• Krátkometrážní

Kým sa skončí táto noc (1965)

Najlepšie sú na tom tie hudobno-tanečné vsuvky. Nie, najlepšie na tom je, že to vôbec nepôsobí ako náš film. Prečo to vtedy raz šlo a inokedy to nejde? 85%

The Gray Man (2022)

“Praha v plamenech.” Koncentrované tvorcovské pohŕdanie divákom. Či už ide o násilne vloženú dejovú líniu s chorým deckom, urážlivo odfláknutú tému týrania detí, alebo logické kiksy, aké by si nedovolili ani vo filme so Segalom. Multimiliónové triky a niekoľko dobre napísaných vtipov to ani nedovoluje zhodiť do odpadu, takže to navždy ostane skrátka len dvestomiliónovou urážkou.

TY - Série 2 (2019) (série)

V prvom rade som sklamaný, pretože som sa nejakým spôsobom sám voviedol do omylu, a tešil som sa, že Willovu stalkerku bude hrať Victoria Pedretti. Bolo by to určite super, ona má taký strašne fajn - duševne narušený výraz v tvári (aspoň ja ho tam od Hauntingu neustále vidím). V druhom rade nakoniec dostala dosť tuctovú postavu, navyše ju  ani nehrala moc dobre. Ona je veľmi zvláštny typ herečky, ktorá nie je ani zvlášť talentovaná, ani pekná, ale ovláda skvelý vyšinutý mód pre istý, špecifický druh rolí. SPOILER! Keď sa vyšinutou v závere naozaj stane, je to neskoro. Je neskoro, lebo svoje vyšinuté herectvo krotila pre nezaujímavú postavu, a v citovo vypätých okamžikoch bolo zase pre vec príliš agresívne. V pauze medzi epizódami sa ale človek asimiluje a v závere už je všetko odpustené. Koniec SPOILERu! A zatretie a hlavne, po dvoch sezónach už možno s určitosťou konštatovať, že tvorcovia You majú rovnakú vadu ako postava Fortyho, a to že nedokážu písať odlišné postavy, hlavne čo sa žien týka, kvôli čomu im naprieč časťami a sériami charakterovo splývajú. Podobne to mal napríklad Sorkin s Newsroom-om, kde to bolo ale samozrejme o niečom inom. V prvej sérii som mal problém s postavou Guinevere Beck, tu sa teda logicky môj problém ešte znásobil, nakoľko všetky ich ženské postavy sú nejakým spôsobom Guinevere Beck. Oni v širšom ponímaní zvládajú vlastne len jeden ženský charakter: ženu premúdrelú, vo svojej múdrosti limitovanú ich vlastným obmedzeným rozhľadom. Je ale vlastne komplimentom, že o nej vôbec hovorím, mužské postavy charakter ani nemajú, len striedajú blbcov s pozérmi a úchylákmi.  Zábavné to je ale furt dosť, a logicky sa z toho dá vyklučkovať iba tlačením na pílu a prechodmi do extrémov. Paradoxne ma stratili práve tým, prvú sériu aspoň šlo brať ako tak vážne. 60%. Ps: Ortega ňuňavá.

Bill Burr: Živě v Red Rocks (2022) (pořad)

U Burra mi vždy trochu vadila tá jeho potreba  zdôrazňovať obecenstvu, že nerozpráva svoje názory, ale vtipy (lebo šak očividne). Tu to prvý raz neurobil a od niektorých liberálov sa mu tu hromadia jedno a dvoj hviezdy. Tak by asi mal znovu začať. 🤷🏼‍♀️ A vy, milé konzervy, vám nepomôže ani to zdôrazňovanie. Gervais naposledy desaťkrát zopakoval, že to nemyslí vážne, že je to komédia, a vy ste z toho ejakulovali, lebo má niekto podobne zaostalé presvedčenie, ako sú vaše opičie mozgy. Jediný konzervatívny áčkový komik je Chappelle. Get over it.

Čelisti 2 (1978)

Slabšie dialógy a niektorí vedlajší herci, ale inak som príjemne prekvapený. Oceňujem, že sa nesnažili hrať na Spielberga a že napätie je tu budované odlišným spôsobom oproti jedničke. Fakt slušný napínák, obzvlášť pri scénach na katamaránoch je človek vyslovene rád, že sedí doma na gauči a pod nohami má pevnú zem. 75%

Elisa a Marcela (2019)

Komentáre na ČSFD bývajú mätúce. Tu som sa dozvedel, že je film podobný Rome (čo je pravda, oba sú čiernobiele), aj že je pomalý a nudný. Pričom v necelých dvoch hodinách zaberá kompletný vývoj vzťahu, niekoľko vkusných erotických scén, postupné budovanie odporu okolia, opakované striedanie lokácií a ústrednú nevšednú tématiku. Dobre sa to sleduje. Čiernobiela kamera robí hodne. Je to citlivé a tak trochu správne patetické. Dvakrát tam hraje fado, načo vo filmoch nie som úplne zvyknutý (jak to je krásne?!). A je to asi rovnako vzdialené nude, ako Cuaronovi.  75%

Pamela & Tommy Lee: Porno bez cenzury (1998)

Ja som to svojho času nevidel, pretože Pamela,  mierne povedané, nikdy nebola môj typ. No a chystám sa teraz na seriál a zas to nikde nemôžem nájsť. Tak som kukol iba zostrih a teda nič moc; rozmazano 90.kové, ešte pov, navyše je častejšie vidieť Tommyho, jak ju. Ako pozitívum beriem, že už sa v tej dobe baby holili. Za mňa ale určite radšej sextape Paris Hilton, tá má aspoň pekné kozy.