Saw: Hra o přežití (2004)

Prvni dil nekonecne serie s vychytralym "skladackovym" vrahem, ktery se pomoci bizarnich pasti a ukolu snazi vstipit "zlobivym" lidem, jak si vazit zivota a nuti je "prezit" v casovem presu a na hranici fyzickych i emocnich schopnosti. Film si nehraje na zadne mysticno a bubaky, ale stavi na dobre vystavene zapletce, uzivani castych flashbacku, stisnene atmosfere jedne mistnosti a uchylnem padouchovi ala "Sedm" od Finchera. Akorat je to ten typ filmu, kde jakmile znate pointu, muzete si napriste minimalne jednu * odecist :)

Válka o planetu opic (2017)

Ja jsem tu stopaz citil. Dlouhe filmy mi nijak nevadi z principu, ale zde to byl ten pripad, kde by se dalo hodne veci udelat svizneji, protoze po skvelem druhem dilu neni treba fetisisticky stale zabirat dokonale CGI tvare a Serkisovy grimasy. Takhle jsem misty dokonce zival a je to skoda. Mozna jsem cekal prilis. Neustale jsem si rikal, co se z toho vyvrbi, co si to vlastne ti scenariste chystaji za finale. A ono to bylo trochu pritazene za vlasy. Uz jen ten Harrelson... [SPOILERY] Vyklube se z nej jakasi obdoba Kurtze z Coppolovy Apokalypsy, ktery vede svou vlastni obrozeneckou milici takrikajic "proti vsem". A misty jsem prilis nevedel, jestli ho mam litovat a chapat, nebo brat jako padoucha no. 1. Mozna to mohl zahrat o neco lip, nevim. Taky mi nejak uniklo, jak mohli zajmout zbyvajici opici smecku. Probehlo to tak rychle v dialogu, ze jsem si jeste chvili rovnal, jestli bylo vubec mozne, aby to tak v posloupnosti deje slo. Jako celek to ale na me nakonec opet pusobilo jako prijemne spojeni moderny a nostalgie, coz byl ocividne zamer. Opet jsou tu easter-eggy v podobe jmen a hlasek z puv. serie....a zvlast, kdyz prijde na radu ta nema holcicka, reknete si, ze tohle je mnohem hezci pouziti teto postavy. Take pridali jednoho vtipneho senilniho simpanze, ktery bohudik zpestruje misty unyly dej. Jsou tu opet dojemne sceny, vizual je bombasticky a fakt nechapu, jestli je to vsechno CGI, protoze to vypada tak "hmatatelne", ale co se tyce osobnich dramat a vystaveni zapletky, tak druhy dil byl dle meho vkusu silnejsi. Toto je slusna prace, ale misty vas bohuzel asi bude lehce nudit. Kazdopadne vkusne a dospele zakonceni trilogie.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

4. dil // ale pro me je to spis uzavreni trilogie, protoze Pirati jsou defacto 1+3+dalsi nove dily, co pribudou. Problemem teto casti je, ze nijak zvlast nevynika. Davy Jones i Beckett jsou mrtvi, Orlando zustal kdesi na Bludnem Holandanovi a tudiz tady (zatim) jeho ani Keiru neuvidime. Misto toho tvurci vsadili na nekdejsi Jackovu milenku, kterou si zahrala Penelope Cruz, jejiz otec Cernovous ma brzy umrit, a proto se rozhodl vypravit za Pramenem zivota, ke kteremu ma svetedivse mapu Jack Sparrow :) Po vecnem zivote ale touzi take Jackuv stary znamy Barbossa, plujici nyni pod britskou vlajkou, a take Spanele. Napit se z pramene ovsem neni jen tak - k ritualu budou jeste potrebovat morskou pannu (nenechte se zmast, jsou to pekny mrchy :) a dva kalichy. Dobrodruzstvi to tedy bude zda se jaksepatri. Bohuzel si nemuzu pomoct, ale i kdyz jsou triky fajn, cele uz je to takove "vycpele" vareni z vody. Pribeh neni zadna bomba (ale plusem je, ze neni tolik preplacany jako trojka) a i nektere sceny jsou opravdu "na hlavu" (napr. to zazracne Jackovo vysplhani se na vrcholek palmy....to si rozumne smyslejici divak musi rikat wtf?!?) - holt Disney. Zaporaka ale zahral McShane zdarile, a tak i kdyz se nejedna o dil, ktery utkvi v pameti, jako zabavna letni oddechovka to stale funguje obstojne. [po titulcich je 1 dotacka]

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

5. dil // "nesmrtelne" Disneyho serie a kupodivu navrat povedeny a ve velkem stylu. Hodne jsem se bal, ale dopadlo to fajn, i kdyz tvurci nic prevratneho nevymysleli a vsadili na jistotu. Pribeh je tedy pomerne porad ten samy, jen s mensimi obmenami. Opet je tu pomsta vuci Jackovi. Tentokrat ho ale nehoni pirat, kdezto nemrtvy kapitan spanelske galery, nekdejsi postrach a lovec piratu, na ktereho Jack vyzral. K tomu je tu syn Willa Turnera, ktery prisel na to, jak zbavit otce prokleti na Bludnem Holandanovi. Obe linky se tedy stretavaji v honbe za bajnym Poseidonovym trojzubcem. // Cele to sice navazuje na konec 4. dilu ("Na vlnach podivna"), protoze Jack tu ma Cernou perlu stale zakletou v lahvi, ale zaroven (a to je na tom nejlepsi) se navazalo na trojku, tedy porazku Davyho Jonese, a tudiz se tu objevuje zase Orlando. Sice je skoda, ze ho nevyuzili vic - to vypada spis na pristi dil(y) - ale i tak tohle nostalgicke oramovani snimku jen prospelo a pridava dojemny nadech, zvlaste na konci. Z novacku je tu Thwaites (zadny zazrak, ale ujde), znamy napr. z "Maleficent" a K. Scodelario, jejiz role (charakter) se zhruba v pulce stavala uz pomerne otravnou. Ovsem jeji ucast je esencialni a uzavira jednu dulezitou dejovou linku. Co se tyce feelingu z filmu jako celku, je to fakt prima. Autori opet vsadili na sice nerealne akcni sceny, ale nadherne zabavne. Uz ta uvodni s vyloupenim banky byla megalomanska, ale nejvtipnejsi byla asi gilotina s Jackem :) Jinak humor opet osciluje od prijemne legrace ke krecovitejsim narazkam a scenam, ale to uz je holt Disney. Trikove se taky vytahli. Opet je to neco trochu noveho a krasne to vyuziva 3D. Bardem jako Salazar i cela posadka pripominaji uplne prvni Piraty....az na to, ze se tentokrat do kostlivcu nemeni za mesicniho svitu, ale jsou permanentne jakoby ohoreli a tvoreni popelem. Salazar navic pusobi, jakoby byl neustale pod vodou - demonicky mu vlaji vlasy apod. - coz mi prislo efektni a originalni. Pokracovani Piratu tedy asi splnilo ocekavani letniho oddechoveho trhaku. Sice to neni kdovijake drama a hloubavy film, ale to taky od teto serie ani nikdo nechce... [tentokrat tu ma cameo Paul McCartney a po titulcich je jedna dotacka]

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

3. dil // Prilis prekomplikovane. To asi nejlepe vystihuje tento dil. "Pirati" jsou typickem prototypem serie, kdy s kazdym dalsim dilem je to horsi a horsi, protoze zkratka "vic" neni vzdycky "lip". Toto je vlastne prostredni dil navazujici trilogie, protoze Pirati jsou defacto "1. samostatny dil+propojena trilogie+nove dily, co teprve budou". // Zde se zprvu vse toci kolem zachrany Jacka ze sveta mrtvych, tedy rise Davyho Jonese. Autori pridavaji nova a nova prostredi, resp. rasy, takze se dostavame do Singapuru a zjistujeme, ze Pirati maji Bratrstvo s deviti vudci. K tomu vyprava na onen svet, ruzna dalsi piratska pravidla (zakonik a cameo Keith Richardse) a do toho vseho jeste morska bohyne Calypso, ctizadostivy Beckett, jenz vlastni Jonesovo srdce, nekolik lodi (Perla, Holandan, asijska barka, Beckettova vlajkova lod Endeavour), snaha o romantiku (i kdyz uznavam s moc peknym Zimmerovym hud. motivem), a za chvili se budete neskutecne ztracet, o co presne jde nebo kde se co odehrava. Dokonce jsem pri sledovani doma film v pulce vypnul a dokoukal dalsi den (vsak mrknete na stopaz), coz se mi moc nestava. V kine to ma takovy ten wow efekt, zvlast kdyz je to plne triku. Ale i tam mi vadilo to zvysujici se "silenstvi" celeho pribehu, a nemyslim tim jen ty crazy sceny s Jackem na "onom svete". Cele je to uz tak strasne vycucane z prstu a odtrzene od reality, ze je to spise fantasy nez pirati kdesi v Karibiku (uvedomme si, ze nebyl panamsky pruplav....cili ty piratske srazy se "sousedy" z druheho konce sveta pusobi fakt vtipne). Zkratka neco se vymyslet muselo, pokracovani pochopitelne nemohou byt konzervativni jako prvni dil. Ale bohuzel autori s napady trochu prestrelili. [po titulcich je 1 dotacka]

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

MCU PHASE 3-03: Guardians jsou pro me strasne rozporuplnou serii od Marvelu. Na jednu stranu jsou vzdy vizuelne excelentni (to je ta objektivni cast), na druhou maji neskutecne trapny humor (to uz je ciste subjektivni). Jednicka byla toho primo prototypem, az jsem mel kvuli te pateticke snaze o srandu chut jit na 2*...navic se k tomu pridal neskutecne debilni dej ala Star Wars, resp. 2. dil Riddicka, s hloupym a nezajimavym zaporakem a stejnetak podivnou sebrankou Xandaru. Ve dvojce se ale hodne polepsili. Cely pribeh se toci okolo otce Star-Lorda a i kdyz je to hooodne komiksove (mysleno nerealne), sem se to opravdu hodi. Navic cely svet Guardians primo nabizi vyuzit vselijake rasy, ale i barvy vesmiru. Je to jak kdyby Star Trek dostal pod ruku Andy Warhol. Specialne, kdyz tomu autori davaji ten osmdesatkovy feeling. Vsude je plno nadhernych barev (cernotu vesmiru zde opravdu najdete minimalne) a svety i dopravni prostredky lahodi oku... Po teto strance to Strazci opravdu umi. Akcni sceny jsou taky fajn - napr. hned uvodni titulkova scena je dost neotrela. Opet se dockame pusobivych vesmirnych bitev, letajiciho Yonduova sipu a take maleho Groota, ktery roste doslova od vetvicky :) Soundtrack nezustava pozadu a stejne jako v jednicce je pohodovy, cool a poslouchatelny zcela jiste i samostatne. Co ovsem zustava, je ten obcasny debilni humor. Nastesti a bohudik je ho mene nez v prvnim dile. Gunn je holt na jine vlne nez ja. Je to takovy ten prvoplanovy krecovity slovni humor jak u Deadpoola (nastesti ne tak stupidne pubertalni). Opet jsem se tedy nezbavil toho pocitu sinusoidy...kdy je divak temer v orgasmu z nadherne vyuziteho 3D a vsemoznych triku, aby to shodila nejaka nebetycne pitoma a radobycool hlaska. Kazdopadne par vtipku uslo, cameo Hasselhoffa i jeho rap v titulcich pobavily, ale hlavne ma dvojka Strazcu velmi dojemny konec, takze i kdyz jsem v prubehu filmu scenaristu v duchu proklinal, jak dokaze bombastickou scenu zkazit temi slovnimi replikami, tak ten leitmotiv i cele vyzneni pribehu byly nakonec vyborne. Plusem taky je, ze to nijak nenavazuje na ostatni marvelovky, takze nemusite koukat celou Phase 2, abyste si Guardians uzili...bohate staci prvni dil. [v titulcich jsou ale 4! dotacky, takze bacha :)]

Taboo (2017) (seriál)

1. serie // "I have a use for you." Serial s vytecnou atmosferou a demonickym Tomem Hardym v hl. roli. James Keziah Delaney se jako jediny prezivsi z potopene otrokarske lodi vraci do Londyna a od te doby zatapi vsem od mocne Vychodoindicke spolecnosti az po krale. Je zajimave sledovat, jak v teto beuztesne dobe plne intrik a mocenskych zameru je Delaney i se svymi brutalnimi praktikami vlastne ten nejferovejsi muz v Londyne. Lvi podil ma na tom Hardy a za chvili mu budete fandit, protoze se nenecha nicim zviklat a na kazdou spinavost ma svoji naplanovanou a chytrou "odpoved". Je to zvlastni doba, plna zablacenych ulic, bordelu i padouchu u moci, kdy jeste funguji vdpostate inkvizicni praktiky. Nebyly napr. zadne skutecne dukazy a k odsouzeni stacilo svedectvi dvou lidi. Naucite se take vyrabet strelny prach nebo neco malo z historie, protoze tu USA s Anglii maji nevyresene spory hlavne co se tyce hranic. Ostatne to je hl. hybatelem deje - Delaneyho dedictvi maleho indianskeho uzemi na pomezi Kanady a USA. Je sice zvlastni, ze by takovy prdinec zeme byl tak dulezity pro obchod s Cinou, ale kupodivu to v deji funguje dobre. Tesil jsem se, jak se to vyvrbi a 8. epizoda vsechno hezky uzavrela. Ted je otazka, cim hodlaji pokracovat.

Jack Rozparovač (1988) (TV film)

Velmi spatne natoceno. Uz rozdeleni na dva dily pokladam za zbytecne a prilis prodluzujici stopaz, ale obecne mi prijde, ze britske detektivni TV filmy do pocatku 90. let stoji za starou belu. Videl jsem napr. ruzna zpracovani Agathy Christie a dokud se toho neujal Suchet jako Poirot, stalo to opravdu zaprd. A tohle je stejny pripad. Prilis konzervativni a televizni - malo mysteriozni a hororove - vpodstate nula gore zaberu. Herci pouze pouli ocima a delaji, ze videli neco hrozneho. Cely detektivni postup mi prisel strasne halabala. Chvili nekoho vyslychaji, aby pozdeji (hlavne v druhe casti) se k temto podezrelym opet prapodivne (tedy bez logiky) vraceli. Neni v tom citit zadna systematika scenare (mozna je na vine spatny strih) natoz detektivni prace. Naopak to (ovsem zrejme neumyslne) evokuje tu bezradnost policie a neschopnost se neceho chytnout. Kdyz pak nahodou na neco prijdou, pusobi to az smesne, ze jim takova blbost tak dlouho trvala. Holt Abberline (Caine) ocividne neni Sherlock nebo Poirot. Asi jsem temito dvema slavnymi detektivy moc zhyckan, ale zkratka kdyz uz to neumi zpracovat poradne detektivne, maji to udelat zahadne, jak se to podarilo komiksovemu zpracovani "Z pekla" (2001) s Deppem v hl. roli. Plusem je jenom to, ze vraha az do konce opravdu neodhadnete, jelikoz tvurci zde michaji spoustu podezrelych od divadelnich hercu, vestcu, lekaru az po anglicke marxisty. Nejhorsi na teto verzi s Cainem jsou ale dialogy a bohuzel ma na tom asi lvi podil priserny cesky preklad nebo idiotsti daberi. Snad nekdy uvidim verzi v originale, ale ta z Ceske televize je neco udesneho. Je to ten typ dabingu, kdy (hl. v prvni casti) jsou repliky, ktere absolutne nedavaji smysl. Tezko rict, kdo za to muze, ale postavy pronaseji obcas vety zcela nesouvisejici s kontextem a danou situaci. Nekdy uz ale ocividne v originale byly tyto dialogy takto spatne napsany a herci se snazi o nepochopitelne emoce nehodici se k dane scene (napr. uplny konec po odhaleni vraha). Vrcholem je pak par radoby vtipu, ktere smrdi suchym humorem na kilometry. Caine se sice snazi (i kdyz ho nemam moc rad a na detektiva se nehodi) a "Bodie" taky, ale spatne napsany scenar nezachrani.

Šmoulové: Zapomenutá vesnice (2017)

Podle me nejbarevnejsi, nejefektnejsi a koneckoncu vlastne nejlepsi Smoulove doposud. Co me trochu zmatlo, ze je to prvni samostatny cistokrevny 3D animak (kdyz nepocitam kratke filmecky jako "Smoulokoleda" [2011]) a nijak nenavazuje na polo-animovane filmy s lidskymi herci. Tohle je zkratka obdoba "Asterix: Sidliste bohu" (2014) s tim rozdilem, ze 3D podobu Smoulu uz jsme si meli moznost okouknout ve zminenych hranych snimcich. Svym zpusobem je to mozna ulehceni prace, protoze se nemusi autori starat o klicovani realnych hercu s animovanymi postavickami. Na druhou stranu to, co predvadi vizual, je opravdu nadhera. Film je pestrobarevny od zacatku do konce - spousta kvetin, novych zviratek apod. Je to vpodstate prehlidka 3D efektu a ve 2D clovek prijde o hodne. Neustale prulety, prelety, vsemozne particle efekty (jiskry, kouzla...), netradicni voda...dokonce i Gargamel s Azraelem vypadaji ve 3D hezky. K tomu perfektni soundtrack s dobre vybranymi songy, ktere stoji i za samostatny poslech - napr. pisnicku od M. Trainor pred zaverecnymi titulky si budete podupavat stejne jako kdysi davno vypalovacku s Oslikem na konci prvniho Shreka :) Opravdu nevim, co bych vytknul. Dej sice neni kdovijak slozity, je to vlastne takova "cesta tam a zase zpatky" na motivy "Avatara", ale opet je to dojemne a s ponaucenim jako predchozi hrane snimky. Pokud se to libilo mne, pro nejmensi to musi byt pecka uz tuplem. Takhle ma vypadat pohodovy film pro deti.

Duch ve stroji (2017)

S odrenyma usima 4*. Tenhle film ma smulu, ze nevysel deset patnact let nazpet. Ale to by zas nemel takove triky. Je to totiz vizualne opravdu krasna podivana, kde je kazdy zaber napechovan ruznymi detaily nebo prima efekty. Jenze mam trochu pocit, ze ted cyberpunk uplne "nefrci". Tenhle zanr mel svuj boom v 80. a 90. letech (podobne jako puv. komiks) - Blade Runner, Tron, Matrix....tohle byly legendy, ktere se staly primo kultem. A prvky vpodstate ze vsech najde divak i zde. A to je mozna ten duvod, ze jsem k filmu a postavam pri sledovani tak "neprilnul". Nebylo zde vylozene nic noveho, z ceho by mi spadla brada. A i kdyz je Scarlet krasna zenska, nema takoveto charisma jako Neo aka K. Reeves. Vsechno, co rekne, jak se pohybuje, vsechno pusobi zamerne trochu roboticky a mozna prave proto to neni kdovijake drama, ale pomerne plytke sledovani vypiplanych zaberu na technologie, hologramy, stealth maskovani a jine serepeticky. Navic mi prislo trochu trapne, jak behem filmu neustale opakuji slova ghost a shell, asi aby clovek pochopil ten radoby cool nazev. Kazdopadne jako neznalec se pokusim zhlednout urcite vsechny dily puv. manga serie, coz je docela challenge - je jich opravdu hodne.