• Krátkometrážní

Cool Girl! (2023) odpad!

Kamoš mal včera narodky, sme slopali rum a ja že daj tam nejaký trash. To sa nedá ani ohodnotiť. Pretože akože áno, smial som sa. Ale inak je to urážka filmu a ľudstva ako takého.

Pavučina (2023)

Logika dostala taký náklad, že to bolí aj mňa. Všetko je tu podriadené hororovej pôsobivosti a nič preto nedáva zmysel. SPOILERy! Nezmyselné je chovanie postáv v prvej polovici (Prečo mu to nevysvetlili? Prečo mu vôbec spomínali to dievča? Prečo mu neverili? Prečo, keď vedia, že toto majú v dome, mu dávajú zaracha v pivnici?). Nezmyselné sú činy hlavnej postavy (Zabiť rodičov? Nestačilo uspať?).  Nezmyselné je chovanie zvyšku postáv (Hmm, je večer na Halloween, určite je ten malý chlapec sám doma, poďme sa tam vlúpať. Prečo by asi mal mať doma rodičov?!). A najviac nezmyselný je záver (Príšera zavretá za mrežou, tá ho isto bude celý život prenasledovať a už nikdy nebude mať kľud. Logicky, určite predsa do toho baráku plného mŕtvol nezavolajú políciu, ktorá príšeru zadrží. Divák predsa nedokáže uvažovať o scénu ďalej!). Koniec SPOILERu! A je to škoda, pretože je to pekne strašidelné. Ale je to taká blbosť, že už s tou trojkou, za slušné remeslo, váham.

Amityville 2: Posedlost (1982)

V žiadnom prípade nečítajte obsah! Nehanebne, hneď v prvej vete, prezradí najdôležitejšiu časť filmu. Inak veliká pecka. Nebyť záverečnej tretiny, ktorá sa v pôsobivosti úplne nevyrovná predchádzajúcemu deju, dal by som 5*. Intenzívne psycho, doslova od prvej scény. Damiani mal točiť viacej hororov. Zo série som predtým videl iba originál a remake, a veľmi si ich už nepamätám, nemám ale pocit, že by sa vyrovnali tejto úrovni. Zvažujem kuknúť všetky časti.

Barbie (2023)

Strašne sa mi páči, aký je Barbenheimer fenomén. Videl som oba filmy oddelene a možno ešte viac  by mi Barbie sadla, ako záverečný film Fleabag maratónu.  K tomu, jak sa dotýka krehkej mužnosti všetkých tých TopG shapirovských pámbožkových snehových vločiek, sa nejak obšírnejšie vyjadrovať nebudem, beztak o tom vznikne rada kníh a štúdií. Určite ale nemôžeme opomenúť komentár miestneho reptiliánskeho gurua: ”Karlos80 odpad! Nechutná žido-iluminatsko feministická propaganda.” :)

Vrchol nebes (2021)

Pekné, meditatívne horolezecké klišé.

Puppet Master: The Littlest Reich (2018)

Dlho som sa na tento film pripravoval, pretože som zároveň prahol po ďalšom Zahlerovi, zároveň som ale presne vedel, akému druhu zábavy sa upísal.  Vždy totiž nezáleží na tom, či trash točíte úmyselne. Jedna vec je samozrejme áčková pocta à la Grindhouse, zábavné však môže byť aj campové céčko, aké má na svedomí napr. Jennifer Lynchová. Veľmi ťažko ale môže byť zábavná Troma a takmer bez šance je na tom so zábavnosťou céčko, na štýl Charlesa Banda, pri ktorom jedným zo základných atribútov je, že obsahuje minimum hudby. To bolo predovšetkým tiché, striedanie tristných dialógov, občasného humoru a nezaujímavých vrážd. S nulovou atmosférou. Skoro som umrel od nudy. Zahler ne-Zahler, pocta ne-pocta. Nuda je nuda.

Osudové léto (2002)

Sedím si takto v autobuse z Rigy do Tallinu a hľadám nejakú oddychovku. V mobile mám len samé vážne veci, takže siahnem po mojom leteckom priečinku. A tam táto bomba! Teda, je to skôr také popoluškovské liečenie mindrákov, šmrncnuté uhľadenou romantikou. Postavy ploché, jak surfovacie prkno, ani tie baby neboli moc pekné, a čo je najhoršie, zlyháva to aj ako športový film. Od začiatku rozprávajú niečo o majstrovstvách, ale reálne surfovanie príde až 20 minút pred koncom a človek si pri ňom hovorí, čo tam tá holka vôbec robí? Na každú vlnu sa odhodláva niekoľko minút a nakoniec aj tak zakaždým padne. Vlastne to nie je vôbec bomba, to mi len v úvode komentáru dobre znelo. :D V skutočnosti je to úplný shit, ktorému tú druhú hviezdu darujem len z toho dôvodu, že na relax pri dlhej jazde poslúžilo. Všetci ostatní, ale radšej nech kuknú Bod zlomu (kludne aj ten sračkový remake).

Star Trek - Zvěřinec - 2. část (1966) (epizoda)

Spôsob, ktorým sa tvorcovia vysporiadali s pilotom (s iným hercom) je svojim spôsobom geniálny, na druhú stranu v tejto druhej epizóde už to bolo trochu recyklované a naťahované. Záverečná pointa fajn. The Menagerie Part 1 - 85%, Part 2 - 70%.

Dobytí Everestu (1953)

Samotné dosiahnutie vrcholu z logických dôvodov film nezobrazuje, i tak je ale plný unikátnych objaviteľských záberov, umocnených dobou vzniku. 85%

Oppenheimer (2023)

Plusové body, že Nolan vynechal trápny záverečný pátos, aké mali Dunkirk a Batmanovia. Mínusové, že tie postavy minimálne prvú hodinu neboli živí ľudia. Tiež sa mi nepáčila jedna zo scén s Einsteinom. Hodne sa mi páčila Nolanova réžia, už by mu mohli dať toho oscara (aj keď po tej sračke, čo vyhrala tento rok, skôr ocenia zas niečo originálne, napríklad Tlapkovú patrolu). Highlighty výbuch a nahá Florence. Hodnotenie medzi 4 a 5*.