Demonik (2021) odpad!

Dlho očakávaný celovečerák istého režiséra je po 6 rokoch konečne tu a ospevovaný (kedysi aj mnou) Neill Blomkamp je, zdá sa, skutočne a bez srandy one-hit wonder. Po debutovom natočení pravdepodobne jedného z najlepších (sci-fi) filmov všetkých čias – kolosálneho a zároveň komorného (ak sú tieto dva protipóly vôbec možné) diela menom District 9 a následne slabšej dvojice Elysium & Chappie, sa Neill zahrabal vo svojom filmovom/VFX štúdiu Oats, kde pár rokov chrlil desiatky zbytočných kraťasov (slovo zbytočných neber v pravom zmysle slova). Prišli fámy. Najprv o dvojke/desiatke Districtu, potom novom Alienovi – z oboch nič, aby napokon po toľkých rokoch čakania a nádejach vyrukoval s týmto hovnom. Pozrieť výhradne z rešpektu k jeho predchádzajúcej tvorbe, inak sa vyhnúť oblúkom.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Herný priemysel konečne zaslúžene po vyše dvadsiatich rokoch dostal aj druhého hodného reprezentanta, i keď nie síce z jeho najkrajších ér pár rokov späť. Free Guy umne a chytrým spôsobom zobrazuje infantilnosť, šialenosť a prízemnosť dnešného online hrania, jeho občasné krásy, čiastočné naplnenia, ale aj videoherné dedičstvo a históriu. Tých odkazov a pôct je tu v hĺbke oveľa viac, než len väčšinou užívateľov povrchné menovanie ikonickej série Grand Theft Auto či prijebaného Fortnite. Filmárčina v tomto prípade ide bokom a jediná fundamentálna vec je, či ti film umožnil ponoriť sa do jeho virtuálneho sveta. Umožnil. Problém s poslednými dvoma veľkými pozitívami ale nastáva vtedy, keď vieme o existencii Spielbergovho megadiela Ready Player One. To totiž tento počin rozkladá úplne na sračky, či už po stránke virtuálneho sveta, alebo referencií, a k tomu prikladá aj nálož kvalitnej filmárčiny a nádherného vizuálu. A nech môže byť Free Guy akokoľvek dobrý (čo je len trošku) a nech v ňom aj 10x hrá 90s pop R&B hymna 'Fantasy' od Mariah Carey, v tieni RPO bude navždy len druhoradým zastupiteľom hernej scény vo filme.

Třináct dní (2000)

Ak z ničoho nič príde chuť na film o studenej vojne, veľa ľudí inštinktívne siahne po Moste špiónov, prípadne po niečom z pera Toma Clancyho. Ja so zármutkom na tvári radšej prstom ukážem na tento skvostný počin Rogera Donaldsona. A na čo zbytočne veľa rečí, je to úplne jednoduché – najlepší film o Kubánskej raketovej kríze, jeden z najlepších filmov o studenej vojne a najlepšie vykreslenie napätia medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi spolu so strachom z hrozby globálneho konfliktu od čias Kubrickovho magnetizujúceho opusu Dr. Strangelove. --- Paradoxne ale verím, že niekde existuje nejaký starý neznámy obskúrny am. film zo 70. rokov, ktorý tu ohodnotilo tak 5 ľudí a na IMDb tak max. 200, ktorý obe vyššie uvedené snímky schová do vrecka, minimálne čo sa atmosféry/štylizácie týka. Už len ho nájsť x) (8.4.2019) (23.9.2021) (29.9.2022) (1.11.2023)

Zastavárník (1964)

Sidney Lumet svoje dielo otvára zadnou záhradou domu na predmestí, dom na dome, záhrada na záhrade a všade navôkol harmónia a pokoj, ktorý s týmito reáliami úzko súvisel. Daydreaming in suburbia... "Kľud" ale dlho nepotrvá a s príchodom do vnútra NY geta prichádza aj vnútorný konflikt protagonistu, židovského záložníka, ktorého trápi holokaustová minulosť. Do filmu som sa pôvodne púšťať nechcel, téma ma nezaujíma(la), no keď som pozrel galériu (x / x / x) a videl, čo B. Kaufman stváral za kamerou a aké zábery newyorských ulíc vytváral, neodolal som. O to viac, keď v sekcii hudby figuroval legendárny jazzový skladateľ, mfckin' Quincy Jones! A veru, sklamaný som teda rozhodne nebol. (x) (23.9.2021) (9.10.2023)

Prci, prci, prcičky: Nahá míle (2006)

Pred odpadom zachraňuje len fakt, že najhorší diel série má najlepšiu scénu z celej série a viac priestoru dostáva Eugene Levy vždy prepájajúci aktuálny dej príbehu s pôvodnou trilógiou. Sledovať Naked Mile nie je ani nikdy nebol pôžitok, len obligácia skalného fanúšika ságy American Pie, ktorý musí najskôr pretrpieť sračky, aby sa mohol následne odmeniť návratom do minulosti-budúcnosti v podobe American Reunion. A viac už, našťastie, nemám čo dodať... (x / x / x / x / x / x / x / x) (9.9.2017) (16.2.2021) (23.9.2021) (18.5.2022)

Tajemství nebes: Utajený příběh sekce Skunk Works (2019)

Najkrajší a najlepší plod technologického pokroku v dejinách ľudstva a Leonardo da Vinci/Steve Jobs letectva v jednej osobe dostali o sebe dokument v celovečernej forme, ktorý im vzdáva poctu a buduje pomník. Reč je o leteckom inžinierovi menom Kelly Johnson a istom zázraku s názvom SR-71 Blackbird, ktorý je aj po 60 rokoch od svojho vzniku stále neprekonateľný v tom, kvôli čomu bol navrhnutý (60 zasraných rokov... to je v technológiách celá večnosť), no a aby toho nebolo málo, jeho krivky a línie sú zvodnejšie a viac sexy ako tie patriace Megan Fox, a to už je čo povedať! Doku veľmi kvalitne spracovaným spôsobom mapuje Kellyho život, vznik a fungovanie utajenej divízie Lockheed Martin menom Skunk Works, ktorú viedol, a tiež mimo SR-71 vznik jeho mladšieho a staršieho brata, notorických ikon U-2 a F-117. Mimo informatívnosti musím vyzdvihnúť Dennisa Quaida ako "narátora," ale najmä ešte niečo iné – ani nespomeniem, kedy som naposledy (a či vôbec) videl dokument s takou silnou dramatizáciou. Niekedy som sa cítil, akoby sledujem triler minisériu a len čakám, kedy sa čo poserie x) --- (x / x / x) (x / x / x / x / x / x / x)

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Toto je jeden z tých krásnych raritných prípadov, kedy sa v jednom filme stretnú dve v tom čase najkrajšie vyzerajúce osoby Hollywoodu (zrejme všeobecný konsenzus) vo svojej najlepšej forme, či už po stránke hereckej, ale hlavne vzhľadovej, pred kamerou rozpútajú herecký koncert a symbiózu a ich vizuál rejža/kameraman vyťažia na maximum (Brad tu vyzeral fakt kurva dobre...), aby sa nakoniec mimo kamier zamilovali, zobrali a spravili sto detí. Ale to som si teraz uletel ako nejaká pani každý večer sledujúca bulvárne televízne plátky, takže naspäť k relevantným veciam! --- Po rokoch a desiatkach zhliadnutí som zistil, že vlastne existuje aj režisérsky zostrih a s chuťou sa doň pustil. Dal som si teraz naraz obe verzie po sebe, kino aj rež., a mám v tom jasno. Rôzne strihy, zmeny v scénach, pridávanie alternatívnych a mazanie tých starých známych, mi už dáva zmysel. Kinoverzia má vtipnejšie a celkovo pre diváka atraktívnejšie scény (prezliekačky Angeliny z koženého obleku / Vinco, ktorý do toho chladného jesenného rána proste pre 400k z postele nevstane / Benjamin snažiaci sa dostať do istého tajomného výťahu). Rež. zostrih tieto a takéhoto typu maže a plne sa venuje prehĺbeniu vzťahov medzi ústrednou dvojkou. Ide najmä o drobné detaily v jednotlivých scénach – pár sekúnd dialógov navyše, niekedy jedna veta, niekedy polsekundová zmena záberu a strihu – ktoré ale dokopy robia celok krajším. Zjednodušene povedané – na prvé zhliadnutie kinoverzia, rež. zostrih na také piate. Veľa scén funguje aj na poli komédie, a to aj bez prítomnosti V. Vaughna, ktorý inak, mimochodom, všetky svoje ťahá úplne skvostne, obzvlášť konšpiračné eskapády. --- Čo viac dodať k filmu s tisíckou komentárov, ktorý už zrejme každý videl? Asi len toľko, že existuje jeden malý neznámy film s názvom By the Sea, ktorý môže pokojne slúžiť ako neoficiálny sequel k Mr. & Mrs. Smith. A z nejakého dôvodu proste verím, že niekde vo vnútri Brangeliny bol tak aj mienený... ♪♫ / Brad si vyspevuje počas akčnej sekvencie pesničku bohov x) (x) (15x2010) (10x2011) (2014) (31.5.2017) (10.2019) (2x21.9.2021) (13.11.2023) (14.2.2024, sk dab)

The Bamboo Saucer (1968)

V jednej prašivej šerednej čínskej bambusom vykladanej dedine dopadne lietajúci tanier s mimozemšťanmi. Miestni ryžojedi tanier schovávajú pred vládnucimi komunistami. Samozrejme, o tejto skutočnosti sa nejakým zázrakom dozvedia Spojené štáty, ktoré vyšlú výsadkárov na infiltráciu do vnútrozemia Číny pre preskúmanie tohto neidentifikovateľného objektu. Sovietsky zväz detto. Iným zázrakom je tiež, že všetci rozprávajú krásne po anglicky, či už ruská pani, alebo čínsky sedlák z dediny, z ktorej ešte v živote nevyšiel. Poľahčujúcim faktorom je, že mimo spojných dialógov, ktoré dej posúvajú dopredu, príslušné skupiny rozprávajú materinským jazykom, je tu hojne čínštiny aj ruštiny. Herecké výkony sú neexistujúce, občas až na smiech, no a keď som videl tie "špeciálne efekty" taniera, skoro som odpadol (x), vrátane tých statických, ktoré mohli byť ľahko nahradené lacnou rekvizitou. Pôvodne som chcel pacnúť štyri hviezdy, tri ale sadnú lepšie a i tak k tomu treba uviesť, že sú úplným nadhodnotením. Prečo? Film takéhoto razenia v spojení s týmto tematickým zameraním som chcel už dlhé roky vidieť, len som nemal potuchy, že také "niečo" existuje. Aj napriek tomu, že moja predstava ideálneho v tomto prípade znamená – ešte horšie kvality, väčšie vyťaženie z témy a tajomnosti UFO, hlbšia práca s paranojou studenej vojny a hrozby globálneho konfliktu, ale najmä silnejšie vycicanie atmosféry konca 60. rokov. (20.9.2021) (1.5.2022) (2.5.2022) (27.12.2022)

La Longue Guerre (2020) (TV film)

Kľudne hodné aj 4/5 hviezd, pretože tie archívne zábery sú počas dvoch rýchlo odsypaných hodín kvalitou & informatívnosťou iná liga. Keďže však mi no hablo français a automaticky generované titulky na YT sú horšie jak prekladač od Google v rokoch 2011-2013, krajšie hodnotiť nemôžem, i keď chcem.

Pařba na třetí (2013)

Zavŕšenie trilógie sa nemohlo odohrávať inde, len tam, kde začalo – Viva Las Vegas, Cézarov palác, malý aziat v kufri limuzíny, Jade a Carlos. Z trojky je konečne samostatný film, ktorý nejde cez kopírku vzorovej jednotky, niekoho zmena poteší, niekoho sklame. Čo však nesklame je znovu silná Phillipsova réžia, trojciferná produkcia, i keď prvý diel stál o 70 melónov menej a vyzeral o triedu lepšie, štýlový soundtrack (Todd si toho Kanyeho fakt ide x) a trojica postáv, ktoré v tejto fáze už len buď miluješ, alebo nenávidíš. A viac už nemám čo napísať, bo som stokár bez kreativity a berú ma driemoty... ♪♫ / ♪♫ (1.6.2017) (2.6.2017) (24.8.2017) (15.11.2018) (19.9.2021)