Duch spisovatele (2007)

Naprosto nezvládnutý žánrový mix thrilleru, hororu, mysteriózního příběhu a komedie, kde druhá a čtvrtá složka nefunguje vůbec a celé to připomíná připálenou kaši. Jediným pozitivem je herecké obsazení, ale vzhledem k nefungujícímu scénáři a problematické režii to přichází vniveč. Pokud to má navazovat na dílo Allana Edgara Poea, pak jen jako nechtěná parodie. Celkový dojem: 20%.

V pravé dopoledne (1964)

Krátkometrážní animovaná groteska o tom, jak prohnaný šerif lstivě vyřeší bující zločinnost ve svém rajónu tím, že vytvoří návnadu, kdy na dostavník s kořistí postupně útočí jednotlivé bandy z okolí, aby se navzájem nešetrným způsobem vyrušily. Vtipně to paroduje typická klišé westernové filmové produkce. Celkový dojem: 60 %

Mamma Mia! (2008)

O tomhle filmu známá filmová publicistka Mirka Spáčilová kdysi napsala, že je to krystalický kýč, ale tak sladký a roztomilý, že se na něj prostě není možné zlobit. Tady se projevuje bída filmové publicistiky, kdy téměř všechny posty recenzentů v novinovách a časopisech zaujímají ženy a on se ten gender chtě nechtě na jejich hodnocení taky projevuje. Můžu jen potvrdit, že je to z mého hlediska kýč, jakému není hned tak něco rovno, ale za roztomilý bych ho coby muž nepovažoval. Dá se to brát jako parodie sebe sama, dokonce i písničky ABBY, na kterých jsem vyrůstal, tady zní nechutně, je to asi nejhorší využití hudebních motivů populární švédské skupiny, na jaké si vzpomenu. Tam, kde jinde dotváří atmosféru, jako třeba v případě australského snímku Muriel se vdává, tady spíš tahají za uši. Celkový dojem: 20 %.

Obávaný bojovník (2006)

Opravdu roztomilé brnkání na nacionalistickou čínskou notečku, které potěší všechny příznivce akčních bojových pohádek v kung-fu stylu. Opravdu by mě zajímalo, co na tuhle produkci říká skutečný mistr bojových umění.:-) Celkový dojem: 30 %.

Pivo přes ulici (1974)

Tenhle animovaný kraťas nezapře svého výtvarníka, kterým je známý Vladimír Jiránek. Nepůsobil sice u animovaného filmu dlouho, ale na co sáhl, to má punc kvality. Groteska si střílí z uspěchaného přetechnizovaného světa, kdy dostat se na druhou stranu ulice do hospody znamená nastartovat auto a podniknout šílený výlet mnohoúrovňovými křižovatkami a litry spáleného benzínu. Celkový dojem. 80 %.

Jsouc na řece mlynář jeden (1971)

Působivý animovaný horor, který vychází z kramářských písní, a tomu je přizpůsobený i expresivní hlas vypravěče Miloše Kopeckého. Chuťovka s dokonalým výtvarným zpracováním, údernou pointou a stylizací. Jeden z vrcholů české žánrové animované tvorby. Tahle záležitost vážně není pro malé děti. Celkový dojem: 95 %. Na realizaci filmu se vedle Brdečky sešla výtvarnice Eva Švankmajerová, což je poznat z výtvarného stylu, který připomíná její obrazy, a animátor Jaroslav Doubrava, jinak známý ze spolupráce s Macourkem a Bornem.

Romanetto (1963)

Výtvarně je to minimalistické, skoro až primitivní, takže na 3* nejdu. Celkový dojem: 40 %.

Namalovaná písnička (1976)

Ten vyrobený animák bych bral za 4*, ale jako dokument je to trošku a vlastně příliš lyrizující, utahané a obsahující málo informací, byť pro fanoušky animované tvorby to pochopitelně nemusí postrádat na půvabu. Celkový dojem: 45 %.

Kamenáč Bill a jeho přepevné laso (1972)

Což o to, zápletka je, jak už to u Kamenáče Billa bývá, docela vtipná, ale tentokrát mě neoslovuje výtvarná stránka a vlastně ani animace. Obojí je příliš jednoduché a všechno se na dobu vzniku svést nedá. Celkový dojem: 40 %.

Poslední výstřel (1963)

Krátkometrážní animovaná groteska si střílí z westernových klišé a typických postav divokého Západu. Hrobník se tentokrát nebude radovat jako poslední... Celkový dojem: 60 %.

Časové pásmo bylo změněno