Tomb Raider (2018)

Tomb Raider rozhodně patří k těm lepším herním adaptacím, ale na čtyři hvězdičky to rozhodně není. Film si samozřejmě bere inspiraci z nového rebootu, ale až na pár scén a zasazení sledujeme něco úplně jiného. To samozřejmě není špatně, ale když už z něčeho čerpám, tak buď se to pokusím udělat co nejvěrněji nebo naopak vytvořím zcela nové dobrodružství. Co mě na filmu zklamalo jsou akční scény. Když film srovnám s bratříčkem Indym, tak tam se divák o svého hrdinu aspoň chvílemi strachuje, jelikož je vše přirozenější. Když to srovnám s herními filmy za posledních pár let, tak je snímek rozhodně lepší než Warcraft, Hitman nebo Angry Birds, ale zase zaostává za Assassins Creed nebo Ratchetem a Clankem. Snad Sleeping Dogs s Donnie Yenem dopadne lépe. 70%

Ant-Man a Wasp (2018)

Když uslyšíte dobrý vtip, zasmějete se mu. Podruhé sice taky, ale už podstatně méně. Ant-Man a Wasp jsou klasickým případem sequelu komedie, kdy byli tvůrci líní vymyslet něco nového a divákům naservírovali to, co už znali a líbilo se jim to. Tenhle přístup samozřejmě není úplně špatný, ale vždycky je lepší zapojit do pokračování i nové prvky. Oproti prvnímu filmu, který řadím do své Top 5, tenhle není o tolik horší, ale jak jsem již zmínil, když něco dostanete podruhé, už vám to chutná méně a hodnocení je tím pádem taktéž nižší. Co se týče postav, tak letos jsme se již potřetí dočkali jinačího přístupu k hlavnímu záporákovi, který ale tentokrát není kdovíjak dobře zahraný a ve filmu figuruje v podstatě jenom proto, aby se kromě záchrany Janet z říše kvant řešilo i něco jiného. Druhý padouch, jehož si střihl můj oblíbenec Walton Goggins, se taktéž nijak nepředvedl, herec v podstatě ani neměl šanci využít svých kvalit, kvůli kterým jej najímal například Tarantino. Původní obsazení funguje stejně dobře jako minulé, vyzdvihnout pak musím představitelku Cassie, která si svou roli opravdu užívá. Jediná věc, kvůli které film fakt stojí za zhlédnutí, je vytvoření můstku mezi Občanskou válkou, třetími a čtvrtými Avengers, na které musíme celý rok čekat. Teď jen doufat, že se povede i Captain Marvel. 75%

Skrytá čísla (2016)

Klasický film pojednávající o rasové nerovnosti, pro který si tvůrci tentokrát vybrali příběh tří černošek, které vypomohly dostat muže do vesmíru a nikdo o nich vlastně ani neví. Obsazení snímku je velmi dobré, především pak hlavní trojky a jejich "pokrokového" šéfa. Chválím také hudbu, která skvěle podtrhuje atmosféru, Zimmer opět zaválel. Jednotlivé skladby sice nejsou nijak revoluční, ale také to není snímek, kde by byla taková hudba třeba. Velké plus dávám pak za originální přístup k tématu, které tentokrát není podáno tak depresivně jako obvykle, ale spíše s nadhledem. 80%

Všemocný (2011)

Taková zjednodušená verze Lucy, která možná funguje daleko lépe. Člověk bere drogy, které mu umožňují využívat celý mozek, ale nezachází to příliš do hraní s časem, prostorem a dalšími sci-fi blbinami. Bradley Cooper si roli vyloženě užívá a Niro mu skvěle sekunduje. Film doplňuje parádní hudba, která skvěle doplňuje pocit "Všemocného". Teď ještě zkouknout seriál, snad bude aspoň z poloviny dobrý jako tenhle film. 85%

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Před nedávnem jsem si letecké téma prošel se snímkem Let, tentokrát jsem zhlédl film o skutečné události. Fiktivní i skutečný příběh mají mnoho společného, například mediální bublinu, šetření a hledání chyby v jednání pilota. Sullyho příběh je však daleko poutavější, jelikož jde opravdu o normálního člověka, který nemá problémy s drogami a alkoholem. Jak už to obvykle bývá, během šetření byla jako obvykle vynechána síla momentu a jednání člověka v dané situaci. Člověk prostě není stroj, aby vše vyřešil v řádu sekund. Hlavní ale je, že to přežili úplně všichni. 80%

Legenda o Tarzanovi (2016)

Tarzana s výrazem smutného psa jsme tady ještě neměli. Film nám tentokrát neukazuje klasický origin, ten nám je představen skrze pár krátkých flashbacků. Místo toho se hned ze začátku vydáváme do Anglie, kdy je jich divoký muž civilizovaný a do džungle se vrací na popud politiků a obchodníků. Film jako takový není úplně nejhorší, ale něco mu prostě chybí. První polovina ještě jakžtakž funguje, ale druhá je již klasickou blockbusterovou slátaninou. Jediným velkým plusem je zde trio: Robbie, Jackson a Waltz, které sice hraje podle špatného scénáře, ale alespoň do svých rolí něco dává. Nedivím se, že se film dočkal nedobrého přijetí. 65%

Argo (2012)

Hollywood oblbuje lidi, oblboval a oblbovat bude. Film nám představuje netypický příběh z pohledu tajné služby, která spolupracovala s filmaři při záchraně šesti diplomatů a úspěšně je dostala zpátky do USA. Není nad to přijít s filmem, který stejně nikdy nevznikne, z Arabáků udělali pěkné voly. Se vším navíc vypomohl nechvalně proslulý Jack Kirby, méně slavná polovička Stana Leeho, jehož kresby dostaly Američany ven ze země. Napětí má film od začátku do konce, kdy divák neustále čeká, že se něco zvorá, i když ví, že to dobře dopadne. Sláva Americe, čest Kanadě a smrt Íránů, nic jiného si z filmu člověk asi nevezme, ale aspoň je to podané fantastickým způsobem. 80%

Orel Eddie (2016)

Perfektní snímek o mladíkovi, který šel za svým snem, i když nebyl kdovíjaký profesionál. Taron Egeron má opravdu zářnou budoucnost. První se předvedl v geniálním Kingsmanovi, teď to posunul ještě dál. S Jackmanem se skvěle doplňuje, zbytek obsazení také funguje na výbornou. Ač mě sport vůbec nezajímá, příběhy skutečných sportovců mne vždycky chytnou za srdce, Orel Eddie potom obzvlášť. Film je skvěle prošpikovaný situačním humorem, který vychází z Eddieho (ne)dokonalosti. Proč navíc pořád točit příběhy šampionů, když můžete zachytit pravého sportovního ducha z pohledu miláčka publika. Téměř bez chybičky. 90%

Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Takové emoce ze mě na konci vytáhne málokterý film. V době nehody šla informace jaksi mimo mě, ale věřím tomu, že se situace probírala pěkně dlouhou dobu. Lidé na plošině Horizon si museli projít řádným peklem, za které samozřejmě vděčí kapitalistickým hovadům bez špetky rozumu. První polovina filmu je klasicky klidnější a seznamujeme se v ní s jednotlivými pracovníky a jejich rodinami. Osobně mi úvod na rozdíl od ostatních nevadil, alespoň jsme měli možnost se lépe vžít do jednotlivých postav. To pravé ořechové ale přichází v druhé půlce filmu, kdy se na plošině začne srát jedna věc za druhou, až nakonec přijde o život jedenáct nebohých pracovníků. Víc takovýchhle filmů, co se týče kvality samozřejmě. 80%

Let (2012)

Příběh typického flámujícího pilota, který však nečekaně přistane s havarujícím letadlem. Hlavní otázkou filmu pak je: Zavinil nehodu sám pilot? Snímek sice nevychází ze skutečnosti, ale věrně zobrazuje nejrůznější problémy spojené s alkoholismem nebo samotným soudním procesem. Filmu by podle mě neuškodilo, kdyby byl o patnáct dvacet minut kratší, možná by pak nepůsobil tak zdlouhavě a mé hodnocení by bylo vyšší. 70%