• Krátkometrážní

Instalatér z Tuchlovic (2016)

Páčilo sa mi, že hlavný hrdina síce nebol veľký mysliteľ, ale bol dobrosrdečný a správal sa pekne ku zvieratám. Keby nežral tie rezne, možno by som dala aj plný počet. Príbeh aj postavy boli celkom autentické. Nie, že by som sa rehotala na celé kolo, ale niečím si ma film získal. Snáď to bolo tou bezprostrednosťou.

Mistro, Batterix - Evil Industry (2015) (hudební videoklip)

Som veľmi rada, že je stále viac a viac kapiel, ktoré sa zasadzujú za slušné zaobchádzanie so zvieratami a proti ich nezmyselnému systematickému rozmnožovaniu, týraniu a vraždeniu. Jediné, čoho sa obávam je, že si aj na tieto zábery ľudia časom zvyknú, pretože mám dojem, že svedomie im dovolí čím ďalej tým viac tolerovať brutalitu, hlavne, že sami majú rite v bezpečí a na ostatných už nezáleží, prečo by malo, keď sa nevedia ani ozvať. Takým sa ubližuje najjednoduchšie, však?

Kocour Bob (2016)

Celý život trávime tým, že sa snažíme dostáť predstavám, ktoré si o nás ľudia vytvorili. Snažíme sa plniť povinnosti a očakávania druhých, pokiaľ je to možné s úsmevom na tvári. Nie každý ustojí stále sa zvyšujúci tlak zo strany zamestnávateľa, partnera či rodiny a celkove spoločnosti. Málokto má v živote človeka, ktorému sa vysťažuje, ktorý ho pochopí, poradí či rozosmeje a ocení. Tento príbeh je o tom, že keď už si myslíte, že ste o všetko prišli, váš život nikam nevedie a ste zbytočný, je to len preto, lebo nemáte zvieratko:) Myslím, že každý potrebuje motiváciu a cieľ a pocit, že je potrebný. Bob splnil všetky túžby, ktoré James mal, bol mu priateľom, verným spoločníkom, prejavoval mu lásku a dal mu pocit užitočnosti. Pomohol mu viac, než hromada ľudí v jeho živote. Naučil ho byť nesebeckým, silnejším a lepším človekom. Toto je vlastnosť, ktorou zvieratá disponujú a to všetko bez jediného slova. Zvieratá vás nevysmejú, neodsúdia, nekritizujú a nepodrazia. Krásny príbeh.

Zakladatel (2016)

McDonald´s kŕmi tupé hlavy sračkami, či sa to už verbalovi páči, alebo nie. Nikdy som ho nepovažovala za filantropa, ale predpokladala som aspoň štipku inteligencie, ale ak je to hovno, čo sa v tomto fastfoode servíruje mňamka, tak by ma zaujímalo čím sa to celý život vlastne živil. Samozrejme, všetci nenažranci bažiaci po škváre by predali vlastnú mater, len aby si mohli voziť rite v luxusných fárach, obklopovať sa síce krásnymi, ale zvyčajne nie príliš inteligentnými slečnami a vlastniť vily s bazénmi a toľkými miestnosťami, že ich všetky snáď ani v živote nenavštívia, nie že by ich ešte potrebovali. Psychiatri tomu hovoria prekompenzácia, hádajte čoho asi.Sama zrejme nemám dosť rozumu na to, aby som pochopila podstatu takéhoto bytia, ale každopádne nevidím nič obdivuhodného na tom, že si tento Molochov služobníček toľko nahrabal a to ešte tak, že šiel a stále ide cez mŕtvoly. Nuž čo, sme rozdielni ľudia s rozdielnymi názormi a prioritami. Všetci žijeme na jednej planéte a takýchto bezohľadných citových kryplov nedotknutých akoukoľvek mierou morálneho uvedomenia či dokonca slušnosti, je tu všade ako múch na hovne. Zabiť ich a z milosti ukončiť tú ich nekonečnú honbu za diamantom je nezákonné, takže nám nezostáva nič iné než s nimi zdieľať životný priestor a snažiť sa potlačiť nevolnosť ak sa ocitneme v ich bezprostrednej blízkosti.Mimochodom je až neskutočné, ako tagy pri tomto filme vystihujú podstatu ľudstva. Smutné.

Čtyři dohody (2013) (divadelní záznam)

Velmi poučné, pre niekoho kto si napríklad v živote neprečítal Osha a to je samozrejme viac ako 90 percent populácie. Som asi zvláštna, ale keď som ho čítala, bolo mi podozrivé, prečo píše tak strašne jednoducho. Potom mi došlo, že bol dosť múdry na to, aby to napísal zrozumiteľne pre všetkých rozdielne inteligentných ľudí. Preto bol zakázaný a prenasledovaný. Učil ľudí myslieť a odporovať systému a to nejde pod nos žiadnej vláde samozrejme. Takto sú urobené aj Čtyři dohody. Je vidieť, že ten, kto to napísal bol muž, mal to poriadne naštudované. Zen budhizmus, toltékovia a psychologický prístup. Proti manipulácii manipuláciou? Jemnou, ale stále tak trochu manipuláciou. Nemyslím tým, že to čo robí je zlé. Jediné čo to dokazuje je, že človeka treba vmanipulovať aj do toho aby sa naučil byť slobodný. Snažia sa nám ukázať cestu k sebauvedomeniu a zbaveniu sa Ega. Veľmi potrebné v dobe, keď do nás médiá ládujú heslá ako- "majte radi sami seba" či "vy si to zaslúžite" pritom prirodzene skoro nič z toho, čo sa vám takýmto štýlom snažia vnútiť absolútne nepotrebujete a často vlastne ani nechcete. Ako niekedy aj život, ktorý žijeme. Koľkí z nás však skutočne dokážu vyliezť z ohrádky? Taktiež, čo je možno veľakrát náročnejšie, zostať mimo ohrádku napriek, verte mi, veľmi nesúhlasným reakciám okolia. Oni si totiž všetci čo ostali v tej ohrádke, budú myslieť, že ste sa zbláznili a budú vás chcieť do nej nastrkať znova. Budú mať strach so zmeny ktorá sa s vami stala. Takže pokiaľ ste aspoň trochu pochopili o čo šlo a rozhodnete sa vyliezť, želám vám veľa šťastia a pevné nervy:)

Království míru: Cesta domů (2009)

Kto to nevie? Kto nevie, že zviera je citlivá a aj inteligentná bytosť? Nemusí byť inteligentná ľudskou formou, je inteligentná tou svojou zvieracou. Vo svojom prirodzenom prostredí zvieratá žijú a fungujú tak, že nie len prežívajú a množia sa, ale plnia ešte aj nejakú užitočnú úlohu v celom kolobehu prírody. Keby sme ich inteligenciu brali podľa toho, človek by bol v porovnaní s nimi na najnižšej priečke. Ten nevie aké zvieratá sú, kto sa nezaujíma a takí čo sa nezaujímajú o druhy, ktoré s nami zdieľajú životný priestor, takí sú hlupáci. Povrchní idioti. Tak farmárom v Amerike nestačí, že ročne utýrajú a zmasakrujú milióny zvierat, oni ešte bojujú proti tým, ktorí sa zúfalo snažia zachrániť pár jedincov. Tak veľmi sa boja o svoje kontá, že vidia v azyloch hrozbu! Dvíha sa mi žalúdok z toho, ako sa ochránci musia plaziť po kolenách pred týmito nenažratými úbožiakmi. Ako sú neustále prenasledovaní vládou ako zločinci! Tento svet sme dokonale postavili na hlavu. Ja osobne uverím v človeka až vtedy, keď nebudú veľkochovy a bitúnky, keď sa zničia všetky klietky a pasce a už nikto si neoblečie kožuch či kožu zo zvieraťa, alebo nepoužije testovanú kozmetiku. Lenže to je príliš veľká výzva, muselo by príliš veľa papalášov a nenažrancov zavrieť tie ich bezodné mordy a to by sa na celom svete museli ľudia prebrať z letargie a ľahostajnosti. Povedzte sami, aké je toto asi pravdepodobné? Stále však je podstatné pomáhať, pretože každý zachránený život je život! Viete sami, aj vy máte len jeden.

Svědek (2000)

Myslím, že tým najpodstatnejším impulzom k zmene tohoto človeka bolo to, že si bezmocnosť a utrpenie zažil.Takto to s tými čo otvorili oči chodí. Lenže nie stále. Máme dostupné, na mnohých miestach povinné vzdelanie, aspoň to základné, ale napriek tomu nedokážeme rozlíšiť zlé od dobrého. Nedokážeme si utvoriť vlastný názor a stáť za ním. Nezamýšľame sa nad každodennými vecami, ako sú jedlo, oblečenie, kozmetika a nad tým ako sú vyrobené, či ako sa získal materiál z ktorého sa vyrobili. Všetko je dostupné navzdory tomu, že tieto veľké korporácie reklamami oblbujú masy, stačí si to nájsť na internete, alebo neobchádzať niekoho s letáčikom na ulici keď sa vám o tom snaží niečo povedať. Príliš zahľadený do seba je človek. Svoje malicherné problémy, svoje práva a svoje výsady a ostatné je nepodstatné? Keby zvieratá vedeli hovoriť divili by ste sa čím všetkým už kvoli nášmu sebectvu museli prejsť a aké brutálne krutosti na nich páchame každý deň. Myslíte si, že vás sa to netýka? Myslíte si, že to nie je vaša zodpovednosť? Prečo si myslíte, že takéto firmy a takýto ľudský odpad, ktorý sa na tomto špinavom biznise obohacuje toto všetko robí? Robia to pre vaše bruchá a pre vašu hlúposť a márnivosť. Kto potrebuje dnes kožušinu? Nie sme jaskyný ľudia, alebo snáď áno? Poznám veľa takých, ktorý tvrdia, že sú zvieratá špinavé a hlúpe, ja si však myslím, že je horšie byť špinavý vo vnútri, tak ako tí, čo to tvrdia a cítia sa nadradení. Kedy už bude mať človek dosť? Bojím sa, že nikdy.

Psí poslání (2017)

Tentokrát priznávam, že hodnotím len srdcom. Psí život tu bol vykreslený príliš idylicky a povrchne samozrejme, presne tak ako sa ľudia na psy dívajú. Skutočnosť je rozhodne drsnejšia, hlavne ak je pes na reťazi niekde na špinavom dvore a bez prísrešku v horúčavách či mrazoch. Páčilo sa mi však to, ako boli vykreslené tie pozitívne vzťahy medzi človekom a psom, takto by to malo byť! Doporučujem vidieť a to nie len dospelým, ale kľudne deťom tak nad desať rokov.

La La Land (2016)

Musím napísať, že z nejakého dovodu, na ktorý si už nespomínam, som čakala viac. Možno to bolo obsadením, možno hodnoteniami na čsfd, ale na koniec som bola trochu sklamaná. Muzikály mám rada, ale tu boli niektoré scény, hlavne na začiatku, príliš hlúpe a nezáživné až za hranicu znesiteľnosti. Prostriedok bol priemerný a súhlasím, že záverečná scéna v klube sa veľmi podarila. Vyšiel mi z toho priemer, škoda.

Skrytá čísla (2016)

Film pojednáva o rasizme, sexizme a o aj tak úžasnej Amerike. Taktiež o hrdinstve a spolupatričnosti jej obyvateľov napriek všetkým týmto izmom. Chápem čo ním tvorcovia chceli vyjadriť, len škoda, že v praxi sa príliš často dejú veci úplne inak. Niekedy mám dojem, že čo sa nejakého pokroku týka, funguje to už len na báze techniky, ale už nie čo sa týka ľudskej osobnosti. Každopádne natočili to celkom pozerateľne miestami snáď aj vtipne. Len tá veľkoleposť mi trochu dvíhala žalúdok. Nie som práve fanúšikom nejakých vesmírnych výletov, viac by ma potešilo niečo o tom, ako si nezničiť planétu, ktorá je naším domovom.