Úhoři mají nabito (2019) odpad!

Chci být pozitivní. A tedy Vladimír Michálek se od minule zlepšil, přičemž pokud bude pokračovat dále, tak už brzy uvidíme něco jako Zapomenuté světlo. Trochu ho podezírám, že chce natočit nějaké kultovní filmy jako bratři Coenovi/Tarantino, i tím, že z předchozích známostí obsadí známé herce, dobře to natočí a hudbu nechá dělat kultovního Romana Holého. Jenže tenhle film je dementní, nelogický, absurdní, šílený, zbytečný a... tak. Schválně si najděte, jak probíhalo analyzování scénáře ve Státním fondu kinematografie, který i přes odborný rozbor film podpořil, to samé udělala i ČT. 20% Místo koukání na tento film doporučuji recenzi Františka Fuky na jeho blogu, kde s humorem jemu vlastním vypisuje dojmy, jak možná snil, a celý film docela rozsáhle vyspoiluje. A zpětně si říkám, že jsem měl ty peníze dá spíš jemu, než bandě v čele s Michálkem a jejich vidláckým Hádkům, Kaiserovi aspol., které se pouze baví svými malými TRAPNÝMI radostmi.

Vodník - Epizoda 3 (2019) (epizoda)

Nestává se mi to často, ale takhle bezprostředně po skončení, kdybych mohl, tak bych dal i 6 hvězd. Myslím, že jsem viděl asi nejlepší, nejkomplexnější a nestylovější českou sérii minimálně na ČT. Ano dávám 100%.

Zraněná srdce (2019)

Solidní milostné drama s poměrně silným závěrem a přesahem. Myslím, že se budou milovníci červených knihoven oblizovat. Za mě musím konstatovat, že k tomuto ztvárnění nemám výhrady, a když je to ještě kvalitně zahrané, tak nemám pocit zmarněného času. 60%

Válka barev (1995)

Je to asi jediný film, kam ta Renčova vizuální onanie bezpochyby patří a vesměs je to takový osvobozující film se spoustou látek a paintballovými kuličkami. 50%

Zkáza Dejvického divadla (2019) (seriál)

Tenhle factfiction pohled do jednoho divadla při jedné zkáze beru s dostatečnou rezervou a pochopením, že si Krobot a celé divadlo potřebovalo nutně vyčistit hlavu a zasmát se sami sobě. Konečné hodnocení je absolutně adekvátní, neboť tu byly minimálně 2 díly, které se vymykaly, a dva, jež byly skvostné, nejvíce loutkařská anabáze s Trojanovým Spejblem a Neužilovým Hurvínkem a existenciálně - zdravotním záchvatem Melíškové a zadruhé prodávání Divotvorných hrnců v Hodoníně s Čermákovým celozeleným vodníkem, který se dostal až na vrchol, Trojanovou volavkou s Myšičkovým harmonikářem a jetelíčkem s Evou a Vaškem a Janou Holcovou na pokoji. Vůbec se mi líbí, jak každá postava/herec dostal svou větší či menší etudu. Jaroslava Plesla si budu už navždy pamatovat jako Richardem III. prolezlého Jaroslava Plesla. Po Dabing Street, jemuž jsem nemohl přijít na chuť, zase návrat Dejvic tak, jak je mám rád. 70%

Zkáza Dejvického divadla - Zkáza (2019) (epizoda)

Tak zápletku/princip s 3D skeny herců už si sice vymyslel(i) Lem / Futurologický kongres (film) s Robin Wrightovou, ale stejně nanesena na Dejvický ansámbl dostál celé své bizarnosti a naprosto zapadl do konceptu celého seriálu, i ten duch divadla v syrečku a následná hostina byla dostatečně přestřelená, ovšem nikterak mimo záměr tvůrců, přesto ten závěr bych asi uvítal poněkud jiný než obrácení se na Krobota, neboť to vyznělo celé tak, jako kdyby právě jeho odchod způsobil zkázu, anebo to byl také záměr a vtipná sebeironizace?. 70%

Teroristka (2019)

Snaha českých tvůrců otrávit můj život pokračuje dalším letošním filmem, který se jmenuje Teroristka a chtěl by se podobat něčemu od Tarantina. Tím ovšem šáhl někam, kam v mém zcela subjektivním případě neměl. Jako věrný ovečkoidní divák rodáka z Tennessee jsem se cítil velice špatně, protože jeho filmy, a v tomto případě vskutku mělo jít o černou komedii, fungují výrazně na scenáristické úrovni, na dialogické úrovni a ve svém interním světě, v němž věci, které se dějí, dávají smysl a neopomíjejí elementární společenské nastavení. A co čert nechtěl Radek Bajgar viděl několik filmů od Tarantina a pod taktovkou ČT v osobách dramaturgů a kreativní producentů (či jak tam tomu dneska říkají) Michala Reitlera či Jaroslava Sedláčka naservíroval zatraceně znepokojující paskvil, u kterého se divák, který půjde na to od tvůrců Teorie tygra, bude cítit na půl zmateně a na půl ve světě, kde běhají jeho oblíbení herci. Film zakládá humor na nikoliv vejdělkovsko - hoffmanovském sexistickém humoru (ačkoliv sexistické prase tu zastoupeno je), nýbrž na kreativním vymýšlení bizarních a v konečném důsledku nevtipných záležitostech, jako myslivci na terenních motocyklech s mladými ridiči zakládající nový sport, podobný biatlonu a tvorbě jakési nové vojenské jednotky Dukla Chatařská oblast (tenhle název jsem si vymyslel, ten ve filmu není). Hlavní postavou je sedmdesátiletá učitelka důchodkyně, které pije krev (ale pozor díky Janžurové to není aspoň karikatura důchodkyně jako z Ulice) místní řekněme vlivný občan Mach, který má celou oblast pod palcem a z různých, byť i debilních důvodů s ním spí téměř všechny ženské postavy v tomto filmu. A nejracionálnější řešení, jak se ho zbavit je vzít po drobných marných diskuzích s ním zbraň a vykonat osobně zemský boží soud. Ve světě, kde asi nemají různé instituce, přes něž by se šlo dovolávat spravedlnosti. No nicméně na to kašlu, tohle tvůrce totiž vůbec nepálí, těm bude stačit pozdější shrábnutí tržeb, protože rozhodně mají diváci Novy a podobně důvod vyrazit po Ženách v běhu znovu do kina. Jenže je tady ta druhá část problému. Teroristka chce být i černou komedií, jejíž nejsignifikatnější prvky mají přijít především v závěrečných 30 minutách, předtím tu je pár pohřbených náznaků jako postava kterou hraje Liška, či Svarinská, která očividně také chce řešit problémy radikálně, ale její psychopatie je poněkud nerozvinutá i pod tíhou dalších dějů. Zpět ale k závěru, kde dojde na scénu toho gro, co je v traileru, kde se absolutně prokáže, jak scenáristicky, režijně a technicky není Bajgarův snímek schopen přenést to, čím by rád byl, pokud si pamatujete na bizarní zavěrečnou scénu ze Sokolova Krásna, tak asi na nějakém takovém principu. Ten závěr přeskakuje mezi několika nesourodými polohami, v nichž se prostě zásadně projevuje hlavně dialogizační šílenství, kdy se asi dvakrát ze 100 vět strefí přesně do té správné. Ambice něco takového natočit ovšem přesahuje samotný um tvůrců, protože jsem přesvědčený, že něco jako je zásadní scéna z vily by dokázal někdo jiný natočit poměrně efektněji a bez zápachu té českosti. Jenomže tohle vše je poněkud jedno, když se žánr jaksi chce násilně přerodit. V tom tkví můj největší problém s Teroristkou. Byl bych ochoten na ten film přistoupit, kdyby měl jakousi vnitřní zákonitost a byl konzistentní, z níž by po celý film neslezl, ale to bohužel nemá a tím pádem to není funkční celek, jemuž chybí podstatně vybroušenější dialogy a celkově i humor, jemuž by se dalo skutečně smát, nemluvě i o nápaditější hudbě a podstatně lepších technických profesích, které prostě na některé scény nestačí. Vycházejí z toho opravdu jen ucházející herecké výkony Hofmanna a především Janžurové, jíž by ale slušela znovu nějaká ta dramatická role z pera Alice Nellis například. 20%

Vodník - Epizoda 2 (2019) (epizoda)

Libí se mi i ty drobné detaily. Vlivná funkcionářka KSČ na pohovoru s komisařem vytáhne housku a dvakrát si výrazně kousne, opékaní buřtů a hovory, co se týká poživatin, zabírané z dálky, kdežto ty o případu v detailech, ředitel policie nadávající Výrové v zástěře s grilovacím náčiním v ruce, proč nepracuje na důležitějších případech, zatímco se za okny někteří příslušníci policie projíždějí na segwayi apod. Velice ale obdivuji práci scénografů s domem a okolím u Třebovických. Opravdu se velice teším na rozuzlení, každý detail rozhoduje. Ano, já jsem Vodníkovi absolutně propadl.

Colette: Příběh vášně (2018)

Nuda, nuda, nuda. V poslední době mám dojem, že vidím filmy předvídatelnější než originální. Nicméně ryzí fádnost jménem Colette získává body za Keiru Knightley, ačkoliv to, že hraje svou postavu od pozdních dívčích let až po dospělost už trochu hraničilo s divností, ale dobře, navíc ona s těmi svými ksichty nemá konkurenci a druhá věc je otevřená, byť v trochu menší míře než bych si představoval, lesbická tématika přelomu 19. a 20. století. Nemá cenu se bavit o výpravě a podobně, neboť to se tak nějak očekává, že bide v zahraničních produkci kvalitní, spíš se má cenu bavit o tom, zda utrácet za tyto filmy více než 200 Kč a troufnu si říct, že nemá, neboť se příběh točí ve velice zaběhnutých a už značně rezavých kolejích. 40%

Nezvratný osud 4 (2009)

Asi má moje teorie díry, ale podle mě se Nezvratný osud 4 stal sám sobě vědomou parodií. Všechny smrti mají vlastně strašlivě vtipnou pointu, stejně tak do toho zapadá kajícný proslov (trapně sebereflexivní) černého hlídače následovaný humornou smrtí letícím předmětem, jehož výsledek opravdu nemůže myslet nikdo vážně a podobně. No prostě kvalitní komedie. 50%