• Romantický

Death's Game (2023) (seriál)

Park So Dam jako sama Smrt se rozhodne potrestat sebevražedného hříšníka - Choi Ji Yae (Seo In Guk), který po sobě zanechal matku a přítelkyni Lee Ji Soo (Go Youn Jung). Dostane však 12 šancí, prožít života znova, když se jeho postava nezabije (automaticky získá její vzpomínky a schopnosti), tak se zachrání před peklem. Choi Ji Yae zjistí, že smrt umí být velmi vynalézavá a přežít je těžší, než se zdá. Všechny nitky vedou k šéfovi koncernu Taekang. Seriál je velmi nápaditý, hravý a lehkonoze střídá žánry, školní šikana, vězeňská tématika a opětovné zařazení do společnosti, gangsterská akce s kaskadérskými parametry. Navíc se tady střídají perfektní cameo role, jako Choi Si Won, Lee Jae Wook, a další. Role postav perfektně vyseknuté, žánr začne postupně přecházet do thrilleru/hororu, což není problém. Bohužel naprosto selhal závěr, který nevadí tím, že je předvídatelný, ale plandá se bez nápadu od ničeho nikam. Poslední dva díly stačilo sestříhat do jedné epizody, nebo pár kratších scén, nebetyčná škoda, že jeden z nejnápaditějších seriálů je zaříznut katastrofálním nezvládnutím scénáře. Kvůli perfektním 6 dílům musím dát ne 3,5, ale 4*

Du-na! (2023) (seriál)

Suzy v roli bývalé hvězdy taneční skupiny, Lee Doo Na bydlí v ošuntělém rodinném domku, který si pronajímají studenti. Jeden z nich Won Joon (Yang Se Jong) má sice do kapsy pořádně hluboko, ale srdce má na správném místě. Krásnou sousedku bere jako součást místní podivné scenérie, jeho vzpomínky a pocity totiž okupuje středoškolská láska se kterou znovu potká. Koho si nakonec Woon Joon vybere? Seriál má nejen velice sympatickou minutáž, ale skutečnou chemii mezi hlavním obsazením, solidní herecké výkony. Cameo, co má Lee Jin Wook je boží. Režisér dovedně skloubil romanci drama s určitou dávkou kritiky společnosti, show-business průmyslu. Jsem nadšen, protože žádný klopýtavý závěr, překombinování děje, nebo fillery, reprízovatelný seriál, pokračování podle mě není nutné . Viděno někdy listopad/prosinec 2023.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

S hodně odřenými zády a ušima za tři, protože mám od svého amerického zpravodaje představu o tom, jak film vypadal nesestříhaný (se všemi těmi rasově-woke luxusními vymoženostmi). Casting je povedený tak napůl Chris Pine s image starého fotra je celkem, byť mě nějak extra nezaujal, Michelle Rodriguez vypadá jako starý ošklivý chlap:), Hugh Grant si asi plní pětiletku hraní záporných rolí, ale i tady boduje a charakter Forge strhává pozornost na sebe, paradoxně strana záporáků má charisma a koule, Regé-Jean Page jako paladin zaujal. Některé akční sekvence (měňavka prchající ve zvířecích podobách hradem) a vtípky (hřbitov padlých z bitvy) jsou velmi povedené, jinak spíše vidíme průměrnou kvalitu filmu. Velkolepá výprava se povedla neříkám, souboje taky ok, ale hudba mě nezaujala. Navíc jsem četl některé věci R. A. Salvatora a o universu mám prostě jinou představu díky hraní pc her od studia Black Isle. Chtělo by to něco vpravdě epického a vážnějšího...

Ghosted (2023)

Guilty pleasure pokoušející se mísit akční žánr s romantickou konverzační komedií. V rámci studijních důvodů si titul v archivu ponechám, protože některé nápady a segmenty jsou výborné, jiné naprosto prostoduché a hloupé, přitom to mohlo být mnohem více. Chris Evans po záporných rolí z Gray Mana a Knives Out ukazuje naprosto jinou polohu, která mě baví. Nemotorný vesnický balík Coleslaw, který je lehce posedlý svými dívkami mě fakt bavil Anna de Armas táhne film svým výkonem v akčních scénách. Pár konverzačních výměn a choreografií nadmíru povedených. Adrien Brody jako zlý, úlisný francouzský záporák navíc nemá chybu.

Gyoseob (2023)

Korejští misionáři si vyjeli otestovat míru utrpení do Afghánistánu a zjišťují, že samopal je hrozivější, než Ježíš... Navíc svým sebevražedným turistickým výletem pustí dolarovému účtu korejské vlády pořádně žilou. Naštěstí i když je korejská diplomacie jako slon v porcelánu, má i nějaké kompetentní lidi Jae-ho (Jeong-min Hwang) v doprovodu člena Národní zpravodajské služby Jižní Koreje (NIS) Dae Sika (Bin Hyeon) ve své misi spojenými silami uspějí. Patriotické drama s pár zajímavými momenty, ale je to relativně slabé, čekal jsem od tvůrců více nápadů a dramatu. Byť nepopírám, že reálie Afghánistánu a místní chaos vystihli dobře. Viděno v prosinci 2023.

Jawan (2023)

Shahrukh Khan si střihne menší dvojroli, kde jedna postava je voják bez paměti z minulosti (nelze se ubránit inspiraci hk klasikou Who Am I?), a dozorce ženské věznice Azad. Žánr masala je pro mě normálně těžce neproniknutelný, ale zde mi všechny ingredience sedly. Film má velkou minutáž, ale v žádném případě se nudit nebudete. Celý příběh není jen bezhlavé vršení akčních sekvencí, ale velmi poutavý a propracovaný příběh.Námět se nespokojuje pouze s tradičním revenge motivem, ale má sociálně kritický podtón, jakou společností Indie je. Země, kde úvěr na meďour je levnější, než na traktor, kde veřejné zdravotnictví je v rozkladu, cinknuté zakázky na obraně, atd. Film není trapně moralizující, ale skutečně poutavý, kdy servíruje pěkně vymyšlené akce partičky zbojníků, kteří to systému chtějí inteligentním způsobem nandat (inspiraci La Casa de Papel zapřít určitě nejde, vždyť Azad se stane manželem hlavní komisařky, mimo jiné). Jak psali už jiní, romantická linka na minimum, z tanečních čísel se mi rozhodně líbí to z vězení, ostatní jsou slabší. Film má samozřejmě pár odkazů a vtípků na zahraniční a domácí filmovou produkci (Lví král, Baahubali). Nenapadá mě skoro vůbec nic (kromě jednoho dlouhého flashbacku), co bych filmu vytkl, ano snad větší milostná linka, protože herečka Nayanthara je velmi krásná (cože 40? vypadá na 30) a relativně charismatická, její postava, komisařka Narmada Rai má svoji sílu. Ale přesto všechno považuji Jawan, za unikátní zážitek nejen pro kino (stejně jako u Tiger 3, moje chyba, že jsem to v kině nestihl).Na to, že je film žánrově masala a kolega Libicher ho považuje, za odtažitý u pro severoindické publikum, tak si myslím, že trochu vnímavější, pokročilejší divák, co z Indie nic neviděl by mohl být filmem nadšen. Viděna rozšířená verze.

Kandahar (2023)

Jak vtipné, že americkým tvůrcům ještě pořád nedošlo, že válku v Afghánistánu prohráli, a s Íránem by pochodili ještě hůře (když pomineme ten detail, že není nepřítel a nesnažil se nikdy získat jaderné zbraně a to USA sabotovali dohodu o jaderném programu, kterou EU držela při životě). Takové detaily ovšem tvůrce nezajímají (třeba, že z náboženských důvodů íránský režim nemůže usilovat o jaderné zbraně..., ale jak říkám detaily, které ani vš populace nezná). Gerard Butler jako spolehlivý agent má opět charisma, jeho cíl zničit, co mu nařídí se pomalu a jistě komplikuje. Jeho afghánský tlumočník zjevně nesdílí jeho hodnoty. Film přes svoji veškerou svoji geopolitickou, socio-kulturní ignoraci prostředí dovede být zábavnou akční jednohubkou, kde se derou nečekaně na povrch úvahy a problémy, které by jste v béčkovém akčním filmu nečekali. Tedy vliv zákulisních hráčů, pro které je Afghánistán pouze šachovnicí, tragédie země, kdy jednotlivé frakce moc dobře ví, že nejsou schopné povznést k funkčnímu pojetí státu, atd. Nečekaně mi nejsympatičtější agent ISIL, kterého si střihl indický herec Ali Fazal. Pár momentů v rámci akce je vyloženě over the top nesmyslných, ale dá se nad to povznést. Pro politology, kulturology a historiky další nepostradatelný film.

Kingdom: Unmei no Hono (2023)

Šinsuke Sató překvapivě nejpřesvědčivější režisérská práce z hlediska expozice příběhu, vykreslení postav, práce s herci. Film sice vychází z rozmáchlé epické série (kromě mangy doporučuji hlavně anime!)První polovina filmu tak nezvykle poutavá, hlavní postava Šin (Kento Jamazaki) tentokrát v pozadí. Problém mám s druhou polovinou filmu, která se sice jakoby nadechuje k epické akci, ale je to až příliš fajto anime, místo aby se trochu více vykreslily i reálné problémy, které kampaně a bitvy přinášejí. Je to prostě tlačené příliš na sílu a heroismus. Tři hvězdy a nad režisérem hůl nelámu, pokud vím čtyřka přijde do kin 12.července.

Kolo času - Série 2 (2023) (série)

Zase jsem se nedostal ke knižní předloze, a stejně jako u první sezóny znám Youtube videa, co to cupují na kusy, že seriál není věrný předloze (nicméně tito frajeři zapomínají na to, že narvat do několika hodinových dílů několik tisíc stran předlohy jako fakt nejde, musíte třídit a dělat zkratky, vybírat a spojovat věci, aby dávaly smysl, a další věci, které z pohledu tvůrců chápu, včetně castingu, atd.). Rand al'Thor musí chtě nechtě vyrazit na souboj se zlem a zachránit svoje přátelé, kteří čelí různým potížím. Moraine zůstala po posledním souboji bez síly, ale pořád má plán, jak znovuzrozeného Draka připravit k boji (vrací se Álvaro Morte ve své roličce Logaina, škoda, že linku scénáristi nerozepsali jinak). Seriál se i přes pomalý začátek a rozvleklé tempo postupně rozjede, je vidět, že na rozpočtu se nešetřilo, výprava, perfektní kostýmy. Seriál nám košatí do epických rozměrů do střetnutí s novou kulturou, národem Šaenčan, ten si ze západu přišel podmanit s čarodějkami a armádou celý svět. Ke kladům patří i perfektní kamera, hudba je tentokrát více v pozadí, byť Lorne Balfe složil opět některé velmi povedené motivy (2 CD mohu doporučit).  Seriál přihazuje zajímavé postavy (krásná a nevypočitatelná Lanfear)  a hlavní záporák Išamael sice tahá esa z rukávu, ale snadné to mít také nebude. Příběh umí překvapit a je napínavý, dostává po čtvrtém dílu vražedně rychlý spád, kdy to prostě chcete vidět do konce. Přesto radím počkat a dávat si maximálně díl, dva. Musím zmínit i další klad seriálu, perfektně udělané kaskadérské kousky, souboje jednotlivců i skupin, je vidět, že na tom dělají profíci. Navíc zbraně i pancíře vypadají rozumně, určitě si rád dám reprízu. Navzdory občasným problémům s logikou děje, motivací postav, nebo tempa příběhu zaokrouhluji kvůli produkčním kvalitám ze 3,5 hvězdy na 4. Navíc Madeleine Madden jako Igwaine sérii urvala herecky dost pro sebe, její výkon je velmi přesvědčivý a silný. Josha Stradowski se nám také více zapracoval do svého charakteru draka, takže série má proti první sezóně významná zlepšení, finále je přímo strhující a velkolepé, můžeme se těšit na sezónu tři, snad prý příští rok.

Králičí nora (2023) (seriál)

Kiefer Sutherland je sice za zenitem, ale pořád umí, navíc Charles Dance to tady svojí přítomností celé roztancuje:) Seriál je to neuvěřitelně návykový a dobře scénáristicky vystavený, hlavní hrdina nikdy neví, co je skutečné a co ne, a pořád má v patách mocnou organizaci, která chce převzít moc v USA. Jakkoliv zní zápletka omšele námět a dialogy nejsou laciné, téma o manipulaci pomocí sociálních médií, médií obecně je velmi aktuální. Navíc jsou tady povedené fórky, například, když se Charles Dance ptá, a to je co za scifi, když mu líčí plán alá slabina ve Hvězdě smrti:)) Celkově má seriál velmi sympatické obsazení, je stále napínavý a nutí diváka taky trochu promýšlet a přemýšlet, rozhodně děj dovede překvapit. Obávám se však, že v dnešní době to může být pro část diváků překážka...