• Krátkometrážní

Okupace (2021)

Už sa tu zase rozťahujú, svine červené.

Lékořicová Pizza (2021)

Kámo, to ti bol scenár! Generačné letné uvolnenie jak od Linklatera, ale pevne v Andersonovskom voľnom svete. Ako to nazvať? Obyčajní ľudia na pozadí doby? Vedľajšie postavy?    Najlepšie na tom je, že stále sa dá natočiť feel good film, aj bez úbohého, iritujúceho vybrnkávania a pozitivistických new age bullshitov.

Jednotky vesmírného nasazení (2020) (seriál)

Pár hercov je tu trochu nevýrazných, to je asi jediný výraznejší problém. Páči sa mi ale ten tím a vychádza im dosť inteligentných vtipov. Občas neustrihnú scénku hneď po vtipe, ale ukazujú ešte reakcie a je to dosť prdel. Malkovich odpustí, najlepší sú otec s dcérou Carell a Diana. Mám to celkom rád.

1492: Dobytí ráje (1992)

Nedávno som dočítal Zweigovu biografiu Magalhaesa a dostal som chuť na objaviteľský veľkofilm. Áčkový som nenašiel, tak že sa konečne dokopem aspoň ku Kolumbusovskej klasike. V rámci Scottovej tvorby jedna z najkrajších prác a ten kultový Vangelisov soundtrack určite jeden z najepickejších, človek sa pritom cíti ako boh.

Las edades de Lulú (1990)

Slaboduché softporno, kde je Francesca Neri neskutočne hnusná a vo veku 26 rokov (a s výzorom vyžitej upratovačky) hrá školáčku v uniforme, objavujúcu svoju sexualitu. Potom jej frajer pritiahne do postele kamaráta a ona si nevšimne, že sa s ňou bozkáva iný chlap, ani že ju šukajú dvaja naraz. Celé je to zamerané stopercentne na sex a nulapercentne na čokoľvek iné a ako prioritu si to dáva diváka čo najviac znechutiť, takže ak sa radi pozeráte, ako si niekto plieska nepostavený penis o stehná, smelo do toho, všetci ostatní budú ale v prestávkach medzi zvracaním zívať nudou. Mladý Bardem dobrý, zaňho druhá hviezda. Prvá za hudbu. Ps: V záverečnej scéne jedinej, som zachytil niečo ako myšlienku; keď sa na záchrannú misiu miesto muža vydala transvestita. Len som nepochopil. :/ Pss: Znižujem na jednu, zato ako moc sa klúčové sexuálne scény míňajú autorskému zámeru (zoznámenie s transkou, trojka, záver.) Nadržanosť hlavnej hrdinky film zobrazuje tak, že sleduje gay porno a oblieva sa pritom studenou vodou.

Pýchavka (2007)

Dva a pol za tie tajomstvá a Kelly Reilley, že sa snažila. Nerád dávam Roegovi 2*, hlavne keď cítiť rukopis (a že za tým príbehom existuje niekoľko ďalších, čo samé o sebe vypovedá o istej prepracovanosti, zámere, sofistikovanosti - možno), ale ten film je strašne nesympatický a miestami lacný. Ja skrátka nezažijem rovnaké peklo ako mala zažívať hlavná hrdinka, len kvôli tomu, že film používa tri odpudivé farby: zelenú, šedú a hovnovú, na všetko. Humorné je prirovnanie k Roegovemu najlepšiemu filmu v obsahu  (ktorý bol masterpiece už len vďaka súhre farieb). A keď prestrihávate vo vážnom filme sexuálne scény zábermi vstreku semena do maternice a nevoláte sa Lars VonTrier, tak je to skrátka bullshit, sorry.

Ploty (2016)

S odstupom rokov zvyšujem na plnú. Jeden z najlepších výkonov Washingtona; špičková Williamsovina a dnes rovnako úderná, ako počas oscarov 17’.

Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

Nesúhlasím s tými kto tvrdia, že Kniha Bobba Fetta by sa mala viac venovať Bobba Fettovi a menej mytológii a vedľajším postavám. Naopak, v tých je najsilnejšia; v hosťovaní starých postáv, vo vytváraní nových, dokonca aj ľudské sú všetky fajn. Slabšie je to s hlavnou postavou a postavou jeho pobočníčky, ktoré sú úplne basic, a príbeh za nimi je lacná storka o pomste. Sorry za rúhanie sa, ale mňa citácie “sandáloviek” nudili už v pôvodnej trilógii. Fan service skvelý, týmto štýlom to bude mať diváka vždy. Pre nefanúšikov o dve triedy menej skvelé, hodnotenie pod 2* tu je ale každopádne neobhájiteľné.

The Queen of Basketball (2021)

Zábavný a príjemný film, to je viac ako som od oscarov čakal (ďalej sú v kategórii nominované dokumenty o utečencoch, bezdomovcoch, hluchonemých fotbalistoch, či šikane). Napriek téme sa jedná prakticky výhradne o na seba vršenie samých pozitívnych vecí a zážitkov, o živote ženy, ktorá mala talent a dotiahla to presne kam chcela. Také to: “Ničoho neľutujem.” Načrtnú aj vážne témy, ale prejdú ich len okrajovo a dojemné je to skôr katarzným spôsobom. Prajem tomu oscara.