Zvědavost (2011) (seriál)

Další dokumentární cyklus natočený populistickým a líbivým způsobem, jak přes kopírák reportáž na TV NOVA, kde náš reportér je živě přímo na místě. Tří hvězdičky dávám za první díl Stvořil bůh vesmír? se Stephenem Hawkingem a za třináctý díl Podstata zla, který je sice natočen příšerně, ale ukazuje velice zajímavý aspekt chování lidí. Ostatní díly jsou slabota.

TPB AFK - Příběh the pirate bay (2013)

Jsem zastánce svobody VŠECH informací a věřím, že nuly a jedničky nelze patentovat, ale tahle tříčlenná banda je, dle mého názoru, v této otázce zcela kontraproduktivní. Hlavní hrdinové na mě působí jako ignoranti, kterým nejde o nic jiného, než o tlačení své služby bez ohledu na cokoliv. Možná bych i napsal, že jim jde jen o sprostej byznys. Nevidím za tím žádný boj se zkostnatělým systémem autorských práv o ideály. Je dobré to vidět, aby člověk zahnal případné sympatie k majitelům The Pirate Bay, ale bojím se, že lidé nezajímající se o svobodu informací budou následně házet někoho jako já do stejného pytle. Bohužel také jako dokument o dané kauze je to nedostatečné, vlastně jen průstřihy že soudních jednání proložené záběry ze života takového obyčejného geeka a výsměchy protistraně. Maximálně průměrný dokument, na víc to nemá.

Historie.cs (2008) (pořad)

Televizní cyklus věnující se formou diskuze zainteresovaných odborníků různým otázkám naší historie. Proměnlivá kvalita jednotlivých dílů je dána především někdy lepší a jindy horší volbou hostů a občas jsem z některých měl pocit, že jsou zaslepeně zcela mimo mísu. Celkově však pořad hodnotím kladně, jedno z lepších děl dnes již prakticky zcela zkomercializované České Televize.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Tak jsem to viděl a po pravdě nevím, kde začít. Šampón Kirk definitivně potvrzuje, že je akční floutek, kterýmu bych nesvěřil ani dolování svinstva z automatů na polívku, natož nějakou loď. Uhura je afektovaná fiflena, tvůrci přihodili ještě jednu blonďatou buchtu, prominentního mazánka, taky zfiflená jak z časopisu. Sulu moc prostoru nemá a patří k tomu lepšímu a Spock naštěstí už není takovej trouba. Efekty samozřejmě perfektní, jak jinak, ale fyzika dostala přes zadek, není nad hučení vakua při letu. Některé scény točil kameraman s parkinsonem, nebo netuším, proč obraz tak poskakoval. Náhoda, která vyšla, je pak stěžejním prvkem celého filmu, přitomná skoro všude. Stačí chtít a vyjde cokoliv. O zmateném chování postav v některých scénách, jiných zmatcích a předvídatelnosti se rozepisovat nebudu. A hlavní drsňák záporňák? Herec vhodnej, postava však napsána bez jakéhokoliv charisma. Celkově sem si na konci připadal, jako bych sledoval Star Wars, asi i kvůli nějaký tý vykrádačce.

Griffinovi (1999) (seriál)

Na tenhle kreslený seriál jsem narazil úplnou náhodou kdysi na Internetu a stál mě mnoho hodin života. Na rozdíl od American dad! však nedokázal udržet linii a pokud srovnám nějakou nízkou sérii s tím, co aktuálně autoři pouštějí do éteru, musím si zoufat. Někdy od šesté série se humor propadá do hluboké žumpy, nápaditost se zcela vytratila a veškeré vtipy jsou založené na zesměšňování aktuálních událostí pomocí donekonečna opakovaných klišé spojených s konkrétními postavami. Približně od 9. sezóny jsem seriál přestal sledovat, hodnocení by totiž mohlo být ještě horší. Doporučil bych tedy jen nízké série a v originále - český dabing je vážně ubohý.

Jája a Pája (1986) (seriál)

Ptáte se, kde autoři seriálu Simpsonovi vzali Roda a Toda? Okopírovali Jáju a Páju :). Nezapomenutelný večerníček kterému téměř nic nechybí, od nápaditých a lehce do mystéria laděných příběhů po perfektní animaci. Souboj dobra a zla, který se obejde bez agrese, špičkováni, sprostoty a Krkovička, liška jedna podšitá, když se vytrestá, je vám ho nakonec někdy i líto. A děda Lebeda? Slyšíte, jak zhluboka hloubá? Nechť autoři jiných takyvečerníčků přemýšlejí chvilku s ním. Volím všema deseti!

Elegantní vesmír (2003) (seriál)

Teorie strun a superstrun je s námi již nějakou dobu, ale nemohu si pomoci, vždy mám pocit, že jejím prakticky výhradním propagátorem je Brian Greene. Asi se není čemu divit, nicméně i proto je to pro mě stále jen teorie, možná pravdivá a možná chybná. Navíc je mi tenhle člověk celkem nesympatický, působí na mě dojmem, že něco vymyslel a teď tomu dělá marketing, jiná pravda se nepřipouští a všechna sláva patří mě. Teorie nebude tím víc pravdivější, čím víc jí bude věřit lidí. Myslím, že by neměl tolik tlačit na pilu a teorii prezentovat tak, aby nechal prostor na pochyby a vlastní názor, ne ji představovat jako neotřesitelný fakt.

Zánik domu Usherů (1980)

Potemnělá rozpadající se barabizna, skvělé animace Jana Švankmajera a sugestivní hlas Petra Čepka? Vše se bouří a ožívá, i když kolem obchází smrt. Vynikající atmosféra skvěle dokreslená použitím černobílého filmu, nedovedu si představit, že by to mělo být barevné. Úžasné dílko, při jehož sledování mi ani nepřišlo, že má jen patnáct minut.

The Last Train (1999) (seriál)

Postapokalyptický seriál nejvíce doplácející na svůj televizní původ - námět dobrý, ale zpracování je bohužel slabé. Herci jsou ještě to lepší, exteriéry a kulisy na nízkorozpočtovost ujdou (ale šlo by to lépe). Chybějící spád, ušmudlanost a "omezené obzory", nenápaditá kamera, celé to vypadá, jako by to natočili za jedno odpoledne na podmračené louce za městem. Aby si to člověk mohl alespoň trochu užít, chce to hodně fantazie, která dokreslí, co tam chybí. Škoda.

Svět tajemných sil (1985) (seriál)

I když dnes již v lecčems zaprášený cyklus, přesto by měl být promítnut nejednomu dnešnímu takydokumentaristovi. Je totiž důkazem, že poutavý dokument s vynikající atmosférou může být natočen bez senzacechtivosti, objektivně, bez samovychvalovacích keců a tendenčních spekulací. Nemám A. C. Clarka rád a jeho tvorba mi připadá nudná, ale za tohle dílo (a starší Mysterious World) mu tleskám.