• Krátkometrážní

Sicario 2: Soldado (2018)

Temné, chladnokrvné, divné. Na konci vo mne (aj cez množstvo špičkovo natočenej akcie) prevažoval pocit nudy. Nad tým, čo v závere jednotky spôsobovalo šoky už len mávnete rukou a celé to tak nejak vyšumí do prázdna. Identifikovať sa dokážete iba s tým dievčaťom i to možno. Najslabší Sheridan. 65%

Smrtelné stroje (2018)

Z nepreberného množstva failov rôzneho druhu, som sa celý čas nevedel vyrovnať len s nezmyselným castingom do jedného všetkých mužských postáv, čo spôsobuje, že film nemá poriadneho ani záporáka, ani hlavného kladného mužského hrdinu. Ostatné (schválne už nebudem menovať nič :) ) ignorovať ide, pretože rovnako ako nedávny Overlord, Mortal Engines ponúkajú jak skvostné (a dlhé) finále, tak hromadu detailov a hračičiek a scén - u oboch filmov rozdielnych detailov - ktorými to dokážu dostatočne kompenzovať. U Engines je to asi ešte viac enjoyable, pretože rovnako ako sú viditelnejšie ich chyby, sú značne ojedinelé aj ich vychytávky, už spomínané hračky, štylizácia, architektúra, exteriéry, nasvietenie, a miestami aj kamera. Cítim sa skrátka divácky uspokojený a guilty pleasure, odumrel mi dostatok mozgových buniek, a neraz som sa naozaj cítil, ako keby som prvýkrát sledoval Káčera Howarda.

Solo: Star Wars Story (2018)

Sranda, jak mali skalní hysterický záchvat pri Last Jedi, ale že Han Sola hrá hezounek z Nádherných bytostí, to nevadilo. Príjemný filmík na nedeľu ráno, asi jak samostatné filmy o Ewokoch, bohužiaľ bez jedinej zapamätateľnej scény.

Starfish (2018)

Keby. Nemám rád, keď si postavy uvedomujú vlastnú filmovú existenciu, uberá to na serióznosti, pôsobivosti a atmosfére. Pokazilo mi to nedávno The OA, pokazilo mi to Starfish, a keby to už nikto nikdy nepoužil, svet by bol krajší a pôsobivejší. A Whiteov film teda pôsobivý je. Predstavujem si, jak sa ho chystal natočiť roky a nakoniec doňho nacpal úplne všetko - ešte aj animovanú sekvenciu, a s výnimkou spomínaného failu mu to absolútne vyšlo. Milujem tieto malé sci-fi pocitovky. Musieť Starfish opísať jednou vetou, poviem, že je to ako keby ste sa snažili sfilmovať hudbu od Radiohead. Nadšenie.

Svědkové Putinovi (2018)

Ďakujeme Európskej únii, že počkala až kým začne v strede Európy skutočná vojna, než sa rozhodla zasiahnuť proti propagande nepriateľskej imperialistickej mocnosti, ktorá proti nám vedie hybridnú vojnu. Neskoro ako vždy.

Takové krásné šaty (2018)

60% a 80%, ale tá dĺžka je neúnosná. Vysalo ma to jak tie šaty. Ďalšie Stricklandove filmy asi už vynechám, pokiaľ budú mať viac než nejakých osemdesiat minút. Úplne najlepšie by to bolo ako samostatné stredometráže na pokračovanie.

Temné síly (2018)

Pekná herečka, v pohode akcia (červení) a ta dojemná scéna v závere prekvapivo celkom funguje. Ale je to strašne načačkané, sterilné a zameniteľné. V dobe Stranger Things toto na tri hviezdy nestačí.

Teror - Série 1 (2018) (série)

Výborné zakončenie. Aj cez nešikovné nakladanie s vedlajšími postavami a časom (E09, wtf?), sa to postupne prepracovalo do značného levelu atmosféry zvrátenosti. Predlohu som nečítal. Nápady (vidličky, samovražda, úplne posledný záber...) a niektoré dialógy, prvotriedne.

Terror Nullius (2018)

Ok, čo tým chcel autor povedať? Ikonické zábery na panny z Hanging Rock, klokana Skippyho, Romper Stomper, Nicole Kidman, Piano, či Mad Max-ovky sú všetky fajn, ale tie počítačovo neumne urobené koláže to kazia. A ten humor? Ten vo mne evokoval Dravcov a vrabcov, jak tam Pasoliniho rozprávač konštatoval, že vrabec bol ľavicový intelektuál. :D Človek môže mať doširoka otvorenú mysel, furt to ale je blbosť.