Muž z Acapulca (1973)

Na 50 ročný film okej a postavenie klasiky u tohto pradedka moderných paródií nespochybňujem. Bob Saint-Clare a jeho neohrozenosť hlavne v prvej polovici veľmi pekne paroduje a vysmieva sa všetkým Bondovkám a postavám, ktoré i najťažšie misie zvládnu s prstom v nose a popritom okúzlia každú ženu, na ktorú si ukážu. Absolútne ma však nezaujala druhá rovina príbehu neúspešného spisovateľa, ktorý sa snaží dosiahnuť úspech so svojimi brakovými knihami a získať srdce susedky Christine. Táto dramaticko- romanticky ladená dejová línia žiaľ časom mala vplyv aj na prvú dejovú líniu (zosmiešňovanie a zničenie St. Clara), takže som sa ku koncu bavil menej a menej a posledných cca 20 minút som dopozeral už naozaj iba z povinnosti. Inak natočené je to na danú dobu fajn, Belmondo je v dvojroli solídny (oceňujem i že si dokázal spraviť srandu takpovediac sám zo seba keďže podobné neohrozené macho postavy vo veľkom hrával), Jacqueline Bisset krásna a zdatne sekundujúca, no budem asi jeden z mála, ktorému by sa čistokrvná paródia uťahujúca si z neohrozených agentov, špiónov a typických klišé pre tento žáner páčila viac ako mix dvoch žánrov a príbehov, ktoré som dostal. 60%

BlackBerry (2023)

Ďalšia vcelku podarená adaptácia skutočného príbehu. Nie tak kvalitne a zručne natočená ako Tetris, nie s tak bizarnou témou ako Pinball a nie tak mainstreamová (resp. natočená s menším rozpočtom a ambíciami) ako Air. Herci sú až na Glenna Howertona priemerní a natočené to nie je bohvieako. Hlavnou doménou je príbeh, ktorý však aj napriek slabšej technickej stránke dokáže udržať pozornosť a u mňa osobne tomu tak bolo ani nie v prvej polke (začiatky, rozkvet, vznik 2 Co-CEO, úspech) ale najmä v druhej polke, kde sa ukázala odvrátená strana úspechu Applu (absolútne rozbitie konkurencie) a tiež ako krehké je i multimiliónové podnikanie, ak je vedené bandou arogantných, nafúkaných debilov, ktorí časom stratili kontakt s realitou a dobou. Pôvodne som chcel v hodnotení zaokrúhliť na slabšie 4*, no s odstupom času musím uznať, že v konkurencii spomínaných filmov ťahá Blackberry jednoznačne za najkratší koniec a preto nakoniec 1* uberám. PS: skrátenie o 10-20 minút by rozhodne neuškodilo. 65%

Vyproštění 2 (2023)

Po jednotke by som si netipol, že z fajn akčnej jednohubky s minimom deja bude dvojka a zrejme nakoniec celá akčná séria a vlajková loď akčných filmov pre Netflix. Dvojka je o poznanie veľkolepejšia a drahšia ako jednotka, ale vlastne sa v nej oproti jednotke veľa nezmenilo. Hemsworth je stále fajn, akčné scény (nápaditosť, prevedenie, triky, kaskadéry, ich kvantita) znova vysoký nadštandard, ale príbeh, resp. vata spájajúca akčné scény, je stále desivo nezaujímavá a o ničom. Dejová linka s gruzíncami a synom, ktorý rieši dilemu by ešte s privretým okom ušla, no ostatné linky a napr. postavy Idrisa Elbu, či Olgy Kurylenko sú abolútne nezaujímavé, podobne ako dialógy, či budovanie mytológie a osobne som mal veľký problém udržať pozornosť, keď sa zrovna nebojovalo. Neviem, či je Joe Russo tak zlý scenárista alebo Sam Hargrave ako bývalý kaskadér skrátka ako režisér nezvláda pútavo podať príbeh, prácu s postavami a gradáciu, ale vo výsledku je to tak, že Extraction 2 mimo akcie nemá čo ponúknuť. A aj v akcii, aj keď je vypiplaná a super, mi príde že Stahelski, resp. John Wick je ešte o kúsok trochu inde než Hargrave a spol. 70%

Vyproštění (2020)

Akčná jednohubka, v ktorej okrem špičkovej a parádne nasnímanej akcie neodstaneme vlastne vôbec nič. Minimum dejovosti, presahu, či práce s postavami. Ale nehovorím, že mi to vadilo. Chris Hemsworth bol v akčnej polohe na moje prekvapenie okej a vidno, že režisér Sam Hargrave razil podobnú cestu ako Stahelski pri Wickovi- t.j. hlavný herec si akčné scény poctivo odmakal, pred natáčanám zrejme absolovoval dosť času v posilovni i tréningom so špecialnými jednotkami a na výsledku to fakt vidno. Najmä dlhá akčná scéna natočená na 1 záber je vyložene výborná. 75% a klasické 4*.

Král Tulsy (2022) (seriál)

Taylor Sheridan sa pre tentokrát trafil do čierneho. Old school mafiánska miniséria s doslova žiariacim Stalloneom, ktorý má postavu šitú priamo na mieru, ťahá výsledný dojem výrazne nahor a aj ďaleko po 70-ke stále pôsobí cool a dojmom, že by ste s ním nechceli mať konflikt a pästný súboj. Po scenáristickej a príbehovej stránke by sme v žánri našli určite i sofistikovanejšie a kvalitnejšie kúsky, no osobne som bol s Tulsa King i vďaka viacero akčným scénam a humorným momentom vyplývajúcich z dosadenia zástupcu "starej školy" do modernej doby vcelku spokojný. Druhá séria vzhľadom na koniec vyzerá byť ako povinnosť a vlastne nie som proti- Stallone totiž od posledného Ramba, od ktorého uplynuli už 4 roky, nič moc zásadného a kvalitného nenatočil. 80%

The Best Man (2023)

Od Lundgrena som videl už aj horšie filmy, ale i tak je to bieda. Invencia nula, herci poväčšine strašní, akcie málo a keď aj nejaká je, tak za veľa nestojí. Luke Wilson zrejme už tiež definitívne padol do kategórie céčkových filmov typu nové Wllisovky (v ktorých sa už i dvakrát objavil) a aj keď som ho kedysi v niektorých hollywoodskych komédiách mal rád, tak do postáv akčných hrdinov sa vôbec nehodí. Lundgren to herecky ešte ako tak ustál, no v akcii pôsobí už unavene (vieme asi aj prečo v svetle najnovších odhalení) a staro. Jedna hviezda za jeho snahu, pár akčných scén a na pomery céčkového žánru, v ktorom sa hýbeme, vcelku snaživého záporáka Brendana Fehra. 15%

La niña de la comunión (2023)

Španieli vedia omnoho lepšie. Communion girl ponúka príbeh videný už azda milión krát a celkovo si mesiac od dopozerania pamätám z filmu len toľko, že tam bola sympatická hlavná hrdinka, nejaká bábika a že na 1 pozretie to bol v rámci ducharín neškodný priemer... 55%

The Covenant (2023)

Chlapácky vojnový triler od Guya Ritchieho primárne zameraný najmä na dramatickú linku medzi jedným vojakom a prekladateľom. Nie úplne dokonalý a určite s potenciálom byť ešte veľkolepejší a zapamätateľnejší. No stále podľa mňa kvalitný. Ritchie zvládol vďaka výbornej výprave vykresliť Afghánske prostredie, prebiehajúcu vojnu, postavy, ich prežívanie, motivácie a tiež prečo mali medzi sebou také silné puto ako mali (veľa scén funguje i bez slov len na základe pohľadov a nevypovedaného) a prečo rozhodnutie Jakea Gyllenhaala niekde v polovičke filmu nepôsobí smiešne a úplne nelogicky, čomu pomohli i slušné výkony oboch hlavných hercov. No a v závere dostaneme aj pomerne dlhú a kvalitne natočenú akciu, ktorá dá veľmi peknú bodku za filmom, ktorý bol iný než som čakal, no aj tak som za neho koniec koncov vcelku rád. A tiež budem rád, ak si Guy Ritchie udrží pracovné tempo (1-2 filmy ročne) a stále si bude robiť to čo chce on a nie veľké štúdiá. Pretože tieto jeho kúsky, ktoré točí viac pre seba a skalných fanúšikov než pre mainstream (Covenant bol v kinách veľký finančný prepadák) ma bavia. 75%

To Catch a Killer (2023)

"Som rád, že si rozumieme. My dvaja si vôbec nerozumieme..." Veľmi sympatický krimi triler, ktorý istými prvkami evokuje kultové Sedem (duo vyšetrovateľov: zelenáč a starý mazák, nepolapiteľný a precízny vrah ktorý sa objaví až v závere filmu a pri jeho preslove si poviete že možno nie sú niektoré jeho názory až tak od veci a prinúti človeka k zamysleniu), no nemyslím si že by sme ho mali s Fincherovou kultovkou porovnávať. Tiež je to síce vcelku upršaná, temná a drsná záležitosť, v ktorej máme dobre vykreslené postavy s nadštandardnými hereckými výkonmi ( fajn Shailene Woodley, ale najmä výborný Ben Mendelsohn), no kdežto Sedem sa viac sústredilo na hľadanie vraha a dôkazov, Catch a Killer si myslím že viac ukazuje proces vyšetrovania sériového vraha v praxi. Že policajný vyšetrovateľ pri jeho hľadaní nemá plnú moc na všetko, musí vyjednávať, robiť veľa kompromisov, často prijímať i rozhodnutia s ktorými nesúhlasí a nie sú z jeho hlavy, keďže veľký vplyv na vyšetrovanie má množstvo jeho nadriadených, politici, médiá, súdy, verejnosť a veľa ďalších ľudí, z ktorých každý má svoje osobné ciele a neváha danú situáciu a prípadný úspech/či neúspech a pochybenie vo vyšetrovaní využiť vo svoj prospech. Veľmi sa mi páčilo ako bol tento aspekt vo filme znázornený a hlavne pre neho mi Catch a Killer nezapadol po mesiaci od videnia medzi ďalšie tuctové krimi trilery. Záver a vyvrcholenie sa tiež vcelku podarilo a osobne som bol veľmi príjemne prekvapený aký fajn krimi triler som dostal od pre mňa úplne neznámeho argentínskeho režiséra Damiána Szifróna. 80%

Železná srdce (2014)

Ayer si odskočil od jeho typických autentických policajných trilerov do vojnového žánru a dopadlo to vcelku dobre. Brad Pitt je ako veliteľ jednotky fajn, akčné scény má Ayer zvládnuté a nezaostáva ani príbeh demonštrujúci ako vojna núti ľudí meniť ich správanie a charaktery (prerod zelenáča + ústredná Pittova posádka ktorá je vlastne viac nesympatická ako sympatická i keď nebyť vojny možno by to boli všetko vcelku fajn chlapi). Záverečná bitka a účasť celej jednotky na nej mi prišla trochu prehnaná, patetická a tiež nasnímaná až v príliš veľkej tme a bola tak miestami dosť neprehľadná. Čiže za ňu a pár hluchých pasáží pri vyše 2 hodinovej dĺžke strhnem jednu *. Vo výsledku som však bol so Železným srdcom spokojný. 80%