• Western

Strach (1963)

Aneb série vražd mající za počátek lechtivé snímky a žárlivost. Vedoucí skvělé detektivy až ke špionáži a nacistům. S tempem a atmosférou to není bůhví jaké, ale s každou další obětí se odkrývá zcela nečekané pozadí násilných činů.

Valkýra (2008)

Velice podařený válečný snímek s kopou nácků, okolo kterých se točí celý příběh. Hlavní jádro celého problému tkví v nepřítomnosti jakékoliv záporné postavy, což je zrovna v tomto případě velká chyba jelikož, jak už jsem nastínil, nácky se to ve filmu jen hemží a zlo nemůže dostat lepšího představitele, než je hovado v SS uniformě. I přes onen velký nedostatek film nepostrádá napětí a tedy dokazuje, že Singer zkrátka umí a tento válečný převrat odvyprávěl v hodně slušných mezích a se spoustou postav, kterým nechybí zápal a motivace.

Vrah Rosemary (1981)

Kdysi dávno, bylo nebylo jedno malé dítě, které se rádo, skrze nedovřené dveře, po očku dívalo, co že to sledují, tak pozdě v noci, jeho rodiče v televizi. Scény brutálních vražd mladých lidí, páchaných kompletně zahalenou postavou, využívajíc ke svým hrůzným činům bodák a vidle, se na dlouhou dobu stalo jednou z jeho nejhorších nočních můr. Nuže... dnes, po mnoha mnoha letech, jsou zlé sny zahnány, hříchy splaceny a malé dítě může v klidu spát.

Hoří v Paříži? (1966)

Začátek filmu slibuje nervy drásají válečné drama. Nahlédneme v něm totiž do, po atentátu poničeného, Vlčího doupěte a staneme se svědky transportu vězňů. Bohužel, nadále se už tak strhujíce nepokračuje. Po úvodu příběh ustupuje od jakéhokoliv napětí a s přehledem vypráví poslední chvíle kapitoly "okupovaná Paříž", které zakončuje velkolepou spojeneckou přehlídkou. Přesto výborný film, se spoustou hvězd v malých rolích, ale vzhledem k prologu, je to malinko škoda.

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

Krvavý a naprosto jednoduchý filmík, který si klade dva prosté cíle: být co možná nejvíc krvavý a před monstrem musí utíkat sexy kočka, přičemž množství zobrazené krve je přímo úměrné kráse dané dívčiny. Takže splněno. O hororu u tohoto tipu filmů snad už ani nemůže být řeč. Atmosféra slabá. Prostředí velké vily dobré, ale nevyužité a ani ty "lekačky" už nejsou co bývaly.

Země policajtů (1997)

Další z ranku "jeden proti všem" aneb cesta spravedlivého muže skrze mafií nasáklou policií. Film to není vůbec špatný, ale když máte v témže roce za soupeře dokonalé L. A.-přísně tajné, tak je těžké zvítězit. Snímek těží z husté atmosféry a skvěle napsané postavy hlavní postavy, přičemž spojením těchto dvou prvků se příběh stává nesmírně napínavým, místy až skličujícím. Stallone je výborný, ale jeho přítomnost budila přece jen dojem akčnějšího finále.

Vzmuž se (2015)

Když jsem naposledy absolvoval něco podobného jako Jack, požadoval jsem, že budu mít u sebe malí kartonový transparent se jménem, což nebylo druhou stranou úplně schváleno, snad i proto, že jsme tak něják malinko tušily, jak ten druhý vypadá. A že by si mě nějaká single dáma ukradla pro sebe. To zřejmě nehrozí. Nuže... první fejstufejs moment je tu a jsou jen dvě možnosti. Mlčet jako vůl, nebo žvanit jako šílenec, přičemž šance, že budete citovat její oblíbený film, přitom nepřeberném množství žánrů a zemí, na který se večer předtím dívala, je... nechci příliš odradit, jelikož jsem už též člověk s lehkou depresí, téměř nulová. To je totiž jeden z oněch momentů, kdy to do sebe všechno hezky zapáda a neprobíhá jak druhá schůzka z tohoto filmu, která je mi malinko povědomější bohužel. Výborný, velice zábavný, pravda s trochou perverzního humoru, lehce romantický film, který jsem nemusel jedinkrát přerušovat, ani u něj sníst jedinou kostečku čokolády, což je něco neuvěřitelného. Lake a Simon-úžasní a došlo i na Whitesnake. BRAVO.

The Law and Jake Wade (1958)

Hodný, zlí a ošklivý v americkém provedení, přičemž tento snímek by se jmenoval Hodný, zlí a krásná. Zlí Widmark touží po zlatě, však si jej také osobně ukradl. Jeho polohu zná ovšem pouze Taylor, s nímž jsou veškeré přátelské vazby přetrhány, a tak aby Taylora v cestě motivoval, musí zajmout nejen jeho, ale i unést jeho slečnu Owens. A tak začíná nepříliš záživná, o to více konverzační, cesta prérií... Zatím nejnudnější Sturges (cca 14 filmů) o putování za schovaným pokladem a se závěrečným soubojem, který byl pro mě velkým zklamáním.

Rána na oplátku (1956)

Výborné, skoro až kriminální, westernové drama o honbě za pomstou, pravdou a nemalém obnosu peněz. Neustále akční příběh, milovníci přestřelek si přijdou na své, se zajímavou zápletkou, která svede dohromady Widmarka s Reedovou, a o to překvapivějším rozuzlením (na western opravdu ano).

Valdézovi koně (1973)

Od první minuty ne úplně klasický western. Žádné přestřelky, pronásledování, pistolníci, snad jen občasná rvačka protne jinak poklidný a pracný život jednoho polo indiána, který se živý chovem a prodejem koní. Krásných koní mimochodem. Je to pomalé, ale má to atmosféru a jediná dobře popsaná postava, je ta hlavní, v podání charismatického Bronsona. Vše ostatní je jakoby jednostranné, což zamrzí hlavně v závěru, který je odbitý.