• Romantický

Pouto (2022) (seriál)

Moon Ga Young opět zase jednou v roli clumsy girl too cute to be angry.  Yeo Jin Goo jako přísný a profesionální kuchař zjišťuje, že jeho dny plynoucí v kulinářském perfekcionismu jsou u konce. Ze začátku jsem byl nadšen, oba hlavní herci velmi dobří ve svých rolích, námět sliboval trochu tajemna, pátrání v minulosti, menší množství komedie a výhledově romanci. První dva díly se zdálo, že ten formát bude fungovat bezchybně, prekérní situace dávaly tušit, že hlavní hrdinové budou mít, co dělat, aby ze všeho vybruslili. Příběh se rozvijí a představuje svérázné charaktery maloměsta, rozhodně mi to přišlo sympatické. Napětí se však časem začalo ztrácet po dílu 12, romance byla podávána po malých dávkách a hlavní pár spolu skončil tak nějak přirozeně, organicky bez nějakých scénáristických šíleností. Prostě jeden z těch seriálů, kde děj seriálů stačil na 12 dílů a nikoliv 16. Kvůli hlavní dvojce dávám lepší průměr a budu doufat v lepší tituly příště.

Koi to hanabi to kanranša (1997)

Začátky filmové kariéry nebyly pro Nanako Macušimu vždy snadné, snímek je toho důkazem. Příběh ovdovělého otce, kterého chce dcera znovu provdat (vš studentka) nenabízí nic moc zajímavého. Hlavní herci nemají moc rozvětvené charaktery, drama po málu, spíše takové slepené příhody nedorozumění a trapnosti na téma seznamovacích agentur, večírků, výletů. Nanako nemá moc šancí tady něco předvést, protože její charakter je silně upozaděn. Neříkám, že od tvůrců nebyla snaha, závěr se zahraniční expedicí ukazuje , jakým trendem se pak měly asijské filmy ubírat. Film dnes působí nesmírně obstarožně z technického hlediska (kamera), a je prostě sterilní z hlediska nápadů, charakterů.

Všemu navzdory (1984)

Nemohu si pomoct, jsem prostě ujetý na 80.léta (staromilci vyznávající dobovou hudbu by měli urychleně prostudovat nedávnou produkci labelu Frontiers Music...). Původní film z 40.let neznám, nicméně to mi nebrání zhodnotit snímek, který mi na svoji dobu přijde, více než nadprůměrný. Jeff Bridges (nebyl holt jen vždy Big Lebowski:) hraje sympaticky charakter amerického fotbalisty se srdcem na dlani, který ctí ideje, jako přátelství, láska. Anglická herečka Rachel Ward má krásný akcent (ne takový ten příšerně britsky nosový), hraje rozmazlenou rebelskou dcerušku z bohaté rodiny, která si však chce žít po svém. Přímočarý námět má perfektní herecké obsazení, nádherné lokace. Film umí vytřískat mezi postavami potřebné emoce a chemii. Napětí není laciné a příběhové zákruty dávají smysl, ne vše holt může dopadnout podle vašich představ, hořkosladké vyznění filmu na mě udělalo fakt dojem, stejně jako titulní song a hudební stopa obecně. Asi film vyloženě pro nostalgiky, než příznivce žánru noir, ale rozhodně zajímavý přístup k aktualizaci mrtvého žánru. A repríza bude...

Varšavská bitva 1920 (2011)

Po letech musím filmu jednu hvězdičku přidat, protože Jerzy Hoffman historické velkofilmy skvěle umí. Navíc je velmi dobře obeznámen s reáliemi, a tak srdce militaristy plesá nad všemi těmi detaily uniforem, zbraní, vojenství obecně. Chápu, že příběh působí příliš chtěně a uměle, nicméně pro mě je autentický, mohl se stát. Film má působivé herce, výpravu, velkolepě pojaté bojové scény, navíc neztrácí tempo, dovolí si pár vtípků. I od doby svého vzniku je to pořád svěží dílo, které si reprízu zaslouží. A v rámci literatury musím doporučit https://www.databazeknih.cz/knihy/polsko-v-boji-se-sovety-296202

Angličanka (2022) (seriál)

Emily Blunt se koncem 19. stol. začne seznamovat s krásami života v US a svoje viktoriánské šatičky bude muset brzy vyměnit za praktičtější oděv a zbraně. Seriál zabydlely zajímavé, zvrácené a pokřivené charaktery, na hlavní dvojku je radost pohledět. Lidé trochu znalejší historie budou rychle v obraze a ostatní se brzy dozví, co žene různé hrdiny od násilí k brachiálnímu násilí. Velmi povedený westernový seriál, který dýchá atmosférou divokého západu. Dobře zvolení herci, hudební podkres většinou nenápadný, i ty písňové skladby do toho celkem sedí. Velmi stylový a povedený seriál, který skládá poctu žánru a nic sprostě nekopíruje, nebo nevykrádá.

Andor - Season 1 (2022) (série)

Diego Luna má rozhodně charisma a přiznejme si seriál mě zaujal hlavně kvůli němu, byť jakkoliv je zde výborný jako budoucí hrdina rebelie, tak jsou zde i jiné zajímavé postavy. Cassian Andor kličkuje za hranou zákonů, aby získal co potřebuje, netrpí žádným idealismem. Postupem času však pozná imperiální mašinérii (včetně vězení) zblízka a bude více, než jen námezdná síla. Tvůrci se snažili podat i perspektivu impéria, členů senátu. Není to vůbec marné, seriál nemá nějakou opulentní výpravu, je spíše minimalistický, byť se pár vesmírných i akčních scén povedlo. Série stojí hlavně na hercích, jejich charisma a postavách, které se postupně, nenápadně mění. Normálně bych dal 3,5 hvězdy, jenže Diego Luna si polovičaté hodnocení nezaslouží. Nemluvě o fanservisu, který znalce SW univerza potěší.

Sláva - Série 1 (2022) (série)

Song Hye Kyo jako šikanovaná Moon Dong Eun, která se prostě pomstí, pomalu, v klidu a nenápadně. Cameo hlavní tyranky Park Jeon Jin v teen letech zastala skvělá Shin Ye Eun. V dospělé verzi ji hraje charismatická Lim Ji Yeon, která se dobře provdala, má dcerku a všechno, co si může přát. Ale minulost na ni začne postupně cenit zuby. Seriál má první dva díly pomalejší tempo a hranice násilí mi přijde poněkud za hranou, není to snadné ke sledování. Scénárista a i režisér dokázali ve střídmé minutáži z pozvolného tempa vytáhnout vždy cliffhanger a nutí vás sledovat dál, takže se může stát, že seriál dáte na jeden zátah. Protože je prostě návykový a vy chcete sledovat hlavní hrdinku dál, a co kuchtí, navíc vše není zodpovězno, nebo polopatické. Obě hlavní herečky perfektní výkon, atmosféra napjatá a hustá, když opadne počáteční nadšení a střízlivě to hodnotíme, přece jen jsou některé věci až možná moc přitažené za vlasy. Ostatní charaktery se až na výjimky moc neprojevily, působí stroze, z mužských herců vyniká akorát Jung Sung Il, jako manžel hlavní potvory, jinak nikdo. Poctivé 3 hvězdy, mám obavy z dalšího traileru a naznačené cesty vývoje, že se to stane vyloženě nablblé, nebo cheap thrill a ani hlavní herečky to pak nezachrání. Ale podle ohlasů je to populární a obě hlavní kočky by si pak mohly zahrát v nějakých high-end sériích. Jinak profi technické zpracování, z hudby mi nic neutkvělo.

Yanagawa (2021)

Janagawa je obtížně hodnotitelný film a proto ho ponechávám bez skóre. Kamera mi přijde vyloženě až hyperrealistická, příiš čistá, že to vytváří téměř sterilní dojem. Dvojice bratrů středního věku vyrazí do Japonska za svoji dětskou kamarádkou (Ni Ni), která se baví zpíváním v místním baru. Vzpomínky na minulost se derou zpět. Je to hodně zadumané drama, někdy konverzační, jindy tiché. Nedokázal jsem se nějak napojit na postavy a děj, civilní herecké projevy mě ničím nezaujaly. Nepochybuji, že náročnější a soustředěný divák v tom možná nalezne něco více, než smutný příběh nepřímo vyjádřených emocí.

Lesson in Love (2022) (seriál)

Tiffany Hsu už zase boduje v hlavní roli, tentokrát jako učitelka Chen Mengyun na elitní střední škole, kde si problémoví studenti dělají co chtějí. Zhang Yixiang (Edward Chen) má každého dospělého na háku, když maminka ústav sponzorujre a jistí rodičovskou radu, tak je všechno možné. Příběh zakázané lásky je podán decentně, seriál představí různé postavy a jejich motivace. Hlavní dvojka je výborná a má mezi sebou chemii, příběh v poslední třetině poněkud zvolní a finále je možná až moc zlomkrkové na efekt, nicméně jsem spokojen. Tvůrci se snažili podat vývoj postav a příběh relativně realisticky (navzdory pár klišé). Na rozdíl od nedávného japonského titulu https://www.csfd.cz/film/637286-cugakusei-nikki/recenze/ postavy skutečně vykonají vzpouru proti společnosti a nepřešlapují na místě.

Oddanost (2022)

Zajímavý válečný film, který má nepopiratelné produkční kvality, relativně sympatické charaktery. Zároveň symbolizuje to, co je s USA dnes špatně. Místo, aby se podobně jako u čínských soudruhů vzpomínalo na hrdiny války (byť jakkoliv přehnaně). Celý film je spíše, než pocta veteránům korejské války, pojat jako agistka, jste všichni zlí, bílí rasisti až na některé. A to je to historické poučení, co si z toho děti odneseme... Ta pseudo-neomarxistická úderka zničila a nahlodala i filmový průmysl. Nevím, jak chce US vojenská mašinérie fungovat s filmy, jako tyhle... Výprava pěkná, akčních scén málo, ale potěší, atmosféra studené války celkem slušně navozená, výlet ve Francii a setkání s Liz Taylor je neskutečně vypečený moment:)) Přípravu na válku s Čínou jsem si tedy soudruzi představoval jinak...