Oscar 2023 (2023) (pořad)

Asi jsem nebyl v dobrém rozpoložení, ale letošní Oscary byly pro mě ještě daleko úmornějším zážitkem než vloni. Ten sled kategorií proložený nějakou tou písničkou a reklamními brejky byla fakt nuda k posrání. Kimmel mě taky celkem nebavil, protože se vše udávalo v tempu klidném a hlavně aby se něco nepokazilo a jeho pár špílců nebylo moc vtipných, nicméně to bylo na stupnici nad nulou oproti loňskému šílenství třech dam, jež bojovaly za ženy až to bylo kontraproduktivní. Samotná Akademie se v posledních letech začala odkopávat celkem hustě a je to stále horší. Nejvíce sošek si odnesly filmy EEAll at Once a Na západní frontě klid. První jsem málem nebyl schopen ukoukat, neboť morbidní dementnost jeho scénáře a amatérská neosobní režie k ničemu jinému ani nemohou dopomoci a když se vezmu, že před třemi lety vyhrál korejský úžasný film Parazit a porovnat to s tímhle, tak mám dost osypky a v případě filmu podle slavného románu si paradoxně scenáristé zapomněli přečíst knihu, jinak si nedokáži vysvětlit proč ten film vyznívá naprosto ambivalentne vůči předloze. Na každý pád opět se nám Akademie snažila nabulíkovat jak diverzitní je a jak dává příležitost všem. A skutečně. Rozdělení cen ve všech kategoriích jakoby bylo dle kvót. Vyhráli vietnamci, indové, černoši i běloši. A kupodivu to vypadá jako velice umělá snaha tvořit filmový svět různorodější, stejně tak jako uměle vypadají radostné výkřiky předávajících při otevření obálek. Tomuto předávání a jejím pořadatelům se totiž nedá veřit nic a ten Kimmel zaplať, že tam byl vražený jako takový polovtipný vsuvkovač. Jinak by to celé stálo definitivně za nic. 10% PS. Mé Oscary... Hudba: Justin Hurwitz (Babylon), Kamera: Craig Fraser (Batman), Scénář: Martin McDonagh (Víly..), Vedlejší herec: Barry Keoghan (Víly..), Vedlejší herečka: Kerry Condon (Víly...), Hlavní herec: Colin Farrell (Víly...), Hlavní herečka: Cate Blanchett (Tár), Režie: Steven Spielberg (Fabelmans), Film roku: BABYLON.. Tak zase za rok sbohem a šáteček...

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Tohle už je tak průzračně čisté a dadaistické šílenství, že mě to baví čím dál více. Digitální megalomanie a chaos nejhrubšího zrna v multiversu všech multivers.. MODOK, Kang, mravenci, jelly hlen with holes, borec se čtením myšlenek z Good place, extravážná Pfeiffer a Douglas s naslouchátkem. To je tak v kostce vše. Prostě prvotřídní magorárna ve stylu svojském... jestli se z MCU fáze 5 a 6 stane tohle tak nakonec si ho užiju daleko víc než ty fáze předchozí. Feige a Marvel Studios si s námi jen a jen hrajou a je to celé meta a meta na druhou a jsem z celé té bizarnosti naprosto uchvácenej. Budeme si hrát Marvele.. hihihi.. jo a je tam Bill Murray, jo a Loki... hihihi.. jo a Kang a Kang a Kang a ? Kang? A Kang???!!!! Oh lord, Marvel je už taková svébytná sračka, že se neuvěřitelně bavím... my TOP guilty pleasure of all time...  70%

Děti Nagana (2023)

Velice příjemný pozor letní film sráží dolů pop věci jako Kabát, špatné vedení a vůbec hraní dětských herců, omlazený Lener s Haškem či napodobenina Ivana Hlinky a možná až příliš velká předvídatelnost. Nicméně i u nás se povedl feelgood movie, který má i nějaké ty dobré vedlejší linky a ono to není až tak samozřejmé v našich končinách a vše doplňují velice příjemní dospělí herci Brouskem počínaje, úžasným Čermákem konče. Jak zní na konci při titulkách We can be heroes aneb jak parta malých kluků s holkou přemohla ty velké. 60%

Zatmění (2023)

Na české poměry celkem důvtipná thrillercomedy, s vrahem, zlodějem aut a profesorem fildy, kterému unesou holku/jeho žačku. Shodou náhod se všichni potkají v jednom lese. Jakože dobrá skladba, střih, vtipná hudba, ale nefunguje to úplně zcela a stále toku k dokonalosti chybí leccos. Herci jdou, Štáfek jinej nebude, jakoby by vypadl z Shoky a Mortyho, včetně oblíkání, Jackuliak se na vraha překvapujícně hodí a Zadražil taky není úplně blbej herec. Tady je problém i v tom, že žánr se tady přerodí hodně nešikovně a je to poměrně nefunkční, když polovinu filmu budujete černou komedii a pak se z toho stanou jatka jako v Saw. Myslím, že to má trošku stejné problémy jako kupříkladu Ubal a zmiz předloni. Tedy stejné chyby, stejné známky. 40%

Zkouška umění (2022)

Jsou filmy co vás unudí k smrti, a pak je tady Zkouška umění, u níž byste chtěli, aby trvala ještě déle. Snad nikdy tu nebyl tak zábavný dokument o pozoruhodných lidech, kteří občas říkají pozoruhodné a mnohdy i humorné věci. Můj oblíbený človíček je malíř Kokolia, který trpí asi jakýmsi ADHD a prakticky není schopný dát dohromady jednu souvislou větu a jedna z uchazeček, která se otevřeně hlásí ke kanibalismu, protože lidského masa je na světě vlastně nejvíc. Navíc je všechno sestříháno tak, že tu jsou v protikladu dvě vrstvy, ten svět u příjímaček a pak ten svět lidí jako vrátné a pomocné síly na AVU, které komentují, co kolem sebe vidí a to je sranda, ale i zamyšlení nad tím, jak široká veřejnost umění vnímá. Takže jestli se chcete dobře pobavit, ale i trošku zapřemýšlet, nevím co jiného v žánru dokumentu doporučit. 80%

Arvéd (2022)

Ten film ve svém jádru není špatný, ale ten povrch je něco, co ho táhne jednoznačně ke dnu, alespoň v mých očích. Zbytečně moc se snaží být velký art, přitom samo o sobě to je k ničemu a mě jako diváka to málem ubilo k smrti nudou. Přitom to vypadá úžasně, je to sestříhaný výborně, zaujme i minimalistická hudba, ale to rozhodnutí to takto ztvárnit prostě nekvituji. Stejně tak opravdu nedokážu pochopit, proč je vyzdvihován Michal Kern, ano, Smíchovského hraje dobře vizuálně, ale v jeho mluveném projevu shledávám velký problém, kdy mi to nešlo přes uši. Navíc to srovnání se Spalovačem mrtvol, jehož konec jakoby byl v určitém duchu zkopírován zde, se mi také moc nezamlouvá. Ani ten Saša Rašilov mě úplně nepřesvedčil, zde citovaného (a to hojně) Oldřicha Nového hrál o dost lépe, herecky mi z toho tradičně vychází nejlépe Martin Pechlát a výborný Jaroslav Plesl. Arvéd je extrémně zajímavá látka, bohužel tento způsob převedení na plátno, zdá se mi poněkud nešťastným. 50%

Všechno, všude, najednou (2022)

Morbidně dementní, nudné, odtažitě režírované, obecně vesměs hypermagorský film, na něhož se nedá napojit v žádném ze svých timeless multiversech. Je mi to líto, ale dlouho jsem nepocítil emoci, že je mi nějaké filmové dílo tak jedno jako u EEAatOnce. 40%

Lékořicová Pizza (2021)

Mám PTA v obrovské účtě, jedná se o mého velmi oblíbeného režiséra, ale natočit film o tak velkém ničem mě až možná zaskočilo. Neuběhla ani půlka stopáže a prozýval jsem jeho většinu. Opravdu je to šeď, byť samozřejmě obdivuhodně vypadající, stylová, hudebně vyladěná sedmdesátkovka s dobrými výkony mladých herců, jak Hoffmana tak i Alany Haim, která je dle reakcí až skoro nenáviděná. Nicméně pokud do této chvíle byly filmy Andersona nadprůměrné až mistrovské, tak zde došlo k tomu, že Licorice Pizza je suverénně nejhorší, přesto stále těsně nad průměrem. 60%

Moonfall (2022)

Furt ještě docela zábavný mindfuck od Emmericha, trošku je na tom sice vidět, že Rolanda někdo dost peskoval, aby to co nejvíc prostříhal a zrychlil, ale možná to bylo ku prospěchu věci, protože se aspoň člověk z toho debilna nestačil až tak moc naštvat. 50%

Avatar: The Way of Water (2022)

Cameron je obdivuhodný člověk, je to průkopník, který bude navždy zapsán významným písmem v dějinách kinematografie v kolonkách o sci-fi. Druhý Avatar opět vypadá jako jiná dimenze filmu. Jenomže pro mě to bylo tři a čtvrt hodiny dost k uzoufání, nedalo se to vydržet prakticky, protože zápletka je jedna velká nuda a klišé. Je mi to trochu líto, že vlastně v posledních třech Cameronových filmech se o ničem jiném než ploché zápletce nedá ani mluvit. V Titanicu je uvodní melodrama naštěstí přebyto závěrečnou katastrofou a oba Avatary nabízí stejně tak omleté ploty o rodině skoro jako vystřižené z FaF ságy, ale alespoň se je na co koukat. Vše je podkresleno stále stejnými hudebními motivy od Jamese Hornera, zde jeho nástupcem Simonem Franglenem a je to všechno prostě furt dokola a nebaví to. Triky jsou boží, ale už je to jako dlouhá videohra, která se nedá ovládat. Opravdu pláču nad tím a ptám se, proč Cameron musel svůj zralý profesní život zasvětit Avataru s tím, že se od něho již asi ničeho jiného nedočkáme. Za mě je to promarněný velký talent, který mohl zazářit na daleko širším spektru látek. 50%