• Krátkometrážní

The Good Life (2007)

Depresívne ladený pozitívne motivujúci, ale nič viac. Nudné to rozhodne nebolo len som akosi čakala trochu razantnejší záver, možno trochu hlbšiu myšlienku než len výstrel do prázdna. Jediné čo musím vyzdvihnúť je monológ o civilizácii a nezmyselnosti ľudského konania od Chaplina, ktorý však obyčajný divák, nevidiaci si ani na špičku nosa, skoro nezaregistruje, nie že by ešte dumal nad jeho hĺbkou a pravdivosťou.

Noc v New Yorku (2014)

Nie, naozaj ani táto rádoby festivalový snímok kopírujúca zlátanina ma neokúzlila natoľko aby som si, ako veľká časť populácie začala myslieť, akéže to je New York čarovné mesto. Všetko je holywoodsky prehnané a ani tí dvaja prvoplánovo sympatickí hlavní aktéri to nezachránili, práve naopak. Neznášam tieto romanťárny z pomedzi múrov civilizácie ospevujúce ju samotnú a stavajúce ju na piedestál, ako nejaký nenahraditeľný najvyšší počin a poklad stvorený človekom. Je to proste priemerný príbeh lásky s veľmi nepravdepodobným dejom a citovo vydieračským zakončením odohrávajúci sa v pre mňa ničím nepríťažlivom prostredí.

Slon (2003)

Príliš odosobnenia, tým pádom niet divu, že sa divák má problém zžiť s ktoroukoľvek postavou a skutočne sa do filmu ponoriť. Musím však uznať, že príčiny konania postáv sú vykreslené viac než realisticky. Viem si predstaviť, že nejako podobne uvažujú dnešní teenageri, len ma nepresvedčil, že by to dokázali tak chladnokrvne realizovať. Každopádne chápem, že zámerom snímku bolo vyvolať znepokojenie, neviem či to zafungovalo u ostatných, ale u mňa nebolo videné nič nečakaného. Napriek tomu musím oceniť námet aj myšlienku.

Viva Maria! (1965)

Jedna hviezdička za odpor k autoritám a druhá za odpor k cirkvi, myslím, že tým to hasne. Nepáčili sa mi prehnané rádoby komické scény a ani postava stvárnená Brigitte Bardot. Nie len ženy voľných mravov dokážu vidieť za hranice spoločnosti. Taktiež nemám rada filmy, ktoré príliš vsadili na ženské vnady, ale už menej na ich konkrétne premyslené činy a inteligenciu. Možno je film určený predovšetkým pre mužského diváka ovšem obávam sa, že je v ňom príliš veľa zbytočného rozptýlenia, než aby jeho pointa vyznela a bola pochopená dosť jasne.

Madman's Dictionary (2010)

Cieľom je informovať a rozhodne šokovať. Jediná cesta, ktorá ešte možno niečo zmení, pretože na inteligenciu človeka po tejto stránke sa žiaľ už spoliehať nedá.

Potomci lidí (2006)

Tieto boje za prežitie ľudstva by mali byť trestné, pre mňa je to akoby lekári prešli na stranu rakoviny a všemožne ju podporovali napriek tomu, že jej výsledkom je len bolestná smrť a neušetrí nikoho.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Zdá sa mi to celé dosť patetické a jednoduché. Taká tá zábava pre nižšie vrstvy a to nemyslím materiálne, ale inteligenčne. Nevadia mi práve nadávky, tie používam aj ja a požehnane keď sa zadarí. Pohlreich sa tu snaží zlepšiť kvalitu českej gastronómie a pritom sám ešte nemá jasno v tom k čomu vlastne jedlo človeku v prvom rade slúži a ako ho robiť tak, aby našemu telu skutočne prospelo. Jasne, ja chápem, keby tam nakráčal s dulse vločkami, alebo wakame riasami asi by sa na neho všetci dívali, ako na zjavenie. Ale keď už sa raz tvárim, že makám na tom, aby som rozširoval obzory a zvyšoval kvalitu a úroveň kuchárskej praxe a celkovo stravovania, tak by to snáď malo stáť za to. Vizuálne na úrovni, chutne, bez krutosti a predovšetkým zdravo! Aj tak sa dá variť pán Pohlreich, kedykoľvek sa o tom smiete presvedčiť priamo v mojej kuchyni. Chcelo by to zmenu k lepšiemu, inak to čo robíte zostane navždy len lacná reality show.

Teorie všeho (2014)

Skutočne jeden z najinšpirujúcejších filmov, aké som kedy mala šťastie zhliadnuť. Herec do hlavnej role bol geniálny musím uznať, že už ho nejaký čas sledujem a viem, že si veľmi inteligentne a citlivo vyberá svoje role. Príbeh bol pútavý bez žiadnych hluchých miest a s úžasným posolstvom. Nedokážem pobrať cynické komentáre niektorých užívateľov. Myslím, že obdiv, ktorému sa Hawking vo svete teší, je absolútne oprávnený. Oproti nemu my ostatní netušíme čo je vytrvalosť či odhodlanie. Veľkosť osobnosti má evidentne priemerný človek problém rozpoznať a oceniť inak by sa mnohí od Hawkinga radšej mohli niečomu priučiť, miesto aby poukazovali na nezmyselné malichernosti.

Pařba o Vánocích (2016) odpad!

Tak po zhliadnutí tohoto klenotu som mala nutkavú potrebu dať si kvalitnú sprchu. Musím povedať, že tento druh filmu je presne to, čo dokáže jednoduchším a mladším jedincom dosť skresliť predstavy o živote. Nie som slepá a je mi jasné, že tento druh kinematografie je prešpikovaný reklamou a to je tiež jeden z dovodov, prečo majú tvorcovia tak nezmyselne obrovské rozpočty. Som však aj zvyknutá, že je tam ešte niečo naviac- aspoň ako tak obstojný dej a dajme tomu humor, ktorý som tu teda nepostrehla ani v najmenšej miere. Všetko prehnané do obrých rozmerov a propagujúce konzum tým najnechutnejším štýlom. Nie, že by som miesto komédie čakala existencionálnu drámu, ale toto nazvať komédiou dokáže len niekto s veľmi veľkou dávkou nevkusu a veľmi nízkymi nárokmi. Vlastne mi nesadla ani Aniston v roli superženy. Pokiaľ bude takto absolútne blbo americká tvorba pokračovať, bude s istotou tá ďalšia generácia, ktorá tieto filmy hltá, aj tou poslednou.

Krása na zabití (1999)

Brané ako satira úplne sedí, žiaľ. Všetko typicky americké s obrovskou dávkou sebairónie. Kiež by to, že o tom natočili takýto film, niečo zmohlo...