Zkrocení zlé ženy (1967)

Velice zábavná "romantická" komedie, která (kromě knižní předlohy samozřejmě...) nejvíce čerpá z výsledných výkonů Taylorové a Burtona. A samozřejmě je na dostatečné úrovni i režie. Nicméně vrcholné Zeffirelliho dílo spatřilo světlo světa až o rok později...

Volavka (2002)

Hvězdičku musím sundat za ten pomalý rozjezd. Pro nabrání rychlosti se mohlo pár scén ubrat, nebo naopak přidat něco zajímavého. Takhle byl ten začátek docela bez šťávy...Ale nebojte, jakmile příběh nabere obrátky, ze svého strhujícího tempa neubere ani na sekundu. Profesionální režie, kvalitní herecké výkony a originální scénář udělali své a vy se tak můžete těšit na velice zajímavý thriller. Bál jsem se, aby se režisér Lau nezbláznil a nenatočil nějaký šílený konec s chaotickou přestřelkou. Naštěstí se tak nestalo. Konec je vygradován do poslední chvíle a působí jako taková sladká hruška na konec. 85% PS: Ze začátku jsem měl poněkud mišmaš v tvářích - nevím jak pro ostatní, ale mně připadaj všichni Čínani apod. úplně stejný, takže jsem se v úvodu ztrácel. Mezi mínusy filmu to ale nepočítám.

Nebeská stvoření (1994)

Opět se potvrdilo, že Peter Jackson by dokázal zfilmovat i ceník rybího tuku...A co teprve dokáže s knižní předlohou, či v tomto případě se skutečnou událostí! Tato - v této době šokující událost - se na Novém Zélandu opravdu stala a tenkrát to otřáslo celou novozélandskou společností. Jackson k tomu dokázal sestavit "tip ťop" scénář a také ho dokázal zfilmovat. Pomáhá si i rafinovanými odkazy na kinenematografické ikony jako Orson Welles a na poetiku 50. let. To, jak dokázal převést na filmové plátno vztah obou 14-letých rozcapených děvčat, jejich fantazii (opravdu bujnou) a vůbec celý jejich svět, je naprosto brilantní. Vyzdvihl bych i herecké výkony obou děvčat a jejich matek. Místy mi sice připadalo, že Winslet trochu přehrávala a její přízvuk mi lezl na nervy, přesto ale v těch důležitých chvílích (a že jich bylo) excelovala. Díky Jacksonovi se tak dostala do podvědomí všech jako talentovaná herečka a nebýt Nebeských stvoření, neznali bychom filmy jako Titanic či Hledání Země Nezemě takové, jaké jsou teď. Ještě bych se vyjádřil k učitelce cizího jazyka na tamní škole. Byla to stará známá matka Lionela z Braindeadů, takže jsem každou chvíli čekal, že jí upadne ucho :-))) PS: Všimli jste si Mistra? Byl to ten vágus, do kterýho vrazila Winslet, když spolu holky poletovaly po městě. Že se ale do tý role hodil co? :-)))))

Svět podle Prota (2001)

Zpověď mimozemšťana aneb další kritika lidstva. Opět jsme si mohli vyslechnout, jak je celé lidstvo omezené, nevšímavé a sebedestruktivní - bohužel, ona je to pravda... Po celou dobu nasazené pomalé tempo vyprávění, obstojná režie a herectví Kevina Spaceyho - to všechno do sebe krásně zapadá, jako puzzle od Ravensburgra, a poskytuje tak kvalitní filmový zážitek. Sem tam se sice promítla nějaká ta dírka ve scénáři, ale nijak podtatná. Podstatné bylo právě Kevinovo herectví. Spacey opravdu musí pocházet z nějaké jiné země, či dokonce galaxie. Jinak opravdu nevím, kde by ke svému hereckému talentu mohl přijít. Bez něj by byl K-Pax spíš Pluto.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

1. série - Už od úvodního dílu nás režiséři bombardují množstvím událostí, které neberou ohledy na nechápavé diváky a ve sběsilém tempu "táhnou na branku". Příběh je velice zajímavý a hlavně napínavý, cliffhanger každých pět minut prověří fit-formu srdce každého diváka, herecké výkony jsou neskonale přesvědčivé, stejně tak jako jejich charaktery. Velkou pochvalu si zaslouží hudba, kamera, střih a samozřejmě i scénář a režie, která je opravdu skvělá. K obrazovce mě dokázalo takto připoutat už jen pár filmů. Bez rozmýšlení 100 %.______2.série - Druhá série pokračuje opět ve zběsilém tempu, technické stránce není co vytknout, režie je opět špičková, stejně jako herecké výkony, scénář se opravdu vyvedl (hlavně vývoj postav). Bohužel ale zhruba v půli trpí překombinovaností (hlavně s tím vzkazem pro Sáru). Tento nedostatek se však projevuje po dobu 3 dílů, takže v konečném hodnocení neubere těch kvalit moc. 93 %.______3.série - Pilotní díl je svým schématem velice podobný prvnímu dílu série první, kde sledujeme rychlý sled událostí, aniž bychom to moc chápali, avšak závěrečná pětiminutovka vyrazí dech a vnese alespoň trochu světla do víru událostí. Zatím to vypadá, že nás Scheuring (scénárista) s jeho kamarády nepřestanou překvapovat a opět rozehráli zajímavou hru s napětím a rychlým dějovým spádem. Navíc si tvůrci odpustili tradiční vyložení všech karet na stůl, a tak osudy některých postav jsou na začátku zahaleny tajemstvím. Způsob narace je výborný, dává tušit desítky zápletek a cest, kudy se směr příběhu může vydat, a právě tahle nelineárnost dělá z PB jedinečný zážitek. Tyto cestičky se v průběhu z klikatých mění na přímé, aby se vzápětí zklikatily ještě více, a divák tak nemá žádnou možnost předvídat. . . Na konci (poslední je 13. díl - kvůli stávce scénáristů se třetí série zkrátila), který je samozřejmě nepředvídatelný, naprosto odlišný od předtuch jakéhokoli diváka. Dostaneme rozřešení, které je však maximálně poloviční, osud některých postav je více nejasný, než na začátku třetí série - návnada do další série je tedy více než silná. 90 %____4.série - Zkoncipovat poslední série do podoby Tuctu špinavců se jevil jako zajímavý nápad, nicméně záměr byl asi trochu jiný, a tak 4.série vypadá jako příbuzný s jinou barvou pleti. Hlavní úkol hrdinů je ve své podstatě naprosto pitomý, nejspíš si nad tím ukroutíte hlavu. Nicméně nutno podotknout, že stále napínavý, šokující, ale hlavně neskutečně emotivní. Bodejť ne, když se umírá jak na běžícím pásu. Ke konci se mi ale zdálo, že už se to začíná zamotávat až nějak moc a že finále už bude jen o rozmotání a pokulhávajícím ukončení. Leč nestalo se, poslední tři díly jsou naprosto "ass kicking", takže jsem se při každé zatmívačce obrazu panicky modlil, aby ještě nebyl konec. No a závěr? Připravte si, holky, kapesníky. . . 50 % (hlavně díky závěru série).

Poslední výsadek (2005)

Pokud SAVING PRIVATE RYAN přirovnám k "norskému lososu v sezamu na špenátovém lůžku", můžu přirovnat LAST DROP tak maximálně k vece s máslem - naprosto nemastné, neslané, bez obalu i náplně. Příběh stojí za prd, herci jsou na vodstřel, režie nudná a pozorovat ty černobílé flashbacky je jako dostat kamenem do kulí....Tu hvězdičku dávám za Rodenovo nacvičovnání "ÍÍÍÍÍHHÁÁÁÁÁ".

Heuréka – město divů (2006) (seriál)

Pilot mě moc nenadchnul, moc toho totiž nevysvětloval a navíc byl natočen v daleko temnějším hávu, než díly nadcházející. Ale postupem času jsem tomuto seriálu přivykl. Pozorovat městečko-skladiště velkých mozků, jak se vyrovnává s denním životem a hlavně s problémy, které způsobuje jejich výzkum, je docela zábavné a místy i poučné. Kapitánem týmu Eureka je jednoznačně Colin Ferguson, jehož šerif je neuvěřitelně osobitý a jehož hlášky vás zaručeně budou dostávat na kolena. Seriál je to spíše oddychový - trochu (ale opravdu trochu) něco na způsob "My name is Earl". Je až s podivem, kolik kvalitních seriálů najednou vzniká......To to nikoho nenapadlo předtím, natočit zajímavý seriál?

Maraton (2005)

Další z cených kovů z vitríny korejského filmu. Marathon je takovou kombinací Rain mana a Forresta Gumpa, přičemž se více nechal inspirovat prvním jmenovaným. Přes jeho nesčetné kvality mu však nelze upřít i slabší chvilky, kdy režisérovi upadly opratě a svůj výtvor neukočíroval tak, jak by měl. Hlavně ten konec mi přišel až zbytečně moc natahovaný. I tak se ale jedná o dílko té vyšší kvality....Mít Češi ještě kromě Formana aspoň dva takový režiséry, co mají Korejci, byl bych spokojen.

Hory mají oči (2006)

Pořádná vyvražďovačka, která sice sem tam upadne do pasti jménem klišé (což je ale u hororů normální), nicméně od ostatních krevprolévajících hororů (třeba TCM 2003 Marcuse Nispela) se liší v jedné podstatné věci. A to v atmosféře. Ta je místy tak hustá, že jsem opět procvičil plíce v disciplíně zvané "zadrž dech". Navíc díky ní a prostředí pouště jsem v průběhu filmu okolo sebe flusal písek. Nechybí zde ani černý humor a papoušci....Nebýt jistých nelogičností a trochy patosu, bylo by to za pět. Nicméně se jedná asi o nejlepší horor poslední dekády a o oživení celého žánru.

Memento (2000)

Když se řekne slovo "originální", okamžitě mě napadne Memento. Ono je to vlastně takové synonymum. Příběh odvyprávěný pozpátku je zajímavý námět krátké povídky Jonathana Nolana, který Christopher dovedl k dokonalosti. Důvěryhodný výkon Guye Pearce jenom podtrhuje Nolanovu výbornou režii.....No nechtěl bych dopadnout, jako Leonard Shelby. A nechtěl bych dopadnout ani jako Chris. Neudělený Oskar za scénář je opravdu k nepochopení, tohle už se Nolanovi nepovede.