Příběhy železné opony (2005) (pořad)

Já tvrdím, dle dílů, co jsem z cyklu viděl, že v 90 % případů je to jednostranné a zaujaté. Mám z toho totiž až pocit, že kdo utekl, je hrdina a ostatní jsou srabi nebo hajzlové (případně obojí). Někdy je to narafičeno až zákeřně dojemně, ale ve mě tenhle projekt moc důvěryhodnosti nevyvolal. Takhle černobílé, jak nám to prezentuje Jaroslav Hutka, to určitě nebylo.

Psí kus (2005) (TV film)

Rudolf Hrušínský mladší, jako ne příliš inteligentní trouba Oldtík, je po letech manželství nešťastný nejen proto, že ho jeho vyfiflená veledůležitá žena týrá, ale také proto, že v něm sílí zapovězená zoofilní láska k sousedovic vlčákovi. Vše z povzdálí sleduje doktor Šafránek. Pouto hluboké lásky oba milence spojuje a Oldtík pro svou novou rodinu pořizuje dokonce i luxusní psí boudu. Jednoho dne ho jeho zaměstnání opraváře praček zavede při natáčení reklamy na nový prostředek proti vodnímu kameni i do jedné průměrné chatrče obyčejné české čarodejnice Šafránkové, bývalé manželky doktora Šafránka, který vše z povzdálí sleduje. Ta zadřela pračku, když se pokoušela vyprat se v Perwollu, aby se mohla v tomhle filmu vydávat za třicetiletou. Poté, co jí Oldtík sdělí, že za všechno může prevít vodní kámen a vysměje se jejím technickým dovednostem, rozhodne se z pomsty udělat z něj pomocí lektvaru psa a odsoudit ho tak k věčnému utrpení mezi životem a smrtí. Netuší však, že tím se splní Oldtíkovy dlouho skrývané a potlačované sny o plastické operaci a již nic nebrání tomu, aby založil s milovanou sousedovic fenkou rodinu. Když však začnou kolovat zvěsti o mimomanželském početí, rodiny obou milenců vztah násilím přeruší a Oldtík je prodán Zdeňkovi Krkovičkovi, kulturistovi, moderátorovi a řezníkovi v jedné osobě. Ten nabízí výsekové psí maso v teleshoppingovém pořadu Sníte mě? a v omezené akci již uvedl Oldtíkovu oháňku k levému varleti zdarma, pokud zavoláte do 10 minut. Když už se zdá vše ztraceno, na scéně se objeví Šafránková, uhrane apatickou ochranku Krkovičkových jatek, Oldtíka unese na své sídlo a zotročí. Krutá tyranie jeho dalšího věznění vrcholí v okamžiku, kdy se jeho vládkyně nadchne myšlenkou eunucha. I tato zkouška čeká na našeho hrdinu, který se konečně vzpírá a začne opět chodit po dvou. Naštěstí však do laxního děje zasáhne světově proslulý doktor Šafránek, vidouce z povzdálí, že se blíží konec filmu, zachrání situaci s nevalnou kvalitou dialogů a zamezí otroctví své bývalé ženy. Znovu svobodný zoofilní lykantrop Oldtík tak může dát průchod své pomstě. Manželku, která po ostudě s účinkováním v nepovedeném pornu o policajtovi a paničce, rituálně zneuctí a dominantní čarodejnici Šafránkové vybílí celý byt.

Rodinná válka (2005) (seriál)

Víte všichni, jaký je čas? Ne, není čas kutilů, i když mnoho vtipů autoři od kutila Tima opsali a asi nejen od něj. Ne vyloženě do písmenka nebo špatně a snaha je někdy i vidět. Vzhledem k době vzniku je ale humor, oproti své inspiraci, drsnější, ač zázraky také nečekejte. Za pozitivní však považuji dobře napsané situace a také, že seriál to zabalil po druhé sérii. Neměl tak možnost se zcela ztrapnit a klesnout kamsi ke dnu, jak to často bývá. Sestava postav je obvyklá pro tento typ seriálu, jako o dobré bych mohl mluvit o postavě Larryho v podání Kyla Sullivana, který prokáže i dobrý smysl pro pohyb. Strach mi nahání Rami Malek, aby mu ty výborně zahrané role divňoušů nezůstaly. Naopak Michael Rapaport, jako asi nejznámější z obsazených herců, nic nového nepředvedl. Já to vidím na dobrý průměr, především díky několika nezapomenutelným momentům jako duha prýštící z uší nebo Zoltarův trůn.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Byl jsem na tom před léty v kině a stále, i po asi ~14 letech, mi to nepřijde ani stejně zábavný jako knížka ani stejně pitoreskní jako britská několikadílná adaptace od BBC (mimochodem, ve filmu zazní i původní znělka). Dokonce ani jako česká rozhlasová adaptace. Nepamatuju si, jestli byl Ford černej, ale po tom divným zrzkovi... no přišel mi tam jenom jako vtipnej poskok a proto (taky) byl černej. Postavy mi byly veskrze ukradený a humor jakýsi vykleštěný. Nepamatuju si, jestli to v kině bylo v originále, tentokrát česky a ... a mám chuť si pustit ten britskej seriál. Závadný to sice není, ale je to někde jinde. Nic na hodnocení měnit nebudu, protože bych musel možná i snižovat. Mimochodem, kdo si na tenhle tuctovej film dneska jen tak vzpomene?

Studoval jsem FLE (2005) (amatérský film)

Já jsem byl vždycky jiný, než ostatní děti... Tvůrci z TV Lesák se asi docela vyřadili, mám tím na myslí nejen příběh Lojzíčka, který rád počítal a kterému PISEK pomohl k vystudování FLE, ale i další jejich dílka, na CSFD.cz neuvedená. Především nutno zmínit cyklus Vypité hlavy (vo co, že jim EU na tyto vědecké projekty nedala grant), mnohé reklamy a zpravodajství, trochu morbidního krtečka (s vlastní znělkou uvozující Večerníček), erotický magazín Ukazpeero, rodinný seriál Přátelé zeleného údolí nebo celovečerní film Neobyčejný příběh Dušana Brukvy. Dokonce natočili i pokračování seriálu Mc Gyver. Bezva zábava!

Svádění (2005)

Film plný poučení. Nejen z úst hlavní hrdinky se dozvíme světonázor na snad úplně všechno. Jací jsou bohatí, jací židé, jací studenti, jaká rasa je nejlepší, jak mají muslimové zapadnout, jaký to je se psem, tajemství hloupých, chytrých, šoubyznysu, rodiny... a mnohé, mnohé další. Prostě samé rady do života. Film je označen za komedii, což je štěstí. Nejen proto, že si tvůrci ušetřili potenciální problémy se zákonem. Když nad tím totiž přemýšlím, tak ta komediálnost - absurdnost, parodie, nadsázka až fraška - přehlušují a téměř zcela odstavují tu část dramatickou. Takže drama to povětšinou není. Film se ve výsledku celý vlastně točí především kolem sexu. Takže tu navíc nenajdete ani žádná obnažená těla. Je zajímavé, kam si troufají dialogy oproti ztvárnění na scéně. K pozitivům patří celkem zajímavý hudební podkres a kompozice několika málo scén. A James Woods. Příjemné také bylo, že i při stopáži přes sto minut mi délka přišla subjektivně poloviční. Ale výsledek je i tak jen průměrný.

Temný Mesiáš - Okultní záhady Třetí říše (2005) odpad!

No, pane, to bylo skoro stejně tak dobrý, jako ten dokument, že Hitler byl psycho, páč se bál o pindíka. Už nevím, jak se to jmenovalo, ale samý fundovaný a neotřesitelný fakta, jak jinak. V téhle verzi reality, a to je zvláště povedené, je absolutně všechno nějak spojeno s okultismem. Jako by Adolf bez vnuknutí snad ani na záchod nešel. A taky byl Satan (nebo co dokument nezvratně taky dokazuje). Je mi jasné, že krutá a neotřesitelná pravda je pro vás šok. Klidně bych se vsadil, že tuhle vysoce odbornou prácičku zmákl stejnej tým, co natočil tu jedinou, konečnou a správnou pravdu vo ňákých šutrech co prej někde spadly do lesa. Zkrátka, všechno je jinak, temné okultní síly byly za vším a Dolfi byl jejich nástrojem i zkázou. Ale snad vám to bude varováním a konečně bude obnovena ta krásná tradice středověké inkvizice, protože bububu, antikrist čeká na svou příležitost skrze individualismus a nezávislost!

V jako Vendeta (2005)

Je obyčejný večer, podobný každému posledních let. Zdá se, jako by byl červen, ale kdosi mi našeptává cosi o listopadu. Procházím potemnělými ulicemi našeho nefuturistického maloměsta a pomalu, kdesi vzadu v hlavě, sílí neodbytný pocit strachu. Stíny se po mě natahují, vítr rozehrává svoji děsivou melodii. Uhýbám do boční uličky a tam mne překvapují. Chtějí pomáhat a chránit. Obstoupí mě. Jeden, asi vůdce bandy, udělá krok blíže a dává mi pocítit hniloby svého dechu. Legitimuje se a neurvale vyzvídá, kam jdu a proč. Mlčím. Hledám možnost úniku. Trpělivost neurvalců kvapně slábne, jeden mi pokládá ruku na rameno. Uhýbám a dávám se na útěk do temných koutů, když tu mne v pohybu další sráží k zemi. Vrhají se na mě. Nemohu se ubránit. Veškeré mé naděje se vytrácejí jak psí loužička v horkém letním dnu, když náhle se objevuje tajemný pošuk v masce šaška. Hbitě, za zvuků cirkusové hudby, likviduje několika chvaty okoukanými z filmů Jackie Chana tlupu degenerátů. Vše náhle přehlušuje mohutná exploze nevzhledné radnice na návsi. Maskovaný komediant mizí za maringotkou. Netrvá však dlouho a na druhý den obecní rozhlas nečekaně přerušuje denní dávku dechovky. Promlouvá z něj hlas oznamující odstávku dodávky vody a revoluci. Několik dnů tlachání a blábolení. Na náměstí se před manéží začíná srocovat nervózní dav a bezpečnostní složky pociťují rostoucí nervozitu. Sleduji, jak vypětí roste a blíží se vrcholu stupnice statistického úřadu. Na co je ta fronta? Něco zdarma? Zcela náhle série explozí vyhazuje do povětří i zbytek našeho vidlákova budoucnosti. Řešení všech problémů nalezeno. Konečně jsme svobodní.

Výměna manželek (2005) (pořad)

To je byznysplán! Štáb očividně vyplácí bonusy za hádky a sprostý slova, srdcervoucí dojemný dojení divákových slz je pro kameru solidně zrežírováno, manipulativně provedený sestřih je precizní, bulvár to zajišťuje po finanční stránce a vhodného surového materiálu pobíhá všude kolem dost. No zkrátka vynález za všechny prachy. Né že bych si nalhával, že ti idioti, pomatenci, kreténi a vypatlanci neexistují, ale rozhodně je zajímavý vidět je "naživo". Za použitelnost jako studijní materiál taky je ta jedna hvězdička, protože jinak je to někdy směšný, občas k pláči a vždycky na ránu klackem. Já nevím, jestli se tu navážet do exotů, kteří mají psa v metrový kleci v obejváku, aby jim neušpinil být, kteří mají panickej strach, že se jim ušpiní dítě, kteří mají jako životní náplň komp nebo telku... A nebo ti makrobiotici?!? Já jsem od začátku říkal, že má chuť na řízek! No nebudu podněcovat násilí na takyspoluobčanech, těch asi dvacet dílů mi stačilo. Přihodil jsem pár dílů verze z USA (což do tohoto trystního hodnocení nepočítám) a teď to zas v klidu můžu s libozvučným "táhni" odvrhnout jako některé aktérky své ratolesti.

9 (2005)

Pro mě to do velké míry zabil ten pop-rock co se znenadání kdesi uprostřed objevil a naprosto rozbořil už tak chatrnou atmosféru. Pro tak málomluvný příběh byla zvuková a hudební stránka největší slabinou. Animace je sice špatná po stránce technologie, ale i to je pro mě jen další důvod pro zvukovou kulisu. Škoda, ten celovečerní film se stal lepší náhradou, i když vše posunuje svou nutnou rozvitostí někam trochu jinam.