• Western

Father Goose (1964)

Když se Cary Grant stane v podstatě trosečníkem, či zajatcem, na tropickém ostrově, nevypadá to všechno bůh ví jak vábně. V momentě kdy mu však osud do člunu přihraje učitelku a jejích sedm svěřenkyň, začne být o zábavu postaráno. Z prvu válečný stav se postupem času mění v porozumění a vzájemné vycházení, přičemž o humorné chvilky není nouze. Nesmírně pohodový snímek, pro každou chvíli.

Truth (2015)

Nejprve krátký výkřik: George Fucking Bush...! Novinařina a její každodenní chleba. Udělal jsi reportáž? Fajn. Obhaj si ji. Příliš krátké? Ano. Příliš rodinné? Ano, avšak na režijní prvotinu sakra dobré. Velice povedené rozklíčování tvorby reportáže a jejího možného dopadu, na její tvůrce. S přicházejícím koncem jako by se však autoři (filmu, ne reportáže) báli trefovat kladívkem na hřebíček, protože kolotoč pravd a lží, politiky a peněz, je dozajista nekonečný. FEA

Kaktusový Jack (1979)

Groteskní zábava. Kirk, pistolník a bandita, se snaží přemoci Arnolda, který však pro jeho neschopnost nemá o jeho existenci ani ponětí, a ikdyž je stejně hloupý jako jeho protějšek v černém, tak z nějakého důvodu má prostě štěstí. Herecký přednes, jinak humorné, Road Runner show. Whiskey byl ale úžasný.

Joe Kidd (1972)

Clint střílí z brokovnice a popíjí u toho pivo. Clint neustupuje. Clint řídí vlak. Clinta zkrátka nic nerozhází. Výborný western s velmi dobrým námětem, ale pravda lehce děravým scénářem, s kterým si však Sturges a herci hravě poradili. Viz. souboj ostřelovačů. Napínavé, zábavné a přestřelky též nechybí.

Neviditelní jezdci (1982) (TV film)

Rodinná, zábavná, westernová podívaná, ve které se stále něco děje, avšak o nějakém drama a napětí se tu nejedná. Sympatické postavy navíc ztvárňují charakterní herci.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Souboj agentů roku 2015 vyhrává Tom se svou další Impossible štací. Tedy alespoň po akční stránce. Studenou válkou poznamenaného "strýčka" mám přece jen, z mnoha důvodů, radši. A i když by se dalo nalézt několikero důvodů, proč kompletní hvězdičkovou škálu neudělit, tak to tentokrát neudělám a prostě se přes Toma IM HATE HIM přenesu. Akce je totiž špičková a téměř nepřepálená (jak už to dnes v žánru bývá). Zejména honička bajků je fakt jízda, jakou jsem snad nezažil (ne, na Maxe s Tomem a Charlize jsem nezapoměl). Taktéž příběh ani na moment nenudí a ještě si pohrává s postavami (kdo je hodnej a kdo zlej). Jaké štěstí, že Tom nabral úžasnou ReBeccu, která na dálku nakopala obě Bondgirl, vždy vtipného Simona, a sexy ReBeccu. Že jsem ji již zmínil? Já vím, ale přišlo mi to tak důležité a významné, že jsem ji zmínil hned dvakrát. Zkrátka Rogue Nation je zábavná akční pecka, a pro mne (po katastrofálním předchozím díle) obrovským překvapením, takovým, že i tomu Ethanovi jsem fandil, ale Ilse víc.

Carol (2015)

Pouto nejsilnější v ryze ženském podání. Snímek, stejně jako onen klasický britský titul, ani na chvíli nepostrádá osudovost z náhodného setkání, jež zahoří láskou a nákloností, a komplikovanost, z toho vztahu plynoucí. Pomalé tempo, kostýmy, podmanivá hudba a dvě ženy, přičemž Rooney Mara mě těma svýma očima doslova hypnotizovala od začátku až do konce. Silná koncentrace emocí.

Dánská dívka (2015)

Artistic Transformation. Zcela umělecký film. Kamera, hudba, kostýmy. Vše je to tak krásné a vymazlené, že od toho oči prostě neodtrhnete. Líbivé a uhrančivé, stejně jako výkony dvojice hlavních představitelů.

Vybíjená (2015)

Nebudu předstírat, že vím o čem to bylo, ale z nějakého, snad nepochopitelného, důvodu se mi na to dobře koukalo, a jako naprostý průser tento filmový počin neshledávám. Snad pro obsazení, prolínání časových linií?

Steve Jobs (2015)

Dialogová, svižná nálož o třech dějstvích, v lehce divadelním provedení. Už si ani nepamatuji, kdy naposled byl rozhovor dvou mužů, pravda maličko nazlobených, tak epický, jako ten mezi Fassbenderem a Danielsem v druhé části. Strhující. Film který Vás pohltí hereckými vystoupeními, hudbou, kamerou a již zmiňovanými dialogy. "Co ty jsi udělal? Neumíš programovat. Nejsi technik. Nejsi designer. Neumíš zabít hřebík do zdi. Tak jak to, že 10x za den čtu, že Steve Jobs je genius?"