Incident (2002)

Nuda a šeď. Scénář, který si snad někdo vycucal z prstu a pak ho několikrát ještě vypral na šedesát. No hrůza, až je zvláštní, že se do toho podařilo nacpat tolik známých herců. Ten film prostě nemá skoro nic zajímavého, má jen lehce přes 90 minut, i přesto je to k nevydržení, a když je to navíc film s Affleckem hlavní roli, tak je superpravděpodobné, že to nevydržíte do konce. 30%

Avengers: Infinity War (2018)

Před čtyřmi lety jsem po návštěvě kina reptal. Můj vztah k Marvelu byl více než chladný. Vůbec jsem tu mánii nechápal. Každopádně poté, co je od letoška celý MCU ke zhlédnutí na Disney+, tak jsem si dal předsevzetí, že doženu a pochopím, co to MCU vlastně je. Určitě nejsem ve fázi, že bych tomu propadnul. Baví mě ty filmy tak půl na půl, ale poté co jsem většinu z nich zhlédnul, musím uznat, že Infinity War jakožto vyvrcholení nějakého budovaného vesmíru postav a dějů, funguje neuvěřitelně dobře a je to natočené a sestříhané velice dobře. Je to vlastně asi takhle vždycky, pokud si k nějakým postavám vytvoříte vztah, ono se pak na to úplně jinak hledí. U MCU se mi líbí, že minimálně polovina postav nebyly nikdy černobílé a leckterý tvůrce těchto bijáků jim dal i více rozměrů, což se v této opulentní podívané zužitkovává a pro mě je to v kontextu vlastně super. Právě já jsem ukázkou toho jak tyhle filmy nejsou bez znalosti kontextu vůbec stravitelné, a to že opravdu až hrůzným způsobem, protože přesně takhle jsem k tomu tehdy přistupoval. Vlastně stále tvrdím, že je to přehnaný lunapark, kde furt něco vybuchuje a poté vybuchuje i vaše hlava a všechno svítí a bliká, to je stále můj obrovský problém, ale vlastně většinu filmů MCU hodnotím alespoň 50%, některé z nich až k 80%, a jen malé množství podprůměrem. Stále si stojím za tím, že správný přístup k těmto komiksům mají hlavně pánové Favreau, Waititi a Gunn (s dovětkem, že tvůrci Spider-mana taky umí). Nicméně Infinity War oceňuji jakožto funkční vyvrcholení a katarzi něčeho opravdu mistrovsky producentsky vytvořeného. 70%

Elvis (2022)

Rozhodně to není nejlepší film všech dob. A to ani Baze Luhrmanna, kde stále stojím na straně Moulin Rouge a to hlavně kvůli scénáři a strašné uspěchanosti a útržkovitosti v přechodech mezi jakýmsi pomyslnými etapami Elvisova života. Nicméně takhle opulentní film, který má něco společného s realitou a není to komiksovka, nebo nový film Dwayna Johnsona, nenajdete v kinech jen tak. Takže KINO je absolutní povinnost. Je úplně neuvěřitelné jak je celý film sestříhán v šileném dynamickém tempu, kdy ta první polovina uteče s pomyslným mrazem po zádech dost rychle, pak je to utahanější, ale to není divu, když jedete 300, pak to spadne na 150, ale furt slušný. Luhrmann je excelentní režisér a je to na tom vidět, protože to je invenční ve svém provedení a produkčně extrémně skvěle zvládnuté. A byť to logo WB na začátku má asociaci spíš k Presleyho nablýskaným oblečkům, tak jako ty oblečky se blýská ten film a je to tentokrát v dobrém slova smyslu. 70%

Kdyby radši hořelo (2022)

Těch filmů, které si dovolily podobnou kritiku české národní povahy a přitom to zaobalit do naprosto citlivě vyprávěné satiry bychom napočítali na prstech jedné ruky. Kdyby radši hořelo se k nim řadí s naprostou jistotou. Film, který podle traileru a plakátů působil jako další z řady rozverných vesnických komedií plných bodrých lidiček. A ono to je vtipné jen velmi ale velmi málo. Naopak je sžíravá tragikomedie, která tne do dnešní společnosti opravdu tvrdě. Vidíme tedy příběh jedněch Velikonoc na jedné vesnici, které naruší dodávka, jež způsobí nehodu a i když nikdo řidiče neviděl, tak vudčí hasič Broňa v podání Miroslava Krobota má ihned jasno o terorismu. Je až k nevíře jak celý film funguje a má velice skvěle napsané dialogy a scénář, do vší té pro mě depresivní atmosféry, kam až nenávist může zajít, se ještě přidává dunivá hudba a bezvadný zvuk. V poslední době se jednou za rok objeví film, který je skutečně vynikající a ještě má co říct. Po Vlastních, či Okupaci jsem opět velice příjemně překvapen a nadšen, byť tedy mě v některých chvílích až mrazilo. 80%

Rakeťák (2022)

Podle mě už se začíná Pixar čím dál více vyčerpávat a nedovede ve svých filmech držet konzistentní tempo, o nějakém tom invenčnějším ději ani nemluvě. Byť opět jsou tu velmi zábavné nápady, od ohromně úžasného kočobota Soxe, ZapZapy, nebo divoké liány. Ale celkově to bohužel už postrádalo to, co od Pixaru čekám vždy, a to radost promíchanou s dojetím, tady jsem toho dostal poskrovnu. Pixar diváky prostě svými prvními filmy namlsal až příliš a teď už to nejsou vynikající bijáky, ale jako Rakeťák, pouze solidní animáky, za to s víc než geniální scifi hudbou Michaela Giacchina. 60%

Vyšehrad: Fylm (2022)

Vyšehrad má v sobě všechno možné, chvílemi je to bizarní jako Párty Hard, pak zase s divně rozkolísaným tempem, pak zase vytáhne nějakou trefnou narážku, pak ale Lavického i hrubě nefunkčně polidšťuje. Noo střídaly se u mě různé nálady. Nakonec převážila mírně pozitivní. Je nutné taky říct, že to je bezvadně zahrané úplně ode všech, což ale není divu, protože Štáfkovy se podařilo sehnat vesměs ty lepší herce, snad kromě Tomáše Rosického. Taky tu jsou i zajímavé nápady režijní i dokonce kamerové, ale na druhou stranu v některých momentech je vidět, že se to natáčelo ve spěchu a neomezený čas na to nebyl. Nicméně už to, že píšu celkem nenasraně, znamená, že to dopadlo celkem v pohodě. Byl jsem po Třech Tygrech opravdu na všechno a Vyšehrad alespoň mi překazil plány plivat síru. 50%

Top Gun: Maverick (2022)

Noo jak jinak při těchto slzopudných nostalgických atrakcích. Celý film byl prostě přesně tak předvídatelný jak jsem si ho vysnil. Lecjaká scéna mě prostě donutila k smíchu, protože bylo jasné co, kdo řekne a jaká scéna musí být ta další. Opravdu vymyslet to fakt Ehrenu Krugerovi trvalo tak jeden nákup v Wallmartu. Top Gun 2 se za to vůbec hlavně nestydí, protože ani nechtěl přinést nic invenčního (byť teda v závěru mohl změnit náladu popkorňáků celkem radikalním způsobem, ale v Paramountu jim to pravděpodobně nedovolili). Naopak jde ve stopách svého předchůdce. Ale jo, musím říct, že ač jako podle učebnice dojáku střihnuté v nejhorších chvílích Fast and Furious mě to nadchlo těmi stíhačkovými scénami. Takhle by to nenatočil ani Bruckheimerův mazlík Michael Bay. Ty byly úchvatný a vůbec režie Kosinského je asi to nejlepší na tom celém. A ta scéna s Valem Kilmerem a ten Ed Harris ve své nejkratší roli. No já se taky skoro dojal, ale jenom skoro, protože hned mi to překazilo to retro v té Faltmeyerovo znělce promíchané s Zimmerovým patosem a závěrečným Gagasongem a bylo zase srandy kopec. Cruise ať tenhle svůj návratový cirkus radši opustí a zkusí zase nějakou Magnolii, protože se brzy přesvedčíme v dalších dvou dílech M:I, že toho je už příliš. 60% _________________ dovětek: Když si čtu příspěvek užitele Lima, o tom, jak nechápe procentuální hodnocení zdejší filmové komunity, tak mě to vážně vůbec nepřekvapuje. Za poslední roky mohu napočítat hned několik filmů, u kterých bylo pár týdnů po premiéře jejich hodnocení celkem nepatřičné a vzhledem k tomu, že po Le Mans 66, Bohemian Rhapody, či Spidermanovi posledním se jedná o další film se značkou "nostalgie", tak by mě spíš překvapilo, kdyby ne. Je to takové to nechávání se unést filmem, jež kinematografii nedává ale vůbec nic nového a hladí po duši i toho nezarytějšího kritika.

Tři Tygři ve filmu: JACKPOT (2022) odpad!

Tři Tygři možná občas fungují v divadle, kde improvizují z voleje a občas to vyjde občas méně. Bohužel někoho napadlo, že by byl skvělý nápad je přinést na velké plátno. Čistě z finančního pohledu to je asi úspěch, protože skalní fanoušci, kterých není málo plní kina a jsou zvědavý na svůj oblíbený popkulturní fenomén, tedy na šilhající Štepána Kozuba, pseudo Van Damma Čubu a další a další figurky putujících od jedné scénky druhé, v nichž kecají kadencí hrdinů Šéfů na zabití o daleko větších hovnech. Bohužel to nefunguje a to vůbec v žádném ohledu, scénář je strašně stupidní, idiotský prošpikovaný neméně blbými a zbytečnými akčními scénami s nějakými těmi drobnými camei jako Kalouska, Baroše, nebo zase Fatty Pillowa. Je to hrůza, která sice nedosahuje hrůznosti nekterých romantických komedíí, či loňského Večírku od Suchánka, ale sahá jim to na paty. 10%

15 minut (2001)

Pěkná atmosféra celkem, Roden je Bůh, ale celé to do sebe úplně nezapadlo a chvílemi to bylo až příliš směšné, včetně toho konce, který se zvrhl v obžalobu systému a médií, ale na nějaké vyšší cíle tohle vůbec mířit nemělo. 50%

Jako pavouk (2001)

Bylo těch cliffhangerů až až, ale ať či onak beru to jako celkem obstojný film. Freeman je super, Tamahori taky tak, Goldsmith to taky úplně nezkazil. Já jsem spokojený, protože jsem se u toho necítil zase tak moc trapně. Solidní. 60%