeď."

Lucy (2014)

Oddychový akčný náklad, pri ktorom som vypol a užíval si jednoduchú filmovú zábavu. Ti z vás, ktorí silou mocou potrebujete hľadať chyby a nedostatky ich nájdete desiatky, ale ak si chcete len pozrieť svižný akčňák tak je Lucy správna voľba. Dej má spád a herci sú pre svoje postavy ako stvorený. Nikdy ma nenapadlo čo by sa dalo robiť s plným využitím kapacity mozgu, ale Luc Besson o tom predstavu má. Tak ju buď akceptujte, alebo natočte niečo lepšie. 8 z 10

Železná srdce (2014)

Tak a máme to tu zase. Ku koncu roka sa objavil film, ktorý zamestnáva moju myseľ už druhý deň a ak dobre rátam, tak je to najlepší nehororový film za posledných 5 rokov. V kine to bol neskutočný zážitok a dve hodiny mi ubehli ako Kobra11 keď som mal dvanásť rokov. O hudbe sa vo filme nedá hovoriť, atmosféru však dokresľuje hukot motora tanku, strely z dela, krik ranených a rachot rúcajucich sa budov. Posádka tanku bola vierohodná a reálne fungujúca partia. Film krásne ukázal vývoj mladého Normana z vyklepaného bažanta na chladnokrvného hrdinu. Nemal som problém s ich správaním a rozhodnutiami. Nevadila mi ani záverečná hrdinská pasáž, lebo také niečo do filmu patrí. Neskutočné vyobrazenie vojny z pohľadu tankistu v celej svojej brutalite, špinavosti a surovosti. Jednoznačne najlepší film roku 2014. 10 z 10

Collateral (2004)

Sympatický zabijak Vincent nastúpi do taxíku nesympatickeho Maxa aby ho odviezol na pár jednaní. Tom Cruise rokuje jednoznačne no Jamie Foxx nesúhlasí s jeho metódami a snaží sa ho zastaviť. Viac ukecaný ako akčný film no dobre zrežírovaný takže ani chvíľu nenudil. Záver bol trochu pritiahnutý za vlasy, ale čo sa dá robiť. 7 z 10

John Wick (2014)

O kúsok menšia hovadina ako Expendables3. Špičkový zabijak prehadzuje cez plece jedneho lumpa za druhým ako Kevin Sorbo v Herkulesovi namiesto aby im lámal väzy. Tá jedna hviezda je za prestrelku na diskotéke. Keby Keanu Reeves namiesto tohoto vzal radšej pokračovanie Constantina. 1 z 10 EDIT 2023:

Mezi náhrobními kameny (2014)

Luxusná, temná kriminálka založená na rozhovoroch. Nie vždy to u mňa znamená úspech, ale teraz to bodovalo skoro naplno. Majster JEDI ukazuje, že ho v akadémii naučili poriadne vyjednávať a nemusí ani mávnuť rukou. Soundtrack ma zatlačil do sedačky ako trefne dokreslil temnú atmosféru filmu. Záporaci boli tiež uspokojiví a asi som aj rád, že sa na platne neukazuje ich dielo v plnom rozsahu. 8 z 10

Annabelle (2014)

Mnohým ľuďom tento film nesadol a mnohých nadchol, ja sa radím presne do stredu. V niektorých momentoch som mal husiu kožu a inokedy som sa smial na absurdnosti situácií. Chybali mi tam manželia Warrenovci a mnoho vecí zostalo nedopovedaných. Šedý priemer 5 z 10.