Dítě číslo 44 (2015)

Vizuálně moc pěknej film... Temné a zaostalé Rusko padesátých let, uniformy, fabriky, tajní policajti. Jenže co si za to koupím, když příběh stojí za starou belu? Občan X se rozhodně dal vykrást líp.

Občan X (1995) (TV film)

Tenhle film se mi napoprvé hodně líbil, jenže když jsem to viděl podruhé a načetl si i nějaké zdroje, musím se k němu postavit o hodně kritičtěji. Kdybych to hodně zjednodušil, tady to vypadá, jako by se celé roky nic nedělalo a jako by byl politický tlak to vlastně ani moc nevyšetřovat, takže tu a tam někoho náhodou chytí, ale jinak se pidi-tým bez podpory tak spíš plácá a čeká na další mrtvolu... Pravda je přitom taková, že sovětský systém to nechtěl zveřejňovat, ale vyšetřování dal prioritu č. 1. Dělal na tom tým o desítkách lidí plus spousta uniformovaných, hlídali plošně nádraží, testovali recidivisty. Někde jsem četl, že prověřili stovky tisíc lidí (a jen tak bokem vyřešili jiných asi 100 vražd), samotný Čikatilo jim uvíznul v síti dvakrát (84, 87), ale neseděl jim asi kvůli šlendryánu v laborce krevní test, tak ho museli pustit (po třech měsících, ne po dvou dnech). Ovšem děla se i spousta dalších zajímavých věcí, třeba za první vraždu odsoudili nevinného, během vyšetřování se jim fůra lidí přiznala (proč asi) a tak. Všechno tohle ten film vynechává, což je škoda. Poslední věc, která člověka napadne je, že když neseděly krevní testy, možná to celé bylo úplně jinak... Ale kdo ví. Když to soudím jen jako film, je to trochu roztahané a s lacinou produkcí, když jako rekonstrukci reality, dost zásadních věcí v tom obrazu chybí a dost přimyšlených naopak překáží..

Marťan (2015)

No tak jsem to konečně viděl a musím říct, že je to stejné dobrý jako knížka! /// Zatím jsem přečetl jen knížku, a ta je velice povedená. Je to vesmírná variace na Robinsona Crusoe, který díky technické inteligenci dokáže přežívat na pouštní planetě... Navíc zábavná a místy velmi vtipná. Jediné, čeho se trochu bojím, je Matt Damon. Hlavního hrdinu jsem si představoval jako vysoce inteligentního.

1944: Přinuceni k boji (2015)

Válečné snímky z Finska málokdy zklamou a tenhle estonský taky nezklamal. Je tu hodně bojových scén a dobře natočených. Vojáci tu narozdil od US produkce nemeditují o dobru. Stejně jako Estonsko za války, i tady divák stihne pohled z obou stran, jak u dobrovolníků SS, tak u RA. Kde ležely sympatie tvůrců víc, nedává film najevo, takže se to dozvíte až z titulků... "Všem, kdo padli v boji za nezávislost Estonska."

Ve službách legie (1998)

Málokde uvidíte hlavního hrdinu, který svou kariéru začal desítkou postřílených civilistů.... Ovšem do tohohle příběhu pasuje. Válka na Balkáně tu působí jako hrozivý boj mezi tlupami zločinců, který nejvíc dopadá na bezbranné a nevinné. Režisér, původem Srb, asi viděl svoje a nebál se to ukázat. Je to celé příběh chlapa, který se po dlouhé době rozhodl udělat jednu dobrou věc, která dá možná jeho životu smysl. Líbilo se mi to. /// PS: Kdo proboha vymýšlí ty české názvy? Ten člověk musel vidět maximálně pět prvních minut. Původní (Zachránce) je mnohem výstižnější.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Dětem se to líbilo, ale já si už asi na starý kolena na novýho Asterixe nezvyknu. Navíc starý kousky mi přišly takový nadčasovější, a našlo se tam dost vtípků pro dospělý.

Identita (2003)

Za mne dobrý. Spletitý, napínavý a ve správných momentech i vtipný. A divný.

Vejška (2014)

Pane Vorel, ten váš kluk není hloupej, ani neni zlej, ale herec to neni, to se nedá nic dělat... A je to bohužel vedle Mádla vidět o to víc. Pár vtipnejch scén to žel bohu nevytrhne.

Tajemná řeka (2003)

Jo, líbilo, rozhodně. Drsný mafiánský drama, výbornej Robbins a výbornej Penn.