Venom (2018)

Antihrdiny obecne prilis nemusim, at uz je to treba Punisher nebo nejnoveji Venom ve sve prvni hrane solovce. Eddie Brock (Hardy) pusobi jako polonezavisly investigativni zurnalista s vlastnim poradem, ktery tvrde narazi pri reportazi o vlivnem rediteli sanfranciske technologicke korporace Carltonovi Drakeovi. Jeho podobnost s Elonem Muskem je na tomhle filmu asi to nejvic zajimave :) Riz Ahmed mi sice uplne nesedi, ma trochu az detskou vizaz, neco jako "android" Zuckerberg, cili bych mozna v jeho roli videl radsi ulisneho postarsiho belocha, ale zas aspon je diky nemu snimek zapamatovatelny. S nastupem symbionta Venoma to konecne zacne byt akcni a i docela vtipne. Ale klidne by "ho" tam mohlo byt jeste vic. [v titulcich je jedna dotacka]

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Tentokrat je pribeh postaven na clanku Johna Carlina "A Farewell to Arms" z r. 1997 o vedeni valky v digitalnim veku. Vysledkem je vpodstate mix Matrixu a Smrtonosne pasti aneb McClane zachranuje Nea :)) Tento dil je zkratka hodne o pocitacich a hackingu. Jinak je tu vse pro McClanea typicke - hadry ma brzo jak od bezdomovce, vymysli silene akcni kousky a pritom obcas plivne nejakou vtipnou hlasku. Dojde i na sklepy, vzduchotechniku a hluboke sachty, a tentokrat se objevi i jeho dospela dcera. Bavi me to, ale neni to uz nejak ono. Mozna to dela ten casovy odstup od puv. trilogie nebo takovy hodne tmavy cernomodry barevny nadech kamery, ale je to uz trochu neosobni dil, jakoby "do poctu". V posledni tretine je navic dost crazy scena se stihackou, kde je hodne citit CGI. Ale jinak jde o slusny akcnak s charismatickym Willisem, ktery holt uz starne.

Smrtonosná past 3 (1995)

Do reziserskeho kresla se vraci McTiernan a snazi se tento dil odlisit co nejvice. Poprve nejsou Vanoce (i kdyz je na ne nekolikrat v hlaskach odkazovano), jsme v dopravni letni spicce New Yorku a poprve ma McClane celou dobu poradneho, i kdyz "nedobrovolneho" partaka L. Jacksona, se kterym musi litat po meste jak blazen a resit logicke hadanky, protoze "Simon rika..." :) To vse pri zachovani rychle akce, "bezdackeho" stylu McClaneova osaceni (od trencli po roztrhane kosile) a dojde i na poradne dejove zvraty. Opet spise doporucuju povedeny cesky dabing nez original. Trochu mohou lizt krkem ty rasove slovni prestrelky, kdy divak nevi, jestli si autori delaji srandu nebo to mysli vazne, protoze nejvetsim rasistou je tu paradoxne Zeus (Samuel) :) Celkove me ale trilogie bavi jako celek stejne. Od 4. dilu to uz neni uplne vonco.

Smrtonosná past 2 (1990)

Dvojka je natocena podle knihy "58 minut" a bavi me trosku vic nez prvni dil v mrakodrapu. Opet jsou Vanoce, tentokrat jsme ale ve Washington DC a je zde vice prekvapeni a zvratu, ackoli jsme tentokrat hodne "pri zemi". I kdyz ne tak docela, teroriste drzi jako rukojmi letadla nad letistem, kterym nedovoli pristat, dokud neosvobodi drogoveho magnata. A McClane hned od pocatku citi, ze se neco semele. Bohuzel mu nikdo z mistni policie neveri, a tak se musi pustit do akce sam, nebot v jednom z letadel, kterym dochazi palivo, je jeho zena :)  Je to vybusne, akcni, ale zaroven hodne ukecane, takze jeste vice asi doporucuju cesky dabing. Jednak je velmi povedeny, jednak jsou titulky docela rychle.

Smrtonosná past (1988)

Znakem dobreho filmu je, ze ho muzete videt treba podvacate a stejne nenudi. Jako Die Hard. Tenhle muzete navic s klidnym svedomim koukat na Vanoce misto pohadek :) Je to akcni klasika s Willisem v top forme a i kdyz mam o neco radsi druhy, dejove i lokacne zajimavejsi dil, ani jednicka v Nakatomi Plaza nezklame :) Zvlast kdyz je padouchem nemene charismaticky Alan Rickman. A jako u ostatnich Willisovych filmu musim rict, ze si to klidne pustte s dabingem. Poprve jsem videl original a nemuzu se zbavit dojmu, ze ty devadesatkove "novacke" dabingy s Alexejem Pyškem jsou na (nejen) McClaneovy hlasky lepsi (podobne jako u Posledniho skauta). Asi to mam holt prilis zazite v ceske verzi.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Po odzbrojujici pointe druheho dilu bych cekal, ze bude dej i sceny gradovat. Opak je bohuzel pravdou. Jedna se o velmi prumerny film a "nejvetsi bombou" je, ze Brumbal je gay, coz vam pro jistotu reknou hned na zacatku :) Trochu to bylo naznaceno uz v "Grindelwaldovych zlocinech", takze to ani moc neprekvapi. Dokonce ani prilis nevadi herecka vymena za Mikkelsena, nebot Depp se v tu dobu potykal z obvineni z domaciho nasili (ktere se nepotvrdilo). Grindelwalda i v jednicce hral Farrell takze ani dalsi "vymena tvari" kupodivu tolik nerusi. To uz mi vice vadil dosti jiny vzhled Queenie. Dej je pak celkove pomerne uondany a je tu prilis politikareni, protoze se jedna o volbe jakehosi "sefa kouzelnickeho OSN" :) Vetsina deje se pak po USA (v jednicce) a Parizi (ve dvojce) nyni odehrava v Berline. Je to stale mezivalecna doba, cili je ta stylizace Grindelwalda do jakehosi kouzelnickeho "Hitlera" uz vice nez zrejma. Nejlepe se totiz zlociny delaji s posvecenim verejnosti, tak jako kdysi v nacistickem Nemecku. Nejhorsi v tomhle dile jsou ale tri sceny s Brumbalem, kdy vstupuje do jakesi alternativni reality, ktera velmi pripomina zrcadlovou dimenzi z Dr. Strange od Marvelu, a velmi vzdalene se podoba Priori Incantatem, situaci z Ohniveho poharu. V tomhle filmu to vypada, jak kdyby si to cele Brumbal snad jen predstavoval. Zkratka je to u me strasny fail, protoze jako divak jsem nepochopil, co se deje. A vsechny tri sceny jsou pritom pro dej zcela zasadni. Triky jsou ale celkem fajn, Fogler (Kowalski) je opet legracni a v titulcich uz spravne sklonuji Thesea. Akorat teda dabing stale trpi temi prisernymi tvary "s Theseusem", z kterych mi vstavaji chlupy uplne vsude.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Dvojka FZ se mi libi z nekolika duvodu. Uz uvodni scena je originalni a skvela, k tomu je tu vice padoucha Grindelwalda (Depp) a vse je zakonceno vybornou pointou. Presto FZ asi nikdy u me neziskaji takovou oblibu jako serie s Harrym. Uz jsem je videl ale 3x a zacinam tomu prichazet na chut. Je na tom videt snaha o "jinakost". Na rozdil od vcelku british-only Pottera, kde byly cizi narody jen jako ucastnici soutezi, FZ nas hned v prvnim dile vzala do New Yorku a v tomhle do Parize (a v dalsim do Berlina). Znacka Wizarding World tedy ma opravdu smysl. Co se nekomu nemusi libit, je zapletka ohledne puvodu obskuriala Credence, ktery prekvapive prezil konec jednicky. Je to takove dohadovani, co se v minulosti stalo, kdo je ci pribuzny. Ale zas je to vice navazano na Pottera, coz se mi libi. Je tu vice Bradavic, Brumbala i dalsich znamych jmen...a pritom se do deje podarilo opet dostat slusne mnozstvi kouzelnych zvirat. Zaver je skvele vygradovany, takze za me lepsi nez prvni dil. Akorat bych tedy vyhodil prekladatele a reditele dabingu...slyset (nebo cist v titulcich) jeste jednou "s Theseusem" apod. paskvily, asi vyletim z kuze.

Top Gun: Maverick (2022)

Popravde hned na zacatku musim rict, ze me prekvapuje aktualni hodnoceni nad 90. Maverick je sice dobry film, ale az tolik zas ne :) Je to snimek tezici z nostalgie a defacto presna kopie jednicky. U Star Wars Force Awakens to lidem vadilo, tady ocividne ne :) Ale je fakt, ze Cruise to cele utahne klidne sam, ostatni mladi piloti tu jsou jen takove krovi. S vyjimkou Tellera, ktery je svemu filmovemu otci Goosovi opravdu dost podobny (skoda, ze si cameo nestrihla Meg Ryan, jako jeho fillmova matka). Prvni pocit..."mankote snad to nebudou cele kopirovat"...se brzo zmeni v "kruci asi zamacknu slzu", kdyz se na scene objevi i Val Kilmer (v realu po rakovine hrtanu, kteremu pri scenach pomaha digitalni technologie obnovy hlasu). Obecne mam pocit, ze herci musi tajne Cruisovi zavidet, ze k nemu byl osud tak milostivy. Samozrejme je v tom urcite i zdravy zivotni styl, ale geny mu pomahaji teda neskutecne. Zkratka nestarne. Zato k jeho byvale lasce, poradkyni z Pentagonu, uz osud tak vstricny nebyl, cili ji autori elegantne nahradili dcerou admirala (Connellyova), o ktere byla v jednicce jen zminka. To, co mi na "Maverickovi" vadi, je naprosto vycucana nerealisticka mise jak vystrizena z videohry :) ke ktere navic, svete div se, objevi hned vedle Top Gunu dokonale podobnou treninkovou oblast. Uz u BR bonusu prvniho dilu, 36 let nazpet, se letecky poradce Viper (podle ktereho tehdy pojmenovali i postavu ve filmu) zminoval, ze spousta scen je proste filmovych a ve skutecnosti se jiz takto neleta. Tehdy! "Fire and forget", zadne dogfighty, kdy pilot zameruje nepritele dlouhe sekundy kulometem. O tom, ze neexistuje zadna Top Gun trofej nemluve. Takze bych rad slysel instruktora ve Film o filmu, co bude rikat o Maverickovi, pokud ho nevystrihnou :) Nemuzu si pomoct, ale misty je to fakt hodne nerealisticke, i kdyz uznavam, ze cool. Nejen technicky, i dejove. Aniz bych spoileroval, muzu treba zminit scenu, kde misto aby nepritel zajal "intrudera" k vyslechu, snazi se ho hned zabit. Ale cert to vem, kdyz se prenesete pres filmovou nadsazku tak trochu Mission Impossible razu, budete slintat z charismatu Cruise (at ho nenavidite ci ho mate radi), letmych vtipku i povedomeho soundtracku jeste dlouho po promitani.

Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Podobne jako u trojky. Opet je tu par bezvadnych akcnich scen, ale v "mezicase" to scenariste vyplnili na muj vkus prilis ujecenymi pasazemi, nejen s Leo Getzem (Pesci), ale tentokrat zapojili i R. Russo :) Zapletka je ale fajn. V minulem dile se pasovaly zbrane, zde uprchlici z Ciny. A podobne jako u druheho dilu, kde pouzili realie Jizni Afriky, zde je zmineno predani Hong Kongu zpet Cine v r. 1997. Jet Li je tu jako zaporak. U tohoto herce je to stejne zajimave, ze ho obsazuji do roli kladasu i padouchu a kupodivu to nepusobi divne. Co ale hlavne ocenuji, ze i s vetsim casovym odstupem od predchoziho snimku, je tu opet cela "banda" znamych tvari, tusim ze nechybi nikdo. Dokonce vratili i kolii Sama, ktery si dal ve trojce "pauzu". Zaver je taky pekny a cele to opravdu pusobi vkusnym "zakoncujicim" dojmem, ze ktereho je citit, ze si cely stab vytvoril za ta leta az rodinna pouta. To se mi na filmu asi libilo nejvic, ze to je seriozni (i trochu dojemny) konec jedne slavne serie.

Smrtonosná zbraň 3 (1992)

Dil s nejlepsimi uvodnimi titulky, ale u ktereho uz "mira ukecanosti" prekracuje obcas unosnou mez :) Tvurci zachovali postavu Leo Getze (Pesci), z ktereho je ted jakysi kamos, informator a realitni agent v jedne osobe. Zapletka se tentokrat toci kolem nelegalnich zbrani, ktere zahadnym zpusobem mizi primo z policejnich skladu zabavenych veci. Na scenu se tedy dostava i oddeleni vnitrnich zalezitosti v cele se sympatickou R. Russo. Trochu skoda, ze "zahodili" psa Sama z druheho dilu, aby ho mohli nahradit bojovejsim plemenem :) ale tak je to jen pes :) Horsi je opravdu vetsi frekvence "slovnich kulometu", kdy uz je tezke stihat titulky, natoz poslech. Takze vcelku doporucuju cesky dabing. [po titulcich je jedna dotacka]