Dave Chappelle: Konečná (2021) (pořad)

Rutinní stand-upový řemeslo až příliš často odbíhající k ukňouraný boomeřině.

Duna (2021)

Esteticky nejopojnější film posledních let, u něhož jsem se velkou část stopáže těšil na rozmáchlejší druhý díl.

Sebevražedný oddíl (2021)

Gunn má super nápady a nebojí se je použít, sympatickou drzost i cit pro efektní klipy. Ale je jako dítě s ADHD, které furt potřebuje nové a nové rozptýlení a nevnímá, že si hraje na prázdné zápletce, prázdném příběhu i prázdných postavách. Při přemrštěné stopáži a skromných kulisách ta bezobsažnost přeci jen bolí.

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

Lars von Trier na bombičkách aneb nevídaně živelný, hravý i mozkovnu stimulující satirický výlev. Krása.

Zrcadla ve tmě (2021)

36 otázek, po kterých se do sebe podle vědců zamilujete (plus jeden bonusový úkol), utváří jasný rámec pro tuhle intimní vztahovku debutanta Šimona Holého. Formálně sakramentsky přísnou, postavenou na statické černobílé jednozáběrové kameře, ale o to v mnohých směrech působivější. Viděl jsem ve Varech už čtyři ambiciózní hrané české novinky, ale Zrcadla ve tmě mě z nich zasáhla suverénně nejvíc, přestože jde o lowbudgetový debut nekompromisně artové povahy, jenž bude nesporně řadu diváků iritovat. Na mě ale fungovala skvěle – rezonuje v rovině existenciální, i v pohledech na lásku, vztahy a přístup k sobě samému. A pokud za ni nedostane Alena Doláková v hlavní roli Českého lva, znamená to, že se Akademici na film nepodívali.

Všechno nejlepší, Chiaro! (2021)

Kmotr revisited z perspektivy teen ratolesti l.p. 2021 - i tady se důkladně prožije báječná rodinná oslava, a pak začne svět zločinu zarývat drápky. Působivý.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Špičková a poctivě česká komedie, kterou jsem se prosmál od začátku do konce. Chemie Kozuba se Štáfkem v topu (fakt jsem si u toho jejich špičkování vzpomněl na nej buddy-movies), hlášky, romantika i napětí krásně fungujou, scénář pečlivě opíše kruh a zvládne i prodat hororovou nebo youtuberskou rovinu. Dal bych si další nášup. A jestli to Akademie nenarve do top 5 nej cz filmů roku jen proto, že to pracuje s méně ambiciózními a pokleslými žánry, tak to bude ostuda

Nabarvené ptáče (2019)

Řada nešťastných příhod, naturalismus b&w edition.

Chyby (2021)

Vtahující indie romantika Prušinovského typu. Neokázalej, hezkej a dobrej film.

Oscar 2021 (2021) (pořad)

Pokud to mělo být jako film (dle slov Soderbergha), byla to ultranudná a usedlá konverzačka od Hallmarku, jíž spadl řetěz asi ve druhý minutě a nikdy se vlastně nenasadil zpátky.