Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

Kupodivu to navzdory me skepsi neni vubec marny. Tmavy elf nebo trpaslice jsou nakonec veci, ktere se do fantasy zanru docela hodi. Knizky jsem zatim necet. Je mi celkem jedno, zda to cerpa ze Silmarilionu nebo je to cele zcela nove a jmeno Tolkiena je tam jen na okrasu. Ten feeling prequelu Pana prstenu tam je. Zazni znama jmena a cele je to jakoby porad mlada Stredozeme. Dej sleduje nekolik komunit - Chluponohy (pozdejsi hobiti), Elfy, lidi z Numenoru a Jiznich kraju a orky. Zacina defacto porazkou temneho Morgotha a vzestupem (a vlastne i exilem) jeho nasledovnika Saurona, jehoz poskoci mlade Galadriel zabiji bratra, a tak se zapocne jeji neunavna cesta za pomstou. Herci jsou vyrazni a vybrani podle me vyborne. Na tricich je znat velky rozpocet, protoze si opravdu v nicem nezadaji se starou LOTR trilogii a temer i Hobitem. Prirodni scenerie jsou nadherne a CGI vsech mest - at uz elfu, lidi nebo trpasliku - je peckovni. Kostymy a masky jakbysmet. Akorat co se tyce "fyzickeho" meritka, nedostalo pocitacovemu. Jeden zdejsi clen to dokonale glosoval, ze zachrana lidske rasy v Jiznich krajich se smrskla na "vesnici o padesati lidech a ctyrech baracich" 😆 Bohuzel je tomu tak. Take scenar neni zadna epopej. Misto aby budil dojem napinaveho sprintu na sto metru s citelnym gradovanim, tak je pribeh rozplizly jak osmihodinovy tenisovy match, kdy vizualne nadherne sceny stridaji zdlouhave dialogy uplne o ho..e, presuny zleva doprava (doslova) nebo zbytecne slowmotiony na jedouci Galadriel apod. Kdyby pulku vystrihali, jen by to prospelo. Misto serialu jeden trihodinovej film a je zadelano na dalsi trilogii. Bez debat. Par scen (napr. ty s orky), paty dil se skvelou pisni Wandering Day, pointa a finalni epizoda jsou super. Jenze na ceste k ni schroupate spoustu chipsu pri koukani na rozvlacne prd. Kazdopadne me to namlsalo a jsem zvedav, co vymysli dal. Potencial tam je. // 70%

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Kupodivu to neni nakonec uplne marny. Tmavy elf nebo trpaslice jsou nakonec veci, ktere se do fantasy zanru docela hodi. Knizky jsem zatim necet. Je mi celkem jedno, zda to cerpa ze Silmarilionu nebo je to cele zcela nove. Ten feeling prequelu Pana prstenu tam je. Zazni znama jmena a cele je to jakoby porad mlada Stredozeme. Dej sleduje nekolik komunit - Chluponohy (pozdejsi hobiti), Elfy, lidi z Numenoru a orky. Zacina defacto porazkou temneho Morgotha a vzestupem (a vlastne i exilem) jeho nasledovnika Saurona, jehoz poskoci mlade Galadriel zabiji bratra, a tak se zapocne jeji neunavna cesta za pomstou. Herci jsou vyrazni a vybrani podle me vyborne. Na tricich je znat velky rozpocet, protoze si opravdu v nicem nezadaji se starou LOTR trilogii a temer i Hobitem. Prirodni scenerie jsou nadherne a CGI vsech mest - at uz elfu, lidi nebo trpasliku - je peckovni. Kostymy a masky jakbysmet. Akorat co se tyce "fyzickeho" meritka, nedostalo pocitacovemu. Jeden zdejsi clen to dokonale glosoval, ze zachrana lidske rasy v Jiznich krajich se smrskla na "vesnici o padesati lidech a ctyrech baracich" 😆 Bohuzel je tomu tak. Take scenar neni zadna epopej. Misto aby budil dojem napinaveho sprintu na sto metru s citelnym gradovanim, tak je pribeh rozplizly jak osmihodinovy tenisovy match, kdy vizualne nadherne sceny stridaji zdlouhave dialogy uplne o ho..e, presuny zleva doprava (doslova) nebo zbytecne slowmotiony na jedouci Galadriel apod. Kdyby pulku vystrihali, jen by to prospelo. Misto serialu jeden trihodinovej film a je zadelano na dalsi trilogii. Bez debat. Par scen (napr. ty s orky), paty dil se skvelou pisni Wandering Day, pointa a finalni epizoda jsou super. Jenze na ceste k ni schroupate spoustu chipsu pri koukani na rozvlacne prd. Kazdopadne me to namlsalo a jsem zvedav, co vymysli dal. Potencial tam je.

Tajemství staré bambitky 2 (2022)

Vpodstate na stejno brdo jako prvni dil a tudiz stejne hodnoceni :) Vyprava je uz ale lepsi - je tu vice zameckych lokaci (zamek je realne jiny nez v jednicce) a sceny maji vic dekoraci. Zustava ale ta ceska naivita v hereckem projevu (jediny, kdo opet pusobi prirozene, je Vetchy). Jakub (Klus) a Anicka (Janovicova) maji zde uz holcicku. Bohuzel mlada herecka Beckova nebyla vybrana prilis stastne. Celo ma jak obri koleno a projev je na dite jaksi strojeny. Vraci se ale jinak vetsina postav a dej se opet toci kolem vykutalenych radcu Ference (Vladyka) a Lorence (Labus), kteri uprchli do sousedniho kralovstvi. Pisnicky nejsou spatne a je tu i par vtipnych momentu. Napr. jsou tu "smejdi", co lidem prodavaji predrazene hrnce :) Na svatky celkem prijemna pohadka.

Morbius (2022)

Konecne jsem se dostal k tomuto financnimu propadaku od Sony/Marvel, ale pod 3* to nevidim. To by me musel film nudit. Koukat se na to urcite da. Tipuju, ze lidem vadi malo akce v tomto snimku. Rozdelit to na dve tri epizodky na Netflix, zrejme nikdo nerekne ani muk. Jako samostatny film do kina to za me postrada vetsi smysl - asi jako jiz dvoudilny Venom nebo kdyby DC natocilo Man-Bata. Jsou to spise zaporaci (respektive "antihrdinove") a v solo filmech pusobi tak nejak prumerne. Neurazi to, ale kdyby to nenatocili, svet se nezbori. Mozna ale chystaji nejaky crossover/tymovku, neco jako kdyz tocili Phase 1,2 atd. zakoncene Avengers - naznaky ve Venomovi 2 i zde jsou - cili nechci delat ukvapene zavery. Jako upirovina to neni marny, jako komiksarna to mohlo byt lepsi. Napr. zaverecny fight mi prisel jak kopie Spider-Man 3 s Tobym. Kdybych si mel vybrat upira vylozene od Marvelu, Blade je sviznejsi, vic cool a ma lepsi soundtrack. Asi tak :) [v titulcich je jedna dotacka]

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody (2022)

Dle mustru. Par datumu, realna vystoupeni (temer v plne delce), hadky ze soukromeho zivota a stredobodem je skvela Naomi Ackie. Nutno ovsem rict, ze pevecke casti jsou remixy skutecne Whitney, neni to hlas herecky. Kazdopadne divak to nema sanci poznat, jako playback to vazne nepusobilo. Vysledkem je slusny zivotopisny snimek, s kvalitnim makeupem i kostymy, vzdavajici hold unikatnimu hlasu jedne popove generace. Neurazi, ale ani neoslni. Neni to Bohemian Rhapsody (2018), hlavne tim, ze ty skladby u nas (podle meho) az tak zname nejsou. Sam jsem byl tou dobou napr. spise "na Jacksona" a znam ji hlavne z filmu Bodyguard (1992). Hlas to byl ale opravdu uzasny.

Zázrak v New Yorku (1947)

[ČB film] Pohadka nepohadka :) Vcelku roztomily vanocni film, ktery jsem chtel videt, nez se podivam na jeho remake z r. 1994. Uz ve 40. letech ale meli ocividne Americane strach z prilisne komercializace Vanoc, a tak se v New Yorku objevuje podivin Kriss Kringle (E. Gwenn, oscar VR), mily duchodce, ktery se snazi vsem kolem ukazat, jak vypada spravny Santa a jeho sobi, nebo ze neni podstatne, kde si lide koupi darky, ale hlavni je, aby mely deti radost. "Proti nemu" stoji radoby pokrokova matka (O'Hara), ktera svou malou dceru vychovava velmi pragmaticky a bez fantazie, coz mi prislo dost pritazene za vlasy a lecktery detsky psycholog by na ni hnedle poslal socialku :) Dojde i na lehkou romanci s pravnikem-sousedem, ktery se nakonec ukaze jako veledulezity v dokazovani, zda Kringle je nebo neni Santa Claus a dostanou se s tim az k soudu, jelikoz ten narizuje ustavni lecbu a je nutne zjistit, zda je Kringle blazen :) Tema to je originalni (2 oscary) a je zpracovano kupodivu "dospele", bez nejakych triku. Ve vysledku pak ani neni dulezite, zda verite na Mikulase/Santu ci Jeziska, ale zda dokazete vnimat kouzelnou atmosferu Vanoc a to je to hlavni. [3x Oscar 1948: E. Gwenn - Herec VR; Scenar + Namet - tito dva oscari byli v r. 1957 slouceni do jednoho]

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

Zadny zazrak, to prozradim hned na zacatku :) Cekal jsem neco lepsiho, protoze jsem na to slysel dobre ohlasy, ale je to naprosto typicka ceska TV tvorba. Zadne triky, hloupoucke akcni sceny a vyprava zcela televizni (pekny hrad, ale jinak zadne napadite lokace). Pribeh je uz trochu lepsi, protoze netradicne hned na zacatku odstavi typicke postavy - krale a kralovnu - z cesty. Doslova, protoze cestuji po svete :) Kdyz kocka neni doma, mysi maji pre. A tudiz se ke slovu (a moci) dostavaji dva radcove Ferenc (Vladyka) a Lorenc (Labus). Samozrejme hrabivi a zkazeni, cili takova nadcasova satira na vladu :) V kralovstvi, kde si tito dva stanovuji dane, jak se jim zlibi, se pak do sebe zamiluji princ Jakub (Klus) a hrncirova dcera (Janovicova). Cele je to pomerne roztomile, ma to vtipne hlasky a fajn herce - napr. Vetchemu role hrncire a byvaleho loupeznika Karaby sedne. Nejlepsi jsou na teto pohadce asi pisnicky, ktere maji pekne texty a jsou melodicke. Jinak nic, co by zanechalo dlouhodobejsi pametovou stopu.

Black Adam (2022)

Videl jsem spoustu negativnich feedbacku a cekal strasnou kravinu. Svete div se (nebo mozna spis zcela ocekavatelne) je to klasicky uplne jinak. Jako vzdy, vlastni nazor je v tomhle pripade lepsi. Mne se to dost libilo a celkem tipuju, ze to budu koukat jeste mnohokrat, protoze vyhodou tohoto snimku je, ze to na nic nenavazuje, je to akcni oddechovka a navic ma fakt koukatelne CGI. Negativum pro nekoho je mozna ten setting jakoby z "Iranu", jen se mu zde rika Kahndaq. Je to tak trochu takova chuda verze Wakandy :) Snimek dale predstavuje filmovym fanouskum mene zname DC postavy, konkretne Justice Society of America - Hawkmana (obdoba Falcona od Marvelu) a Dr. Fatea (vestecke schopnosti) jsem uz zaregistroval drive, at uz v animacich, papirovem komiksu nebo videohre. Ale i pro me bylo zcela nove duo "mladych", divka Cyclone (schopnosti jako tornado; poprve v komiksu r. 1996) a Atom Smasher (obdoba Ant Mana od Marvelu; poprve v komiksu uz 1983). Cele je to z "Shazam (2019) vesmiru", takze se hodi film videt, ale neni to nutne. Co ovsem vadi i me, ze to je opet z Task Force X rady, cili s Amandou Wallerovou, podobne jako Suicide Suad. Ta zenska je mi strasne nesympaticka a pokazde mam chut ji flaknout sandalem :) Navic jak zazni Task Force X, je jasny, ze pujde o antihrdinu. Cili charakter, ktery neni tak "dusinovsky" jako treba Superman, coz moc nemusim. At je to Punisher, Deadpool, nebo Black Adam, nikdy se s nimi nedokazu ztotoznit. Tady to ale pojali celkem dobre formou nekolika plot twistu, takze jsem byl zvedav, jak se to vse vyvrbi. Zaporak byl taky dost slusny a melo to i par vtipnych momentu, takze nakonec pro me prijemne prekvapeni a odpustil jsem tomu i tu zvlastni prvni polovinu, kde se Black Adam chova jak debil :) Akorat by to chtelo videt v 3D, protoze spousta scen nema v domaci "ploche" projekci takovy efekt.

Avatar: The Way of Water (2022)

[HFR 3D verze] I kdyz ma pokracovani Cameronova opusu urcite sve mouchy a nelogicnosti, uz dlouho jsem si u filmu nerikal "kurnik jak tohle vubec natocili?". Rikal jsem si to u Jurskeho parku, Matrixu, Inception, u prvniho Avatara a ted zas. Zatimco jednicka je v r. 2022 uz znatelne CGI, tady je ten blending skutecnych hercu a grafiky vpodstate bezchybny. Nektere kejkle s kamerou, vsemozne otocky ad. figle opravdu berou dech. Stejne tak kapky, dest a vubec efekty vody, vlhkost na postavach, nasviceni, perfektni motioncap... v tomhle je zkratka Cameron spicka. Druhou veci je samotny pribeh, kteremu se da vytknout ne uplne malo veci. Napr. je vpodstate kopii jednicky (az na to nove a vcelku prijemne rodinne ladeni), nema konec (to be continued) a ma par hloupych rozhodnuti pocinaje tim, ze se vraci padouch plukovnik, jehoz "ja" meli na Zemi ulozene doslova na flashce 😅 cili ho jen nakopirovali do avatara a mame ho tu znovu :) to by sice u sci-fi jeste slo, ale vpodstate to znamena, ze ho nikdo nemuze zabit, pokud to spravne chapu a nevyresi to ve tretim dilu :) pokazde si ho muzou nakopirovat znovu. Fakt jsem zvedav, co s timhle provedou. Je tu dale natuknuta nemene dulezita linka a to, ze Sigurney (doktorka z jednicky) mela dceru, ktera nezna otce! To uz jsem si rikal, zda kopiruji nejakou telenovelu nebo Star Wars 😅 nemluve o tom, ze posledni ctvrtina silne pripomina Titanic :) a na dementni postavu lidskeho pubertaka radsi nechci uz myslet. Ovsem svete div se, ono se na to fakt neskutecne dobre kouka. Jako kdyz clovek v devadesatkach dlouhe minuty cumel na novej sporic obrazovky od Microsoftu 😆 Skoda, ze HFR technologie je nejak na puli cesty. Hraci urcite pochopi, kdyz reknu, ze film ma nekonzistentni fps. Jakoby clovek koukal na mix PS4 a PS5/PC hry. Z plynulych 48 fps zaberu film prejde do znatelne trhanych klasickych 24. Kdyby byl film bud komplet jedno ci druhe, je to asi lepsi. Takhle to znatelne zrychluje a zpomaluje a vysledek je jak lagujici videohra s rozmezim 15-70 fps, protoze neco pusobilo urychlene az moc, jako ty trapne "smooth motion" TV rezimy, ktere spis cloveka stvou. HFR tu neni dotazene do konce :/ u vetsiny akcnich scen je ale urcite ku prospechu a nechapu, proc neni v celem filmu, mozek by si na to lepe zvykl. Cili zaverem - dokonaly film to neni, bez 3D (doma) bude zazitek polovicni, ale v kine je to aktualne vizualni lahudka, ktere ani marvelovky nedosahuji.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Doted jsem nevedel, ze "Glum" Serkis i reziruje. A odted vim, ze ne moc dobre :) Kez by se na to radsi vybod :) Dvojka Venoma je vpodstate stejny becko jako jednicka a ve srovnani s MCU (Avengers a dalsi) je to opet prumer. Zvlast ten radoby Venomuv humor je opet pubertalne trapny a bohuzel je ho tu jeste vic. Nejvtipnejsi je sam E. Brock (Hardy) kdyz ho chyta "Tourettuv syndrom" s necekanymi vykriky, ktere mu Venom zpusobuje :) Vpodstate by se tento dil totiz mohl jmenovat "krize identity", protoze se oba dva (hostitel i symbiont) hned zezacatku rozhadaji jako italska domacnost. Padouch je tu take lepsi, respektive Harrelsonovi tato poza sedne vice nez "androidovemu" Ahmedovi v jednicce. Carnage je schopnostmi a vzhledem taky zajimavejsi monstrum a mutantka Shriek se rovnez doted v zadne hrane marvelovce neobjevila. V tomhle tedy docela fajn. Skoda ze scenaristi napsali tomu Venomovi tak stupidni "facepalm" repliky. [v titulcich je jedna dotacka]