• Krátkometrážní

Bod varu (2021)

Ja si nemôžem pomôcť, ale okrem toho, že som celý čas rozmýšlal, prečo nikto v kuchyni nenosí pokrývku hlavy (a ako teda zabránia tomu, aby im vlasy nenapadali do jedla), som bol takmer nadšený; milujem takéto filmy. A som tajne dúfal, že vo vypätosti prekonajú Uncut Gems. A bola tam scéna, jak kritička hovorí svoju zásadu, že vždy treba hodnotiť to, čo tam je, a nie to, čo nie je. Jediným zásadným problémom Boiling Pointu je ale práve to, čo tam nie je, a teda zmysluplné uzatvorenie načatých dejových línií, konkrétne všetkých. Záver, ktorý to dostalo, bol vyslovene najlenivejší možný.

Fargo (2014) (seriál)

Mal som trochu problém s druhou a štvrtou sériou, pretože ma úplne nezaujali hlavné dejové línie: vojny gangov. Najviac ma bavila tretia séria s Winsteadkou. Najlepšia epizóda: S02 E10.

Pull My Daisy (1959)

Beatnici na žúrke a biskup dostal satori.

Ambulance (2022)

Extrémne stupidný scenár. Dva a pol. Dávam viac, pretože je to zábavný popcorn a s výnimkou ponižovania vážnych tém v úvode a infantilného amerického pátosu v závere, sa to väčšinu času na nič iné nehrá. Ale treba byť pripravený, že Bay už nie je Bay, ale paródia na Tonyho Scotta.

Viridiana (1961)

Už som to v minulosti videl (počas pozerania som si spomenul, že dokonca dvakrát). Formálne dokonalý film, s ktorým sa dosť stotožňujem.

Moon Knight (2022) (seriál)

Za prvých 5 epizód sa tam Moon Knight objavil dohromady na 12 minút. Zatim najslabší MCU seriál. Depresívny Disney horor s roztomilými zvieratkami.

Přiznání hochštaplera Felixe Krulla (1957)

Felix Krull bol nedokončený román dokonca dvakrát. Najprv Mann napísal v roku 1910 jeho skvostný filozofický úvod, ktorý dokončil až v roku 1950, no a potom zomrel a román na pokračovanie tak skončil prvou časťou. Problémom knihy bol práve ten 40-ročný odstup, pretože tá neskoršia časť postupne prakticky úplne zmenila žáner;  z myšlienkovo podnetného rozjímania nad mladosťou, do priamočiarej stareckej limonády (čo mimochodom spôsobilo moje doteraz asi najťažšie knižné sklamanie). Film je dobrý v tom, že už vás takto nesklame. A mimo pár zmien v závere, aby to malo aspoň nejaký dramatický dej, sa jedná o vernú adaptáciu. Preto dávam 3*, aby som bol objektívny. Ale chýbajú jej Mannove vety a súvetia, a ja si neviem predstaviť dôvod, načo by ju potom niekto sledoval. Ani dnes, ani v roku 57. O rok skorej vyšli Tiché dni v Clichy, ježišikriste.

TY - Série 1 (2018) (série)

Hrozne ma vytáčalo, keď čítala nahlas to jej akože dobré písanie (a jej voiceover a jej postava a tá herečka). So zvyškom som spokojný, návyková oddychovka. Dokonca viac než som čakal, hlavne vzhľadom nato, že som to pozeral len ako povinné zlo, aby som mohol kukať druhú sériu s Victoriou Pedretti. 75%