Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Dvojku mam nejradsi, protoze je dejove asi nejzajimavejsi. Opet je to akcni snimek, ktery lze videt mnohokrat. Sice tu jsou drogy opet soucasti obchodu, ale jen jaksi druhotne. To hlavni, co se zde do USA pasuje (formou triangular tradu, jako za dob otroctvi), jsou zlate mince Krugerrandy z Jizni Afriky. To vpodstate dela z "LE2" maly vylet do historie, kdy v teto africke zemi jeste fungoval apartheid, s nimz byly prave mince spojeny a tudiz v USA zakazany. "Neonacisticti" zaporaci v cele s Acklandem jsou vyborne vybrani a zahrani a poprve se zde objevuje i figurka Leo Getze (Pesci), ktery roztomile doplnuje hlavni buddy cop duo. Je tu i krasna "bond girl", blondata Kensit, takze dojde i na sex. Konecne jsem taky tenhle dil videl v originale. Tady se to jeste stihat da (na rozdil od velmi ukecane trojky), ale cesky dabing byl zde taky povedeny, jako u hodne filmu "devadesatek".

Batman (2022)

Zatim zustanu trochu pri zemi, i kdyz mam chut dat patou hvezdu jen za ten soundtrack s Nirvanou :) Ma ocekavani byla ale vyssi. Podlehl jsem hypu. Za me urcite rikam, ze Nolan nebyl prekonan. Tohle je jine. Hodne jine. Coz je dobre, protoze je to odlisitelne od vsech ostatnich Batmanu. Ale neco mi tam trochu chybelo. I kdyz presne nevim co. Vsechno to jakoby funguje. Ten setting je velmi dark. Casto jsem si rikal, jestli jsou nektere exteriery CGI nebo se opravdu podarilo najit tahle dokonale zapadla a spinava zakouti v realu. Casto to pusobi jako LA z "Blade Runnera" (1982) - neutesene, depresivne, plne deste, chudoby a nasili. Tomu neni co vytknout (az na to, ze se to fakt neda koukat ve dne, videli byste velky kulovy :-D ). Story je vypravena misty az hororovym stylem podobnym serii "Saw". Celkem vtipne (a dobre zvolene) bylo, ze je to vlastne "Year Two", jak si Bruce pise do deniku :) cimz se vyhnuli otravnemu origin pribehu. Zkratka Bruce ma uz neco za sebou, ale zatim je to porad ucho. Neni to zadny machr. Dostava rany, chybuje. Mozna i to je vec, ktera mi uplne nesedla. Neni to jeste "world s greatest detective". Obcas jsem si treba rikal "nesahej na to vole, dyt ses Batman, musis myslet dopredu, predvidat" :-D Ma skill, to ano. Ale v nekterych scenach se chova hloupe az nevyzrale. A nedokazu rict, jestli to byl zamer, nebo je scenar deravy anebo to proste Pattinson neumi zahrat. Snazi se. Neni to uz rozhodne debilek z "Twilight". Ale celou dobu mi prislo, ze mu tu depresi a nastvani uplne nebastim. S Balem jsem tento problem nemel. Tam to bylo jak prdel na hrnec vsechno. Tady je to jeste jakesi "na pocatku". Navic mi prislo trochu vtipne, jak ho radi zabiraji lehce zpredu z boku :) Bale mel vyrazne rty, tady asi zjistili, ze Pattinson ma prilis hranatou hlavu (proste jak tykev :-D ) a zpredu to jeho celo nevypada tak cool, takze jeho masku strasne radi zabiraji lehce nasikmo :) kdyz to uvidite popate, uz je to divne :)) Mozna ale, ze s pokracovanim nebo druhym zhlednutim zmenim nazor a pujdu na pet hvezd. Treba maska Farrella je neskutecna, ale (opet ale) Penguin ma byt prcek proste. A neni. Catwoman ujde, i kdyz za me je prilis anorekticka (ramena ma jak raminko na saty). Nejvetsim trnem v oku byl ale prekvapive Torturro. Mam ho strasne zafixovaneho jako prdleho (v dobrem slova smyslu) agenta Simmonse z "Transformeru" a jako mob boss zde na me nepusobil presvedcive. Take cela ta story...ehm, no proste...kdyz reknu, ze je to Batman o ekologii a oteplovani zemekoule, opravdu jsem se nezblaznil, to spis trochu tvurci :) Podle me si zbytecne svazuji ruce tim, ze od Nolanovy trilogie (s vyjimkou "BvS") Gotham toci jako New York. Doslova. Kdyby se od teto provazanosti oprostili, muzou si dovolit vic veci. Navic je to nekterymi prvky hodne podobne "Dark Knight Rises (2012)". No uvidite. Film ma sice dobrou myslenku (chcete-li poselstvi), ale na sve ceste obcas klopyta: jednak vse vyse zminene, plus ta trihodinova stopaz (fakt by to slo sestrihat) mi nejak brani jit s hodnocenim na max. Po druhem zhlednuti si budu jist. Je to kazdopadne prislib na solidni reboot radu, pokud to nepodelaj. A uz by kurnik mohli zas vratit Robina nebo pridat Nightwinga ci Red Hooda. Animaky a videohry ukazaly, ze sidekickove nemusi byt jen trapni, jak to predvedl Schumacher. [po titulcich neni klasicka dotacka, ale i tak doporucuju vyckat]

Smrtonosná zbraň (1987)

Konecne jsem videl i nedabovanou verzi a taky je bezva. Nejen proto, ze je hlavnim hrdinou muj jmenovec Martin :) Tohle je zkratka vedle McClanea a Smrtonosne pasti klasika filmu let osmdesatych, i kdyz u nas se diky Nove dostaly tyto snimky do povedomi hlavne v devadesatkach. Sice je to nametem tak trochu klise (proti dosti originalni dvojce), protoze tu jde o narkotika, ale ustredni dvojka je tak vyborne profilovana a zahrana, ze si tu akcni jizdu musi uzit kazdy divak, ale predevsim chlapi. "Cerstvy" cernossky padesatnik Murtaugh (Glover) dostava na krk nevyzpytatelneho Riggse (Gibson) trpiciho sebevrazednymi sklony a i kdyz jsou zpocatku jak olej a voda, brzy se daji do kupy a krasne se doplnuji. Buddy cop movies maji tu vyhodu, ze se daji videt klidne desetkrat a neomrzi, protoze jsou vtipne, svizne a neni to "one-shot" detektivka s vyraznou pointou. Coz plati zcela i zde. Na tohle duo proste nebudete nikdy stari ;)

Kmotr III (1990)

Musim rict, ze oscary, co dostala dvojka, by mely patrit spis sem. Vyborne zakonceni naprosto vyrovnane trilogie a muj obdiv, ze i kdyz je trojka v realu s 16-letym odstupem, tak je "Kmotr" jako jeden celistvy filmarsky epos. Barvy, atmosfera, vetsina hercu...vse zachovano. Tim se muze chlubit maloktera trilogie. Popravde nechapu, jak nekdo muze po neskutecne utahane a zdlouhave dvojce rict, ze tohle je nejslabsi dil serie. Naopak. Nejkratsi stopaz (i kdyz i tak temer 3 hodiny) mi vyhovovala. Bylo to lehce sviznejsi a misto flashbacku jako ve dvojce se tentokrat dej presune na Sicilii, cimz je dil paradoxne o neco vice vzpominkovy, vice "italsky" a taky "operni", doslova. Vyborny casting Andyho Garcii (nominace na oscara), ktery se na svou roli Vincenza (syna Sonnyho Corleone) hodi dokonale a skoda, ze sosku neziskal. Obecne Oscary 1991 "ukradl" "Tanec s vlky", takze trojka Kmotra asi nemela sanci. Pritom dejove opet velmi podarene zasazeni do realii. I kdyz ve skutecnosti se to stalo 1978 (nikoliv 79 jako ve filmu), pusobeni (pokud se to tak da rict) papeze Jana Pavla I. opravdu odpovida dobe. Mike Corleone se zbavil kasin a snazi se zlegitimizovat svou cinnost pomoci cirkve. Bohuzel mu okolnosti stale pripominaji, ze z tohoto prostredi jen tak uteci nelze a ze v Evrope se hraje jeste vyssi hra. A posledni pul hodina...nemam slov. Opet jeden z nejlepe zvladnutych filmovych zaveru.

Kmotr II (1974)

Popravde vubec nechapu, ze dvojka ziskala tolik oscaru. Sice je tu standardne vse, co bylo uz v jednicce (skvela atmosfera-vyprava, kamera/rezie, herci), ale je to cele jeste rozvlacnejsi (3 a ctvrt hodiny) bez vyrazne pointy nebo gradace. Naopak je uprostred intermezzo, asi aby se to dalo do TV rozdelit na dva kusy. Behem mraziveho konce prvniho "Kmotra" odstranil Mike hlavy konkurencnich rodin a presidlil z NYC do Nevady, protoze jeho hlavnim byznysem je gambling, tudiz Las Vegas. Bohuzel zrada a boj o moc neustava a nuti ho byt neustale ve strehu, nebot mu usiluji o zivot i v jeho vlastnim dome. Zatimco jednicka byla vice o "rodine" a relativne blizkem okoli Corleoneho (Brando), pokracovani se snazi byt epictejsi. Mixuje jednak flashbacky, kdy Vito Corleone teprv v Americe zacinal (a skvele ho hraje De Niro - oscar VR), jednak trable jeho syna Mikea s byznysem a manzelkou, ale i prvni soudni procesy s mafii. K tomu pridava realie z Kuby - konec Batistova rezimu na prelomu let 1958/59. Je toho hodne, ale nejak mi to nestacilo a uz ted vim, ze se mi dily budou slevat, jak je to zkratka dosti podobne. Na to, jak je to dlouhe, vpodstate nic nerekli o Mikeove matce, coz by jako paralela k jeho vlastnim problemum s manzelkou nebylo spatne. Film se venuje pouze jeho otci (cela sicilska spolecnost je hodne patriarchicka), ale paralely s Mikeovym osudem jsem hledal marne, cili mi to vyznelo zbytecne. Kvalitni filmarina, ale bohate by mi stacila jednicka a slus. No nic, jdu na trojku. [6x Oscar 1975: Nej. film; Rezie, Adaptovany scenar, Herec VR - De Niro; Hudba; Vyprava]

Kmotr (1972)

Je to urcite trochu tezkopadny film. Neni to neco, z ceho spadne brada po par minutach. Ale cim vic ta stopaz ubiha, tim vic to cloveka pohlcuje, podobne jako treba v serialu Chobotnice. A i kdyz to zpocatku vypada uondane, v tech spravnych momentech to zacne cloveka mrazit. To vse je zakomponovane do Stredoevropanovi pomerne vzdalene ukazky velmi tradicni formy sicilske "rodiny", ktera zacina doslova u pribuznych, ale konci tam, kam saha loajalita a kde se zrada neodpousti. Prisna hierarchie a rad, do ktere se r. 1946 vraci valecny hrdina Mike (Al Pacino). Zpocatku nevinatko, ktereho odrazuji od rodinneho "byznysu", projde vnitrnim vyvojem, ktery umi svym ledovym klidem zahrat jen Al. I kdyz je Brando (oscar za HR) uzasny v tom svem "nateklem oblicejovem projevu" a ma zde nekolik naprosto legendarnich hlasek, Al Pacino jako ticha voda brehy mele. Zpocatku jsem jaksi nechapal, proc mam vlastne koukat na film o mafianech, co k nim mam jako citit. S prvnim zkorumpovanym poldou ale divak prozri a zacina chapat svet, ktery stoji na jinych zakladech nez se naoko jevi (uplne mam ted chut znovu kouknout na Serpica (1972), kde hraje Al presne opacnou roli). Svet, kde ti, co tahaji za nitky - politikove a "zakon" - jsou mozna v dusledku horsi nez tahle parta Talianu. Je to ryzi film, at uz scenarem, ci kamerou. Clovek ma opravdu pocit, ze je vrzen do italske komunity, nad kterou drzi Don svou ochrannou ruku. A podobne jako v Nesmiritelnych (1992) je zde nejlepsich poslednich dvacet minut, ktere vydaji jako cela stopaz u jinych snimku... [3x Oscar: Nej. film; Herec HR - Marlon Brando; Nej. adaptovany scenar]

Želvy Ninja 2 (2016)

(sledovano v anglictine) Dvojka Zelv mi prisla lepsi nez jednicka. Je tu o neco mene trapneho Vernona a i kdyz to ma stale misty hodne infantilni raz (klasicky me zas vytacel prdlej Mikey, jsem na tenhle humor moc starej), musim uznat, ze to ma vpodstate feeling stareho 90.koveho serialu. Hodne na tom maji podil staronove postavy nebo znamy zelvi garbage truck. Defacto se jedna o remake druhych hranych zelv, tentokrate ale s pravym Rocksteadym a Bebopem, ne temi nahrazkami jako tehdy. Rovnez se objevi Casey Jones (ve stare verzi byl uz v prvnim dilu). CGI je hodne kvalitni, casting uz mene. Jak jsem miloval Megan v Transformerech, v Zelvach uz ma nechutne nabotoxovanou drzku a koukat se na ni je skoro pain. Arnett (Vernon) je znovu na flakanec, "Green Arrow" Amell mi do role Jonese taky nejak nesedi (pusobi moc obycejne, jako hodnej hosan) a Baxter Stockman je ve verzi IDW, nikoli "devadesatkovy", cili cernoch. To by nevadilo, ale Perry dost prehrava. Po boku kamenne trapneho Trhace (Tee) to pusobi docela beckove. Trhac celkove pusobil v jednicce lepe, mohutneji. Scenar ale uvadi do deje opravdu "vsechno zname", takze kdyz se na scene objevil Krang a Technodrom, starej nerd ve mne si chrochtal. No a kdyz zacly zaverecne titulky...OMFG, myslel jsem, ze se nostalgii rozplynu :)

Špion, který mě miloval (1977)

BOND 10 - MOORE 3 // Trochu dejavu. Jakysi mix From Russia with Love, Thunderballu a You Only Live Twice. Z kazdeho tu neco je. Coz je vpodstate negativum, protoze je to misty dost podobne. Na druhou stranu je tu ultrakrasna bondgirl (B. Bach) primo od bolseviku (tedy jen ve filmu) :) K tomu zapamatovatelni zaporaci vcetne "poskoku". Z lokaci se podivame do magickeho Egypta nebo na stredomorskou Sardinii ve vytunenem (i kdyz podle me skaredem) Lotus Esprit :) I na dnesni dobu je zapletka pomerne crazy, ale plni svuj ukol - opet se zachranuje svet s Moorovym lakonickym klidem. 70% [Na konci se v titulcich jako vzdy odkazuje na dalsi bondovku, ovsem tentokrat spatne - nasleduje Moonraker, nikoliv For Your Eyes Only]

Dračí doupě 3 - Kniha děsivé temnoty (2012) (TV film)

I kdyz prvni dva pokusy o zpracovani zname stolni hry nebyly nijak valne, kupodivu mely relativne uchopitelnou story. Krom ceckovych hercu (vyjimkou byl Irons v jednicce) je ale vzdy ubily priserne triky a celkove studiovy feeling jak serial Xena nebo Herkules z 90. let 20. stol. Trojka je urcite lepsi v CGI. Samozrejme neni to uroven prvniho Hobita ze stejneho roku, ale drak i kouzla zde vypadaji uz k svetu. Bohuzel je strasne vse ostatni. Opet tu jsou zcela nudne a nezajimave exteriery, nejsou zde zadni fantasy nepratele (goblini, trollove...proste nic), no a hlavni herec (Derges) je tak libovy playboy, ze jsem mel celou dobu pocit, jestli ho nevzali ze stage nejakeho gayporna. I kdyz hraje paladina, vubec se do filmu nehodi. Vsechno ale ubiji pribeh, scenar, ktery nijak nenavazuje na predchozi snimky a odehrava se tentokrat v kralovstvi Karkothu. Uvodni animovana sekvence je asi na filmu to nejatmosferictejsi. Vzbuzuje nadeji ve velmi temnou story, mozna az Rkoveho ladeni. Ale misto toho divak dosane nelogickou, nekonzistentni sracku, kde i dialogy nedavaji casto vubec smysl (kor v CZ dabingu - ten prekladatel se snad ucil anglicky z YouTube). Kdyz to shrnu, cele je to o tom, ze "lawful good" rytiri unesou otce a on, aby ho zachranil, se musi pridat k druzine slozene z "lawful/chaotic evil" charakteru, coz ho zkazi a poznamena. Inspiraci byl supplement source book od Monte Cooka z r. 2002, coz bylo prvni DnD "pro dospele". Podle me by se z toho dalo vytriskat pomerne hodne. Ty herni motivy tam citit jsou, proto necham aspon jednu hvezdu - je tu nakup vybaveni, questy (i kdyz zcela bez ladu a skladu), v druzine je barbar, warlock, vrah nebo kouzelnice shadar-kai...jenze vsechno to ubiji ta filmova amaterstina, kdy predevsim hlavni hrdina dela naprosto divne veci, jelikoz svou roli neumi vubec zahrat. Navic ma film dost uspechany konec. Stale doufam, ze opravdu velke studio veme napr. Salvatoreho knizni sagu a udela z ni neco, co bude konkurovat LOTR. Ale styl, jaky predvadi Book of Vile Darkness je cesta do pekel.

Dračí doupě 2 (2005)

V mnohem to hodne pripomina mladsi snimek The Hobbit: The Desolation of Smaug, az jsem si rikal, jestli Jackson vylozene nekopiroval :) Ale je nutno rict, ze DnD 2 je takova "pakistanska verze" Smaka :) Ten "TV budget" je proste znat v celem filmu - od naprosto necharismatickych hercu, tuctovych exterieru, pres triky na urovni levnych videoher (jen pripomenu, ze v tomto roce vysel i Goblet of Fire, ktery je kvalitou CGI uplne jinde), az po nevyraznou hudbu. Pritom zapletka je pomerne ok, i kdyz je tam par momentu, ktere uplne nedavaji smysl. Damodar (Payne) se vraci jako nemrtvy po sto letech a chce se pomstit na potomcich vsech obyvatel Ismiru. Pouzije k tomu jakysi orb, ktery ma probudit spiciho draka v hore (uz vidite tu podobnost? :) ) A jeden ze slechticu Ismiru, Berek, sestavi druzinu, ktera se vyda orb znicit. Podobnost se hrou znat je, v druzine je barbarka, elfka, cleric a rogue. Ten posledni je bohudik uplne jiny nez v predchozim dile a nesnazi se neustale trapne vtipkovat. Ma ale jeden moment, kde jsem se fakt chlamal :) Kazdopadne jsem rad, ze cely pribeh je bran vazneji, nez komedialni jednicka. Presto mohli svet DnD vyuzit vic. Krome draka a licha s duchy se zde mihne jakysi goblin, magmin a darkmantlove, cimz to konci. Koukatelne to urcite je, nenudil jsem se, ale zkratka za technickou stranku filmu nakonec davam opet nizke hodnoceni. Mozna, ze pokud uvidim jinou nez DVD verzi, ktera byla celkove hodne "mazla", budu mit z filmu lepsi dojem. Ale konkurence je ve fantasy dnes uz tak velka, ze tyhle stare DnD vypadaji jak ne chudi, ale primo polomrtvi pribuzni :) Az se znacky chopi poradne studio a zpracuji treba Salvatoreho sagu, myslim, ze se ale muzeme tesit na vetsi bombu nez byl LOTR.