• Krátkometrážní

Sociální dilema (2020)

Pokud toto téma sledujete, asi se nedozvíte nic úplně nového. Početné skandály a kauzy Facebooku, kdy byl načapán in flagranti, zde byly vynechány. O problému se bohužel stále málo mluví, takže každá vlaštovka dobrá a dětem by se to mělo povinně promítat v rámci občanské výchovy a mediální gramotnosti. Ačkoliv moralizování tohoto typu mě trochu štve (dalo by se jednoduše říct, že být na tom 3 hodiny denně, je na léčebnu). A ten čas strávený na sociálních sítích NUTNĚ musí někde chybět. Alespoň běžnému dospělci, který živí rodinu. Nemyslím teenagerům a důchodcům, kteří neví co s volným časem... Ale bohužel to na dnešní komplikovaně jednoduchou dobu sedí. Leč vysvětlete to dnešním mladým, kteří se mobilu v ruce zbaví leda až se trochu ta mobilní technologie vyvine... a nechají si to nastřelit nějakým čipem přímo do hlavy... Hrané vsuvky byly trochu otravné, ale někdy je jeden obraz víc, než tísíc slov...

Helstrom (2020) (seriál)

Popkulturní výluh z Vymítačových ponožek. Velké množství fantasy prvků tomu dodávají příchuť spíš pohádkovosti, než hororu. Duchařská Akta X z toho nebudou. Ale pokud scénáristé právě nezvrací empatické rozhovory na rodinné téma, sledovatelné to je.

Hastrman (2018)

Rozporuplné. Silný námět čerpající z místní mytologie. Romanticky nasnímaná krajina jak od National Geographic. Bohužel pohnojeno scénářem, který druhou polovinu filmu proměnil v check-list, jenž bylo nutné odškrtat. Předností nabízí film mnoho. Kamerou počínaje, výpravou a hereckým provedením konče. Ale je téměř až k vzteku, jak se v česku (ne)umí točit thrilery.

Conviction (2019)

Promo kraťas k počítačové hře. Nevím... přínosnější mi připadá způsob, jakým se s tím to typem reklamy popasoval Alien Covernant, než to epické všeneříkající nic.

Ink (2009)

Co se děje s lidskou duší zatím co spíme? Hororová pohádka. Napadá mě srovnání s Lynchem, ale není to úplně přesné. Zde je upřednostněn příběh a zlo a dobro je jasně rozlišeno.

Malý Pán (2015)

Mix Skálových komiksů Velké putování Vlase a Brady a Jak Cílek Lídu našel. Skálův komiks miluju a jeho hravé umění si upřímně užívám. Nemám ale moc rád marionety, neboť jsou příliš neživotné. František Skála však svým loutkám vdechl duši a v Malém Pánovi ožívají. Jestli tenhle animovaný film není na nominaci na Oskara, pak už nevím jaký. Zajímavý komentář: Sarkastic.

Kačeří příběhy (2017) (seriál)

Z grafického a výtvarného hlediska je tohle o dvě ligy výš, než původní série. Je téměř neuvěřitelné, že z jedné televizní stanice vypadne toto (nebo nebo třeba Myšák Mickey v retrostylu z roku 2013). A pak něco jako Mickey a závodníci či Mickeyho klubík, které považuji za čisté televizní zlo a dno tv zábavy pro děti.

Hanna (2019) (seriál)

Agent z chatrče. Hanna je prostě... Hanna. Berte, nebo nechte být. Má to své vlastní fyzikální zákony. Podobně, jako Twilight, James Bond anebo třeba Saxana...:-§ Nicméně i zde se najdou klenoty uprostřed kupek hnoje. Divácký zářitek je nevyrovnaný, ale klady převažují. Skvělý soundtrack, BTW. (3,5*)

Ørnen (2004) (seriál)

Zatím jsem měl se skandinávskými krimi-seriály jen dobrou zkušenost. Ať už šlo o Most, Zločin nebo třeba sérii z Oddělení Q. Ørnen je první seriál, který mi nesedl a vlastně se mi vůbec nelíbil. Neřekl bych, že to je špatný seriál. Spíš nevybalancovaný. Přišlo mi, že příliš tlačí na pilu, depresivní notu a ždíme divácké emoce spíš pro efekt, než že by to mělo nějaký smysl. Velmi okaté to bylo především v epizodě první (Hallgrimssonova matka) a poslední (é... kolikrát, že to vlastně (ne)umřel?)... Charakteristická je také značná dějová hutnost, až zkratkovitost. Co v Ørnenu nacpali do jedné epizody, by jiným seriálům vystačilo na celou sérii. Většina postav i členů týmu je značně nesympatická a bylo málo komu fandit. Zmíním proto několik sympatických výjimek. - Zachraňoval to detektiv Nazim a paradoxně i záporák Sergej. Sympatická, ale málo využitá postava je technička. Skvělá a dobře využitá je postava mírně "autistického" informatika. Za klad považuji mysticko-psychologickou linku. Sice to byly většinou noční můry způsobené traumaty hlavního hrdiny, ale do příběhu přinášely určité zklidnění a dramaturgický oblouk.:-)

Mickey a závodníci (2017) (seriál)

Ať si hrají jak si hrají, hlavně když nezlobí. Hlavně, že se točí, že... Stejné výhrady, jako ke "klubíku". Jen to má alespoň nějakou akci. Levná produkce, kýčová CGI grafika na úrovni 90. let. šablonovitý děj. Než "závodníci" někam dojedou, zpravidla spáchají pár dopravních přestupků a dopustí se veřejného ohrožení... Aneb výchova řidičů a řidiček v Česku made in Disney. Když se zrovna nezávodí, kňápe se o konfekci. Stejně moc nechápu, proč ČT tyhle sra*ky kupuje.