Krvavé vykoupení (2008) (TV film)

Tento film vytváří dojem, že rekapituluje veškeré "vyvražďovačky" mládeže z poslední doby. Připomněl mi např. Texaský masakr motorovou pilou, Pach krve, Paintball...atd. A nebylo to zase až tak hrozné, i když několik nelogičností by se tu našlo. Vadí mi hlavně, že jsem se nějak nedozvěděl, co je to vlastně za lidi, kteří bezmilostně vraždí mládence a dívky zatahují do nějaké sekty. Prostě scénář je nedotvořený,zato natočeno je to vcelku zručně. Jako horor bych to však nepovažoval. Spíše jako akční drama. Levná produkce až září, ale na druhou stranu co taky vymyslet v lese. Zkrátka se jedná o dílo, které díru do filmového světa neudělá, zato na zabití volného času stačí bohatě.

Policajt ze San Francisca (1997)

Stupidní distribuční název mnohé láká srovnávat tento film s trilogií Policajt z Beverly Hills, což je naprostý nesmysl. Jedná se o zcela jiné dílo, které se už více přiklání k dramatu, tudíž komediálních scén tu je opravdu poskrovnu. Eddie Murphy tu už tolik neřeční a zato více koná. Honička s tramvají je vrcholem díla, která se vryje do paměti a nedá zapomenout. Typický akční thriller který sice zas až tolik nenadchne, ale i rozhodně neurazí. Přesto dávám plný počet bodů hlavně za tu tramvaj a za to, že od této chvíle se už Eddiemu moc nedařilo.

Dobrman (1997)

Ne, tohle není rodinný příběh o jistém pejskovi jisté rasy. Tohle je o gangsteru mající přezdívku 'Dobrman', po kterém jde tvrdý psychopatický policajt. Neskonale rychlý film v hongkongském stylu. Jenom mrknete a přijdete o spoustu děje. Rychlý střih nemusí někomu vyhovovat, ale tím vlastně i celý tento film. Akční scény mají švih, dosti se tu hláškuje, psychopatické postavy nenechají vydechnout. Překvapením je, že jde o francouzský, tedy evropský počin, což nebývá u takovýchto filmů zvykem. Film pouze pro fanoušky hongkongských rychlých, tvrdých a nesmělých filmů.

Policajt nebo rošťák (1979)

Špatný film to není, ale mezi vynikající bych ho také neřadil. Slabší dobrý. Bebel tu se svým klasickým úsměvem řádí jako pominutý, jen aby potrestal policisty, kteří se nechali zkorumpovat. Že jde nato netradiční metodou snad ani nemůže překvapit. Překvapením naopak může být pro někoho M. Moravec coby dabér Belmonda. Zhostil se toho bravurně a přijde mi lepší než Krampol. Samotný film však proudí jak vlak. Rozjede se a vzápětí brzdí a divák už už začíná zívat, když se to zase rozjede, aby po chvíli zase přibrzďoval. Škoda. Bebel dělá co může. Přesto se tento snímek dá doporučit. Je vtom nostalgie klasických kriminálek. Například ztvárněná scéna v úvodu, kdy je nalezena mrtvá nahá žena na posteli se v současných filmech již spatřit nedá. Proto se rád budu k tomuto filmu vracet.

Kameňák 2 (2004)

Pokračování sbírky nejrůznějších vtipů, anekdot a kameňáků je krapet zvládnutější než předchozí první díl. Vtipy jsou za sebou lépe poskládány, takže dávají lepší smysl a vytvářejí děj. A o děj jde především. Ten tu je daleko lépe vyobrazen, ale bohužel, k dokonalosti má stále ještě daleko. Pořád je to takové křečovité. Cílem filmu je však pobavit, což splňuje dokonale a není tomu co upřít. Kdo se chce zasmát, doporučuji. Kdo chce shlédnout kvalitní příběh, nechť se poohlídne po něčem jiném.

Nebezpečné pády (1994)

Tento film je velmi jednoduchá ryze popkornová záležitost, která diváka nenutí přemýšlet. Odvíjí se svým tempem a využívá ve své době velké popularity Charlieho Sheena. Hláškuje kudy chodí a do těla mu dává stále sexy Nastassia Kinski. Je tu spousta nelogičností, ale ono to je nějak jedno. Diváka to baví a to je hlavní. Dívat se nato dá, filmový zážitek zanechá, co víc si přát. Zcela průměrný akční snímek, který neurazí.

Srdcová sedma (1998)

Co kdyby? Otázka provázející historii od nepaměti. Co kdyby Hitler vyhrál válku? Co kdyby Napoleon dobyl Rusko? Co kdyby Karibská krize skutečně vyvrcholila jaderným konfliktem? Ale také co kdybychom se ráno vzbudili o půl hodiny dřív? Co kdybychom se vykašlali na zmrzlinu a stihli ten autobus? Samé, co kdyby. A s takovým, co kdyby, právě pracuje tento romantický lehce úsměvný snímek. A je to jednoduché. Centrem dění je Helena. Spěchá na metro. A právě tady je ten hlavní osudový bod. Právě datu se osud rozděluje do dvou alternativ se svým dalším vývojem. Právě tady u vyprávění příběhu vznikají dvě dějové linky, které se vzájemně prostřídávají. V jedné dějové lince Heleně vlak ujede a v druhé vlak stihne. Ano co kdyby. Máme tak možnost přímé odpovědi na ony otázky. Co kdyby vlak stihla a co kdyby jí naopak vlak ujel? A tak se nám vyobrazují dva životy jedné osoby ve stejném čase, které se místy i prolínají a oba míří do stejného cíle. Nebo ne? Osud je něco, co nemůžeme ovlivnit, ale který plně ovlivňuje nás. A možnosti jsou minimálně dva. A tak tu máme romantický snímek krapet neobvyklého ražení, který je pohodový a místy až moc uhlazený. Větší dramatičnost by určitě neškodila. Žádná filmová pecka to sice není, ale jen tak k odpočinkovému shlédnutí postačí. Snad jediné, co oba příběhy vyvolávají, je zvědavost, jak oba příběhy nakonec skončí. Opravdu záleží na osudu a nebo je to jedno?

Tábor tygrů (2000)

Příběh vystavující známé přísloví "Těžko na cvičišti, lehko na bojišti." Vojáci se učí nejen boji, ale i sebekázni a toleranci mezi sebou, což jim přirozeně nějak nejde. Colin Farrell tu vystihl vojáka, který působí velmi netolerantně a flegmaticky k armádě. Frajírek, který však ukazuje svoji lidskost. Tento film nedisponuje žádnými válečnými scénami. Taky proč, když se jedná ryze o výcvik vojáků. Psychika tu však dostává i tak dost zabrat. Příprava musí být dokonalá, čeká je boj ve Vietnamu. Film trefně vystihl nelehký a traumatizující život ve výcvikových táborech. Skvělá kamera, kdy je použita i ruční, dodává autenticitu, vtahuje diváka dovnitř příběhu a vyvolává pocit pochopení, co ti chlapci museli vše vytrpět. Nejlepší, byť nízkorozpočtový, snímek režiséra Joela Schumachera.

Wasabi (2001)

Vynikající Jean Reno v roli drsného poldy, který nemá k pořádné ráně daleko se doví, že má v Japonsku dceru mající na kontě ohromnou částku o kterou má zájem místní mafie. A protože se jedná o akční komedii, hláškuje se vždy a všude. Výborný námět, výborné herecké výkony, výborná kamera, výborná režie. Ne, tento film je prostě vynikající. Je plný (už zmíněných) hlášek, humoru, akčních situací i citových záležitostí. Příběh si drží své tempo a nenudí. Apropó, snědli by jste jen tak na sucho wasabi bez mrknutí oka? Jean Reno (v tomto filmu) ano.

Fantom Paříže (2001)

Tak takhle si představuji komiksový film. Ne, tohle je přímo komiks. Francouzským tvůrcům se podařilo vytvořit doslova živý komiks, ze kterého by se měla americká studia inspirovat. Temný příběh je podpořen temnou atmosférou, hudbou i vizuální stránkou věci. Použitá zvláštní optika dokresluje psychologii postav a rychlý střih nenechá vydechnout. Gérard Depardieu v roli Françoise Vidocqa je doslova démonický. Vhodnost jeho maličkosti se svojí robustní postavou je však na diskusi. Přesto se ji zhostil s plnou profesionalitou. Takových filmů je skutečně málo.