Goldfinger (1964)

BOND 03 - CONNERY 3 // Po dvou lehce provazanych dilech je tento prvni, kde nezazni nazev SPECTRE. Presto ma velmi "chutneho" padoucha, ktery je jednak skaredy zjevem, jednak ulisny chovanim a svou nadrazenosti. Presne tak to ma byt :) Je ale bohuzel poznat, ze Nemec Frobe je v teto roli anglicky predabovany. Kazdopadne jmeno Auric Goldfinger je naprosto dokonale a vystihujici podstatu pribehu, protoze cely snimek je o zlate, o jeho krase, cene i zneuzitelnosti. Doporucuji si ale necist zdejsi popisky na CSFD, ktere prozrazuji zcela zbytecne prilis. Co se tyce lokaci, podiva se divak do USA i fotogenickeho Svycarska, kde vynikne nadherny a vytuneny Bonduv Aston Martin DB5. Bond-girl jsou tu dokonce rovnou tri, jedna hezci nez druha - S. Eaton, T. Mallet a H. Blackman. Connery tu ma dle meho jeste o neco vice akce nez doposud a i kdyz je akcni stranka (strelba, souboje) asi to nejvice zastarale na oldschool bondovkach, koukat se na to da. 70% [1x Oscar 1965: Zvuk. efekty]

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

BOND 02 - CONNERY 2 // Urcite lepsi a i vypravnejsi nez Dr. No. Tentokrat se vetsina deje odehrava ve velmi fotogenickem Istanbulu plnem lidi a posleze i v obligatnim "orient-expressu". Studena valka jede na plne obratky a spioni take. Tajne "seznamovaci" hlasky, poprve se objevuje znamy Q, aby Bondovi poskytnul nejaky ten gadget, a samozrejme nesmi chybet krasne divky, s nimiz ma Bond nejednu legracni repliku. Sympaticka je navaznost na Dr. No. Jedna slecna se tu znovu primo objevi, stejne jako tajemna organizace SPECTRE, ktera v pozadi prizivuje spor mezi Vychodem a Zapadem, aby ukoristila sovetsky (de)sifrovaci stroj Lektor, ktery ma primo Bondovi predat agentka Romanovova (D. Bianchi). Dej je silny v te spionske (krimi) casti, kamera i Connery jsou jedna ruka, ale stari filmu je znat ve vetsich akcnich scenach, kdy jedna s vrtulnikem pusobila opravdu velmi trapne. Take zaverecny zaber je na presdrzku, protoze z nej budete mit asi morskou nemoc :) Jinak ale prijemna bondovka s dobre zahranymi zaporaky i zapletkou (btw Kronsteen je ve filmu Cechoslovak :).

Dr. No (1962)

BOND 01 - CONNERY 1 // Opravdu strasne mi to pripominalo kamerou, zaporakem i blondatou bond-girl (U. Andress) Fantomase, akorat misto Fandora je tu Bond :) Je nutne samozrejme rict, ze F. je o dva roky mladsi, ale ten styl se nezapre. Na jednu stranu je to hezke retro (skvela auta napr.), na druhou je zkratka dnesni Bond uplne jinde. Toto je spionstina na vrcholu Studene valky, jejiz rizika v 60. letech 20. stol. uz dnes (bohudik) vubec nevnimame. Strach z radiace, rakety... 3/4 filmu je opravdu fajn, protoze exteriery Jamajky, potazmo Karibiku, jsou fotogenicke samy o sobe. Mistni hudba je rozpustila, zeny krasne a Bond uhrancivy. Sice zatim nema krom PPK temer nic, ale to kouzlo nebezpeci v tom je, protoze zaporak pusobi tajemne a mocne. Bohuzel posledni ctvrtina, jako radoby finale, je na dnesni pomery strasne, ale opravdu strasne meh. Cekal jsem vetsi "bombu" a ne neco tak hloupouckeho. Ostatne i cela ta zapletka - to, cim zaporak skodi - mi prislo jaksi neuchopitelne v dnesni dobe a vpodstate nicotne. Ale prinutilo me to dohledat si "Project Mercury" od NASA a potazmo Space Race 60. let. Ocenuju taky kvalitni remaster - obraz je cisty bez artefaktu, klobouk dolu. Jinak je Dr. No jen milnikem, ktery vse odstartoval, ale byl davno prekonan.

Chata (2019) odpad!

No tyvole. Tyvole! 100 minut zivota v luftu. Dlouho jsem nevidel vetsi ptakovinu. Tohle neni horor, ale cistokrevna uondana, tuplovane nudna magorina a reziser i kameraman by se meli jit lecit. Rakusani ocividne neumi delat filmy. Tohle by natocil i student. Asi chteli, aby to pusobilo realisticky, ale to nestaci. Nejsou zde temer zadne triky, pouze neskutecne zdlouhave zabery a vetsinu casu jen 3 herci. S tou realisticnosti je to ale napovazenou. Detem se zabije mamka a prvni, co otce napadne, je nechat je samotne na Vanoce se svou milenkou kdesi "na Sibiri"? O vyberu milenky uz ani nemluvim. Kdyz jedu na vikend na chalupu, vezu si vic veci nez tahle ctyrclenna rodina dohromady na svatky. Jak se mohl "Thorin" Armitage snizit k takovymu braku, nechapu. Zadny spad, zadna pointa, pouze par magoru na platne... Vubec s tim, lidi, neztracejte cas.

Hledá se Nemo (2003)

"Ryba je kamos, ne zradlo!" :-D Uz bych ani nerekl, ze je to tak stary film. Videl jsem ho parkrat a stale ma sve kouzlo. Animace nijak zvlast nezestarla a forky uz vubec ne. Otcovska story me vzdy dojima uz od dob "Lviho krale" a i kdyz mi tu trosku chybela nejaka vyraznejsi pisnicka v deji, aspon to cloveka nerozptyluje a nepusobi to "detsky". To zobrazeni podmorskeho sveta u australskeho pobrezi je celkove super. Je to barevne, ale ne kycovite. Objevi se spousta druhu fauny a kazdy ma takovy typicky styl mluvy i chovani, presne jak bych to opravdu cekal, kdyby tahle zviratka mohla neco rict. Nekdo je vaznejsi, nekdo zhulenejsi, nekdo dravejsi, dalsi natvrdlej jak tago :-D ...a pritom si snimek zachovava jak humor, tak i tu dojemnou linku zachrany jedineho syna. A musim vyzdvihnout cesky dabing (Trojan a spol.) - u animaku byva perfektni a tohle je dokonaly priklad. [Oscar 2004: Nejlepsi anim. film; Nemo ma i pokracovani "Hleda se Dory" (2016)]

RoboCop 2 (1990)

Tohle uz byla fakt docela blbost. Sice ten Verhoevenuv styl se snazili zachovat, takze tu par strelenosti divak najde, at uz jsou to TV reklamy nebo silene chirurgicke zakroky, ale jinak to je takove nemastne neslane. O to vic s podivem, ze story delal komiksovy autor Miller. Film ale jeste vice nez original z r. 87 doplaci na svou technologickou zastaralost. Napr. proti jen o rok mladsimu Cameronovu "Terminatorovi 2" je to naprosto beckove. Samotny Murphy je stale pomerne cool. Zdal se mi modrejsi (asi aby pusobil vice policejne) a i kdyz ma stale ten divny zadek a proporce, jeho "bzuceni" servomotorku me opet bavilo. Presto se zde ukazuje, jak je cely Robocop vlastne zcela nefunkcni zalezitost - pomaly, neobratny. Je to proste dvounoha tezkopadna plechovka s utlou pistolkou. Protoze se mu ale stale vraci vzpominky na rodinu, je nutne ho preprogramovat a idealne vyrobit novou verzi. Opet se tedy v OCP rozjizdi vnitrni souboj "techniku", jak toho dosahnout. Protoze Detroit je prohnile mesto a OCP nechce mit pri jeho prestavbe problemy. Ty zpusobuje v 80./90. letech filmove tvorby pomerne klasicke tema...drogy. Aby to ale nebylo tak tuctove, zaclenili do gangu a vubec trestnych cinnosti deti. Proc? Buhvi. Pusobi to fakt zvlastne, ale svym zpusobem je to opet takova ta verhoevenovska uchylarna. Holt vychova asi v te dobe vazla :) Ocenuju, ze herecky ansambl zustal stejny, takze to plynule navazuje na predchozi dil. Jen ta N. Allen (Robova partacka) se mohla kurnik konecne naucit drzet tu pistoli poradne. Nejhorsi je ale zarucene cernossky starosta, ktereho snad vytahli z nejakeho beckoveho sitcomu, protoze strasne prehrava a pusobi to trapne. Zaverecna bitka pak ukaze zastarale animatronicke peklo, ze i staricky "Souboj Titanu" vypadal proti tomu lepe.

Tenet (2020)

U Nolanovych filmu si zacnu delat carky - toto je po prvnim zhlednuti. A tomu odpovida i hodnoceni. Je to asi nejslozitejsi film, co jsem videl. Z hlediska divaka. A to jsem se fakt v kine soustredil, presto jsem to z vetsi casti nepochopil. Jen jsem mel takove naznaky, ze zhruba vim, vocogou. Neco takoveho jsem nemel ani po prvnim zkouknuti "Inception", a i to je pomerne slozite pro "panice". Nolanovy filmy jako je Tenet se proste musi "ojet" nekolikrat...takze je dost mozne, ze az to uvidim podruhe potreti, spadne mi brada. Je z toho opravdu citit, ze je to silne promyslene, ale jakmile se ve filmu objevi hratky s casem...boom. Vzdy cekejte mindfuck. A u Tenetu je teda poradny. Zpracovani je jako vzdy vpodstate dokonale. Velmi realisticky pusobici sceny vpodstate bez CGI. Dale bombasticka hudba plna basu, kterou kupodivu nemel na starosti Zimmer, ale rovnez oscarovy Sved Goransson ("Black Panther"). A obstal na vybornou. Herci jakbysmet. Pro me neznamy J.D. Washington je zajimava volba a Pattinson ho skvele doplnuje. Hlavni zaporak je spravne hnusny a cele to ma typicky nolanovsky mix sci-fi nametu a realneho prostredi s futuristickymi prvky. Vpodstate je to takova hodne sci-fi "Mission Impossible", ktera vas nenecha vydechnout. Uvidite stejne sceny z jinych uhlu, v jinych casech a vsechno to jede jak parni lokomotiva proti vasemi mozku. Nestihate. Proste ne. Citite, ze koukate na neco desne cool, ale vlastne jste uplne mimo. Proto nemuzu jinak, nez byt zatim pri zemi. Po druhem zkouknuti budu vedet vic, ale je to proste narocny film. Napoprve ho nepochopite. (po 2 zhlednuti // uplne nastejno, prevazujici emoce z filmu je zkratka "zmatek"...vyborna je veta jedne vedatorky ve filmu: "Nesnazte se to pochopit."...to je tak presne pro tento snimek, az to boli :/ Nolan proste svou kreativitu prepisknul. Je to strasne prekombinovane, ale diky te originalite to jistym zpusobem koukatelne je)

Volání divočiny (2020)

Prijemny rodinny film vpodstate disneovskeho charakteru. Od predlohy Jacka Londona se to zrejme dost lisi, pry to je malo drsne (jsem cetl v recenzi), ale tak aspon na to muzou koukat i deti. Diskutabilni je to zpracovani. Je to opravdu hodne CGI. Neco jako nova "Kniha dzungli" nebo remake "Lviho krale". Sice je to kvalitni CGI, ale na rozdil od full CGI zminenych filmu jsou zde realni herci, v cele s H. Fordem, a to je vzdy svizel. To i mene znale oko vidi ten rozdil mezi skutecnou postavou a umelym zviretem. Nikdy to asi nebude uplne dokonale. Hlavni postavou je pes Buck (pry krizenec bernardyna a skotskeho ovcaka), ktery se z jizanske farmy dostane do Yukonu po bok drsnych zlatokopu, kde najde nejen nove pany, ale i svou prirozenost. Tvurci mu dali misty pomerne hodne lidske vyrazy, coz sice srazi realisticnost, ale musim uznat, ze je to docela roztomile. To vse v nekdy az kycovite nadhernych obrazech divoke Aljasky. Kameru mel na starost oscarovy Kaminski ("Zachrante vojina Ryana", "AI Umela inteligence" ad.), takze se na to opravdu dobre kouka. Kdyby mi bylo deset dvanact, bastim to se vsim vsudy. Dospelakovi mozna bude chybet vetsi drama nebo "survival" story, ale jako zvireci film pro milovniky chlupatych stvoreni je to bezva.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Nemuzu se zbavit dojmu, ze toho na me uz bylo nejak moc. Jsem rad, ze se FF serie dostala od tuning-fan filmu k akcni rezbe, ale tento dil je az prilis "military", tak nejak nad sily a mimo puvodni zamereni (pokud se to tak da rict) nasich znamych zavodaku v cele s Torettem. Jednak je hlavni zaporak byvaly SAS, jednak se kradou vojenska zarizeni - navic opet toho typu, ktery moc "nezeru", cili jakesi EMP vecicky. Do toho samozrejme nabuseny Rock, ktery mel premieru v predchozim (mimochodem skvelem) dilu, ale take high-tech serepeticky, ktere to cele uz posouvaji tam, kde je silna hlavne "Mission Impossible" (MI) s Cruisem. A tam by FF fusovat nemelo. Chapu, ze je tezke vymyslet nove a zajimave akcni sceny, ale to, co uvidite zde, je uz pomerne sci-fi :) Cool auta tu sice stale jsou (https://bestmoviecars.com/all-cars-in-furious-6-2013/) a je sympaticke, ze se kvuli vyse zminenym serepetickam museli zamerit na stare vozy, jako treba Ford Escort MK nebo Dodge Charger Daytona 69, ale zbytek je proste tak nejak vycucany z prstu. Vse stavi na chatrnem napadu opet zapojit (ozivit) Letty (Rodriguezova), kterou objevil Hobbs (Rock) uz na konci predchoziho dilu v Evrope. Cela parta, ktera si po svem velkem ulovku uziva na vysoke noze, se tedy presouva do Londyna, aby ji nasli. Vince uz tu sice neni, ale jinak je ansambl komplet. Pribyla k nim Gina Carano, MMA zapasnice, aby mel Rock odpovidajici partacku. Proc ale treba zaporak Evans, z ktereho delaji jakehosi top notch padoucha, ktereho se vsichni boji, zije v polorozpadle garazi a ma kolem sebe sotva pet sest lidi, jsem nejak nepochopil. Je z toho citit nepovedena snaha dat serii vetsi provazanost po vzoru MI, jakousi zlocineckou sit v pozadi, ktera si poda s prehledem Interpol a ma prsty vsude od CIA po DEA. Do FF serie se to dle meho uplne nehodi. Opravdu to pak pusobi jako beckova verze MI s rozsirenym vozovym parkem. Alespon ale opet nezapomneli na muj oblibeny for s Hanem (Kang), ktery se neustale chysta do Tokia :-D Ale tentokrat uz...no uvidite sami. Take je smutne, ze v roce 2013, kdy mel film premieru (kveten) zemrel P. Walker (v listopadu). V sedmicce se jeste objevi, ale jeji premiery se nedozil.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Dosud nejlepsi FF, tentokrat v brazilskem Riu a vpodstate jako plne akcni zanr, kde auta jsou jen cool doplnky. Je to sice silene az na pudu, ale tak cool od zacatku do konce, ze to sbastite se vsim vsudy. Po ctverce se do tymu "zavodaku" vraci dalsi zname tvare - Roman (Gibson), Tej (Ludacris) i Vince (Schulze). A k tomu vsemu prichazi konecne poradna protivaha Dieselovi - Rock Dwayne Johnson :) Ma to parkur, prestrelky, poulicni zavody, krasny holky (v cele s "Wonder Woman"), bezva soundtrack...nechybi tu asi nic. I zaporak je spravne ulisny, takze clovek Torettovi a jeho parte fandi, aby mu poradne nakopali zadek. Urcite by se v deji daly najit nejake preslapy, ale film ma takovy spad, ze vas moc nenecha vydechnout a odpustite mu i nektere okatejsi CGI momenty. Celkem vtipne taky je, jak opet poukazou na to, ze Han (Kang) stale jeste neodjel do Tokia, cili ze se film odehrava pred FF3 :) Tim z tohoto tretiho dilu autori vice a vice delaji jakousi podivnost z jineho vesmiru, coz taky ve sve podstate byla :) [v titulcich, ktere obsahuji hezke flashbacky, je jedna velmi dulezita dotacka a cameo]