Pelíšky (1999)

Já vím, česká klasika a jeden z nejlepších našich filmů. Ten film je jedna perla za druhou a některé hlášky používám taky, jako každý a cením si toho filmu, protože ukazuje období naší historie z pohledu běžných rodin a ne jak se ve škole učí, kdo co kdy podepsal, kdo koho napadl atd. Ale bohužel, je mi to vážně strašně líto, ale nemám ten film ráda. Jednak smrtí Vášáryové, to opravdu nemusím...a druhým důvodem jsou výstupy v podání Jiřího Kodeta, především ten s noky vs. knedlíčky, se mi z toho nějak dělalo zle od žaludku - asi tím, jak až reálně a sugestivně byl posedlý/šílený/panovačný/despotický/... ale musím přiznat, že česká hymna zahraná s citem na piano panem Kodetem při vpádu Rusů ke konci mě rozbrečela. Jen mi prostě Pelíšky nepřirostly k srdci.

Vymítač ďábla (1973)

Vzhledem ke všem chvalozpěvům na tenhle film je to trochu zklamání. Nejlepší horor všech dob? No nevím. Bála jsem se už dopředu a to bylo v tomhle případě asi špatně a potom mě to postupně přešlo. Díky superlativům ze všech stran člověk čeká něco extra-super-mega-monstrózního. Asi v kině by to bylo sugestivnější a navíc vidět to v roce 1973 tak věřím, že Exorcist-boom byl veliký. Ale v dnešní době to vidím spíš jako nadprůměrný thriller/horor. Byla jsem napnutá, ale že bych se třásla strachy, to ne. Přitom si přijdu jako strašpytel :) Děj se mohl ještě víc zaměřit na pokoj pod střechou a taky trochu vysvětlit, jak se nálezy z vykopávek kdesi v Iráku octly v Georgetownu. Kladně hodnotím zvukovou stránku, škoda, že jsem to neviděla s prostorovým zvukem, ale i tak ta holčička kvílela a chrčela hezky a věřím, že muselo být ukrutně těžké v takovém raném věku zahrát ďáblem posedlou.

Ratatouille (2007)

Animace byla jedním slovem perfektní. Prostředí Paříže mám ve filmech ráda a tady je vykresleno opravdu moc sympaticky. Ale i jak Remy prolézá z kanálu skrze domy až na střechu, kde uvidí, kde se vlastně ocitl, takhle podobně bych chtěla taky zvědavě nakukovat do příbytků cizích lidí:)) a i když je spojení krysy a vaření poněkud netradiční, neustále to dráždí vaše chuťové pohárky a nejradši byste si taky sedli k Eiffelovce s vínem, bagetou a kouskem sýra. Je to prostě mňamkovní film, nikdy se nenudíte, je to zábavné, pořád se něco děje a navíc se podíváte do zákulisí prvotřídní restaurace. Ta kuchyň mě uchvátila, krásně animované, detailně propracované. Při ochutnávce ratatouille kritikem a jeho vzpomínkách mi šel až mráz po zádech. Prostě zajímavý příběh, dokonce je předlohou scénář od českého tvůrce, suprově animované, doporučuji všem:)

Na vlásku (2010)

Klasická pohádka o dlouhovlasé krásce jménem Locika zavřené ve věži. Scénář je oživený vtípky a narážkami, které mi vždycky vykouzlí úsměv na tváři. Všichni známe hlášku "Jsem Bond, James Bond"...ale tady to jsou hlášky: "Jmenuju se Evžen, Evžen Houžvička", "Pánev je nejvíc" nebo "Šemíka neee!" a další. Kdybych měla domácí farmu zvířátek, tak kromě kocoura Azraela ze Šmoulů by v ní nesměli chybět Maxim a chameleonek Pascal z Tangled, jsou k sežrání...samozřejmě ne doslova ;) Animovaný kůň chovající se jako lovecký pes se jen tak nevidí a je to hodně vtipné, i když už mi dávno není 10 let. Musím taky vyzdvihnout písně. Nevím jak v originálu, ale v českém dabingu je to hodně dobře nazpívané a u lampionové scény a toho songu (dle mého názoru nejlepšího ve filmu) zaplesá snad každé i jen trochu romantické srdce.

Zahraj to znovu, Same (1972)

Můj první allenovský film (i když jen scénářově), kromě Půlnoci v Paříži – v té době jsem ještě ani netušila, kdo to Allen vůbec je a nebyla jsem takový filmový fanda jako teď, jestli se tak můžu označit. Takže tuhle komedii hodnotím velmi pozitivně. Líbilo se mi propojení s Casablancou a jak hezky je děj napasovaný tak, aby skutečně ta závěrečná scéna Casablancu kopírovala. Taky se mi líbily vždycky vsunuté scény, jako třeba Dick jako rozurděný Ital nebo i jen scény, kdy Bogart radil Allenovi...kdyby se dala koupit Bogartova účast na schůzkách v pozici rádce, byla by velmi žádaným prodejním artiklem nejen u mužů :D Dialogy jsou plné svým způsobem jednoduchého, lehkého, logického, ale překvapujícího humoru. Na Diane Keaton jsem zůstala koukat téměř s otevřenou pusou. Znám ji totiž až jako starší s prošedivělými vlasy, tak jsem zírala, jak byla zamlada krásná a už tehdy hrála výborně. Allen byl herecky taky zajímavý, občas mi připomínal Mr. Beana nebo Luďka Sobotu v Jáchyme, hoď ho do stroje :) a jen drobný dovětek – Dick byl na mě příliš ‚gorilovitý‘, chvílemi jsem musela až přemýšlet, jestli je to paruka nebo ne a tenhle detail mi pak narušoval zážitek

Koktejl (1988)

Takový průměrný snímek o (jak už tady někdo podobně zmínil) 'hloupém playboyovi Honzovi'. Musím pochválit barmanské scénky, ty se jim povedly, klobouk dolů, že se to Cruise tak naučil. Dá se říct, že Cruise je 'středobodem' celého Koktejlu. Ale i když je jeho úsměv okouzlující, myslím, že za čas si na tenhle film téměř nevzpomenu, bohužel. Děj se totiž dal snadno odhalit už dopředu, místy to připomínalo telenovelu. Hlavní hrdinka byla ale dobře obsazená. Sympaťačka a navíc přirozeně krásná, s Cruisem jim to slušelo :)

Dárek z lásky (2004)

Dojemný film ve stejném stylu jako Láska nebeská, srovnání se nelze ubránit. Jde o několik vzájemně spojených příběhů, ale za Láskou nebeskou to dost pokulhává, Dárek je v menším skromnějším měřítku a více při zemi:) I když na to člověk vydrží koukat třeba bez hnutí, protože je napínavé, jak se ty zápletky nakonec vyřeší. Tím jsem se dostala k tomu, že zápletka se Susan Sarandon a Robinem Williamsem tam mohla být víc v centru pozornosti a zaujmout v příběhu více místa. Drobná poznámka - vzhledem k tomu, že je Williams na titulním plakátu, tak to neodpovídá jeho obsazení ve filmu. Ale jinak příjemné dílko, které navodí tu správnou vánoční atmosféru.

Lítám v tom (2009)

Lítám v tom ve mě evokuje preciznost. Všechno je vyvážené, kamera, nasvícení, obsazení, prostředí, scénář - všechno k sobě moc hezky pasuje. Vypráví se tady o muži, který žije 've vzduchu', jen se svým 'batůžkem', který má sice rád prázdný, aby ho na cestách z popruhů nebolela ramena, ale nějak se mu poslední dobou chce ho přerovnat. Člověk se může zamyslet, jaké to musí být, když se nemá ke komu vrátit a jestli by to zrovna vám taky nevyhovovalo nebo kdo by naopak chtěl do batůžku narvat co nejvíc blízkých. Ne že by vás film přímo strhnul, emočně není tak nadupaný, emoce jsou tam spíš skryté, přece jen má svoje pomalejší tempo, ale je pohodový. Clooney nezklamal, stejně tak moje nedávno nová oblíbenkyně Farmiga, Kendrick zase pobaví svojí naivitou i urputností zároveň.

3:15 zemřeš (2005)

Příjemný horor. Ne v tom smyslu, že bych se u něj cítila jako na rozkvetlé prosluněné louce, ale naopak se dostavilo celkem slušné mrazení v zádech. Ale i když se s horory teprve sžívám, nijak odvařená a k smrti vystrašená jsem z toho nebyla. Takový film, který neurazí, ale ani nenadchne. Začátek jakoby z oka vypadnul hororu V zajetí démonů, i scéna kdy holčička mluví se svým novým kamarádem a rodič dveřmi nakoukne co se děje. Reynolds tady byl v dobrém hereckém rozmaru, šel z něj strach, zvlášť když byl zrovna nablízku některému z dětí a malá Moretz tady taky nabírá slušné grády co se hraní týče. Malý SPOILER Zakončení účasti chůvy v příběhu se mi líbilo, hehe, tu skříň si zasloužila :)

Partička (2011) (pořad)

Na naše české poměry je to legrace. Lepší než koukat na nějaké (s prominutím) trapné seriály typu Helena apod. Sice je to slabý odvar Whose Line Is It Anyway, jde o stejný formát, ale herecké obsazení je dost podstatné a je to hodně znát. V některých dílech cítím, jakoby se Igor už moc nechytal a většinou to Ondra musí zachraňovat, protože Ondra Sokol je dle mého názoru v improvizaci z téhle party nejlepší. Geňa s Michalem mají občas své horší díly, ale vesměs se hezky doplňují :)