Joker (2019)

Mám velkou úctu k Joaquinu Phoenixovi, jehož Joker je srovnatelný s Ledgerovým absolutním herectvím. Problém je, že byť celý film je dramatický a psychologický a zdárně tak rozvíjí přemýšlení a chování hlavního hrdiny, tak na druhou je také zase extrémně pomalý a hlavně předvídatelný. A to je prakticky hlavní kámen úrazu všech prequelů, u světa Batmana se mi to projevilo dvojnásob, protože vždyť přece víme, jak to celé bylo a jak se to musí ubírat. Nicméně nelze mít výhrady k technickým stránkám filmu, zdaleka nejvíce se mi líbila tajemná hudba ženy, jejíž jméno vypadá velice islandsky. Nuže nadšený jsem nebyl. Lépe řečeno to znamená, že ve mně nezanechal výraznější stopu a kromě Phoenixova smíchu si z něj za pár dní nebudu nic pamatovat. A to je to, co od filmu potřebuji, ačkoliv dovedu uznat, že se nejedná o shit. 60%

Čtyři pokoje (1995)

Ohromně slabé první dvě povídka a nadprůměrné zbylé dvě. Tarantinova závěrečná má navíc lepší hlášky, jak je zvykem. Nad hlavní postavou Tima Rotha jsem dlouho přemýšlel, jestli mi spíše svou teatrálností a psychickými obtížemi vadil, nebo ne. A nakonec jsem došel k názoru, že jsem schopen jeho šaškování a výstřelky zkousnout, obzvlášť, když se dostal do speciálního apartmánu s Willisem a Tarantinem, tak jsem si ho dostatečně vychutnal. Ale upřímně řečeno asi nejvíc mě bavil v Eodriguezově dvacetiminutovce s Banderasovými dětmi. Ale fakt natočit Tarantino s Rodriguezem tohle sami, tak by se asi jednalo o legendární film. Takhle to dva filmově zapomenutí tvůrci poměrně zazdili a ostatním to zkazili. 50%

Nabarvené ptáče (2019)

Ten film je objektivně kvalitní, není ovšem dostatečně krátký. Délka Nabarvenému ptáčeti ubírá dost, protože jeho situace a scény, byť v různých obměnách, jsou redundantní a především mohou diváka natolik otupit, že se kýžený emotivní efekt tak trochu snižuje. Velké haló okolo násilí a podobně opravdu nechápu, nepřináší, až na vyjímky, nic nového. Co přináší jsou vykreslení těch nejhorších lidských vlastností a v důsledku války a prázdnoty i přehlídku nenaplněného sexuálního chtíče a jeho samotných následků. Ukazuje, co válka z lidí, obzvláště těch, kteří žijí na konci světa, vytváří za zvířata. Samotný hlavní hrdina prochází těmito situacemi a kus zvířete si z této cesty přináší (snažím se vyhnat všechny myšlenky na to, že se nějaký takový hrdina někde podobně toulá i dnes). ____ Václav Marhoul dal do tohoto filmu 11 let svého života a je to na něm vidět. Přizval mistry technických profesí. Vladimír Smutný za kamerou natočil asi nejlepší film své kariéry, obrázky jako od Vláčila s jemnými nádechy Kachyňova Kočáru do Vídně, pokračujme vynikajícím zvukem a výpravou. Z herců hrají nejlépe oči Petra Kotlára a on sám předvedl velice uvěřitelného hrdinu, plazícího se, bežícího krajinou za něčím, co neví, kde má naleznout (částečně! takový DiCaprio v Revenantovi, ale toho si nevšímejte, to jsem si jen tak odložil). Ostatní hvězdné herecké obsazení nemělo tolik příležitostí, ale neodvažuji se tvrdit, že hrají špatně, jen jsou to spíše camea, největší prostor asi dostává Keitel se Sandsem, ale opravdu jen o píď. _____ Nabarvené ptáče je film, který za zhlédnutí stojí, nicméně psychicky Vás vyčerpá a znovu ho asi nebudete chtít vidět, jenže toho byť jediného zážitku nebudete litovat. 80% ad. po 3 dnech od zhlédnutí: Čistě subjektivně, musím připojit, že na ten film myslím nepřetržitě už 72 hodin v kuse a nemohu zapomenout, a to se mi nestalo u filmu velice dlouho a troufnu si říct, že je to jeho absolutní výjimečností. PS. Pro všechny, co si přečetli něco v médiích a dělají závěry.. Je mi vás upřímně líto...

Důvěrný nepřítel (2018)

Karel Janák určitě bude tvrdit/tvrdil, že to je nadčasový materiál o tom, jak nás všechny ty mobily a internety sežerou a jeho film bude později něco jako Vesmírná odyssea. Já říkám, že to je formou slušné, ale obsah je velice směšný a co víc debilní. 20%

Yesterday (2019)

Zábavná pocta nejslavnější kapele světa. Sice to chvílemi drhne, ale super natočený feelgood film pro letní večer jako stvořený. 70%

Klec (2019) (TV film)

Velice slušný thriller, který je nejsilnější právě v Kleci. Tam Jiří Strach servíruje napínavou hru o dvou osobách, která má v sobě až nečekané prvky, o nichž si myslím, že budou překvapivé pro mnoho diváků. Sluší se říct, že tvář těmto postavám propůjčili Kryštof Hádek a Jiřina Bohdalová. Netvrdím, že šlo o jejich nejlepší výkony, ale úctyhodné byly od obou a u paní Bohdalové se nedivím, že zvládla takto obtížnou úlohu, ale Kryštof Hádek si s úkolem ztvárnit odpudivou postavu poradil možná ještě lépe. Za to, co probíhalo před Klecí, ale body nahoru dát nemohu, to bylo řádně sterilní. Každopádně jsem rád, že u Jiřího Stracha a jeho nepohádkových jednorázovek je velká spolehlivost, že dopadnou alespoň dobře. Klec by dopadla výborně, kdyby se z ní něco málo vytrhlo. 70%

Živé terče (2019) (seriál)

To je tak, když se neumíte rozhodnout, jak pojmete celý seriál. Notně dlouho vypadal vážně a pak v závěru se do toho přidá komedie a rázem je s nějakým napětím amen. Byl bych ochoten na to přistoupit, kdyby se to od začátku prezentovalo jako cynická komedie, ale ono to tak nepůsobilo. Podobně jako první Exorcista a ve srovnání s Živými terči vychází jako vítěz. 40% P.S. Vyjmout první a poslední sérii byla by to více něž nadprůměrná podívaná, na kterou by se velice krásně vzpomínalo. Hřebejkovy dvě minisérie (třetí Mrtvý psi jsou OK) to poměrně citelně kalí.

Úhoři mají nabito (2019) odpad!

Chci být pozitivní. A tedy Vladimír Michálek se od minule zlepšil, přičemž pokud bude pokračovat dále, tak už brzy uvidíme něco jako Zapomenuté světlo. Trochu ho podezírám, že chce natočit nějaké kultovní filmy jako bratři Coenovi/Tarantino, i tím, že z předchozích známostí obsadí známé herce, dobře to natočí a hudbu nechá dělat kultovního Romana Holého. Jenže tenhle film je dementní, nelogický, absurdní, šílený, zbytečný a... tak. Schválně si najděte, jak probíhalo analyzování scénáře ve Státním fondu kinematografie, který i přes odborný rozbor film podpořil, to samé udělala i ČT. 20% Místo koukání na tento film doporučuji recenzi Františka Fuky na jeho blogu, kde s humorem jemu vlastním vypisuje dojmy, jak možná snil, a celý film docela rozsáhle vyspoiluje. A zpětně si říkám, že jsem měl ty peníze dá spíš jemu, než bandě v čele s Michálkem a jejich vidláckým Hádkům, Kaiserovi aspol., které se pouze baví svými malými TRAPNÝMI radostmi.

Vodník - Epizoda 3 (2019) (epizoda)

Nestává se mi to často, ale takhle bezprostředně po skončení, kdybych mohl, tak bych dal i 6 hvězd. Myslím, že jsem viděl asi nejlepší, nejkomplexnější a nestylovější českou sérii minimálně na ČT. Ano dávám 100%.