Román pro pokročilé (2019) odpad!

Je to špatný, moc špatný. Vašut i Etzler jsou trapní, prkenní, hrají opravdu hrozně. Vtipy pak nefungují, i kdyby byly ve scénáři vtipné. Ale ony stejně nebyly. Přitom se tu dají točit dobré komedie z hor, třeba Padesátka. Jenže tady nic nefunguje. Scénář, režie, herci. Snad je product placement, ten je tu udělaný poctivě, prakticky v každé scéně.

Hledá se prezident (2013)

Není to na čistých 100, spíš je to taková "lepší čtyřka", nicméně bavil jsem se a řekl bych, že hlavně z části před druhým kolem to mapuje věci celkem fér (pak už to hodně fandí Schwarzenbergovi). I když to točil někdo, kdo eMZáka zjevně nemá rád, stejně z toho vylejzá jako hráč, který okamžitě opanuje prostor, je pohotovej, bystrej a nápaditej. Svoje soupeře dává o ligu, a to má přitom už dopoledne obvykle nejmíň jednu flašku v sobě. Karel je tu druhý hráč - nenechává si vnutit tempo, má svůj styl, ale nakonec dojede na účast v nepopulární vládě a naprosto pitomou poznámku o tom, že by Beneš patřil před soud v Haagu. Za mne dobrý, filmově i dokumentární hodnotou.

Malá rybka (2020)

Velké filmy dělá nápad. A ten tady je. Původní, neotřelý, dobře rozehraný. Neřeší se technikalie, ale reálné dopady. Možná je tu na můj vkus víc scén, kde se nic moc neděje. Ale jako celek to funguje.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Podstatou tohohle filmu je, že Tom Cruise je absolutně nejvíc cool. Nejvíc. Ať už jde o střelbu na 200 metrů, honičky v autech, nebo bitky proti pěti a více lidem. Je to samozřejmě přepálený a ke konci to už nemá takovou zábavnost, ale pořád je to slušně odsejpající film.

First They Killed My Father (2017)

Jak někdo psal, Angelina Joliová je lepší režisérka než herečka. S tím lze souhlasit. Potíž je, že jako režisérka je slaboučká a plytká. A takový je i tenhle film. Jako herečka je prostě jen zbytečná.

Duna (2021)

Asi jsem ještě neviděl film, kterej by byl takhle dokonale technicky udělanej, opravdu jak série obrazů v galerii, a přitom ve mně nevzbuzoval téměř žádnou emoci. O to hůř, že já miluju sci-fi knížky a na Dunu jsem se fakt těšil. Že to je fantasmagorie, která míchá hypermoderní techniku se středověkem a zčásti nějakým 19. stoletím, a taky nadpřirozenem, to bych všechno snesl. Ale pak na to koukám a v půlce si uvědomuju, že jsou mi osudy všech těch postav úplně u prdele. Úplně. Nejdřív jsem myslel, že to dokoukáme, když už je to takovej hit, ale prostě jsem to nedokázal a zhruba třetinu před koncem to trápení ukončil.

Jack Strong (2014)

Je to dobře natočené, i ten pocit z té socialistické doby tam je trefný dobře. V první půlce se toho moc neděje, ke konci to víc nabere na dynamice. Top je vtip na hranici západního Berlína, kde se černý řidič jízlivě ptá celníka, jestli ty stejný psy měli i v Osvětimi. Celkově 4, kdyby to mělo víc drajv, mohlo si to sáhnout i výš. Ale to je u životopisu asi těžký.

Probudím se včera (2012)

Mělo to nadějný nápad i okolnosti (skok do roku 89). Mohla to být crazy komedie bez pravidel jako bývaly tyhle kousky ze 70. let. Ale není. Něco tomu chybí. A nedůslednost v zobrazení reality 80. let to vlastně není (i když, 80s bez pudlů na hlavě nejsou 80s!), je to taková spíš nemohoucnost scénáře. Nevadilo mi to, ale mohlo z toho být něco mnohem lepšího. Plus dodávám, že část z minulosti je ta lepší. Ta současná už je jenom trapná. Jak říkají mladí lidé, "cringe".

Noční zvířata (2016)

Dobrý. Konec jsem pochopil až díky textu na stránkách, kde vysvětlujou konce složitých filmů pro tupý diváky. Ale to nevadí. Jsem spokojen.

Červená světla (2012)

Je to dobře natočený, většinu času napínavý a člověk je zvědavý, jak to celé vlastně je. Ale mohli si s tím vyhrát víc, s tím, co je magie a schopnosti, a co ne. Ke konci jsem byl spíš trošku zklamanej. Ale nebylo to jako celek špatný.